Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 29.06.2011, 01:52:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation cursuri

@IonelS, vazand cum scrii (din punct de vedere ortoepic) si te exprimi (ca nivel de expresivitate a limbii), ai nevoie de niste cursuri intensive de limba romana. Recomandare serioasa, pentru a ajunge in stadiul in care limba romana sa nu mai fie limba straina pentru tine.
  #342  
Vechi 29.06.2011, 02:40:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Am o sigura problema: voi, gasca care militeaza pro-golire Romania ! Pe cei slabi ii puteti sminti, iar indiferenta mea ar fi un pacat incomensurabil ! Un suflet de roman salvat, un pas in plus catre mantuire !
Golirea Romaniei nu s-a facut prin emigrare.
Ci prin.. Avortare!
20 milioane copii nenascuti in "gradina Maicii Domnului"?
Cum poti crede ca tara avortului e gradina Maicii Domnului? E aproape o hula.
  #343  
Vechi 29.06.2011, 02:41:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
@IonelS, vazand cum scrii (din punct de vedere ortoepic) si te exprimi (ca nivel de expresivitate a limbii), ai nevoie de niste cursuri intensive de limba romana. Recomandare serioasa, pentru a ajunge in stadiul in care limba romana sa nu mai fie limba straina pentru tine.
Nu cred ca stie ca nu stie.
  #344  
Vechi 29.06.2011, 09:23:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Am o sigura problema: voi, gasca care militeaza pro-golire Romania ! Pe cei slabi ii puteti sminti, iar indiferenta mea ar fi un pacat incomensurabil ! Un suflet de roman salvat, un pas in plus catre mantuire !

Ma bucur ca esti tenace.
Un pas catre mantuirea ta si a ei.
Cam putini cei care defaimeaza Romania .
Ma asteptam sa spuna ceva si Mirela din NY sau Anca ,Vasilica(Hartford) sau din Europa ,Scotianul.
Or mai fi si altii
Or fi traind greu acolo?
Nu prea cred.
Le-o fi fost bine in tara ?
La fel ,cred ca nu de bine au plecat.
Partidele vin si pleaca ,la fel cum pleaca si conducatorii institutiilor publice.
Si eu lucrez in administratie si am avut vreo 6 directori in 6 ani.
Eu compar tara cu o mama ,acum daca mama nu mai e cum as vrea eu , sa o crtitic ,sa ma lepad de ea ?
Vad ca Ana zice de avorturi ,e un mare pacat si Romania nu poate fi considerata gradina Maicii Domnului pentru aceasta si altele ,cum a fost uciderea lui Ceausescu in sfanta zi a Nasterii Domnului de care multi ne-am bucurat.
Parintele meu duhovnic spune ca e gradina Maicii Domnului pentru manastirile care se gasesc la tot pasul si viata dedicata lui Dumnezeu a vietiutorilor de acoloi.
In America nu s-or fi facand avorturi?
O fi curgand miere si lapte pe acolo ,America ,Europa de Vest?
Si daca ar fi asa nu ar trebui sa mai criticati atat ,au si americanii relele lor si pacatele lor.
A fost aici recomandat filmul "After the rain" ,un film despre Macedonia.
Ati vazut ce greu o duceau aceia acolo?
Ce teren arid ?
Traiau si acolo oameni si nu am vazut sa se planga cineva.
Cei care sunt plecati la munca vor reveni in tara multi dintre ei ,dar nu astia sunt cei care critica .
  #345  
Vechi 29.06.2011, 09:47:41
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Diferenta este data de cultura acumulata privind identitatea - cea care va lipseste cu prisosinta ! Mie cunostiintele mi-au dat demnitate, liniste, ....; voua va aduce contre, opozitie, ....
Voi , ca naimiti, cat de "plini" va simtiti ? Eu am o patrie ! Voi ce mai aveti ? Patria mea este ce-a mai mare din centrul si sud-estul Europei ! Este superba! Are o intreaga coroana de munti, etnografie, folclor,... sa ingropam Europa ! Popor vechi, antic,.....Voi cu "neamul" vostru ce sunteti ? Stangu' in dreptu' ?
E bine sa tinem la Tara,si sa aparam unitatea si interesele ei,deasemenea sa militam pentru reintoarcerea si unirea cetatenilor ei !

Insa nu pot fi de acord cu un tip de nationalism ceausist,si comunist, care idealizeaza peste masura caracterul romanului !

Nu uita ca,cei mai buni nationalisti is aia critici ! Atunci cand copilul o ia pe cai gresite,nu stai sa il aplauzi,ci iei centura din cui ca sa-l readuci pe calea cea dreapta !!!

La fel si cu nationalistul adevarat, el se revendica din perioada interbelica,si nu de la era ceausista demagogica si falsa ,si ,asrtfel, vede cu luciditate, atat calitatile cat si defectele natiei,pe care cauta sa le corecteze !
Deci nu in laude desantate si ipocrite,trebuie sa se lanseze un adevarat nationalist interbelic, ci intr-o critica sanatoasa si sincera la adresa neamului,tocmai pentru ca el vede aceste defecte si il deranjeaza !
  #346  
Vechi 29.06.2011, 09:55:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu sunt doar realista,incerc sa vad obiectiv calitatile Romaniei sau ale altor locuri.
Nu ma defineste subiectivismul nu inseamna ca daca sunt romanca sunt mai interesanta ca alte natii,nu inseamna ca Romania este tara aleasa sau Gradina Maicii Domnului!!!!Cate aberatii!!! Credeti ca existenta a milioane de biserici in Romania deja v-au asigurat mantuirea?Numai trebuie sa facem nimic,decat sa locuim in preajma bisericilor(nici macar sa intram in ele)-cei care gandesc asa dau dovada de subiectivism pueril.
Ce anume va face sa credeti atat de puternic ca mantuirea este legata numai de Romania?Astea sunt idei anticrestine care arata cat de mult ii respectati pe ceilalti frati crestini care impartasesc aceeasi religie cu noi! Cata ignoranta si mandrie goala!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #347  
Vechi 29.06.2011, 10:09:14
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow Bacalaureat

Cand am plecat din tara eram diriginte a unei clase a X-a. Acum copiii dau bacalaureatul. Luni, dupa teza de de romana, am vorbit cu ei , erau incantati. Aseara erau toti dezumflati, avusesera teza la matematica in limba franceza (ei fiind la clasa bilingva): subiectele le erau complet necunoscute, in sensul ca nu parcursesera toata materia la scoala. Pe langa acest aspect, au intampinat dificultati si la celelalte subiecte, in intelegerea enunturilor in limba franceza. Profesoara cu care au facut nu stapaneste bine limba si a preferat sa lucreze cu ei doar in romana.

Copiii acestia sunt motivati, sunt inteligenti si tenace, stiu sigur ca nu este vina lor. Dar sufera. Sufera din cauza unui sistem in care nu competenta este criteriul de selectie, ci mita, nepotismul si simpatiile personale. Nu critic, ci doar fac o constatare.
  #348  
Vechi 29.06.2011, 10:13:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu sunt doar realista,incerc sa vad obiectiv calitatile Romaniei sau ale altor locuri.
Nu ma defineste subiectivismul nu inseamna ca daca sunt romanca sunt mai interesanta ca alte natii,nu inseamna ca Romania este tara aleasa sau Gradina Maicii Domnului!!!!Cate aberatii!!! Credeti ca existenta a milioane de biserici in Romania deja v-au asigurat mantuirea?Numai trebuie sa facem nimic,decat sa locuim in preajma bisericilor(nici macar sa intram in ele)-cei care gandesc asa dau dovada de subiectivism pueril.
Ce anume va face sa credeti atat de puternic ca mantuirea este legata numai de Romania?Astea sunt idei anticrestine care arata cat de mult ii respectati pe ceilalti frati crestini care impartasesc aceeasi religie cu noi! Cata ignoranta si mandrie goala!
Nu spune nimeni ca mantuirea e legata de Romania ,manturirea e legata de relatia cu aproapele.
Si apoi e normal sa te mantuiesti mai usor in o tara unde ai slujbe la sfanta biserica ,posibilitatea de a te spovedi sau impartasi.
Participarea duminicala la sf.Liturghie de fereste de pacate pentru toata saptamana.
Spovedania deasa la fel iti curateste sufletul si nu mai pacatuiesti atata.
Daca voi criticati tara in care v-ati nascut si ati invatat cum credeti ca va veti mantui ?
Unde e iubirea crestina de care trebuie sa dati dovada?
  #349  
Vechi 29.06.2011, 10:16:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cand am plecat din tara eram diriginte a unei clase a X-a. Acum copiii dau bacalaureatul. Luni, dupa teza de de romana, am vorbit cu ei , erau incantati. Aseara erau toti dezumflati, avusesera teza la matematica in limba franceza (ei fiind la clasa bilingva): subiectele le erau complet necunoscute, in sensul ca nu parcursesera toata materia la scoala. Pe langa acest aspect, au intampinat dificultati si la celelalte subiecte, in intelegerea enunturilor in limba franceza. Profesoara cu care au facut nu stapaneste bine limba si a preferat sa lucreze cu ei doar in romana.

Copiii acestia sunt motivati, sunt inteligenti si tenace, stiu sigur ca nu este vina lor. Dar sufera. Sufera din cauza unui sistem in care nu competenta este criteriul de selectie, ci mita, nepotismul si simpatiile personale. Nu critic, ci doar fac o constatare.
Draga mea ,
Ce te opreste sa vii in tara sa predai acestor copii?
Ce spui tu nu poate fi generalizat.
Fata mea a terminat un liceu de arta cu profesori foarte buni la limbi straine.
Dar ce folos ca elevii nu se prea straduiau.
  #350  
Vechi 29.06.2011, 10:27:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow tarisoara noastra

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca voi criticati tara in care v-ati nascut si ati invatat cum credeti ca va veti mantui ?
Unde e iubirea crestina de care trebuie sa dati dovada?
Anita, draga, nimeni nu critica tara, ci doar prezinta, obiectiv, o realitate pe care nu o poate nimeni contesta.

A critica inseamna altceva, draga mea. Fiecare ii prezinta Laurei din experienta proprie, pentru a avea o imagine cat mai realista a vietii de zi cu zi. Sigur ca Romania este frumoasa, plina de duh, cu o cultura bogata etc., dar are si partile ei de mentalitate defectuoasa, cristalizate in timp si astea nu se schimba usor. Crezi, oare, ca eu am vrut sa plec cu tot dinadinsul? Trecusem de 40 de ani, nu a fost usor sa iau aceasta decizie, insa simteam ca daca nu plec ajung sigur ori in pamant (mai devreme decat alege Domnul), ori la nebuni, cu mintile pierdute. Stress-ul ucide, draga mea. Stiu bine prin ce am trecut!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07