Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 06.12.2012, 00:19:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti suntem din Brasov. :)
Starile modificate de constiinta sunt asociate cu transa, extazul, aici cred ca poate intra si hipnoza (depinde ce se intelege prin stari modificate de constiinta).
In cazul rugaciunii si a revelatiilor nu sunt stari de hipnoza, transa, acestea apar doar in cazul revelatiilor de la ingerii cazuti. Chiar asta e si deosebirea intre minunile divine si minunile date de ingerii cazuti, acestia din urma aduc de obicei o halucinatie, nu e ceva real. In cazul minunilor divine ceea ce vede si traieste acea persoana este ceva real, nu o stare modificata a mintii. Exista multe scrieri ortodoxe pe tema asta si comparatia cu falsele minuni d ela ingerii cazuti.
Starile modificate de constiinta sunt asociate cu multe...
De pilda cu somnul.
Sau cu lenea...
Reply With Quote
  #212  
Vechi 06.12.2012, 01:02:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Da, sunt clare (pentru mine, ca impresie subiectiva): fortezi distinctii de genul alb-negru (nu prea pricep motivul).
Ce frumos ca viata (sufleteasca) e cu gri-uri si pedigriuri!....
Vad ca faci pe spiritualul cu pedigriurile...
Afirmatia de mai sus, precum ca cei credinciosi apeleaza la preot, iar necredinciosii la psiholog, nu imi apartine: este de fapt o concluzie trasa de un psiholog din Germania, la o emisiune televizata. Lucrarea de diploma era despre "Mania curateniei".

Da, asa vad eu totul, in alb si negru, caci viata asa m-a invatat. Din principiu griurile nu exista pentru mine.

In fiecare zi ma rog: "Ajutorului omenesc nu ne incredinta pe noi, Preasfanta Stanâna!" Si cum eu obisnuiesc sa iau totul ad litteram, am primit ajutor in clipa in care am avut nevoie, ocazie cu care a trebuit sa ma indepartez de tot ce nu era ortodox. Acum stiu: buna alegere am facut!
Reply With Quote
  #213  
Vechi 06.12.2012, 01:43:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Observ că, în câteva mesaje de pe acest topic, psihologia științifică este, cumva, privită în antiteză cu cea patristică.
Mă încumet să-mi dau și eu cu părerea, deși... am doar câteva cunoștințe elementare despre psihologie, așa, de nivel de cls. a X-a. :)
În opinia mea, psihologia este o știință autentică, o știință care, prin obiectul ei de studiu, se apropie de teologie și filosofie. Această disciplină, încadrată în categoria științelor socio-umane, este, ca și toate celelalte științe, demnă de luat foarte serios în considerare, căci a apărut ca urmare a studiului îndelungat al multor cercetători preocupați de sufletul omenesc.
Am avut bucuria de a comunica personal cu mai mulți psihologi credincioși, psihologi creștini ortodocși, care contribuie la recuperarea psihologică, socială și chiar duhovnicească a multor persoane singure, dezorientate, care au trebuință urgentă de ajutor. Acești psihologi și-au pus toate cunoștințele în slujba lui Hristos și, cu siguranță, țin seama de scrierile Sfinților Părinți. Atenție: avem inclusiv pe forum câțiva psihologi credincioși (Heaven și domnul profesor Ioan Cezar); să nu-i întristăm prin generalizări nejustificate la adresa științei pe care o practică spre slava lui Dumnezeu și spre binele semenilor!
Cred că psihologia nu este la concurență cu teologia patristică, ci psihologii de astăzi sunt discipoli ai Sfinților Părinți, întocmai ca și teologii! Domnul Ioan Cezar spunea foarte frumos că psihologia este o slujitoare a teologiei. Cred că s-ar putea spune și că, de fapt, psihologia și teologia modernă, împreună, sunt slujitoarele teologiei patristice... sau așa ar trebui să fie. :) Așadar, dacă psihologii (mă refer la cei credincioși creștini) sunt elevii, iar nu concurenții Sfinților Părinți, ce motiv mai avem să combatem, fără simț critic, toată știința psihologiei, pe care cei mai mulți dintre noi n-o cunoaștem? De vreme ce eu nici n-am studiat Psihologia și nici n-am avut ocazia de a apela la ajutor din partea psihologilor, cum aș putea susține, în mod nejustificat, ceva negativ la adresa acestei științe?
Psihologia NU trebuie confundată nici cu ezoterismul, nici cu mai știu eu ce alte pseudoștiințe, terapii alternative etc. Nu trebuie confundată nici cu psihiatria, pentru că aceasta din urmă este o ramură a medicinei, iar psihologia este o știință umanistă (deci mult mai apropiată de teologie).
Cred că, folosindu-ne de un cuvânt al Sfântului Maxim Mărturisitorul, putem afirma că psihologia nu este nici rea, nici bună în sine, ci poate avea efecte pozitive sau negative, în funcție de modul în care o practicăm. Dacă există psihologi care-și practică știința doar din dragoste pentru Dumnezeu și față de semeni, atunci lucrarea lor este binecuvântată de Dumnezeu și perfect compatibilă cu sfânta noastră credință creștină!
În schimb, psihologii care realizează un sincretism între știința în care s-au specializat și tot felul de practici ezoterice (or fi existând și astfel de psihologi, nu știu), atunci responsabilitatea nu aparține tuturor psihologilor și nici psihologiei în sine, ci strict persoanelor în cauză. Acei psihologi ar practica ezoterismul nu pentru că sunt psihologi, ci pur și simplu fiindcă s-au rătăcit de la dreapta credință, săracii... :) Să nu confundăm medicul cu medicina, psihologul cu psihologia etc.
A, îmi veți spune că ați întâlnit mulți psihologi care au convingeri religioase sincretice și încearcă să și le susțină prin argumente științifice? Nici acest fapt nu îndreptățește generalizările nejustificate (de tipul: "toți psihologii sunt... sincretiști"), din mai multe motive:
1. așa cum am mai spus, psihologii respectivi combină știința autentică a psihologiei (care, din câte știu, n-are nicio legătură cu ezoterismul și aiurelile) cu ideile lor religioase și filosofice;
2. existența psihologilor creștini constituie o dovadă a compatibilității dintre credință și știința psihologiei;
3. practici anticreștine se pot strecura în orice domeniu, ceea ce nu ne determină să combatem toate științele în bloc, ci doar să respingem ceea ce este contrar credinței noastre (de exemplu, cei mai mulți dintre medicii ginecologi fac avorturi, ceea ce nu înseamnă că toți ginecologii ar fi proavort, sau că domeniul ginecologiei ar fi, în sine, anticreștin);
4. Sf. Vasile cel Mare, în Omilia XXII către tineri, își exprimă opinia conform căreia creștinii au datoria de a citi literatura laică necreștină (cred că ideea se potrivește și în cazul psihologiei) și să ia din ea doar ceea ce este în concordanță cu învățătura lui Hristos, după exemplul albinelor care, așezându-se pe toate florile ivite în calea lor, iau din ele DOAR ceea ce le este folositor (polenul). Spune așa Sf. Vasile: "Noi, dacă suntem înțelepți, să luăm din cărți doar ceea ce ni se potrivește și cât se înrudește cu adevărul, iar restul să-l lăsăm". Câtă dreaptă socotință aveau Sfinții Părinți!
Cu siguranță, ei ar fi folosit și psihologia ca pedagog către Hristos, așa cum s-au raportat la știința și la filosofia vremii lor.
Știu că am scris un mesaj foarte incoerent (din cauza oboselii), dar mă simțeam datoare față de psihologii creștini de pe forum... fiindcă, în mod indirect și neintenționat, am contribuit la crearea acestei polemici inutile dintre psihologii CREȘTINI și CREȘTINII nepsihologi. Aveam doar o curiozitate în legătură cu hipnoza și, până la urmă, s-a ajuns la această discuție care, cu siguranță, îi întristează pe frații noștri de credință care-I slujesc lui Hristos practicând psihologia.
De aceea, sper că mi-ați înțeles cât de cât ideile, deși sunt... hipnotizată, probabil, de oboseală. :))
În concluzie, cred că, în privința psihologiei, ca și în cazul oricărei alte științe, noi, creștinii râvnitori după virtutea dreptei socoteli, putem urma cu toată încrederea sfatul Sfântului Vasile cel Mare - acela de a ne asuma, precum albinele, doar ceea ce este pozitiv, creștinesc, din fiecare domeniu al vieții și al culturii, lăsând în urmă ceea ce simțim că ne îndepărtează de Dumnezeu. Dacă vom avea încredere în psihologii creștini, care-și practică știința pentru și cu ajutorul lui Hristos, cred că decizia noastră va fi bineplăcută lui Dumnezeu. Iar dacă vom adera la ideologii și practici străine de credința și spiritualitatea noastră ortodoxă, păi atunci nu psihologia e de vină, ci lipsa noastră de discernământ duhovnicesc.
Pentru cei pe care i-am făcut curioși, voi da, în mesajul următor, un link tot de pe forum în care mi-am exprimat mult mai clar și coerent opinia despre raportul dintre credință și știință. Acum cred că, dacă încerc să mai scriu ceva... încep să formulez cine știe ce erezii. :)

Să aveți o noapte minunată!

P. S. Acum îmi dau seama că am făcut și vreo două dezacorduri gramaticale, nu mai stau să le corectez, fiindcă aș adormi la computer. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 06.12.2012 at 01:54:19.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 06.12.2012, 01:59:13
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15129
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #215  
Vechi 06.12.2012, 12:12:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Observ că, în câteva mesaje de pe acest topic, psihologia științifică este, cumva, privită în antiteză cu cea patristică.
Mă încumet să-mi dau și eu cu părerea, deși... am doar câteva cunoștințe elementare despre psihologie, așa, de nivel de cls. a X-a. :)
În opinia mea, psihologia este o știință autentică, o știință care, prin obiectul ei de studiu, se apropie de teologie și filosofie. Această disciplină, încadrată în categoria științelor socio-umane, este, ca și toate celelalte științe, demnă de luat foarte serios în considerare, căci a apărut ca urmare a studiului îndelungat al multor cercetători preocupați de sufletul omenesc.
Am avut bucuria de a comunica personal cu mai mulți psihologi credincioși, psihologi creștini ortodocși, care contribuie la recuperarea psihologică, socială și chiar duhovnicească a multor persoane singure, dezorientate, care au trebuință urgentă de ajutor. Acești psihologi și-au pus toate cunoștințele în slujba lui Hristos și, cu siguranță, țin seama de scrierile Sfinților Părinți. Atenție: avem inclusiv pe forum câțiva psihologi credincioși (Heaven și domnul profesor Ioan Cezar); să nu-i întristăm prin generalizări nejustificate la adresa științei pe care o practică spre slava lui Dumnezeu și spre binele semenilor!
Cred că psihologia nu este la concurență cu teologia patristică, ci psihologii de astăzi sunt discipoli ai Sfinților Părinți, întocmai ca și teologii! Domnul Ioan Cezar spunea foarte frumos că psihologia este o slujitoare a teologiei. Cred că s-ar putea spune și că, de fapt, psihologia și teologia modernă, împreună, sunt slujitoarele teologiei patristice... sau așa ar trebui să fie. :) Așadar, dacă psihologii (mă refer la cei credincioși creștini) sunt elevii, iar nu concurenții Sfinților Părinți, ce motiv mai avem să combatem, fără simț critic, toată știința psihologiei, pe care cei mai mulți dintre noi n-o cunoaștem? De vreme ce eu nici n-am studiat Psihologia și nici n-am avut ocazia de a apela la ajutor din partea psihologilor, cum aș putea susține, în mod nejustificat, ceva negativ la adresa acestei științe?
Psihologia NU trebuie confundată nici cu ezoterismul, nici cu mai știu eu ce alte pseudoștiințe, terapii alternative etc. Nu trebuie confundată nici cu psihiatria, pentru că aceasta din urmă este o ramură a medicinei, iar psihologia este o știință umanistă (deci mult mai apropiată de teologie).
Cred că, folosindu-ne de un cuvânt al Sfântului Maxim Mărturisitorul, putem afirma că psihologia nu este nici rea, nici bună în sine, ci poate avea efecte pozitive sau negative, în funcție de modul în care o practicăm. Dacă există psihologi care-și practică știința doar din dragoste pentru Dumnezeu și față de semeni, atunci lucrarea lor este binecuvântată de Dumnezeu și perfect compatibilă cu sfânta noastră credință creștină!
În schimb, psihologii care realizează un sincretism între știința în care s-au specializat și tot felul de practici ezoterice (or fi existând și astfel de psihologi, nu știu), atunci responsabilitatea nu aparține tuturor psihologilor și nici psihologiei în sine, ci strict persoanelor în cauză. Acei psihologi ar practica ezoterismul nu pentru că sunt psihologi, ci pur și simplu fiindcă s-au rătăcit de la dreapta credință, săracii... :) Să nu confundăm medicul cu medicina, psihologul cu psihologia etc.
A, îmi veți spune că ați întâlnit mulți psihologi care au convingeri religioase sincretice și încearcă să și le susțină prin argumente științifice? Nici acest fapt nu îndreptățește generalizările nejustificate (de tipul: "toți psihologii sunt... sincretiști"), din mai multe motive:
1. așa cum am mai spus, psihologii respectivi combină știința autentică a psihologiei (care, din câte știu, n-are nicio legătură cu ezoterismul și aiurelile) cu ideile lor religioase și filosofice;
2. existența psihologilor creștini constituie o dovadă a compatibilității dintre credință și știința psihologiei;
3. practici anticreștine se pot strecura în orice domeniu, ceea ce nu ne determină să combatem toate științele în bloc, ci doar să respingem ceea ce este contrar credinței noastre (de exemplu, cei mai mulți dintre medicii ginecologi fac avorturi, ceea ce nu înseamnă că toți ginecologii ar fi proavort, sau că domeniul ginecologiei ar fi, în sine, anticreștin);
4. Sf. Vasile cel Mare, în Omilia XXII către tineri, își exprimă opinia conform căreia creștinii au datoria de a citi literatura laică necreștină (cred că ideea se potrivește și în cazul psihologiei) și să ia din ea doar ceea ce este în concordanță cu învățătura lui Hristos, după exemplul albinelor care, așezându-se pe toate florile ivite în calea lor, iau din ele DOAR ceea ce le este folositor (polenul). Spune așa Sf. Vasile: "Noi, dacă suntem înțelepți, să luăm din cărți doar ceea ce ni se potrivește și cât se înrudește cu adevărul, iar restul să-l lăsăm". Câtă dreaptă socotință aveau Sfinții Părinți!
Cu siguranță, ei ar fi folosit și psihologia ca pedagog către Hristos, așa cum s-au raportat la știința și la filosofia vremii lor.
Știu că am scris un mesaj foarte incoerent (din cauza oboselii), dar mă simțeam datoare față de psihologii creștini de pe forum... fiindcă, în mod indirect și neintenționat, am contribuit la crearea acestei polemici inutile dintre psihologii CREȘTINI și CREȘTINII nepsihologi. Aveam doar o curiozitate în legătură cu hipnoza și, până la urmă, s-a ajuns la această discuție care, cu siguranță, îi întristează pe frații noștri de credință care-I slujesc lui Hristos practicând psihologia.
De aceea, sper că mi-ați înțeles cât de cât ideile, deși sunt... hipnotizată, probabil, de oboseală. :))
În concluzie, cred că, în privința psihologiei, ca și în cazul oricărei alte științe, noi, creștinii râvnitori după virtutea dreptei socoteli, putem urma cu toată încrederea sfatul Sfântului Vasile cel Mare - acela de a ne asuma, precum albinele, doar ceea ce este pozitiv, creștinesc, din fiecare domeniu al vieții și al culturii, lăsând în urmă ceea ce simțim că ne îndepărtează de Dumnezeu. Dacă vom avea încredere în psihologii creștini, care-și practică știința pentru și cu ajutorul lui Hristos, cred că decizia noastră va fi bineplăcută lui Dumnezeu. Iar dacă vom adera la ideologii și practici străine de credința și spiritualitatea noastră ortodoxă, păi atunci nu psihologia e de vină, ci lipsa noastră de discernământ duhovnicesc.
Pentru cei pe care i-am făcut curioși, voi da, în mesajul următor, un link tot de pe forum în care mi-am exprimat mult mai clar și coerent opinia despre raportul dintre credință și știință. Acum cred că, dacă încerc să mai scriu ceva... încep să formulez cine știe ce erezii. :)

Să aveți o noapte minunată!

P. S. Acum îmi dau seama că am făcut și vreo două dezacorduri gramaticale, nu mai stau să le corectez, fiindcă aș adormi la computer. :)

Doamne ajută!
Draga Laura, pentru o eleva de clasa a X-a, cum te autoevaluezi, ai scris un eseu de nota 10 cu felicitari! Ba, asa cum fac elevii foarte buni, ti-ai cam intrecut profesorul, pe ici pe colo... Nu vrei ... sa mergi la Olimpiada? (mai ai o saptamana de pregatire pentru faza pe liceu)...:))

Dincolo de gluma, cred ca ai sintetizat foarte frumos incercarile unora dintre noi de a aduce putina clarificare in privinta subiectului topicului.
Chestiunea raportului dintre Teologie (Patristica) si Psihologie e dezbatuta de multa vreme in lume, cu variate pozitii. La noi, Parintele Staniloae avea o deschidere mare catre psihologie, criticind insa uneori pe psihologii care practicau reductionismul, depasindu-si limitele propriei discipline. Parintele nu admitea ca Teologia sa fie concurata, intrucat pur si simplu nu e in firea lucrurilor. Biserica nu are concurenta, nu poate avea, pur si simplu. Revelatia nu se pune la indoiala, nu se justifica, nu se argumenteaza: se primeste sau nu.
Poate voi gasi o parte din materialele pe aceasta tema, pe care mi le-a oferit cu ani in urma un coleg psiholog iubitor de patristica. Asa cum scrie Parintele un anumit articol, candva, cred ca multi se vor tulbura pe forum. Dar nu e posibil saltul in cunoastere fara putina tulburare, uneori, pe alocuri. Cu voia lui Dumnezeu voi gasi, sper materialele respective si altele redactate de teologi.

Saptamana trecuta am prezentat, cu inima cat un purice, un referat la catedra de socio-umane, cu tema: raporturi intre Teologie si Psihologie. Fiind in sala atat psihologi cat si teologi, m-am temut ca va iesi o discutie in contradictoriu sau o salata de idei. Din fericire a fost un succes neasteptat. Fiecare isi cunostea bine domeniul, iar oamenii s-au aratat marturisitori ai lui Hristos si concluzia a fost ca o conlucrare intre teologi si psihologi este cel mai folositor lucru pe care il putem face in interesul elevilor. Ar fi multe de spus...

Deocamdata, insa, sufletul nostru trage la post si gandul ne este tot mai aprins catre Nasterea Domnului. Sa lasam psihologia sa fie cuprinsa de minunea Nasterii Pruncului, spre ridicarea ei din cele lumesti catre Imparatul Ceresc.
Post binecuvantat!

Slava lui Dumnezeu pentru toate! AMIN+
Reply With Quote
  #216  
Vechi 06.12.2012, 15:47:03
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!

-Cred că psihologia nu este la concurență cu teologia patristică, ci psihologii de astăzi sunt discipoli ai Sfinților Părinți, întocmai ca și teologii!
-Psihologia NU trebuie confundată nici cu ezoterismul,
- să respingem ceea ce este contrar credinței noastre (de exemplu, cei mai mulți dintre medicii ginecologi fac avorturi, ceea ce nu înseamnă că toți ginecologii ar fi proavort, sau că domeniul ginecologiei ar fi, în sine, anticreștin);
-Sf. Vasile cel Mare, în Omilia XXII către tineri, își exprimă opinia conform căreia creștinii au datoria de a citi literatura laică necreștină (cred că ideea se potrivește și în cazul psihologiei) și să ia din ea doar ceea ce este în concordanță cu învățătura lui Hristos, sfatul Sfântului Vasile cel Mare - acela de a ne asuma, precum albinele, doar ceea ce este pozitiv, creștinesc, din fiecare domeniu al vieții și al culturii, lăsând în urmă ceea ce simțim că ne îndepărtează de Dumnezeu. Iar dacă vom adera la ideologii și practici străine de credința și spiritualitatea noastră ortodoxă, păi atunci nu psihologia e de vină, ci lipsa noastră de discernământ duhovnicesc.
--in primul rand eu cel putin nu sunt impotriva psihologiei in totalitate ci doar impotriva unor elemente negative ,unor idei si practici gresite
-eu vorbeam de psihologia in general,si de psihologi in general nu doar de cei crestini
-si cred ca majoritatea psihologilor nu sunt deloc discipoli ai Sfinților Părinți
-tocmai asta e ideea sa
respingem ceea ce este contrar credinței noastre,adica hipnoza,sau alte practici contrare credintei ortodoxe,nimeni nu a zis sa respingem toata psihologia
-
exact cum zici tu:sa acceptam doar ceea ce e in concordanță cu învățătura lui Hristos
-pai daca te duci la psihologii care se ocupa de probleme de sexualitate majoritatea dintre ei o sa vezi ca se bazeaza pe invatatura si ideile lui Kinsey care a fost un pedofil si un homosexual
-deci e clar ca trebuie sa nu tina cont psihologii de el; cezar ioan zicea ca nu e de acord cu Freud si Jung deci nici de acestia nu ar trebui sa tina cont psihologii si exemplele pot continua
-deci ideea e ca trebuie eliminate multe idei si invataturi din psihologie ca sa fie intr-adevar in conformitate cu ortodoxia
-numai ca nici macar psihologii crestini nu fac acest lucru(sau prea putini) ce sa mai zic de ceilalti psihologi necrestini (care de fapt sunt majoritari)
-eu ma asteptam de la Cezar Ioan sa combata anumite idei,conceptii,practici gresite intalnite in cartile de psihologie ;de ex hipnoza asa cum nu e de acord de ex cu freud sau Jung,sau kensey..
-asa cum Ioan Vladuca a scris o carte in care combate evolutionismul si ideile evolutioniste care apar in manualele scolare,chiar daca nu combate toata biologia,asa ar trebui sa procedeze si psihologii crestini
-daca nu suntem de acord cu avorturile din medicina,cu evolutionismul din biologie,cu ecumenismul din biserica asa nu ar trebui sa fim de acord cu hipnoza sau alte practici ,idei gresite sau psihologi (freud,kinsey...)...

-ca psihologii de azi sa fie discipoli ai Sfintilor Parinti atunci ar trebuie sa tina cont de toate invataturile sfintilor si de hotararile sinoadelor ecumenice:


Sfantul Ignatie Briancianinov- CUVÂNT DESPRE ORTODOXIE ȘI DESPRE NEORTODOCȘI

http://carteromaneasca.wordpress.com...e-neortodocsi/

".Nu există Ortodoxie nici în învățăturile și filozofările omenești, stăpânite de intelectul mincinos și înșelător, rod al căderii. Ortodoxia este învățătura Sfântului Duh, dată omului de Dumnezeu întru mântuire. Unde nu este Ortodoxie, acolo nu este nici mântuire. „Oricine va voi să se mântuiască, mai întâi de toate trebuie să se țină de credința sobornicească; iar cine n-o va păstra întreagă și fără de prihană, acela va pieri în veci” (Simbolul Sfântului Anastasie cel Mare).

-
Cugetarea omenească inclusă în învățătura credinței creștine se numește erezie .

-Erezia este un păcat făptuit în special de către intelect

-Sfânta Biserică totdeauna a considerat ca absolut necesar tratamentul grozavei plăgi a ereziei prin anatema .

Biserica vestește: “Cei ce și-au predat cugetul lor în ascultare față de descoperirea dumnezeiască, slujind-o pe ea, pe aceștia să-i fericim și să-i lăudăm; iar celor ce se împotrivesc adevărului, dacă nu s-au pocăit înaintea lui Dumnezeu, Carele așteaptă întoarcerea și căința lor, dacă n-au voit să urmeze Sfintelor Scripturi și Tradiției Bisericii Sobornicești, să fie excomunicați și predați anatemei”.

“Celor ce neagă existența lui Dumnezeu și susțin că această lume s-a autoorganizat și că toate se petrec fără ajutorul providenței dumnezeiești, așa, ca din întâmplare: anatema!”’,
“Celor ce afirmă că Dumnezeu nu este Duh, ci materie și care nu-L recunosc ca Sfânt, Atotmilostiv, Preaînțelept, Atotștiutor, rostind alte asemenea blasfemii: anatema!”;
“Celor ce îndrăznesc să declare că Fiul lui Dumnezeu n-ar fi de o ființă cu Tatăl, deasemenea Duhul Sfânt, Carele este de conceput: că Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt n-ar fi Unul Dumnezeu: anatema!”;
“Celor care spun că venirea în lume a Fiului lui Dumnezeu întrupat, patimile Sale de bunăvoie, moartea și învierea Sa nu sunt necesare izbăvirii de păcate și mântuirii noastre: anatema!”;
“Celor care nu acceptă harul răscumpărării propovăduit de Evanghelie, ca singurul nostru mijloc de îndreptățire în fața lui Dumnezeu: anatema!”;
“Celor care se îndoiesc de fecioria Preacuratei Fecioare Măria înainte de naștere, în timpul nașterii și după naștere: anatema!”;
“Celor care nu cred că Duhul Sfânt i-a înțelepțit pe prooroci și pe apostoli și a prevestit prin gura lor adevărata cale spre mântuire, prin atâtea minuni, mărturisind că Duhul și acum sălășluiește în inimile adevăraților creștini și-i călăuzește spre orice adevăr: anatema!”;
“Celor care nu recunosc nemurirea sufletului, sfârșitul acestui veac, judecata ce va să vină, răsplata cerească pentru faptele cele bune și osânda pentru păcate: anatema!”;
“Celor care refuză Tainele Sfintei Biserici a lui Hristos: anatema!”;
“Celor care nu recunosc Sinoadele Sfinților Părinți și Predaniile lor, în conglăsuire cu revelația dumnezeiască și păstrate cu sfințenie de către Biserica Ortodoxă și Sobornicească: anatema!”

Last edited by antiecumenism; 06.12.2012 at 16:23:58.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 06.12.2012, 21:38:12
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

un mesaj elocvent antiecumenism! e bine venit si face o justa distinctie! de cateva saptamani ma uit si eu pe hbo la serialul "In deriva", ce se vrea un exemplu de profesionalism in relatia psiholog - pacient!! urmaresc cu foarte mare atentie replicile lui Marcel Iures (un actor foarte bun de altfel), dar niciodata n-a pomenit de Dumnezeu si nu a cautat sa patrunda in sufletul pacientului pentru a vedea ce-i dincolo de cuvinte, iar pacientii mi se par ca doar se descarca de energia negativa inaintea psihologului dupa care spun ca deja se simt mult mai bine!!
e interesanta chiar nedumerirea lui Iures despre pozitia sociala a celor care-si pot "permite" un psiholog: de ce un lăcătuș, mecanic sau miner, un șofer de tir, nu vine la psiholog? asta nu mai pot să spun. Poate ar fi interesant un căpșunar din Spania, de exemplu. Sau de ce nu, un țigan care are foarte multe parale, dar simte că ceva nu e în regulă cu el, cu familia lui. De ce? Ei nu suferă de depresii sau de disperări? Poate că nu spun, dar asta e. Și boschetarii au probleme cu sufletul, cu metafizica, cu destinul lor....

inca o data se face discriminare crasa intre "intelectuali" si "muncitori", (de parca haina face pe om), adica mecanicu, soferu, nici sa nu se gandeasca la psiholog,nu? de unde deduc eu ca psihologii (cu foaaarte mici exceptii, aici cred ca e inclus si Cezar Ioan) - sincer eu i-as numi psihologi sociali - sunt atei!! ori semi-atei, ma rog, cu indulgenta zic, pentru tara majorar ortodoxa in care traim, dar cine stie, cunoaste!!
Citiți mai mult: Marcel Iureș: \"«În derivă» a avut ecou mare între intelectuali\" > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/marc...#ixzz2EIks8gZK
EVZ.ro
Reply With Quote
  #218  
Vechi 06.12.2012, 23:28:47
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
un mesaj elocvent antiecumenism! e bine venit si face o justa distinctie! de cateva saptamani ma uit si eu pe hbo la serialul "In deriva", ce se vrea un exemplu de profesionalism in relatia psiholog - pacient!! urmaresc cu foarte mare atentie replicile lui Marcel Iures (un actor foarte bun de altfel), dar niciodata n-a pomenit de Dumnezeu si nu a cautat sa patrunda in sufletul pacientului pentru a vedea ce-i dincolo de cuvinte, iar pacientii mi se par ca doar se descarca de energia negativa inaintea psihologului dupa care spun ca deja se simt mult mai bine!!
e interesanta chiar nedumerirea lui Iures despre pozitia sociala a celor care-si pot "permite" un psiholog: de ce un lăcătuș, mecanic sau miner, un șofer de tir, nu vine la psiholog? asta nu mai pot să spun. Poate ar fi interesant un căpșunar din Spania, de exemplu. Sau de ce nu, un țigan care are foarte multe parale, dar simte că ceva nu e în regulă cu el, cu familia lui. De ce? Ei nu suferă de depresii sau de disperări? Poate că nu spun, dar asta e. Și boschetarii au probleme cu sufletul, cu metafizica, cu destinul lor....

inca o data se face discriminare crasa intre "intelectuali" si "muncitori", (de parca haina face pe om), adica mecanicu, soferu, nici sa nu se gandeasca la psiholog,nu? de unde deduc eu ca psihologii (cu foaaarte mici exceptii, aici cred ca e inclus si Cezar Ioan) - sincer eu i-as numi psihologi sociali - sunt atei!! ori semi-atei, ma rog, cu indulgenta zic, pentru tara majorar ortodoxa in care traim, dar cine stie, cunoaste!!
Citiți mai mult: Marcel Iureș: \"«În derivă» a avut ecou mare între intelectuali\" > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/marc...#ixzz2EIks8gZK
EVZ.ro
Nu am vazut filmul (intrucat nu am televizor), nu stiu ce zice ...Marcel Iures. Trebuie oare sa il luam pe Marcel Iures ca reprezentant al psihologilor?... Eu stiam ca e actor.
Cred ca actorii nu sunt cei mai in masura sa ne vorbeasca si sa ne lamureasca cum e treaba cu psihologia. (In paranteza fie spus, regasesc aici vechea meteahna a romanilor, care sufera de boala diletantismului si amatorismului: toata lumea "se pricepe" la orice altceva in afara de meseria lui.)
Ce-am face daca un actor ar veni, in locul preotului, sa ne invete cum e cu duhovnicia? Dar cu strungaria? L-am mai lua aici pe topic ca reper?...

Pe de alta parte, ma bucur ca ai ridicat problema categoriilor sociale si a unei relatii cu un psi. Exceptind psihanaliza, care este o ramura aparte a disciplinelor cu rol curativ, si care costa foarte mult, extrem de costisitor incat isi pot permite o cura psihanalitica doar cei cu venituri ceva mai serioase, in rest portile sunt deschise si accesibile oricarei categorii sociale.
Avem de-a face cu alt [b]mit[b] despre psihologi: ca nu au acces decat bogatanii...

Prea le judecam pe toate dupa filmele pe care, nu stiu de ce, le vedem ca sursa de informare si cultura...
In realitate, orice persoana care solicita un serviciu de un fel sau altul din domeniul consilierii, are acces la un psiholog. Exista servicii de asistenta sociala, exista servicii private "mini prix", exista cabinete de consiliere in scoli, spitale, diverse institutii. Nimeni nu interzice unui om, oricine ar fi, sa bata la usa si sa ceara ajutor.
De ce oamenii nu o fac, totusi?
Din pricina educatiei pe care au primit-o si, poate, din pricina dezinformarii sistematice in privinta psihologiei, dezinformare care se practica, asiduu, iata, chiar aici pe forum.

In concluzie, daca ne pasa de capsunarii si strungarii si homeless-ii care au nevoie de consiliere psi, haideti sa facem ceva concret in acest sens! De pilda, sa aratam, daca avem cunostinte si buna intentie, ce este psihologia, care ii sunt aplicatiile si conditia, ce fel de practicieni avem in Romania etc. Precum si faptul ca psihologii asteapta, cu muuulta rabdare, sa fie solicitati. Sa nu aratam insa contrariul, descurajind pe oameni si facindu-i sa creada ca psihologii sunt asa si pe dincolo...

In Bucuresti exista deja servicii psi chiar la gradinite. Din fericire, se tin cursuri de pedagogie si psihologie (adica psihologie aplicata la activitatea didactica si la relatiile interpersonale) chiar la facultatea de Teologie din Bucuresti. Urmariti, va rog, avizierul si orarul!

Last edited by cezar_ioan; 07.12.2012 at 00:15:47.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 07.12.2012, 00:56:35
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lumea virtuală,in ansamblul ei,ar avea nevoie nu de consiliere ci de triere psihiatrica.îți faci cruce când vezi ce ticniti zburda liber prin lumea virtuală si implicit prin lumea reala,afara de cazu in care posteaza direct de la balamuc.Mare ți-e grădina Doamne da mai nou nu se mai sare gardu,se intra direct prin gard.Ioane când ai zis chestia cu privit in ochii unora si rămas cu sechele am ras in hohote si am zis ca ai glumit.M-am răzgândit,se pare ca ai dreptate,din nefericire.Am rămas efectiv fără replica in ultimul timp când am văzut postari pe care din politete nu le incadrez public undeva.Lumea asta,pe zi ce trece,pare a o lua razna complet.Părere mea este ca net este aur curat,gratis,pt băieții amatori de testari,de mai multe tipuri,asa,in perspectiva.Domnu cu noi si după noi potopu :)
Reply With Quote
  #220  
Vechi 07.12.2012, 22:04:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Psihologia NU trebuie confundată nici cu ezoterismul, nici cu mai știu eu ce alte pseudoștiințe, terapii alternative etc. În schimb, psihologii care realizează un sincretism între știința în care s-au specializat și tot felul de practici ezoterice (or fi existând și astfel de psihologi, nu știu), atunci responsabilitatea nu aparține tuturor psihologilor și nici psihologiei în sine, ci strict persoanelor în cauză. Acei psihologi ar practica ezoterismul nu pentru că sunt psihologi, ci pur și simplu fiindcă s-au rătăcit de la dreapta credință, săracii... :) Să nu confundăm medicul cu medicina, psihologul cu psihologia etc.
Nici eu nu am scris despre psihologie, ci despre hipnoza, subiectul topicului. Asa cum spui si tu in primul mesaj: "Evident, n-am intenția de a apela la astfel de practici pentru că, așa cum se știe, părinții noștri duhovnicești ne sfătuiesc, fără excepție, să le evităm. De asemenea, știam că hipnoza este proprie anumitor practici ezoterice (deci, necreștine)."
Majoritatea credinciosilor au aceasta conceptie si nu vor sa aiba vreo tangenta cu astfel de practici, daca un psiholog lauda hipnoza probabil vor avea reticenta si fata de psihologie.
Hipnoza este o tehnica ezoterica in urma caruia subiectul intra intr-o stare de transa. La fel ca un medium in aceasta stare de transa spue sau face diverse lucruri. Intotdeauna aceasta stare este data de ingerii cazuti, noi stim asta in ortodoxie, vesticii de unde a venit si hipnoza nu stiu, ei cred ca toate practicile astea ezoterice au si explicatii stiintifice. La Reiki toata initierea dura mai putin de 5 minute, in care stateau acele persoane cu ochii inchisi. Era prezentata ca o tehnica medicala, fara legatura cu vreo religie.

Last edited by catalin2; 07.12.2012 at 22:14:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Ierarh adevarat- mai exista la noi asa ceva aurel1211 Mari Duhovnici si predicile lor 24 04.03.2013 19:26:09
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10
Psihologie sau Ortodoxism C-tin Teologie si Stiinta 93 10.04.2008 13:58:36