Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2018, 18:49:45
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intrebarea e alta: de ce crezi ca tu stii mai bine decat invatatii evrei care au tradus Septuaginta ce inseamna acel cuvant? Si de ce esti asa inversunat impotriva crestinismului, incat sa negi si adevarul, desi ai spus ca nu esti nici impotriva ortodoxiei. Au conspirat si invatatii aia de acum 2300 de ani impotriva iudaismului? Ti-am scris si despre cele doua cuvinte, tu te faci ca nu vezi ce am scris, pentru ca vrei neaparat sa sustii numai conceptia ta. Cuvantul "betulah" se pare ca e folosit de vreo patru ori si pentru fete care nu sunt fecioare. Se pare ca inseamna femeie necasatorita, tanara. In schimb almah se pare ca inseamna o fata pubera, deci descrie mai bine o fecioara. Chiar si azi o fata pubera se presupune ca e fecioara, desi nu mai sunt conceptiile din acele timpuri. Nu exista niciun argument valid impotriva, toate argumentele sunt in favoarea a ceea ce spune crestinismul. Cei ce nu sunt de acord sunt evreii, care au un motiv subiectiv pentru care fac asta, nu sunt obiectivi.

Sa inteleg ca esti impotriva crestinismului?

Ca sa vezi si tu ce aiureli crezi, am gasit sursa ta care, culmea, spune exact invers. Este Protoevanghelia lui Iacob, o scriere apocrifa din jurul anului 145. https://ro.wikipedia.org/wiki/Evangh...up%C4%83_Iacob
Nu doar ca nu spune ce sustii tu ca ar sustine, dar este cea mai veche sursa care fecioria Sfintei Fecioare atat inainte cat si dupa nasterea lui Iisus. Eu cred ca informatiile tale cu Sfantul Iacov le-ai luat tot din Zeitgeist (nu e neaparat sa fi vazut documentarul, multe surse atee au preluat informatiile false).

E clar, asta e din Zeitgeist, asa cum era evident si pana acum. Gasesti aici un documentar cu neadevarurile din Zeitgeist, inclusiv cu nasterea din fecioara in alte religii: https://www.youtube.com/watch?v=SDl39QasFow Nu exista asemanari cu religiile pagane, astea sunt neadevaruri inventate de cel ce a facut Zeitgeist, preluate si de el din alte surse.
da-o-ncolo de treaba, ti-am mai spus ca ai surse aiurea, dar chiar asa? citeste mai bine ce tampenii scrie acolo. uite, o sa ma gandesc daca sa-ti dau sa citesti cate ceva, dar nu stiu daca ti-as face bine, oricat ai insista eu cred ca tu tot cauti. plus ca tu crezi numai chestii ortodoxe, desi dupa cum le sta bine teologilor ortodocsi nu se apleaca deloc, sau mai deloc, asupra faptelor.

in ceea ce priveste betulah vs almah, eu am spus un singur lucru si daca vrei sa te gandesti la el e ok, daca nu las-o asa, de ce au scris acolo almah in loc de betulah, din moment ce pana atunci folosisera mereu betulah pentru fecioara? atat.

ce zeitgeist, mai omule, am citit de asta si in legendele olimpului a lui ispirescu.... nici nu mai deschid linkul.

nu stiu ce sa raspund, de crezut nu cred, asta mi-e clar, dar imi doresc mult sa existe judecata de apoi, sa existe pedeapsa divina, sa existe rai si iad, imi doresc ca Iisus sa fi fost real, exact asa cum este descris in unele pasaje din biblie, numai iubire si dragoste pentru oameni, nu conteaza daca eu cred in el sau nu, mi-as dori sa fie asa. ce sa-ti zic? e greu, tot ceea ce este atat de usor pentru unii dintre voi.

daca ar fi sa prefer ceva? intotdeauna as prefera ortodoxia, din cauza unor oameni/preoti.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13