Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2012, 18:06:59
dr.cri dr.cri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2012
Mesaje: 5
Implicit mentalism

buna ziua,
ce parere aveti de mentalism?
care ar putea fi relatia lui cu credinta,? dar cu magia? dar cu inselatoria?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2012, 18:12:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
buna ziua,
ce parere aveti de mentalism?
care ar putea fi relatia lui cu credinta,? dar cu magia? dar cu inselatoria?
asta ce Doamne iarta-ma mai este? iar vreo noua nazbatie?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2012, 18:37:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
buna ziua,
ce parere aveti de mentalism?
care ar putea fi relatia lui cu credinta,? dar cu magia? dar cu inselatoria?
Cu credinta in Dumnezeu nu are cum sa aiba nicio legatura. Exista sfinti care au primit duhul inainte-vederii sau al stravederii, in urma unor nevointe ascetice considerabile. Ori aici nici vorba de asa ceva. Un fel de vrajitorie moderna, adica parapsihologie. Crestinul ortodox nu are nevoie de asa ceva. Am dat cautare si am aflat toate acestea, dar nu sunt interesata sa-mi adancesc cunostintele in mentalism.

Nimeni nu poate sta pe scaunul pe care nu se cuvine fara sa fie pedepsit. Cei care se ocupa cu mentalismul se umplu de mandrie draceasca de dragul spectacolului si al banilor si e vai de sufletul lor. Ei cauta cu orice pret sa cunoasca mai mult decat li se cuvine, fara a cere permisiunea lui Dumnezeu. Astfel se inchina la idoli: la bani, la mandrie, la slava desarta, care sunt ale diavolului, nu ale lui Dumnezeu. Dumnezeu sa-i izbaveasca pe cei care se ocupa cu asa ceva. Cartea ,,Mari initiati ai Indiei'' de Parintele Paisie Aghioritul le poate fi de folos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2012, 19:26:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
buna ziua,
ce parere aveti de mentalism?
care ar putea fi relatia lui cu credinta,? dar cu magia? dar cu inselatoria?
Mentalismul e un truc, o iluzie psihologica, in timp ce magia e efectul pe care-l are iluzia asupra omului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2012, 19:26:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
buna ziua,
ce parere aveti de mentalism?
care ar putea fi relatia lui cu credinta,? dar cu magia? dar cu inselatoria?
Niciuna. Niciuna. Niciuna.

Mentalismul este o subdisciplina a iluzionismului. Iluzionismul, ca artă de scenă, nu este și nu pretinde a fi "real", nu mai mult decât un film science-fiction.

În lumina postării doamnei Antonia, mă văd silit să revin și să arăt că, totuți, mentalismul poate avea legătură și cu credința, în sensul că, propus (cam aiurea) ca subiect de dezbatere, ne poate releva măsura fariseismului unora.

Last edited by MihaiG; 10.05.2012 at 19:29:04.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2012, 19:44:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
buna ziua,
ce parere aveti de mentalism?
Iluzionistii sunt in general sceptici in privinta paranormalului. Ceea ce fac ei nu depaseste sfera normala, doar ca profita de neatentia privitorilor si de aceea ei au senzatia de “magie”, ca nu-si pot explica ceea ce au vazut, cum a reusit sa faca. Daca ar repeta trucul in reluare,incet, ai vedea exact ce fac. Da-mi un pachet de carti si te pun sa-ti alegi o carte, fara sa mi-o areti, apoi le amestec pe toate, insa fii sigur ca ti-o ghicesc pe care ai ales-o, fara a fi clarvazatoare :) Exista tot felul de trucuri folosite de showmen pe scena, tehnici psihologice de manipulare si sugestie pentru a crea iluzii. In finala la Romanii au talent a ajuns si un "mentalist".

Last edited by ioanna; 10.05.2012 at 19:50:16.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2012, 20:15:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Iluzionistii sunt in general sceptici in privinta paranormalului. Ceea ce fac ei nu depaseste sfera normala, doar ca profita de neatentia privitorilor si de aceea ei au senzatia de “magie”, ca nu-si pot explica ceea ce au vazut, cum a reusit sa faca. Daca ar repeta trucul in reluare,incet, ai vedea exact ce fac. Da-mi un pachet de carti si te pun sa-ti alegi o carte, fara sa mi-o areti, apoi le amestec pe toate, insa fii sigur ca ti-o ghicesc pe care ai ales-o, fara a fi clarvazatoare :) Exista tot felul de trucuri folosite de showmen pe scena, tehnici psihologice de manipulare si sugestie pentru a crea iluzii. In finala la Romanii au talent a ajuns si un "mentalist".
E posibil ca un astfel de magician sa fie diferit de un iluzionist si sa intre in sfera paranormalului. Sau si mai exact sa le combine pe ambele. Eu am vazut la tv cand a fost seria cu un mentalis din asta american, cred ca era David Blaine. Intr-o emisiune a spus ca se inspira din magie, din practicile voodoo, etc. De asemenea ma observat reactia celor carora li se facea magia, multi nu erau doar uimiti, erau inspaimantati, ca si cum vazusera ceva rau.
De asemenea, au fost emisiuni al tv care aratau astfel de fenomene, dar nu erau prezentati ca si iluzionism, ci fenomene paranormale. Adica citit din carti inchise, ghicit ceva, etc. Chiar si la OTV era o femeie cu fularul in cap, n-am stat sa vad daca le nimerea sau nu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2012, 20:20:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E posibil ca un astfel de magician sa fie diferit de un iluzionist si sa intre in sfera paranormalului. Sau si mai exact sa le combine pe ambele. Eu am vazut la tv cand a fost seria cu un mentalis din asta american, cred ca era David Blaine. Intr-o emisiune a spus ca se inspira din magie, din practicile voodoo, etc. De asemenea ma observat reactia celor carora li se facea magia, multi nu erau doar uimiti, erau inspaimantati, ca si cum vazusera ceva rau.
De asemenea, au fost emisiuni al tv care aratau astfel de fenomene, dar nu erau prezentati ca si iluzionism, ci fenomene paranormale. Adica citit din carti inchise, ghicit ceva, etc. Chiar si la OTV era o femeie cu fularul in cap, n-am stat sa vad daca le nimerea sau nu.
M-am cam lamurit ce este din ce ati postat toti.
Hotarat nu ma intereseaza.
Ar trebui sa scormonim si-n zama asta? ori mai bine ne vedem de-ale noastre, alea crestinesti...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2012, 20:24:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, au fost emisiuni al tv care aratau astfel de fenomene, dar nu erau prezentati ca si iluzionism, ci fenomene paranormale. Adica citit din carti inchise, ghicit ceva, etc. Chiar si la OTV era o femeie cu fularul in cap, n-am stat sa vad daca le nimerea sau nu.
Din ce stiu mentalistii sunt oameni normali, n-au capacitati extrasenzoriale, ci doar folosesc iluzii psihologice, tehnici de persuasiune, manipulare, care sa-ti creeze o anumita stare etc. Probabil ca acela se inspira din practica "magiei", ca doar asta e rolul mentalistului sa creeze iluzii, care sa-i dea omului senzatia de magie, de ceva supranatural. "Magia" mentalistului nu e reala, e o iluzie. Femeia aceea de la OTV, nu era "mentalista", ci pretindea ca are capacitati extrasenzoriale, se dedubla sau nu stiu cum se spune, ca n-am vazut asa ceva pana atunci. Cica ea (Eniko) "iesea din trup" si vedea ce era pus pe masa. Acuma, pentru rating, DD-ul cred ca era in stare de orice. Si mai scotea si niste zgomote ciudate (un fel de suierat), dupa mine pura "vrajeala" ca oamenii sa creada ca ea paraseste trupul :) Bineinteles ca le ghicea pe toate. Am vazut-o de doua ori, m-a bufnit rasul si am butonat pe alt canal.Cand telespectatorii au rugat-o sa "iasa din trup" fara a-si pune toate fularelele alea pe cap (ca alea faceau senzatie), ea a spus ca nu poate, ca arata hidos, ca i se transforma fata si tot felul de vraja lexicala ne-a spus madamme Eniko.

Am gasit-o :) Ildiko, nu Eniko. In fine http://www.youtube.com/watch?feature...&v=H5uxG608lFE

Last edited by ioanna; 10.05.2012 at 20:50:02.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2012, 20:51:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din ce stiu mentalistii sunt oameni normali, n-au capacitati extrasenzoriale, ci doar folosesc iluzii psihologice, tehnici de persuasiune, manipulare, care sa-ti creeze o anumita stare etc. Probabil ca acela se inspira din practica "magiei", ca doar asta e rolul mentalistului sa creeze iluzii, care sa-i dea omului senzatia de magie, de ceva supranatural. "Magia" mentalistului nu e reala, e o iluzie.
Daca face doar o iluzie este iluzionism, nu are legatura cu ceva negativ. dar daca foloseste si puteri paranormale (numite modern puterea mintii) atunci e ceva din alta ramura. Chiar si in artcolul wikipedia spune ca e o combinatie intre magie si iluzionism. Eu ma indoiesc ca poate fi doar iluzionism indoirea unei linguri, ghicirea unui numar, cuvant, etc., miscarea unui obiect de la distanta, etc. Toate acestea in schimb pot fi realizate prin tehnici paranormale, au si denumiri specifice. Mai mult nu stiu, daca doar le imit ape acelea sau chiar le realizeaza. Am dat acum intamplator peste blogul mentalistului ajuns in finala, am inteles ca e ateu, el spune ca el poate sa faca orice, nu are nevoie de religie.
Reply With Quote
Răspunde