Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2012, 12:15:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
p.s al naibii si astia de la pro tv, nu arata momentul in care el ia de pe masa plicul acela albastru, ci muta imaginea pe juriu :) Dupa cum se vede, el arata plicul albastru numai pe fata (insistand asupra capatului plicului cu cei doi nasturasi si alte vrajeli), insa cand a luat plicul de pe masa, l-a luat cu tot cu plicul acela cu semnul "?" pus de complice si in care i-a pus foaia cu raspunsurile si pe care l-a introdus in plicul albastru, care n-avea unul din capete sigilat.
Vezi, pe asta se bazeaza si explicatia cu inlocuirea, pe schimbarea imaginii camerei, mergand pana la complicitatea protv-ului pentru cresterea audientei. In primul rand Gog nu am vazut vreodata sa aiba un asistent, e tot timpul singur. Masa ii era necesara pentru ca nu exista alt suport pe care sa puna si sa deschida mapa, ar fi trebuit sa tina un genunchi ridicat cand forma codul si apoi sa o puna pe jos. Si cel mai important, iluzionistii ar fi dat si ei explicatia aceasta. Totusi nu e exclus ca el sa nu fie mentalist, ci doar iluzionist, adica s afaca trucuri si sa pretinda ca e mentalist la fel ca Blaine si altii. Eu ma indoiesc.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2012, 13:12:42
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și totuși, cum a făcut ăla la 'românii au talent'?
Nu chestia cu ekg-ul, aia cu servieta.
http://www.libertatea.ro/detalii/art...ut-393859.html
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2012, 14:44:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vezi, pe asta se bazeaza si explicatia cu inlocuirea, pe schimbarea imaginii camerei, mergand pana la complicitatea protv-ului pentru cresterea audientei. In primul rand Gog nu am vazut vreodata sa aiba un asistent, e tot timpul singur. Masa ii era necesara pentru ca nu exista alt suport pe care sa puna si sa deschida mapa, ar fi trebuit sa tina un genunchi ridicat cand forma codul si apoi sa o puna pe jos. Si cel mai important, iluzionistii ar fi dat si ei explicatia aceasta. Totusi nu e exclus ca el sa nu fie mentalist, ci doar iluzionist, adica s afaca trucuri si sa pretinda ca e mentalist la fel ca Blaine si altii. Eu ma indoiesc.

In absolut toate interviurile pe care le-a acordat dupa concurs el a spus : creez iluzii. Intr-un interviu recent a detaliat "Vând iluzii, dar vreau să o fac elegant! Dacă aș susține că tot ce fac e real, atunci le-aș jigni tuturor inteligența".Fiecare intelege ce doreste de aici, dar pentru mine este clar.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2012, 23:15:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din ce stiu mentalistii sunt oameni normali, n-au capacitati extrasenzoriale, ci doar folosesc iluzii psihologice, tehnici de persuasiune, manipulare, care sa-ti creeze o anumita stare etc. Probabil ca acela se inspira din practica "magiei", ca doar asta e rolul mentalistului sa creeze iluzii, care sa-i dea omului senzatia de magie, de ceva supranatural. "Magia" mentalistului nu e reala, e o iluzie. Femeia aceea de la OTV, nu era "mentalista", ci pretindea ca are capacitati extrasenzoriale, se dedubla sau nu stiu cum se spune, ca n-am vazut asa ceva pana atunci. Cica ea (Eniko) "iesea din trup" si vedea ce era pus pe masa. Acuma, pentru rating, DD-ul cred ca era in stare de orice. Si mai scotea si niste zgomote ciudate (un fel de suierat), dupa mine pura "vrajeala" ca oamenii sa creada ca ea paraseste trupul :) Bineinteles ca le ghicea pe toate. Am vazut-o de doua ori, m-a bufnit rasul si am butonat pe alt canal.Cand telespectatorii au rugat-o sa "iasa din trup" fara a-si pune toate fularelele alea pe cap (ca alea faceau senzatie), ea a spus ca nu poate, ca arata hidos, ca i se transforma fata si tot felul de vraja lexicala ne-a spus madamme Eniko.

Am gasit-o :) Ildiko, nu Eniko. In fine http://www.youtube.com/watch?feature...&v=H5uxG608lFE
Tocmai asta nu este simpla "vrajeala"si nu este un simplu truc scamatoresc.Abia acum vb despre paranormal(nu stiu daca chiar cazul acestei femei-desi inclin sa cred ca da).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2012, 11:04:56
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tocmai asta nu este simpla "vrajeala"si nu este un simplu truc scamatoresc.Abia acum vb despre paranormal(nu stiu daca chiar cazul acestei femei-desi inclin sa cred ca da).
De ce credeti ca romanii sunt atat de atrasi de paranormal ,mentalism, iluzionism, vrajitorie (multi merg la vrajitoare, cred in OZN-uri) in general, chiar si aci pe forum aceste subiecte au atata succes. Si mai demult am vazut ca aceste subiecte aveau o mare popularitate?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.05.2012, 11:12:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

James Randi e mentalist si in acelasi timp un mare sceptic si ateu.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.05.2012, 12:27:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
James Randi e mentalist si in acelasi timp un mare sceptic si ateu.
Datorita faptului ca hipnoza, sugestia si altele sunt privite ca stiinte. La fel si yoga, meditatia transcedentala, reiki, etc., majoritatea tehnicilor de acest fel au si o explicatie "stiintifica".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.05.2012, 19:38:03
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Datorita faptului ca hipnoza, sugestia si altele sunt privite ca stiinte. La fel si yoga, meditatia transcedentala, reiki, etc., majoritatea tehnicilor de acest fel au si o explicatie "stiintifica".
Vorbesti fara sa stii. Randi este sceptic de fel si de zeci de ani calatoreste prin lume incercand sa demonstreze ca yoga, reiki, homeopatia, acupunctura si alte asemenea treburi nu au nimic supranatural in ele si nu au nicio legatura cu stiinta, fiind niste simple fraude perpetuate de niste sarlatani.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.05.2012, 20:17:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Vorbesti fara sa stii. Randi este sceptic de fel si de zeci de ani calatoreste prin lume incercand sa demonstreze ca yoga, reiki, homeopatia, acupunctura si alte asemenea treburi nu au nimic supranatural in ele si nu au nicio legatura cu stiinta, fiind niste simple fraude perpetuate de niste sarlatani.
Nu m-ai inteles exact pentru ca nu am explicat, am scris un mesaj scurt. Nu am zis de yoga, reiki si altele in legatura cu mentalismul, ci in general, de mentalism am zis cand m-am referit la hipnoza. Este hipnoza, sugestia mentala, considerata ca tine de paranormal? Apoi m-am referit la faptul ca acele discipline paranormale sunt promovate ca stiinta de cei ce le propovaduiesc. La reiki ne zicea ca si ateii pot face cursul si chiar am vazut si un ateu. De obicei cei ce nu cred in fenomene nenaturale atunci cand intalnesc ceva de acest gen caruia nu ii gasesc o explicatie devin atrasi de aceste fenomene, lasa tot scepticismul.
In al doilea rand desigur ca nu stiam cine e personajul, dar am citit acum si nu e mentalist, e doar magizian, iluzionist. Mentalistii sustin ca sunt ceva mai parte in tagma asta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2012, 15:07:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cica ea (Eniko) "iesea din trup" si vedea ce era pus pe masa. Acuma, pentru rating, DD-ul cred ca era in stare de orice. Si mai scotea si niste zgomote ciudate (un fel de suierat), dupa mine pura "vrajeala" ca oamenii sa creada ca ea paraseste trupul :) Bineinteles ca le ghicea pe toate. Am vazut-o de doua ori, m-a bufnit rasul si am butonat pe alt canal.Cand telespectatorii au rugat-o sa "iasa din trup" fara a-si pune toate fularelele alea pe cap (ca alea faceau senzatie), ea a spus ca nu poate, ca arata hidos, ca i se transforma fata si tot felul de vraja lexicala ne-a spus madamme Eniko.

Am gasit-o :) Ildiko, nu Eniko. In fine http://www.youtube.com/watch?feature...&v=H5uxG608lFE
daca acest caz ar fi singular, poate ca as fi de acord cu opinia dumneavoastra, insa mai exista astfel de cazuri raportate de persoane serioase demne de incredere, nu gen "DD"; astfel B.P.Hasdeu in cartea sa "Sic Cogito", face referire la studiile stiintifice ale unor cercetatori francezi care descriu exact acelasi fenomen (persoane care reuseau sa citeasca chiar fraze elaborioase fiind legate la ochi, sau obiectul respectiv era depus intr-o cutie inchisa ermetic), imi aduc aminte de un caz descris in cartea amintita, cand o tanara reusea sa citeasca cu ajutorul talpii piciorului, printr-un punct anume (pielea era mai rosiatica in zona respectiva).
Reply With Quote
Răspunde