Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.10.2015, 18:06:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Bine zis. Ce ti-e si cu pietismul asta babesc, adoptat si de generatii tinere si aflat acum la apogeu global...
tare de tot asta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.10.2015, 18:39:35
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
?????
Ce supersititie prosteasca e si asta? Ce legatura are sfanta spovada si sfanta psaltire cu blestemele?! Parca ai fi o baba care da sfaturi de pietism cripto-magic altei babe, cu voce soptita. Cumva Psaltirea e carte de vrajitorie si noi nu stim? Sau o fi Sf. Spovada un act magic?! O dai in balarii cu prislopismele astea. Brrrrrr.
Pai are ca daca citesti un psalm care are blesteme si tu esti nespovedit,acel
blestem loveste in vrasmasul, iar te nefiind cel putin spovedit avand pe drac in tine, ghici
in cine va lovi blestemul ala , ?
De aceea majoritatea care au citit acei psalmi nefiind cel putin spovedita
a avut ispite mari.Zganderi draci , te zgandera si ei pe tine.De aceea iti
trebuie protectie.

Apoi mai este o chestie.Daca citesti acei psalmi de blesteme nefiind cel
putin spovedit este ca si cum te-ai zgandarii un cuib de viespi fara
echipament de protectie.

Acelasi principiu este valabil si cu moliftele Sfantului Vasile.
Multi preoti nu le citesc pt ca nu vietuiesc atat de vrednic, pt a le citii.
De aceea mi se pare ca BOR emise o circulara mai demult, prin care
fie interzicea fie recomanda preotilor precautie mare atunci cand citesc
moliftele Sfantului Vasile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.10.2015, 20:53:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
O dai in balarii cu prislopismele astea. Brrrrrr.
Bre, vezi că iarăși sari calul. Chiar nu te poți abține?
Nu mai confuda toți deraiații cu adevărații creștini.
Și vezi că habotnicia asta nu vine de la Prislop, ci tocmai din partea opusă a țării.

Last edited by ovidiu b.; 01.10.2015 at 21:11:44.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.10.2015, 21:30:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Acelasi principiu este valabil si cu moliftele Sfantului Vasile.
Multi preoti nu le citesc pt ca nu vietuiesc atat de vrednic, pt a le citii.
De aceea mi se pare ca BOR emise o circulara mai demult, prin care
fie interzicea fie recomanda preotilor precautie mare atunci cand citesc
moliftele Sfantului Vasile.
Nu preoții sunt cauza, ci mirenii nepregătiți care aleargă după dezlegări și masluri mai mult decât după Sfânta Liturghie. Aci e problema, că mulți nu pricep că scopul Moliftelor Sf. Vasile este exorcizarea. Fiecare primește medicamentul potrivit bolii sale.

Last edited by ovidiu b.; 08.10.2015 at 19:49:55.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.10.2015, 21:46:41
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Ceaslov

Va multumesc tuturor pt raspuns! Adevarul e ca nu ma asteptam la atatea in atat de scurt timp!

In legatura cu Ceaslovul, am intrebat deaoarece nu am gasit (in indicatii) ca s-ar putea citi de catre un mirean. De exemplu spune " daca se citeste in pridvor... Iar daca se citeste in biserica...". De unde mi-am pus intrebarea ce trebuie facut daca se citeste acasa, sau DACA se citeste in casa si de catre un mirean! :)

Pe urma am si alte nedumeriri. La un ceas (nu-mi aduc aminte care :| ) spunea ceva de genul: "daca s-a cantat #Dumnezeu este Domnul# atunci citim in continuare... / iar daca s-a cantat "Aliluia" atunci trebuie citit..." si urmeaza troparele respective.
Presupun ca cele de sus variaza in functie de perioada anului (sau ziua saptamanii?) si cum stiu ce se canta, respectiv citeste? Nu gasesc nici o indicatie pe nicaieri!
Ma puteti lamuri?

Multumesc! :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2015, 21:56:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pt raspuns! Adevarul e ca nu ma asteptam la atatea in atat de scurt timp!

In legatura cu Ceaslovul, am intrebat deaoarece nu am gasit (in indicatii) ca s-ar putea citi de catre un mirean. De exemplu spune " daca se citeste in pridvor... Iar daca se citeste in biserica...". De unde mi-am pus intrebarea ce trebuie facut daca se citeste acasa, sau DACA se citeste in casa si de catre un mirean! :)

Pe urma am si alte nedumeriri. La un ceas (nu-mi aduc aminte care :| ) spunea ceva de genul: "daca s-a cantat #Dumnezeu este Domnul# atunci citim in continuare... / iar daca s-a cantat "Aliluia" atunci trebuie citit..." si urmeaza troparele respective.
Presupun ca cele de sus variaza in functie de perioada anului (sau ziua saptamanii?) si cum stiu ce se canta, respectiv citeste? Nu gasesc nici o indicatie pe nicaieri!
Ma puteti lamuri?

Multumesc! :)
Am găsit niște răspunsuri pertinente la nedumeririle tale, ale starețului Melchisedec Velnic de la Putna:

Preacuvioase părinte, care sunt cele Șapte Laude și cum se săvârșesc?

Laudele sunt slujbele bisericești zilnice ale Bisericii Ortodoxe. Ele sunt șapte la număr, urmând cursul liturgic al zilei: Ceasul al nouălea, Vecernia, Pavecernița, Miezonoptica, Utrenia cu Ceasul întâi, Ceasul al treilea, Ceasul al șaselea. Sfânta Liturghie nu face parte dintre Laude.

Numărul Laudelor respectă o veche și îndelungată tradiție în Biserica noastră, având originea în Vechiul Testament. Sfântul Împărat și Prooroc David spune: "De șapte ori pe zi Te-am lăudat pentru judecățile dreptății Tale" (Ps. 118, 164), și iarăși: "Seara și dimineața și la amiezi spune-voi, voi vesti și va auzi glasul meu" (Ps. 54, 19). Numărul șapte simboliza desăvârșirea, permanența. De aceea, încă din perioada apostolică s-au rânduit aceste slujbe zilnice, pentru ca prin ele oamenii să se asemene îngerilor, care laudă neîncetat pe Dumnezeu.

Care dintre acestea pot fi "săvârșite" de credincios în cadrul rugăciunii particulare?

În timpul nostru, ele se săvârșesc zilnic și complet doar în mănăstiri și în catedrale. Un creștin nu poate să fie prezent totdeauna în biserică, fie pentru că obligațiile familiale sau de serviciu nu îi permit, fie din lipsa unei biserici unde Laudele să se săvârșească zi de zi. În această situație, pentru folosul sufletesc, atunci când creștinul ortodox nu poate participa la slujbele ce se săvârșesc în biserică cu preot, el poate să le citească singur, din Ceaslov sau din cărțile de rugăciuni mai bogate, cu mențiunea că în locul cuvintelor preotului se rostește: "Pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi". Se recomandă în special citirea Miezonopticii, a Ceasurilor și a Pavecerniței, împreună cu cei șase psalmi de la Utrenie și psalmii de la Vecernie.

Care este importanța și folosul rostirii lor?

Sfântul Ioan Scărarul spune: "Rugăciunea este susținătoarea întregii lumi". Participarea la slujbele din sfintele lăcașuri și rostirea Laudelor în particular sunt lucrurile care ne unesc pe noi, credincioșii, în mod tainic, în lucrarea sfințitoare a Bisericii. Citind în fiecare zi Laudele și canoanele de rugăciune din Minei, Triod sau Penticostar, intrăm în timpul liturgic al Bisericii, ne așezăm în rând cu sfinții și cu îngerii. Pentru că fiecare slujbă și fiecare sărbătoare sunt astfel așezate, prin inspirația Sfântului Duh, astfel încât să ne înscrie pe noi în urcușul duhovnicesc și să înaintăm spre desăvârșire. Lucrarea aceasta duhovnicească este o trăire a prezenței lui Dumnezeu, este o rugăciune neîncetată, care devine susținătoarea lumii întregi și lucrul cel mai de seamă pe care îl poate înfăptui omul pe pământ.


Deci Ceaslovul cuprinde slujbe și rugăciuni care se săvârșesc preponderent în biserică, de aici și indicațiile tipiconale gen "dacă s-a citit cutare, atunci urmează rugăciunea cutare". E adevărat că structura acestora se modifică în unele zile și chiar perioade mai îndelungate (cum este Postul Mare), însă dacă dorești să-ți articulezi rugăciunea zilnică pe Ceaslov poți să omiți pasajele care sunt rânduite pentru slujbe.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 01.10.2015 at 22:37:39.
Reply With Quote
Răspunde