Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.02.2024, 01:31:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Argumentul tau te contrazice: cum este limitat/restrictionat consumul JUPANULUI?

Nu numai consumul este limitat, ci si productia, astfel ca se va simti o penurie de produse care va duce la o crestere necontrolata a preturilor.
Corect Demetrius,insa noi vorbeam strict de ideea ca ultrabogatilor nu li se va curba consumul bestial( folosirea Iahturilor,a jeturilor, a caramizilor de bani, briliante, ceasuri scumpe, lingouri de aur) in timp ce noua, in functie de creditele croite pe nevoile individuale urmeaza sa ni se aloce digital o suma lunara care la sfirsitul lunii va expira sau va fi suplimentata cu suma pentru urmatoarea luna(top-up, ca la cafea:) sau ca la bani europeni "nefolositi":). Ca urmare se pune problema absurda a crearii a doua sisteme paralele de circulatie a banilor.

Multe lume indirjita continua sa sustina ca superbogatii vor continua sa aibe numerar si sa traiasca bine mersi ca si cum nimic nu s-a intimplat, in timp ce lumea obisnuita in jur vor fi drastic limitati. Eu incerc sa le explic ca nu pot exista doua sisteme financiare una neschimbata iar alta distopica.

Faptul ca acum inca zboara cu jeturile lor la forumuri si la conferinte verzi nu inseamna inca nimic, pe motiv ca inca nu s-au implementat limitarile de care vorbea regele Angliei la wef. Este pina una alta ventilatie. Si noi cei mici continuam sa zburam cit si de cite ori dorim si sa sofam in toate directiile. Bani sa avem!

Last edited by cozia; 08.02.2024 at 01:37:03.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.02.2024, 02:02:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

E robie fiindcă ești condamnat la trai de mizerie și o să plătești tot mai mult pentru niște lucruri care altădată erau la prețuri normale, va scădea tot mai mult nivelul de trai al omului obișnuit.

Gândește-te că taxa de carbon poate duce la pierderea mașinii sau a locuinței dacă nu mai ai bani să plătești niște facturi majorate la gaz, carburant - taxele statului vor fi în prețul final.
Una din prerogativele puterii este de a tine sub control preturile pentru supravietuire. Chiar si in conditiile unei hiper-inflatii, una ca Sosoaca sau Simion(ipotetic vorbind) vor trebui sa cada la pace cu nevoile multimii...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.02.2024, 02:18:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
... Eu incerc sa le explic ca nu pot exista doua sisteme financiare una neschimbata iar alta distopica...
Lumea asta e pe sfarsite, asa ca este prea riscant sa te bazezi pe experienta acelei lumi si sa spui ca de acum incolo va fi tot asa. E posibil ce le trece jupanilor prin cap, nu noua.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.02.2024, 02:39:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lumea asta e pe sfarsite
Progresul material a luat sfirsit si odata cu el etapa actuala de dezvoltare a umanitatii bazata in mare pe slujirea imparatului lumesc. Lumea careva urma a fost prestabilita de Creator, de imparatul Ceresc.
Este geniala miscarea!
Creatorul nostru ne-a adus in punctul mort in care nu vom avea de ales decit sa-i slujim Lui!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 08.02.2024, 03:16:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Progresul material a luat sfirsit si odata cu el etapa actuala de dezvoltare a umanitatii bazata in mare pe slujirea imparatului lumesc. Lumea careva urma a fost prestabilita de Creator, de imparatul Ceresc.
Este geniala miscarea!
Creatorul nostru ne-a adus in punctul mort in care nu vom avea de ales decit sa-i slujim Lui!
Oare cum definesti tu progresul material?
Intreb fiindca alte civilizatii terestre, anterioare noua si deja disparute, aveau o tehnologie superioara celei actuale, astfel ca "etapa actuala de dezvoltare a umanitatii bazata in mare pe slujirea imparatului lumesc" nu poate fi o referinta(dpmdv) pentru prestabilirea divina a unei alte oranduiri, care (probabil) va avea sfarsi la fel.

Eu cred ca si lumea actuala a fost prestabilita de Creator, insa omul o "perverteshte" la fel precum pe celelalte 5 anterioare, astfel ca va suporta consecintele propriilor sale fapte.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.02.2024, 05:15:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare cum definesti tu progresul material?
Intreb fiindca alte civilizatii terestre, anterioare noua si deja disparute, aveau o tehnologie superioara celei actuale, astfel ca "etapa actuala de dezvoltare a umanitatii bazata in mare pe slujirea imparatului lumesc" nu poate fi o referinta(dpmdv) pentru prestabilirea divina a unei alte oranduiri, care (probabil) va avea sfarsi la fel.

Eu cred ca si lumea actuala a fost prestabilita de Creator, insa omul o "perverteshte" la fel precum pe celelalte 5 anterioare, astfel ca va suporta consecintele propriilor sale fapte.
Progresul material: mersul pe jos---> cal--->trasura--->masina--->tren---> Avion care au fost initiate si implementate de bogati, strict din nevoile lor personale nu de omul simplu.
Toate inventiile majore(chimie, fizica, mecanica) practic au fost facute in secolul 19 si doar weaponiz-ate in sec 20, iar acum cam batem pasul pe loc in toate asistind de multe decenii la adaugarea a cite unui bec sau a unei aripioare in plus la "Mercedes", sau o camera in plus la telefoane. Omenirea si progresul s-a izbit ca de un zid de beton iar cauza majora este deficitul energetic de care se aminteste in mod repetat si care se va accentua tot mai mult, cu toate verziturile lor care nu functioneaza pe o planeta care are atmosfera... Tot ce vedem ca se intimpla in jur este cauzat de acest obstacol formidabil.Nu intru in detalii...

Creatorul, da, a creat lumea insa noi am fost cei care am hotarat atunci... in mod colectiv sa aderam la modelul iudaic de progres al omenirii si anume cel de servire lui Mamona.
Si nu-i vorba de rau sau bine, ca nu despre asta este vorba, ci a fost o alegere acceptata pina la urma chiar de Dumnezeu. Acest model si-a servit scopul si a fost foarte rentabilaPutem spune ca circulatia mamonei pe tot globul a fost in beneficiul omenirii si a progresului material de-a dreptul fantastic pina in acest punct.
PS. De alte civilizatii mai avansate... nu suntem siguri. De piramide si de imbinarile tehnologizate ale unor ziduri/structuri vechi vorbesti? ...

Last edited by cozia; 08.02.2024 at 05:19:36.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 08.02.2024, 22:27:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Una din prerogativele puterii este de a tine sub control preturile pentru supravietuire. Chiar si in conditiile unei hiper-inflatii, una ca Sosoaca sau Simion(ipotetic vorbind) vor trebui sa cada la pace cu nevoile multimii...
Simion chiar are o viziune bună economică referitor la resurse, încălzirea pe cărbuni la maxim pe cât e posibil ca în Polonia care nu va renunța la minerit mulți ani de acum înainte, plus electricitate ieftină produsă pe bază de cărbuni pt industrie.

Terminarea hidrocentralelor oprite în curs, retehnologizarea și mentenanța surselor producătoare de energie electrică.

Petrișor Peiu va ajuta AUR pe partea de viziune economică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.02.2024, 00:27:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Simion chiar are o viziune bună economică referitor la resurse, încălzirea pe cărbuni la maxim pe cât e posibil ca în Polonia care nu va renunța la minerit mulți ani de acum înainte, plus electricitate ieftină produsă pe bază de cărbuni pt industrie.

Terminarea hidrocentralelor oprite în curs, retehnologizarea și mentenanța surselor producătoare de energie electrică.

Petrișor Peiu va ajuta AUR pe partea de viziune economică.
Esti simpatic Iorest si de apreciat cit de mult te straduiesti pentru prietenul tau.
Stai linistit ca stiu cu ce se mananca politica actuala
Cuvintul cheie-conditie primordiala pentru viziunea economica de mai sus este resuveranizarea tarii, care nici pe departe nu se intrevede nicaieri in UE in viitorul apropiat dintr-un motiv ajuns clasic si comun pentru toti. Stiu ca dorinta de a ajunge la putere este foarte adictiva. Stii si tu cum este...Spui si faci orice pentru a obtine buzz-ul, high-ul.
Problema nu este cum ajungi acolo sus, ci cit de bun negociator esti. Cind cei care-ti trimit sms-uri... iti tot reamintesc ca este necesara jalea generala si trebuie de urgenta implementata robia totala, tu sa fi neinfricat(desi, normal... tremuri ca un kkt in bocancii tai, vazind in ce te-ai bagat...) si sa reusesti sa smulgi totusi ceva firimituri de la masa lor, bun si folositor poporului tau. Atunci se va vedea cit de vanos esti si daca il iubesti cu adevarat pe acest popor.

Last edited by cozia; 09.02.2024 at 00:33:13.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 09.02.2024, 04:39:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Progresul material: mersul pe jos---> cal--->trasura--->masina--->tren---> Avion care au fost initiate si implementate de bogati, strict din nevoile lor personale nu de omul simplu.
Toate inventiile majore(chimie, fizica, mecanica) practic au fost facute in secolul 19 si doar weaponiz-ate in sec 20, iar acum cam batem pasul pe loc in toate asistind de multe decenii la adaugarea a cite unui bec sau a unei aripioare in plus la "Mercedes", sau o camera in plus la telefoane. Omenirea si progresul s-a izbit ca de un zid de beton iar cauza majora este deficitul energetic de care se aminteste in mod repetat si care se va accentua tot mai mult, cu toate verziturile lor care nu functioneaza pe o planeta care are atmosfera... Tot ce vedem ca se intimpla in jur este cauzat de acest obstacol formidabil.Nu intru in detalii....
Nu exista deficit energetic(poate manipulare politica spre deficit), iar China deja a investit in constructia unui reactor comercial de fuziune nucleara, desi procesul de fuziune inca nu e definitivat, termenul fiind 2028; fuziunea ar putea genera de patru ori mai multă energie per kilogram de combustibil decât fisiunea (folosită azi în centralele nucleare) și de aproape patru milioane de ori mai multă energie decât arderea petrolului sau a cărbunelui.

Cat despre "seceta" inventiilor din sec XX vreau sa spun(spre reconsiderare) ca, potrivit unor opinii specializate, s-a calculat ca in sec XX la fiecare 4 ani volumul informatiei pe Terra s-a dublat si nu exista niciun motiv sa banuim ca astazi s-a schimbat ceva, iar acum 25 de ani decalajul dintre progresul tehnologic public vs secret era de 20 de ani. Adica tot ce se face public este secret de 20 de ani.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.02.2024, 06:31:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Esti simpatic Iorest si de apreciat cit de mult te straduiesti pentru prietenul tau.
Stai linistit ca stiu cu ce se mananca politica actuala
Cuvintul cheie-conditie primordiala pentru viziunea economica de mai sus este resuveranizarea tarii, care nici pe departe nu se intrevede nicaieri in UE in viitorul apropiat dintr-un motiv ajuns clasic si comun pentru toti. Stiu ca dorinta de a ajunge la putere este foarte adictiva. Stii si tu cum este...Spui si faci orice pentru a obtine buzz-ul, high-ul.
Chiar dacă nu ajungi la putere dacă ai 20-30% deja poți să inițiezi anumite proiecte de lege, să pui presiune constantă pe putere.
Dacă în Polonia se poate, s-ar fi putut peste tot, problema în Ro e și că unii sunt imbecili și nu le pasă de scumpirea nivelului de trai de către niște șarlatani, cred că ăsta ar trebui să fie unul dintre primele criterii electorale, cei care nu sufocă cu taxe, nu măresc aparatul de stat, nu fac cheltuieli inutile, cei care scad importurile de bunuri pe care le-am putea produce în țară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
politica, stiri