Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.12.2009, 03:59:05
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Si totusi, care e crima?
Poate ca inainte sa injuram catolicismul ar trebui sa ne ocupam de proprii credinciosi care se duc la catolici, sau trec la catolici sau pe la mai stiu eu ce secte. In schimb o dam cu regulile si canoanele. F bine, ele trebuie respectate, dar nu sa faci din rigorismul legalist dumnezeul vietii tale pentru ca nu rigorismul te mantuieste!
Probabil iarasi glumiti: incalcarea canonului apostolic (sanctiunea pentru o asemenea fapta este caterisirea), recunoasterea tainelor ereticilor si dezicerea prin aceasta de ortodoxie. Din punct de vedere ortodox fapta mitropolitului este fara doar si poate o "crima", dar din punct de vedere ecumenist, va inteleg, ce poate fi mai frumos decit sa vezi "frati" crestini care se impartasesc in dragoste din Trupul dezmembrat al lui Cristos (in Biserica din mai multe ramuri).
Reply With Quote
  #142  
Vechi 16.12.2009, 07:06:53
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Insa probabil n-ati auzit de faptul ca IUBIREA lui Dumnezeu pentru noi ne mantuieste... De ce sa fim noi mai dumnezei decat Dumnezeu si sa nu indreptam in IUBIRE pe cei care ne gresesc?! Studiati mai bine texul grecesc original al rugaciunii Tatal nostru si veti vedea mai bine la ce se refera a 'ierta greselile' ( parafrazez originalul : si te fa ca nu vezi datoriile noastre, trece cu vederea datoriile noastre ).
Reply With Quote
  #143  
Vechi 16.12.2009, 10:18:07
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Ba da, am citit-o, dar n-am inteles in ce fel iti sustine scrisoarea afirmatia ca Sfintul Ioan Iacob a fost cu Patriarhia Romana pina la moarte. In 1952, odata cu plecarea la Hozeva a intrat sub jurisdictia Patriarhiei Ierusalimului...
... care din pacate era (si inca este) in comuniune cu BORomana, nu cu florinitii, mateitii, slatiorenii, si alti stilisti.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 17.12.2009, 01:39:20
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
... care din pacate era (si inca este) in comuniune cu BORomana, nu cu florinitii, mateitii, slatiorenii, si alti stilisti.
Era si inca este, din pacate...
Reply With Quote
  #145  
Vechi 17.12.2009, 01:46:50
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Insa probabil n-ati auzit de faptul ca IUBIREA lui Dumnezeu pentru noi ne mantuieste... De ce sa fim noi mai dumnezei decat Dumnezeu si sa nu indreptam in IUBIRE pe cei care ne gresesc?! Studiati mai bine texul grecesc original al rugaciunii Tatal nostru si veti vedea mai bine la ce se refera a 'ierta greselile' ( parafrazez originalul : si te fa ca nu vezi datoriile noastre, trece cu vederea datoriile noastre ).
De ce? Pentru ca Duhul Sfint a lasat prin Sfintii Parinti Sfintele Canoane. Incalcindu-le, exact ceea ce va e frica sa nu faceti vi se intimpla: Sinteti mai dumnezei decit insusi Dumnezeu, mai intelepti decit Cuvintul si mai mindri decit Tatal Miciunii stiind mai bine cum sa va purtati cu vrajmasii Duhului Sfint decit Acela care ne-a invatat. Cind e vorba de Dumnezeu si Adevarul Sau nici un fel de iubire nu are precedenta.

Daca v-ati imaginat ca eu citesc tot canoane in loc de rugaciuni, ma vad silit sa va dezamagesc. Rugaciunea Domnului se continua cam asa: "precum si noi iertam gresitilor (datornicilor) nostri". Ereticii nu mi-au gresit mie, ci lui Dumnezeu blasfemiind Duhul Sfint si stilcind Adevarul.

Dumneavoastra nu prea stiti (sau nu va pasa) ce spun Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe despre VRAJMASII LUI DUMNEZEU. Cititi si o sa descoperiti destule referiri concrete si clare. Adevarul lui Dumnezeu nu poate fi compromis. Pentru Adevarul lui Dumnezeu se moare. Asa ne invata toti martirii Bisericii Ortodoxe.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 17.12.2009, 05:50:16
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Dumneavoastra nu prea stiti (sau nu va pasa) ce spun Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe despre VRAJMASII LUI DUMNEZEU. Cititi si o sa descoperiti destule referiri concrete si clare. Adevarul lui Dumnezeu nu poate fi compromis. Pentru Adevarul lui Dumnezeu se moare. Asa ne invata toti martirii Bisericii Ortodoxe.
Exista mai multe interpretari - ortodoxia credintei o poti pastra in raport cu tine insuti, la nivel personal, sau in Biserica. Depinde cum privim rugaciunea domneasca. In ceea ce ma priveste nu se pune problema ca nu as sti sau nu mi-ar pasa, dar va fac o observatie: se moare pentru adevarul de Credinta NU pentru ura de oameni de alte credinte.

Ma indoiesc ca toti care-i fac 'eretici', 'papisti', 'diavoli' si alte ponegriri mai dure pe oamenii de alte credinte mai pot vorbi de iubirea de aproapele. Sau aproapele nostru este doar cel care e ortodox si calendarist?!

In ceea ce ma priveste, dialogul meu cu dvs. este incheiat, pentru ca este evident ca avem opinii diferite. Si daca intr-adevar dvs. aveti dreptate, ce faceti pentru a aduce pe altii la dreapta credinta? Ce faceti concret?

Nici n-as fi banuit ca va rugati canoane, dar cine se prevaleaza de ele, si face din ele dumnezeul vietii lui in mod sigur l-a canonisit si pe Dumnezeu.

In orice caz, cine e absolut sigur ca el detine adevarul si e doar el singur are doar cateva posibilitati: ori chiar detine adevarul, ori e nebun.

Last edited by Monachos; 17.12.2009 at 07:25:56.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 17.12.2009, 11:54:55
tazy74 tazy74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Ecumenismul incepe de la Roma si merge pana la Constantinopol

Ecumenismul in ortodoxie a venit prin cei care sunt alesi sa conduca ortodoxia. De-a lungul timpului am vazut ca masoneria a lucrat si inca mai lucreaza prin oamenii ei infiltrati in biserica. Am vazut cum masonul Meletie Metaxakis a introdus calendarul "indreptat" in Biserica Ortodoxa dat anatemei de Sf. Parinti (puteti citi aici textul anatemei http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/11...ist-gregorian/), cum la fel un alt mason ELIE MIRON CRISTEA a introdus calendarul papist la noi in tara dar mai ales cum Patriarhul Daniel are grija sa implineasca pas cu pas planurile masoneriei de a subjuga ortodoxia romaneasca.
Mai nou ERESIARHUL BARTOLOMEU de la CONSTANTINOPOL trimite scrisoare de felicitare musulmanilor pentru iesirea din RAMAZAN. O puteti citi aici http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/12...i-din-ramazan/.

Dumnezeu sa-i ierte si sa se milostiveasca de ei
Reply With Quote
  #148  
Vechi 17.12.2009, 12:02:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Ma indoiesc ca toti care-i fac 'eretici', 'papisti', 'diavoli' si alte ponegriri mai dure pe oamenii de alte credinte mai pot vorbi de iubirea de aproapele. Sau aproapele nostru este doar cel care e ortodox si calendarist?!
Exact, asta ma tot interb si eu.

Una este sa spui ca ortodoia e calea dreapta, calea regala sa zicem, si alta sa ii injuri pe toti si sa zici ca numai ortodocsii se vor mantui, ceilalti sunt niste mincinosi manipulatori vanduri diavolului etc etc.

Discutiile de pe firul asta si alte cateva despre ecumenism - eu ii zic mai degraba ecumenie, pentru ca ismul are aroma de ideologie - sunt infructuase aici, dupa parerea mea, pentru ca atrag mai ales userii antiecumenisti feroce, cu care e greu de discutat. Eu una m-am lasat pagubasa, pentru ca imi fac rau si nu cred ca aduc ceva pozitiv.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 17.12.2009, 12:10:02
tazy74 tazy74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Stilist esti tu pentru ca voi ati schimbat calendarul

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Pute a prozelitism stilist dar...

Vorbind de Sfantul Ioan Iacob Romanul, "presupus" stilist, citeste aici:

http://www.crucea.ro/2009/07/08/sf-i...nala-din-1952/

El a tinut de Patriarhia Romana pana la moarte, nu a tinut de nici o grupare vechi-calendarista.

Referitor la Corneanu de ce il judeci? Si Sfintii au gresit, vezi Sfantul Gherasim de la Iordan, care a fost o buna vreme arian si a dus in ratacire zeci de calugari, dar pana la urma s'a intors la Dreapta Credinta.
Daca ai avea pura curiozitate sa vezi ce inseamna stilist cred ca te-ai intrista. Stilist baiete inseamna intemeietor de stil. Adica unii ca MASONUL MELETIE METAXAKIS sau ca jidovul ELIE MIRON CRISTEA. Aia inseamna stilist baiete. Ceea ce scrii tu aici PUTE a prozelitism STILIST pentru ca accepti invataturile MASONILOR.

Un mare stilist Sf. Marcu al Efesului spunea asa:
"Învățăturile dascălilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, încredințat fiind că sunt înșelătoare. În materie de credință ortodoxă nu există compromis. Distrugerea credinței obștești este pierzarea de obște a tuturor. Chestiunile credinței ortodoxe nu admit iconomia. Niciodată nu s-au îndreptat cele bisericești prin soluții de mijloc. Între lumină și întuneric poate cineva să spună că există ceva de mijloc, numit înserare sau amurg; dar intermediere între adevăr și minciună nu poate nimeni să gândească, oricât s-ar strădui. Mijloc de împăcare între adevăr și minciună nu există! În problemele de credință nu încape pogorământul și iconomia, deoarece pogorământul provoacă împuținarea credinței. Asta ar fi egal cu a spune: „Taie-ți capul și du-te unde vrei”.

Iar un altul Sf. Ioan Gura de Aur asa spunea:
"Dacă cineva contraface măcar o mică parte a chipului regelui pe moneda regală, în felul acesta o falsifică; la fel și în credința cea adevărată, acel care va schimba chiar cât de puțin în ea, o vatămă pe toată. Căci dacă, pe de o parte, dogma este răstălmăcită, și înger de ar fi, să nu-l credeți. Nimic nu folosește viața virtuoasă, dacă credința nu este sănătoasă. Dacă episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credinței, atunci fugi și leapădă-te de el. Cel care dorește mântuire personală, cel care vrea să fie un adevărat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela caută la corabia lui Noe scăpare de potop. Cel care are teamă de trăsnetul strașnic al anatemei, care omoară sufletul și trupul, acela să ia asupra-i dulcele jug al dogmelor Bisericii lui Hristos, să-și îmblânzească îndărătnicia cugetului său, cu ajutorul legilor bisericești și să se supună în toate maicii sale – Biserica… După mine, pacea nu este aceea care se ține pe saluturile și mesele comune fără rost, ci pacea întru Dumnezeu este cea care vine de la unirea duhovnicească."

Asa ca baiete nu mai privi la TV Trinitas si nu mai citi numai Ziarul Lumina pentru ca este posibil sa treaca pe la tine diavolii arhiconi (adica cei teologi) si sa te intunece si mai rau.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 17.12.2009, 15:23:56
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Eu indraznesc sa spun ca tocmai incultura teologica e cea mai paguboasa... si mai draceasca decat sa stii teologie. Tocmai din nestiinta se ajunge la o slaba pregatire a clerului si la abuzuri sau erezii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17