Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.09.2008, 14:01:23
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Si un alt aspect...
Multi dintre cei asa zisi fara credinta: ateisti, agnostici, umanisti, nu cred in Dumnezeu, dar practicile astea vrajitoresti,le accepta???.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.09.2008, 14:24:20
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
Citat:
În prealabil postat de Verum
Voteaza-ma pe mine presedinte si a doua zi o sa dau decret ca toate vrajitoarele sa lucreze la porumb. :D
si dupaia vedem noua varianta de vrajitoare: ghicim in porumb!inmultim porumb!hai lume hai:))..ti vad viitorul sub bobitza asta de porumb:))..ai un viitor cam...maro:))
tare frate:D
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.09.2008, 16:38:34
mina94 mina94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

Urasc vrajitoarele.... chiar nu se gaseste nimeni sa le interzica?ele platesc taxe pentru ceea ce fac?Eu una le urasc.ptr ca acum citiva ani era sa ajung la una din astea....dar ma oprit mama la timp....si ptr asta ii multumesc lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.12.2008, 17:34:56
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Post Nu cred in vrajitoare, se autonumesc vrajitoare dar nu au nicio putere de la Dumnezeu

vrajitoarele, care se autonumesc asa ,nu sunt nimic altceva decat niste escroace care vor sa ia banii oamenilor naivi, citindu-le viitorul sau in stele, dupa cum spun ele. ele au ganduri necurate de la satana, si trag multi oameni dupa ele in iad. nu exista magie neagra si magie alba ci doar magie. cele care spun ca fac magie alba in numele lui Hristos vor plati insutit in iad, caci se folosesc de numele lui Dumnezeu si de sfintele icoane ca sa ii faca pe oameni sa creada in ele. Sa nu credeti niciodata in vrajitoare, caci nimeni in afara de Dumnezeu nu stie care e viitorul!aceasta este parerea mea! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.12.2008, 12:33:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine ma amuza anunturile respective, mai ales cand au si poze. Sub diverse denumiri apare "parintele Anderson, proaspat intors din America de Sud cu leacuri minunate", de parca s-a intors Florin Salam de la Roma cu o noua piesa (cunoscatorii stie, sic).

Sau, in locul parintelui, avem o maicuta, de fapt cineva in niste straie de calugarita. Oameni imbracati simplu si "plini de har", cu strictul necesar pe masa (o cruce, o Biblie si un sirag de matanii). Inainte erau niste tiganci grase cu bindi in frunte si cruci de aur de trei kile. Acum, pentru ca imaginea asta alunga potentialii clienti, s-a trecut la racolarea celor care se declara credinciosi dar cred in magie - genul de oameni care daca s-ar duce la vrajitoare ar accepta "numai magie alba".

Marketing, domnule, marketing!

Iar acum, ca toata lumea lucreaza cu magie alba, a venit cineva care lauda magia neagra ca fiind mult mai puternica decat magia alba. Tare ma amuza, zau asa. E ca un fel de tendinta in moda, sunt curios ce vor mai scoate la anul.

Acum un timp se bateau in numarul de aparitii la TV sau in "congresele de vrajitoare" la care au mers (imi aduce aminte de druidul Panoramix, din celebrele desene animate frantuzesti Asterix si Obelix - numai el mergea la congrese ).

Cand am fost ostas in armata, un locotenent-colonel avea o vorba: "cine-i prost sa moara". E cam dura, insa e adevarata. Daca vrem sa crestem responsabilitatea personala a romanilor, trebuie sa-i lasam sa-si vanda singuri casele ca sa dea bani la vrajitoare. Numai prin puterea exemplului ceilalti se vor tine la distanta. Menajarea acestor idioti nu face decat sa le sporeasca numerele. Nu te forteaza nimeni sa le dai bani, sa te duci la ele. Nevoia de vindecari miraculoase nu e o scuza pentru prostia de a crede ca vrajitoarele astea sunt in stare de ceva.

Din partea mea sa ajunga la sapa de lemn, asa cum destui au ajuns pentru ca le-au dat bani sa-si ridice palate si pagode.

Si o completare: cineva mai sus spunea ca anunturile sunt ilegale. Pai draga doamna sau domnisoara, revista sau ziarul care publica nu raspunde de veridicitatea acestor anunturi, raspunderea apartine celui care a dat anuntul. Acesta poate fi dat in judecata pentru publicitate mincinoasa, sau chiar inselaciune, insa sunt slabe sanse de castig in instanta, pentru ca vrajitoarea se poate mereu apara spunand ca a incercat tot ce-a putut, put si simplu n-a reusit.

Iar orice judecator cu capul pe umeri refuza astfel de cazuri, sau gaseste ca nu s-a comis nici o infractiune. Iar prostul ramane cu banii luati.

Daca va intrebati ce parere am despre cei care se duc la vrajitoare ca ultima speranta pentru un parinte bolnav de cancer, de exemplu, o sa va spun ca si despre ei am aceeasi parere: sunt niste fraieri, niste batuti in cap. Eu in situatia lor n-as face asta si oricat de disperat as fi nu as crede balivernele vrajitoarelor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2008, 08:08:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina94 Vezi mesajul
Urasc vrajitoarele.... chiar nu se gaseste nimeni sa le interzica?ele platesc taxe pentru ceea ce fac?Eu una le urasc.ptr ca acum citiva ani era sa ajung la una din astea....dar ma oprit mama la timp....si ptr asta ii multumesc lui Dumnezeu
-ii multumesti lui Dumnezeu si cu toate acestea iti urasti unii semeni?Mai gandeste-te...
Multe persoane sunt extrem de debusolate in ziua de azi si atunci cand se afla in situatii disperate,apeleaza si la astfel de escroci,care nici macar nu au vreo treaba cu vrajitoria,ci doar cu sarlatania.
Recunosc ca este trist sa vezi asa ceva,dar pe de alta parte,fiecare din noi trebuie sa ne invatam lectiile.Depinde de noi cat de repede o facem...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.11.2010, 20:39:22
pelerin_basarabean pelerin_basarabean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2010
Locație: Cluj-Napoca,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit vrajitoare...

hm..arderea pe rug nu i o solutie, interzicerea practicilor prin lege,slabe sanse..nu ne ramine decit sa ne uitam si sa tacem,caci asta stim sa facem cel m bine!..trist dar adevarat..sa n-aud de vrajitoare nici din intimplare!..unele vrajitoare sau dedat la practici pagine din slabiciune, necunostinta..etc..dar unele din ele sint EXTREM de constiente de ceea ce fac si chiar le place! pt cei care sunt disperati si la limita rabdarii , ii sfatuiesc sa si caute de treaba si sa nu umble dupa fluturi, dar sa mearga la biserica, sa se spovedeasca si impartaseasca, sa l caute pe Domnul din toata inima lor...si o sa vada ca El ne ajuta in toate,caci este Tatal nostru...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.12.2010, 11:12:55
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Verum Vezi mesajul
Ma uitam acum cateva zile peste un ziar Libertatea parca. Rasfoind ziarul am vazut anunturile alea ale vrajitoarelor cu poze. Toate rezolva tot si toate sunt extraordinare. Unele se pozeaza si cu crucea in mana.
Majoritatea spun ca practica magia alba si isi ofera serviciile contra cost.

Ultimul anunt era al unei vrajitoare de magie neagra!!
Spunea ceva de genul, magia neagra rezolva lucruri pe care magia alba nici nu le viseaza. Veniti la cine stie! :)
Si apoi anuntul spunea ceva de genul REZOLVAM ORICE PROBLEMA PRIN ORICE MIJLOACE!

Sa-mi fie cu iertare dar asta suna a mercenar. PRIN ORICE MIJLOACE?!?! O astfel de afirmatie intr-un ziar e incadrabila in codul penal. Mai lipseste un anunt de genul, furam orice marca de masina la comanda, servicii rapide, cu avans.
Este ingrozitor cind vezi asemnea anunturi,t- i se face piele de gaina,ce sa mai vorbim de credinta? Te asculta cineva ? Cite anuntu-ri ati vazut cu indemnuri catre credinta ?
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.12.2010, 11:27:05
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Slabiciunile si credinta neindestulatoare ne inping(pe unii dintre noi) spre "scurtaturile" oferite de vajnicele in ale magiei. Acu', sa dai cu piatra in sarmanii amagiti, ii usor, mai ales daca sazi comod in preaplinu' lu' bunastarea si/sau suficienta lu' dumitale...Asa ca, fiti cu bagare de seama, nu mai fiti preaplini(pana la varsare) de voi, ca nu cumva sa ajungeti unul dintre acei sarmani...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.04.2011, 12:42:53
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Gunoi

Eu nici nu acord atenție acestor anunțuri (cum, dealtfel, nu acord prea mare atenție nici ziarului Libertatea). Mi se par caraghioase și prostești. doar uneori, de curiozitate, le citesc și mă amuz de prostia revărsată și de limbajul agramat. E clar că sunt "vrăjeli" (adică abureli), că icoanele și crucifixul sunt doar așa, de "rating" (dau bine), și că, anunțurile sunt date chiar de țigăncile în cauză sau de rude ale acestora, care mint de rup pământul și nici măcar nu știu să vorbească bine - dacă citești bine textele, poți observa lesne că toți "clienții" lor sunt analfabeți.

Cât despre așa-zisele "măicuțe" care dezleagă și fac și dreg, sunt și alea vrajeli. Măicuță din aia mă fac și eu, cât ai clipi. Îmi pun un batic pe cap, fac o poză, scriu un text, și să vezi ce maestră sunt în toate alea! Oamenii sună, eu bat câmpii, și banii curg. Mare filozofie nu e!

Nu trebuie neapărat să lucrezi cu nu știu ce ființe diabolice ca să tragi în piept niște oameni naivi. Vrajitoarele alea sunt niște escroace, iar escrocheria ar trebui să fie pedepsită prin lege. Dar, cum la noi corupția e mare iar legea nu se respectă...

Oricum, am observat că de obicei, anunțurile vrăjitoarelor se învecinează cu cele ale prostituatelor și lesbienelor. Asta, pentru mine, spune multe - is just garbage.

Pagina aia de ziar e foarte bună atunci când ești undeva pe câmp și nu ai hârtie igienică...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Angajam agent vanzari - in publicitate phelicia Stiri, actualitati, anunturi 0 16.11.2012 22:55:04
Publicitate la sionism pe TVR Cultural mihailt Generalitati 32 16.08.2011 15:16:31
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 19:58:56
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30