Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.06.2011, 23:16:12
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ia vezi cate porunci din cele 10 calci tu .Dupa ce le respecti pe toate vii si te acceptam in unanimitate ca "observator" plenipotentiar al pacatelor altora si analist al ortodoxiei .Pana una alta inca n-ai trecut de prima porunca macar.
Diferenta e ca eu nu mi-am propus sa le respect, in nici un caz nu pe toate. Asa ca eu nu ma fac vinovat de ipocrizie.

Intrebarea mea ramane: daca grecii sunt asa de ortodocsi, iar asta e o caracteristica de admirat, cum de isi fura Statul de 20 de ani incoace?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.06.2011, 23:35:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Am ales bunastarea contrafacuta si am pierdut Libertatea persoanei noastre, am pierdut Libertatea tarii noastre. Astazi, omul, in mod justificat tremura mai degraba pentru micsorarea veniturilor, dar nu se nelinisteste pentru deficientele educatiei care ii privesc pe copiii sai si nu se ingrijoreaza de injosirea persoanei umane. Aceasta deci este esenta adevaratei crize si sursa crizei economice pe care atat de nemilos o exploateaza actualii „negustori de popoare”.

Este bine că acest comentariu repune lucrurile în matca lor. Alienați de o ideologie marxistă, fără Dumnezeu, oamenii au crezut în primatul economicului. Ei își închipuiau că binele, ca și răul, sunt chestii mai întâi economice. Ei bine, s-au păcălit. Orice bunăstare fără Dumnezeu nu e aur curat, ci poleială. Plăsmuire care se sparge mai curând decât o oglindă.

Ceea ce e valabil la nivelul popoarelor, e valabil mai întâi la nivelul indivizilor. Oamenii îi invidiază pe bogați, dar greșesc. Cei mai mulți nefericiți pe care i-am cunoscut erau oameni cu bunăstare materială, dar cu serioase alienări la nivelul spiritului, apoi psihicului și, în cele din urmă, ale somei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.07.2011, 12:18:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nici eu nu stiu greaca, desi tare mi-ar placea, cu putina bunavointa insa mai inteleg cate ceva. Exo (pronuntat)=afara, ohi (pronuntat, scris, parca, oxi)=nu, ortodoxia se spune ca in romana, etc, evrei, masoni, cred ca se ponunta la fel ca in romana, asa ca nu cred ca "romanasii" au trucat traducerea, sa nu ne proptim pe picioarele din-darat.

Nu am impresia ca grecii "se piaptana cand tara le arde", dimpotriva, au lasat casa, masa, piaptanul si au iesit toti in fata celor de la putere.

Bunastarea lor a inceput sa se faca simtita dupa anii 1970, cand, din pescari au devenit proprietari de hoteluri- cu greu s-au lasat convinsi, e adevarat- in urma politicii aplicate de conduceea de atunci a tarii.
Pentru imprumuturile de acum nu oamenii din strada sunt raspunzatori. Ei trag doar ponoasele unei conduceri subordonate UE si FMI, poate si altora (asa cum rezulta din ceea ce striga oamenii aceia in strada).

Fara suparare dar in chestiunea asta konijiro are dreptate, fie el ateu.
Grecii si-au furat singuri caciula si acum striga "hotul".
Si-au bagat singuri mainile si picioarele in lanturi si acum striga ca masoneria le-a facut-o.

A recunoscut-o chiar Sinodului Bisericii Ortodoxe Elene, vezi postarea lui Mr. Scotland.

Cam aceeasi chestie ne astepta si pe noi cand o sa vina scadenta la imprumuturi, doar ca nu am avut niciodata salariile grecilor.

Mai usor cu ortodoxia ca nu se gaseste pe toate drumurile, ca daca se gasea se cunoastea.

Decat sa aparati ortodoxia, mai bine ati promova ortodoxia, adica nitica Evanghelizare pe la ortodocsii nostri doar cu botezul si cam atat.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.07.2011, 12:51:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Aici e ortodoxia

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai usor cu ortodoxia ca nu se gaseste pe toate drumurile, ca daca se gasea se cunoastea.
Decat sa aparati ortodoxia, mai bine ati promova ortodoxia, adica nitica Evanghelizare pe la ortodocsii nostri doar cu botezul si cam atat.
Acesta este un forum crestin ortodox, intre altele are si misiunea de a promova ortodoxia.
Daca va deranjeaza, probabil ca existe site-uri si pentru alte confesiuni, ori atei, sunt convinsa ca le puteti gasi.

Last edited by Adriana Cluj; 01.07.2011 at 13:01:21.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.07.2011, 13:02:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acesta este un forum crestin ortodox.
Daca va deranjeaza, probabil ca existe site-uri si pentru alte confesiuni, sunt convinsa ca le puteti gasi.
Da, ma deranjeaza cand falsa ortodoxie, aia care se bate cu pumnul in piept, victimizeza si se confunda cu un fals patriotism, ia locul adevaratei ortodoxii, care este mai rara, mai smerita, nu este filetista dar isi face treaba.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.07.2011, 13:04:59
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Precizare

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu vreau dispute, un forum CRESTIN ORTODOX nu e nicidecum locul potrivit (nici un loc nu e potrivit pentru asa ceva cu atat mai putin acesta) si dupa felul in care raspunzi, asta deduc ca doresti...
Nu stiu ce a scris IonelS, sper insa ca nu a incercat sa jigneasca... de unde atata ravna de a lua piatra si a da?
Apararea ORTODOXIEI reprezinta INTOTDEAUNA una din datoriile noastre, a celor botezati in Numele Sfintei Treimi!
Imi cer scuze pentru majuscule. Am dorit doar sa intaresc cuvintele, nu sa tip.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Haideti sa luam atitudine! Crestin_Simona Stiri, actualitati, anunturi 256 13.12.2010 21:07:35
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13