Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2012, 23:08:06
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Blesteme...mit sau realitate?!?

In primul rand bine v-am regasit si calduroase salutari tuturor celor care,in urma cu 2 ani, m-au sustinut si m-au incurajat! Numai bine tuturor!

Dragii mei ajutati-ma din nou pt ca singura nu pot sa fac "lumina" in gandurile mele. Cineva a afirmat ca tatal meu a murit din cauza blestemelor si ca o parte din ele "au cazut" pe restul familiei. Simt ca problema asta depaseste puterea mea de intelegere rationala.

Eu sunt o persoana realista si nu imi pot imagina ca exista asa ceva, ma refer la blesteme, cu toate ca ceilalti membrii ai familiei mele sunt convinsi de asta.

Blestem, ce este???? Este ceva???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2012, 23:37:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Am și eu o întrebare:
Ce legătură are subiectul propus - destul de vag, dealtfel! - cu "Regulile generale de utilizare a forumului"?

Și încă o întrebare, de data asta ptr admin:
Când o să se ia măsuri SERIOASE cu asemenea useri incapabili să categorizeze corect un subiect?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2012, 23:54:26
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Ai dreptate, am postat din greseala mesajul aici si nu "la" generalitati.

Scuze nu am avut nici o secunda intentia sa-ti pun sub semnul intrebarii "Inteligenta".

Sunt bucurosa sa stiu ca exista si "useri capabili" ca si tine, spre exemplu....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2012, 00:44:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ioana, ai putea foarte bine posta în altă parte, nu la Generalități. Mai gândește-te și rulează în josul paginii TOATE subforumurile până găsești pe cel potrivit!! (Se presupune că subiectul tău are ceva legătură cu trăirea ortodoxă, nu aduci în atenție un meci de fotbal, sau un nou partid politic. Alea da, își au locul la Generalități!)


Nota Bene: Sunt destui în afară de tine care fac greșeala de a nu gândi prea mult și a trânti un topic nou chiar aici la Regulile Forumului. De aici reactia mea. Asta-i tot, chestiune de atenție, nu atât inteligență. Cu sau fără ghilimele, cum dorești. :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2012, 01:08:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
In primul rand bine v-am regasit si calduroase salutari tuturor celor care,in urma cu 2 ani, m-au sustinut si m-au incurajat! Numai bine tuturor!

Dragii mei ajutati-ma din nou pt ca singura nu pot sa fac "lumina" in gandurile mele. Cineva a afirmat ca tatal meu a murit din cauza blestemelor si ca o parte din ele "au cazut" pe restul familiei. Simt ca problema asta depaseste puterea mea de intelegere rationala.

Eu sunt o persoana realista si nu imi pot imagina ca exista asa ceva, ma refer la blesteme, cu toate ca ceilalti membrii ai familiei mele sunt convinsi de asta.

Blestem, ce este???? Este ceva???
Da, blestemul este blestem.
Ești o persoană realistă(ne spui tu din Augsburg) și crezi că blestemele sunt doar bazaconii din povești pentru că înțelegerea ta rațională nu are informații în legătură cu energia gândului, a vorbei și a faptei.

Iisus citea gândurile și intențiile celor din jurul Lui, adică energiile pe care aceștia le generau și le răspundea înainte ca aceștia să le enunțe; de aceea se spune că noi păcătuim cu gândul, cuvântul și cu fapta.
Ne trec multe idei și gânduri prin minte involuntar, dar persistența și complacerea noastră în gânduri rele, distructive este considerat păcat pentru că implică și conștiința noastră; de aceea este recomandat să ne supraveghem chiar și gândurile care, nesupravegheate, emit cuvinte și apoi facem fapte de aceeași teapă.

Blestemele sunt intenții conștiente ale unor persoane de joasă speță de a provoca rău, iar aceste intenții ajung să se materializeze asupra celor spre care au fost orientate dacă acele persoane sunt de aceeași speță joasă, iar dacă sunt credincioase și-L slăvesc pe Dumnezeu, atunci El le protejează de aceste energii rele care se întorc la ”sursa” care le-a generat.
12. 7. Când căile omului sunt plăcute înaintea Domnului, chiar și pe vrăjmașii lui îi silește la pace. (Pld16,7)

Last edited by Demetrius; 16.09.2012 at 01:16:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2012, 18:07:06
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Despre blesteme

http://www.crestinortodox.ro/credint...eme-69875.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2012, 18:24:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
In primul rand bine v-am regasit si calduroase salutari tuturor celor care,in urma cu 2 ani, m-au sustinut si m-au incurajat! Numai bine tuturor!

Dragii mei ajutati-ma din nou pt ca singura nu pot sa fac "lumina" in gandurile mele. Cineva a afirmat ca tatal meu a murit din cauza blestemelor si ca o parte din ele "au cazut" pe restul familiei. Simt ca problema asta depaseste puterea mea de intelegere rationala.

Eu sunt o persoana realista si nu imi pot imagina ca exista asa ceva, ma refer la blesteme, cu toate ca ceilalti membrii ai familiei mele sunt convinsi de asta.

Blestem, ce este???? Este ceva???
nu exista blestem ... decât în poezia lui Păunescu.
sau mai bine zis, nu există efectele blestemelor.
daca ar fi altfel, atunci Dumnezeu ar fi implicat în împlinirea blestemelor.
asta ar fi contrar Dumnezeului din NT. dar s-ar potrivi cu VT.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2012, 19:34:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă n-ar exista blesteme, n-ar fi justificate rugăciunile de dezlegare de blestem.
Vestea rea e că ele există și că fac rău. Vestea bună e că se poate scăpa de ele prin spovedanie, rugăciune și o viață după voia lui Dumnezeu.

Citat:
Blestemul prinde atunci cand exista la mijloc nedreptatea. Cand nu este nedreptate, atunci se intoarce la cel ce l-a rostit. Cel ce primeste blestemul se chinuieste in viata aceasta. Iar cel ce a blestemat se chinuieste si in viata aceasta si se va chinui si in cealalta, pentru ca va fi pedepsit de Dumnezeu ca un ucigas, daca nu se va pocai si spovedi. (Ieromonah Benedict Stancu)
Mai mult puteți citi aici și aici.

Last edited by N.Priceputu; 16.09.2012 at 19:42:51.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2012, 20:08:27
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, blestemul este blestem.
Ești o persoană realistă(ne spui tu din Augsburg) și crezi că blestemele sunt doar bazaconii din povești pentru că înțelegerea ta rațională nu are informații în legătură cu energia gândului, a vorbei și a faptei.

Iisus citea gândurile și intențiile celor din jurul Lui, adică energiile pe care aceștia le generau și le răspundea înainte ca aceștia să le enunțe; de aceea se spune că noi păcătuim cu gândul, cuvântul și cu fapta.
Ne trec multe idei și gânduri prin minte involuntar, dar persistența și complacerea noastră în gânduri rele, distructive este considerat păcat pentru că implică și conștiința noastră; de aceea este recomandat să ne supraveghem chiar și gândurile care, nesupravegheate, emit cuvinte și apoi facem fapte de aceeași teapă.

Blestemele sunt intenții conștiente ale unor persoane de joasă speță de a provoca rău, iar aceste intenții ajung să se materializeze asupra celor spre care au fost orientate dacă acele persoane sunt de aceeași speță joasă, iar dacă sunt credincioase și-L slăvesc pe Dumnezeu, atunci El le protejează de aceste energii rele care se întorc la ”sursa” care le-a generat.
12. 7. Când căile omului sunt plăcute înaintea Domnului, chiar și pe vrăjmașii lui îi silește la pace. (Pld16,7)
Demetrius,is de acord cu tine,cu un mic amendament.De fapt cu doua:1) nu-s neaparat de joasa speta cei asupra carora se materializeaza blestemele.Si daca vrei pot veni cu argumente solide.2) Da,"cind caile omului sint placute lui Dumnezeu,chiar si pe vrajmasii lui ii sileste la pace",dar pina acolo,pina la a-l aduce la pace pe vrajmasul lui,omului facator de pace,ii ia o ..VREME!Si pina atunci ,omul este ..prejudiciat psihic,financiar etc...

Last edited by Ivanacristescu; 16.09.2012 at 20:11:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2012, 20:14:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

BLESTEMUL ! ! ! ( un thread deschis la Tpopicul de specialitate )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lilith,mit sau realitate? mihaitzaneicu Generalitati 8 18.01.2012 12:14:31
Destin...realitate sau mit?! ioana30 Generalitati 13 30.10.2010 13:11:08
Eu nu cred in blesteme mihailt Generalitati 61 23.04.2010 16:18:13
Blesteme la biserica cod_gabriel Generalitati 19 08.03.2008 12:16:02
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08