Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.06.2010, 19:24:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu ce pot sa mai spun, Costel...Atati oameni merg la babe, vrajitoare, bioenergeticieni, si se vindeca...Iar tu spui ca aceasta e vindecare de la Dumnezeu...Nu cred ca ma pot contrazice cu tine...Desi eu am experienta acestor vindecari, tu ai refuzul de a ma crede, deci nu vom ajunge nicaieri.

Credinta in Dumnezeu nu are nevoie de oasele cuiva. Omul crede si este vindecat. [vezi vindecarile facute de Hristos]
Doriana, diavolul nu vindeca gratis! Costel cred ca s-a gandit la faptul ca aceste "vindecari" aparente duc spre pierzania sufletului intrucat diavolul nu da ceva fara o plata fffffffffff mare, diavolul uraste omul si nicidecum nu ii vrea binele!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.06.2010, 19:39:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Doriana, diavolul nu vindeca gratis! Costel cred ca s-a gandit la faptul ca aceste "vindecari" aparente duc spre pierzania sufletului intrucat diavolul nu da ceva fara o plata fffffffffff mare, diavolul uraste omul si nicidecum nu ii vrea binele!
Desigur ca nu vindeca gratis. Dupa cum am spus, iti inlantuieste sufletul cu mai multe legaturi demonice si nu mai scapi usor din gheara lui.

Sa explic mai pe larg: Vindecarea [de la Dumnezeu] are doua faze: 1. vindecarea spirituala [a duhului omenesc], care se face prin alungarea duhului care a cauzat boala si 2. vindecarea propriu-zisa, fizica. Observam asta in episodul cu femeia garbova din Luca 13:

"Iar Iisus, văzând-o, a chemat-o și i-a zis: Femeie, ești dezlegată de neputința ta.
Și Și-a pus mâinile asupra ei, și ea îndată s-a îndreptat și slăvea pe Dumnezeu."

Deci intai Iisus a dezlegat-o de duhul de neputinta, apoi si-a pus mainile peste ea si i s-a indreptat cocoasa.
In cazul vindecarii de la cel rau, vindecarea este numai fizica, de aceea putem spune si ca trice ca e o vindecare aparenta. Boala se vindeca, dar duhul ramane. De fapt acel duh de boala se retrage aparent ca sa reuseasca inselarea, ca mai apoi sa revina sub forma unei alte boli sau a unei alte manifestari demonice in viata omului [cosmaruri, dependente, vicii, divorturi, saracie,copii bolnavi, etc]. Deci da impresia de bine momentan pentru a-ti face mai tarziu viata mizerabila.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
reforma protestanta catalinabalhui Biserici Protestante 154 16.02.2015 23:14:20
Pictura bizantina intr-o biserica protestanta Mihailc Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 10.06.2012 20:13:05
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53