Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2009, 11:16:13
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Spaima de asta noapte

Asta noapte in jur de ora 3 , dormeam adanc , cand mi se pare ca aud soneria . Ma ridic, stau o vreme pe intuneric in fata usii ca sa ascult si-mi trece prin mintea speriata de altfel, ideea unui vis care a avut menirea sa ma trimita la baie. Intru la baie si in timpul acesta suna din nou.Ies, ma uit pe sub usa sa vad daca este lumina pe hol, lumina care functioneaza la senzor. Nu era lumina! O ruda apropiata de-a mea are acelasi sistem de sonerie fara fir (sunt cele chinezesti) care functioneaza cu baterie doar ca alor se introduce in priza si-mi spune ca si a lor mai suna uneori ...ziua cand atinge trecand pe langa ea.
Dar acum 2 nopti la fel m-a trezit din somn telefonul mobil al fetei mele .Dimineata cand l-am verificat, nici un apel receptionat sau respins.

Ce parere aveti, cum ma pot linisti si scapa de ideea asta.

PS am adormit din nou spunand continuu rugaciunea mintii care-l alunga pe necuratul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2009, 11:23:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ti se intampla demult astfel de lucruri?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2009, 11:40:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca o Sfestanie in casa ar fi binevenita. Du-te la biserica si ia legatura cu un preot, stabiliti o zi si o ora cand esti acasa si cand poate si dansul sa vina. Sa ai apa, lumanari, ulei, faina ca sa le sfintesti cu aceasta ocazie. Pe Crestinortodox.ro , la sectiunile ,,Rugaciuni'' si ,,Acatiste'', gasesti rugaciuni care de asemeneaa te pot ajuta. Acatistul Sfantului Ciprian, fara rugaciunea finla poate fi citit cu mult folos de catre crestini. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2009, 12:16:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Asemenea treburi se intampla in general cand ai de facut o lucrare mare.

Un prieten a patit chiar ceva mai grav (si real) inainte de a da examen de admitere la Teologie.
Un altul a avut vise de la diavol (sperieturi tari in somn) inainte de Cununie.

Ai pace, Domnul e mai puternic decat "jucariile" vrajmasului.
Doar sa nu ii dam drumul la "poala hainei". Sa ne tinem de Domnul tot timpul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2009, 13:23:59
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Asemenea treburi se intampla in general cand ai de facut o lucrare mare.

Un prieten a patit chiar ceva mai grav (si real) inainte de a da examen de admitere la Teologie.
Un altul a avut vise de la diavol (sperieturi tari in somn) inainte de Cununie.

Ai pace, Domnul e mai puternic decat "jucariile" vrajmasului.
Doar sa nu ii dam drumul la "poala hainei". Sa ne tinem de Domnul tot timpul.
Suna incurajator sau mai bine zis magulitor dar inafara de faptul ca ma pregatesc sa merg la maslu (dara vad ca nu am prea mare elan) si la spovedit la fel nu ma pregatesc de vreo lucrare prea mare. ce am facut zilele acestea este faptul ca am incercat sa dau cat am putut unor apropiati din invataturile sfintilor parinti , ca sa creasca in credinta , dar asta am mai facut si alta data.
Oricum multumesc ptr. raspuns. Doame ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2009, 08:32:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Suna incurajator sau mai bine zis magulitor dar inafara de faptul ca ma pregatesc sa merg la maslu (dara vad ca nu am prea mare elan) si la spovedit la fel nu ma pregatesc de vreo lucrare prea mare. ce am facut zilele acestea este faptul ca am incercat sa dau cat am putut unor apropiati din invataturile sfintilor parinti , ca sa creasca in credinta , dar asta am mai facut si alta data. Oricum multumesc ptr. raspuns. Doame ajuta!
Participarea la Sfantul Maslu si la Taina Spovedaniei, cat si propovaduirea Evangheliei, nu sunt "lucrari mici".
Acestea tin omul "in picioare" in fata diavolului.

Adesea mi s'a intamplat ca intre Spovedanie si Impartasanie sa am o ispita in somn.
Diavolul, care nu are altceva mai bun de facut decat sa isi bata joc de om si de faptura lui Dumnezeu (cel putin incearca sa o faca).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2009, 13:25:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Ai pace, Domnul e mai puternic decat "jucariile" vrajmasului.
Doar sa nu ii dam drumul la "poala hainei". Sa ne tinem de Domnul tot timpul".

Ce simplu si mangaietor pentru noi ai exprimat ceea ce avem de facut! Exacta asa cum copiii mici se tin de poala mamei!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2009, 13:26:57
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Asemenea treburi se intampla in general cand ai de facut o lucrare mare.

Un prieten a patit chiar ceva mai grav (si real) inainte de a da examen de admitere la Teologie.
Un altul a avut vise de la diavol (sperieturi tari in somn) inainte de Cununie.

Ai pace, Domnul e mai puternic decat "jucariile" vrajmasului.
Doar sa nu ii dam drumul la "poala hainei". Sa ne tinem de Domnul tot timpul.
Suna incurajator sau mai bine zis magulitor dar inafara de faptul ca ma pregatesc sa merg la maslu (dara vad ca nu am prea mare elan) si la spovedit la fel nu ma pregatesc de vreo lucrare prea mare. ce am facut zilele acestea este faptul ca am incercat sa dau unor apropiati din invataturile sfintilor parinti , ca sa le creasca credinta , dar asta am mai facut si alta data.
Oricum multumesc ptr. raspuns. Doame ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2009, 15:55:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu sunt experta, dar e posibil ca soneria, fiind fara fir, sa se interfereze din cand in cand cu altceva gen telefon mobil, radio, sau alt gen de aparat electric care functioneaza la fel. Sunt sigura ca exista o explicatie foarte logica si stiintifica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2009, 22:05:17
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Asemenea treburi se intampla in general cand ai de facut o lucrare mare.

Un prieten a patit chiar ceva mai grav (si real) inainte de a da examen de admitere la Teologie.
Un altul a avut vise de la diavol (sperieturi tari in somn) inainte de Cununie.

Ai pace, Domnul e mai puternic decat "jucariile" vrajmasului.
Doar sa nu ii dam drumul la "poala hainei". Sa ne tinem de Domnul tot timpul.
Eu am tot felul de spaime de astea din copilarie. Am trait toata viata cu ele. Atat in realitate cat si in vis. Nimic iesit din comun, insa tot felul de frici de astea. Dar nu tin minte sa fi avut vreodata vreo lucrare mare. Sa-mi fi ratat chemarile?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poveste de noapte buna delia31 Generalitati 26 12.08.2011 19:27:36
Noapte buna ,va iubesc iustin10 Generalitati 38 07.11.2010 02:04:21
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 21:53:35
rugaciune ptu alungarea diavolilor... la miez de noapte gheorghie Rugaciuni 6 28.07.2010 16:26:31