Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.01.2012, 18:41:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Despre Crez, nu cred ca exista pus pe note. Chiar in Catavasier este specificat ca , Crezul, sa fie rostit nu cantat. Doamne ajuta!
Am înțeles că face parte din tradiția rusească, să fie cântat Crezul.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.01.2012, 10:38:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@dobrin7m - tocmai ca n-as vrea sa plec in afara bisericii ortodoxe.
"N-am stiut sa gasesc aici pacea..."
Nu inteleg de ce ma invinuiti (numai) pe mine. Si nu inteleg ce vrei sa spui cu fraza ta.
Ce bine ca toti sunteti perfecti!
Aproape întotdeauna cei care se plâng de alții ar trebui să se plângă de ei înșiși, căci fiecare e artistul vieții sale și viața pleacă dinlăuntrul nostru, adică din sentimentele, din voința și din cunoștiința noastră.

ps: să-mi fie cu iertare, nimeni nu te invinuiește atâta timp cât tu nu te simți invinuită (chiar dacă noi toți am face acest lucru)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.01.2012, 11:07:25
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aproape întotdeauna cei care se plâng de alții ar trebui să se plângă de ei înșiși, căci fiecare e artistul vieții sale și viața pleacă dinlăuntrul nostru, adică din sentimentele, din voința și din cunoștiința noastră.
Sunt de acord cu tine, frate! Nu te poți plânge de crucea ta că e grea, și să dai vina pe alții că ți-o îngreunează pe nedrept. Ia-ți crucea, și poart-o cu nădejde, responsabilitate, și mai ales cu smerenie. Dacă știi că Domnul îți dă ceea ce trebuie, și când trebuie, spre îndreptarea ta, înseamnă că toate scârbele și nedreptățile trebuie să le înduri cu bucurie, de vreme ce Dumnezeu vrea să fii viu, și să te lepezi de patimile ce-ți încleștează sufletul. Dumnezeu e Drept, și nu-ți dă mai mult decât poți duce, și nici ceva pe nedrept. Este foarte greu de înțeles lucrul ăsta de către cei mai mulți dintre noi, și, pare că, și mai greu de înfăptuit voia Lui.

Iată un cuvânt, cred eu foarte folositor, cules de Sfântul Ioan Iacob Hozevitul de la Sfinții Părinți:

<<Zis-a un bătrân:“Obișnuiește-ți inima ta câte puțin să zică pentru fiecare din frați așa: “Acesta mă întrece după Dumnezeu!” Iar pentru altul să zici: “Acesta este mai osârduitor decât mine!” Și așa vei dobândi smerita cugetare, socotindu-te pe tine dedesubtul tuturora. Atunci să știi că locuiește întru tine Duhul lui Dumnezeu.

Iar de vei defăima pe cineva, atunci se depărtează darul lui Dumnezeu de la tine și te aruncă întru întunecimi trupești. Atunci ți se împietrește inima și nici o umilință nu se află întru tine”.>>
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.01.2012, 11:59:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am înțeles că face parte din tradiția rusească, să fie cântat Crezul.
da, si ei, slavii, il canta minunat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.01.2012, 13:34:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Intr-adevar, e o problema. Nici eu nu stiu ce-as face daca ar trebui sa ma mut din cartier/oras/tara si n-as mai putea ajunge la biserica mea, iar in alta nu m-as integra. Probabil,ma gandesc, daca as fi in America, as merge la cea mai apropiata biserica, chiar si de alta confesiune (catolica sau protestanta, nu chiar orice ciudatenie), si cand as avea mai mult timp si posibilitati as merge la o biserica ortodoxa, chiar si mai departe, daca as sti pe cineva acolo sau mi-ar place. Daca as mai putea veni in tara, macar la cativa ani, as incerca sa-mi mai intalnesc duhovnicul, daca nu mi-as cauta unul acolo. Ar fi posibil sa reusesc, sau nu. Depinde si de "religia" celor cu are am sa fiu acolo, important ar fi totusi sa nu ne lepadam de Cristos si, daca se poate, sa practicam si Sfintele Taine. Din pacate, daca te casatoresti cu un protestant, de exemplu, chiar daca nu ti se cere sa te convertesti, biserica ortodoxa cred ca nu iti recunoaste casatoria si nici nu-ti mai da sfanta impartasanie...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.01.2012, 22:44:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
.... ma gandesc, daca as fi in America, as merge la cea mai apropiata biserica, chiar si de alta confesiune (catolica sau protestanta, nu chiar orice ciudatenie)....
Ei, nici chiar asa. N-avem motive sa sarim gardul in bisericile altora. Btw, in America sunt mii de biserici ortodoxe.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.01.2012, 14:44:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit parerile si sfaturile tuturor. Va multumesc.
As dori sa raspund la unele dintre problemele ridicate si la unele idei.
Nu dau numele autorilor, pentru ca nu mi-i amintesc si nu am timp sa derulez topicul si pentru ca nu nu autorii sunt importanti, ci ideile/parerile lor.

1. Exista doua pareri care m-au socat.
Ca numai noi insine suntem vinovati de problemele noastre, ca trebuie sa ne purtam crucea si sa acceptam/inghitim tot, chiar si raul, ca nu trebuie sa ne plangem de altii, ci de noi insine.
Eu cred ca adevraul este, ca de obicei undeva la mijloc.
Dumnezeunu ne cere sa fim masochisti, iar autoglagelarea nu se practica in ortodoxie.
ba dimpotriva, undeva Dumenzeu ne invata ce avem de facut cand unii frati ai nostri (la propriu-adica rude, prieteni- sau la figurat, alti oameni) ne supara in mod repetat.
Ne invata sa vorbim cu ei in patru ochi, apoi daca nus e indreapta, sa le mai spunem o data, si mai apoi sa-i aratam (in discutie) altora, in comunitate, sa cerem ajutorul in judecata.
Exact asta incerc eu sa fac. Am vorbit cu unul sau altul, inclusiv cu preotul privat, apoi am cerut sfat la unul sau altul, si am ajuns sa spun si altii, cerand sfatul.
Pacat ca altii nu fac la fel , caci altfel s-ar rezolva totusi conflictele, ar mai auzii oameni ce greseala fac/au facut si ar primi sfaturi si ajutor ca sa se indrepte. Includ ai si pe preoti.

Nu stiu daca ideea (in ortodoxie) este ca preotul este infailbil si nu trebuie corectat. Sau ca nu trebuie/putem sa facem ca in biserica sa fie mai bine, sau sa rezolvam probleme/conflicte.
Cel mai adesea exista peste tot probleme in biserica, ele insa se rezolva numai unilateral: unul decide si ceilalti trebuie sa asculte si sa plece capul.
Preotul nostru a citat candva de nu stiu unde, ca la o judecata nu s-a putut gasi solutie, ambele parti aveau argumente solide, si atunci s-a hotarat sa decida cel mai mare (nu stiu, in V.T sau asa ceva).
Dar in general (si la noi in special) nici nu se ajunge la ascultarea partilor).

2. Probleme apar des la strana/cor, asa cum spuneau mai multi aici.
Pentru ca nu exista in biserica, sau nu se cunosc, niste reguli: cine si cum vine si canta la strana (sau e ca la gara vine si pleca fiecare cum vrea), exista selectie sau nu, se fac repetitii, cine poate citi din carti la diferitele slujbe speciale, cine ce are de cantat la fiecare slujba (mai ales la cele speciale) etc. Si mai ales se fac nedreptati din aceste motive.
Ca multi doresc sa cante, multi doresc sa citeasca si numai unul sau altul este mereu numit de preot, sau se autonumeste si etc.
Exista regulile acestea scrise undeva?

Mai apar probleme in biserica atunci cand exista o comunitate formata (mai ales in diaspora) si unde se mai organizeaza si alte activitati (sau dimpotriva, nu se face nimic social), cand biserica nu are numai caracter religios, de rugaciune si slujba, ci si de nucleu al comunitatii.
In tara se fac multe: se construiesc biserici (mai ales la tara participa toti cu bucurie, preotul este trup si suflet), se fac si preotii se ocupa si de multe lucruri in social: spitale, copii orfani, batrani si saraci, publica lucrari, reviste, au coruri bine organizate, etc.
Dar in afara este mai greu cu lucrurile astea. Motive exista si nu intru acum si aici in amanunte. Doar atat: in diaspora nu toti preotii apartin de tara (BOR).

3. Exista si probleme de natura umana/privata si legate de particularitatile locului.
Nu sunt bani, sunt multi enoriasi la putini preoti, biserici putine pe raze mari, transportul nu tine seama de orarul slujbelor ortodoxe (ca la altii slujbele sunt din ora in ora).
Oamenii au mare nevoie de biserica si preot in diaspora, pentru ca se lupta cu mari greutati, au nevoie de comunitate care sa-i ajute practic, sau macar moral (sufleteste) ca sa se mentina la suprafata. Si atunci orice nedreptate, sau pierdere de loc (la propriu si la figurat) doare inzecit fata de cum se intampla in tara.

- va urma-
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.01.2012, 14:56:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

1. Exista doua pareri care m-au socat.
Ca numai noi insine suntem vinovati de problemele noastre, ca trebuie sa ne purtam crucea si sa acceptam/inghitim tot, chiar si raul, ca nu trebuie sa ne plangem de altii, ci de noi insine.
Si de ce te-a socat? Ca nu suna asa cum ai fi dorit sa sune? Oare de ce nu toti oamenii l-au acceptat pe Iisus? De ce mai toti sfintii parinti au fost prigoniti? Iti raspund eu: pentru ca ei inca de pe pamant au fost oameni ai lui Dumnezeu, pentru ca ei s-au lepadat de lume si L-au urmat pe Hristos. Ei nu au mai fost placuti lumii, insa au fost placuti lui Dumnezeu. Cei care i-au urmat pe sfintii parinti sau care îi urmeza sunt cei care se straduiesc sa fie placuti lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.01.2012, 14:59:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu cred ca adevraul este, ca de obicei undeva la mijloc.
Pai ori e alba, ori e neagra? Hotaraste-te. Nu-ti dezvalui slabiciunea celui de langa tine (daca poti sa o faci), arata pe cat poti ceea ce e placut lui Dumnezeu si nimic mai mult.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.01.2012, 15:06:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu daca ideea (in ortodoxie) este ca preotul este infailbil si nu trebuie corectat. Sau ca nu trebuie/putem sa facem ca in biserica sa fie mai bine, sau sa rezolvam probleme/conflicte.
Cel mai adesea exista peste tot probleme in biserica, ele insa se rezolva numai unilateral: unul decide si ceilalti trebuie sa asculte si sa plece capul.
Indreapta-te pe tine mai inainte de al indrepta pe altul.
Sunt ucenici ai Domnului în care Cerul a prins rădăcini. De aceștia a ascultat chiar și firea neînsuflețită. Secretul este acesta: prin nevoință și dar au făcut mai întâi liniște în firea lor și, zic părinții: „Cine ascultă de Dumnezeu și Dumnezeu ascultă de acela”. În preajma lor, fiarele și valurile își uită sălbăticia. Acultarea aceasta restabilește omul și natura în starea străveche, de Rai: „Fiule (zice Sfântul Serafim de Sarov), adună Duh de pace în sufletul tău și mii de inși se vor mântui în jurul tău”.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni de care avem mare nevoie in timpurile de acum Danette Rugaciuni 56 15.05.2013 02:17:23
avem mare nevoie de ajutor!! alinageo Umanitare 5 29.02.2012 17:13:18
Va rog, avem nevoie de rugaciunile voastre! Anna Vasilica Pocainta 2 24.11.2010 21:24:37
De ce avem nevoie grabnică acum? venypad Despre Biserica Ortodoxa in general 0 04.03.2009 00:10:11
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51