Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.08.2012, 22:40:37
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Schimbarea propovaduita de Hristos pleaca din interiorul nostru,urmand a avea efect pe exteriorul manifestarii umane,reflectandu-se inclusiv la nivel social.Pana interiorul nu se schimba,exteriorul sufera doar modificari temporare.De aceea si Hristos a insistat pe modificarea interioara,nu s-a axat pe masuri sociale cu efect imediat.Nu le-a eliminat pe acestea ci le-a pozitionat corect,pe temelia transformarii interioare.Citit cu atentie epistola Apostolului Pavel catre Filimon,cu privire la Onisim,sa vedeti ce mesaj are,daca tot vorbim de sclavi :) In general privim paharul doar la exterior,este mai usor de clamat transformarea,pare mai evidenta dar nu este neaparat una de profunzime.

Ca sa explic mai simplu cum ar suna ideea,privit de sus in jos,de la Dumnezeu spre om si de la interior spre exterior:Te voi pune,spre rusinea lumii, in cea mai grea conditie si lumea nu iti va oferi nimic bun ci dimpotriva,va face ce stie ea mai bine,sa-ti puna lanturi.Dar tot eu te voi ridica si vei invinge lumea prin slabiciunea ta aparenta,care de fapt ascunde puterea mea in ea iar taria lumii,desi aparent puternica, ascunde slabiciunea ei.Esenta adevarului va birui esenta falsitatii printr-o repozitionare a ce este ascuns si puternic fata de ce este lumesc si fals.Este o alta eliberare,nu o exclude pe cea sociala dar acesta,cea sociala,nu aceea este primordiala pt ca prima o depaseste in efecte.

Comparati-l pe Apostolul Pavel cu Spartacus,sunt tot in timpul Imperiului Roman,ca sa vedeti diferenta :) Nu mai stiu pe unde,Franta sau SUA,in perioada hippy,au avut unii idea sa formeze un fel de comunitati sociale dar fara diferente sociale,cu bunuri in comun,spunand ca aplica invatatura lui Hristos.Insa le lipsea credinta,rugaciunea,Biserica,transformarea,viata in curatenie trupeasca si multe altele.Aplicau doar un fel de spoiala sociala si atat.Au esuat complet pt ca ratand transformarea interioara invariabil au aparut diferente si probleme ce s-au terminat in cel mai pur stil lumesc.Nu au plecat de la interior,au crezut ca masura sociala va tranforma interiorul,adica au inversat sensul fara sa sesizeze directia corecta de unde trebuie sa plece transformarea.

Intelegeti la ce ma refer sau am complicat si mai mult?Nu-i mai acuzati pe apostoli de un esec in transmiterea mesajului lui Hristos,au pus corect accentul,Imparatia Lui nu este din acesta lume.Veti sta fata in fata si cu ei la Judecata si va fi greu sa va argumentati cuvintele in fata Mantuitorului.Parerea mea dar sunteti perfect libera sa insistati pe acesta idee daca doriti :)

Noapte buna.Doamne ajuta!+
Inteleg perfect ceea ce doriti sa spuneti, este perfect adevarat ceea ce ati spus aici, iar ceea ce ati spus se aplica perfect invataturii Domnului, dar din pacate nu se aplica in aceeasi masura invataturii Ap. Pavel. Aceasta parte nu o intelegeti dvs., nu vedeti marea diferenta intre cele doua invataturi. Altii o vad si de aceea nu Domnul este acuzat de esec ci doar apostolii (desi este exagerat a-i pune pe toti intr-o oala, Ap. Petru este atat de diferit de Pavel!). Daca nu ar fi lucrat Domnul din umbra, am fi batut pasul pe loc, sau aproape... Insa daca luam in considerare faptul ca tot Domnul a spus: "fara Mine nu puteti nimic", este absolut logic sa fi decurs lucrurile in mod imperfect. Singurul lucru ilogic este idolatrizarea oamenilor, a-i vedea supra-oameni acolo unde de fapt roadele sunt ale Domnului.

Ca sa intelegeti mai bine, Ap. Pavel a invatat: daca esti sclav fa lucrul X, daca esti stapan fa Y, daca esti femeie fa Z si daca esti barbat fa YY. In timp ce Domnul a invatat:" cauta Imparatia Cerurilor si toate ti se vor da pe deasupra", indiferent daca esti stapan, sclav, barbat sau femeie. A zis si Pavel la un moment dat ca in Hristos nu mai exista stapan, sclav, barbat, femeie, grec sau iudeu, deci daca tinea cont sa chiar aplice acest lucru si in toate celelalte invataturi, totul ar fi fost perfect. Din pacate insa nu tinut cont ba chiar dimpotriva, a dat invataturi diferite pe sex, stare sociala etc., ceea ce Domnul nu a facut niciodata pentru ca la El asa ceva nu exista...

Last edited by Tartaruga; 13.08.2012 at 23:07:57.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.08.2012, 23:03:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce pot sa va spun este ca observ foarte mari diferente,uriase as spune,intre ce ar trebui sa fiu eu,din perspectiva trairii credintei si ce sunt.Cum spunea psalmistul: ,,Iar mie, puțin a fost de nu mi-au alunecat picioarele, puțin a fost de nu s-au poticnit pașii mei.Că eram fără de minte și nu știam; ca un dobitoc eram înaintea Ta.".Avand in vedere aceste aspecte nu ma ispiti sora sa il mai judec si pe Apostolul Pavel ca si cum as fi terminat eu de trait Evanghelia atat de corect si de plenar incat am trecut la analizat la modul critic gandirea apostolica.Lasati-ma sa nu-mi adaug si acest pacat,am destule.Si asa am avut ispita sa va raspund pe doua paliere de analiza dar meditand mai cu atentie am ajuns la concluzia ca as fi depasit lejer limitele acestui forum si probabil cine stie pe cine as mai fi smintit cu parerile mele.Permiteti-mi sa ma retrag din discutie si va promit ca in clipa cand voi fi la nivelul Apostolului Pavel o sa-l critic fara mila :) Cu respect.Doamne ajuta!+
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.08.2012, 00:16:24
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ce pot sa va spun este ca observ foarte mari diferente,uriase as spune,intre ce ar trebui sa fiu eu,din perspectiva trairii credintei si ce sunt.Cum spunea psalmistul: ,,Iar mie, puțin a fost de nu mi-au alunecat picioarele, puțin a fost de nu s-au poticnit pașii mei.Că eram fără de minte și nu știam; ca un dobitoc eram înaintea Ta.".Avand in vedere aceste aspecte nu ma ispiti sora sa il mai judec si pe Apostolul Pavel ca si cum as fi terminat eu de trait Evanghelia atat de corect si de plenar incat am trecut la analizat la modul critic gandirea apostolica.Lasati-ma sa nu-mi adaug si acest pacat,am destule.Si asa am avut ispita sa va raspund pe doua paliere de analiza dar meditand mai cu atentie am ajuns la concluzia ca as fi depasit lejer limitele acestui forum si probabil cine stie pe cine as mai fi smintit cu parerile mele.Permiteti-mi sa ma retrag din discutie si va promit ca in clipa cand voi fi la nivelul Apostolului Pavel o sa-l critic fara mila :) Cu respect.Doamne ajuta!+
Chiar ma intereseaza raspunsul pe care ati dorit sa il dati. Poate mi-l trimiteti pe privat.
Spre deosebire de dvs., pentru mine apostolul nu este un idol pus pe un piedestal, ci imi este frate, ca si fratele de sange, ca atare il vad cu alti ochi decat dvs., il vad OM. Iar omul este facut sa greseasca, sa isi ceara iertare si sa fie iertat. Apostolul a trecut prin aceste faze si a scapat cu bine. Deci nu imi fac probleme pentru el, ci mai degraba pentru ceilalti care sufera tot felul de conditii umilitoare sub pretextul ca asa ar vrea Dumnezeu. Ori Dumnezeu este mult prea bun ca sa chinuie gratuit pe cineva. Oamenii nu pot fi la fel de buni si isi inchipuie ca problema ar veni de la Dumnezeu. Atata tot. Nu-i vorba deloc de a critica de dragul criticii, adica distructiv, ci dimpotriva constructiv, de a intelege unde a fost greseala si a o corecta macar pe viitor. Cand insa se pune omul pe un piedestal la egalitate cu Dumnezeu, toate acestea devin imposibile. Si raspunsul dvs. este dovada.

In fine, era o mare devire de la topic, pentru ca in loc sa se raspunda baiatului, a aparut acea postare in care femeia este prezentata atat de urat si barbatul atat de frumos, de iti vine sa-i spui celui ce a deschis topicul sa o lase mai bine balta ca in loc de inger cum o vede el, cine stie ce creatura urata se afla. Si nimeni nu s-a sesizat de anomalie, atat de mult este pervertita mintea multora sa o vada rau pe femeie la tot pasul si sa tina mortis sa o afirme chiar si atunci cand apare o pasare rara dintre baieti: unul ce se incapataneaza sa o vada un inger si sa o iubeasca. S-a gasit cineva sa-i spuna ca ingerii nu exista de sex feminin, femeile sunt asa si pe dincolo, in timp ce ingerii sunt doar de sex masculin, ca uite ce frumos se poarta ei cu...
Cam asta era idea. Aceasta discutie nici nu trebuia sa existe, ci trebuia sa planeze asupra topicului doar nobletea baiatului care a scris, total contrastanta cu postarea despre femeile asa si pe dincolo de la care a deviat apoi tot restul...

Este totusi trist ca se ajunge mereu sa se arunce cu pietre in femei in lumea crestina, de atatia amar de ani, si chiar si de oamenii cei mai valorosi, iar in loc sa fie considerat anormal, dimpotriva, rau vazut este cel care incearca sa atraga atentia asupra anomaliei. Asta este cel mai trist in toata afacerea. Uneori ma gandesc ca ochii multor fete sunt tinuti inchisi ca altfel suferinta lor ar fi prea mare, nu ar putea-o duce...

Last edited by Tartaruga; 14.08.2012 at 00:37:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru dragoste Mtcrysty17 Generalitati 39 31.03.2014 22:34:12
Ruga pentru un suflet tanar ancaperluta Umanitare 5 09.03.2011 18:30:51
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 20:30:03
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 23:06:52
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 23:51:14