Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2011, 23:18:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Sfintii Grigorie de Nyssa,Dionisie Areopagitul si Maxim Marturisitorul spun ca raul este doar o lipsa a binelui si ca nu are existenta proprie sau realitate.Deci Dumnezeu nu este autorul raului,caci ceea ce nu are realitate nu poate fi opera celui care a creat realitatea.
In concluzie,Dumnezeu nu vrea suferinta omului.
Atunci de ce exista iadul?De ce la Judecata vom fi pedepsiti?Pedeapsa consta in privarea de Imparatia Lui??!!

Atunci copiii care se nasc cu boli si care de fapt nu au cazut prin pacate din starea de bine,de ce sufera?E legat de caderea din starea de bine a parintilor,bunicilor?
Practic, sunt două întrebări diferite:
-de ce există iad
-de ce există suferință

Le-ați unit cumva, fiindcă îmi face impresia că plecați de la prezumpție greșită: că răul ar fi același lucru cu suferința. Or, nu prea au mare legătură. Suferința e atunci când ne doare pe noi. Rău e atunci când îl doare pe Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2011, 23:49:48
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Iadul exista pentru cei care-I intorc spatele lui Dumnezeu si semenilor. Daca admitem existenta libertatii, trebuie sa admitem si existenta iadului. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa intre in comuniune cu El.

Pacatul primilor oameni a atras dupa sine si suferinta.
Dumnezeu ii vesteste barbatului: blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrănești din el în toate zilele vieții tale! Spini și pălămidă îți va rodi el și te vei hrăni cu iarba câmpului! În sudoarea fetei tale îți vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care ești luat; căci pământ ești și în pământ te vei întoarce.

Iar femeii ii spune: Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni

Traim intr-o lume imbibata de suferinta. Dar cert e ca nu Dumnezeu a adus-o in lume, ci omul, prin neascultarea si instrainarea de El.

Mi se pare minunat faptul ca Dumnezeu nu ne-a parasit, nu ne-a abandonat in suferinta noastra, nu a privit de departe cum ne zvarcolim de durere. A venit si a patimit defaimari, scuipari, palmuiri, biciuiri, rastignire si moarte pe cruce. E mare taina aceasta, nu mai lasa loc speculatiilor ieftine si vorbariei goale.

El e aproape de noi in suferinta noastra. Daca avem taria sa nu cedam, sa nu ne razvratim, sa nu ne cerem jos de pe cruce, Hristos ne ia alaturi de El in Rai, ca pe talharul.

Pe Hristos nu-L intalnim fugind de suferinta, pentru ca El n-a fugit de ea; Il intalnim in asumarea cu barbatie a scarbelor si a necazurilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2011, 23:56:43
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Practic, sunt două întrebări diferite:
-de ce există iad
-de ce există suferință

Le-ați unit cumva, fiindcă îmi face impresia că plecați de la prezumpție greșită: că răul ar fi același lucru cu suferința. Or, nu prea au mare legătură. Suferința e atunci când ne doare pe noi. Rău e atunci când îl doare pe Dumnezeu.
Mie mi se pare un silogism valid.Daca raul e o lipsa a binelui si daca omul sufera cand nu ii e bine,deci raul e suferinta.Sau poate ma insel.
Eu cred ca orice absolut orice este in primul rand ingaduit de Dumnezeu.Diavolul nu ar avea nici o putere daca nu i.ar ingadui Dumnezeu.
Deci si iadul a fost ingaduit de El pt cei care nu vor sa fie cu El pe pamant si in Cer?!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2011, 23:59:47
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Iadul exista pentru cei care-I intorc spatele lui Dumnezeu si semenilor. Daca admitem existenta libertatii, trebuie sa admitem si existenta iadului. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa intre in comuniune cu El.

Pacatul primilor oameni a atras dupa sine si suferinta.
Dumnezeu ii vesteste barbatului: blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrănești din el în toate zilele vieții tale! Spini și pălămidă îți va rodi el și te vei hrăni cu iarba câmpului! În sudoarea fetei tale îți vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care ești luat; căci pământ ești și în pământ te vei întoarce.

Iar femeii ii spune: Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni

Traim intr-o lume imbibata de suferinta. Dar cert e ca nu Dumnezeu a adus-o in lume, ci omul, prin neascultarea si instrainarea de El.

Mi se pare minunat faptul ca Dumnezeu nu ne-a parasit, nu ne-a abandonat in suferinta noastra, nu a privit de departe cum ne zvarcolim de durere. A venit si a patimit defaimari, scuipari, palmuiri, biciuiri, rastignire si moarte pe cruce. E mare taina aceasta, nu mai lasa loc speculatiilor ieftine si vorbariei goale.

El e aproape de noi in suferinta noastra. Daca avem taria sa nu cedam, sa nu ne razvratim, sa nu ne cerem jos de pe cruce, Hristos ne ia alaturi de El in Rai, ca pe talharul.

Pe Hristos nu-L intalnim fugind de suferinta, pentru ca El n-a fugit de ea; Il intalnim in asumarea cu barbatie a scarbelor si a necazurilor.
Deci daca nu Dumnezeu a lasat suferinta de ce prin suferinta Lui IIsus ne.am mantuit noi?Iisus a luat asupra sa pacatele noastre si deci a luat astfel si suferinta?Dar a fost prin ingaduinta Tatalui?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.02.2011, 00:25:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Mie mi se pare un silogism valid.Daca raul e o lipsa a binelui si daca omul sufera cand nu ii e bine,deci raul e suferinta.Sau poate ma insel.
Nu e un silogism valid (eroare de tip ignoratio elenchi). În premiza majoră ("răul este lipsa binelui") folosiți "Bine" ca și concept moral. Este un bine cu "b" mare. În minoră, binele devine starea de bine, care e alt domeniu al realității (o realitate secundă, ca să zic așa, o realitate subiectivă).
Exemplele simplifică mereu înțelegerea. Am o bătătură. Este ceva care se opune senzației de bine a piciorului meu. Deci, sufăr. Dar asta nu este un rău moral. Nu este un rău cu "r" mare.

Alt caz: tocmai mi-am înșelat nevasta. Nu mă simt rău cu "r" mic, ci chiar mă simt bine. E o plăcere așa de diferită de durerea dată de bătătură ! Dar sufletul meu este în stare căzută. Deși eu mă simt subiectiv bine, e Rău.

Citat:
Eu cred ca orice absolut orice este in primul rand ingaduit de Dumnezeu.Diavolul nu ar avea nici o putere daca nu i.ar ingadui Dumnezeu.
Absolut de acord !
Citat:
Deci si iadul a fost ingaduit de El pt cei care nu vor sa fie cu El pe pamant si in Cer?!!
În mod cert, da !
Libertatea este dar de la Dumnezeu și una dintre cele 4 asemănări ale noastre cu El (alături de suflet, de rațiune și de nemurire). El respectă libera alegere a oamenilor, de a trăi bucurându-se împreună cu El, sau de a trăi departe de El. Iar a trăi departe de El înseamnă a trăi departe de izvorul Binelui. Înseamnă Răul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.02.2011 at 00:28:28. Motiv: completare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2011, 00:33:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Am cautat, dar nu am gasit.O sa perseverez.Ms
Uite aici Caty Radu32
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2011, 00:36:37
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Uite aici Caty Radu32
Multam si tie si d.nului Mihnea
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2011, 23:14:52
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Deci daca nu Dumnezeu a lasat suferinta de ce prin suferinta Lui IIsus ne.am mantuit noi?Iisus a luat asupra sa pacatele noastre si deci a luat astfel si suferinta?Dar a fost prin ingaduinta Tatalui?
Iisus Hristos ne-a invatat ca suferinta - ce culmineaza in moarte - nu trebuie sa ne desparta de Dumnezeu. El, asumandu-si suferinta si moartea, le-a invins, Dumnezeu fiind.
Cand suferim, trebuie sa avem constiinta ca doar ramanand uniti cu Dumnezeu suntem invingatori, asa cum Hristos a invins, nedespartit fiind de Tatal si de Duhul.

Last edited by George.m; 08.02.2011 at 01:34:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Dumnezeu vrea sa omoram oameni? rightful8912 Din Vechiul Testament 52 22.11.2010 08:20:23
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41