Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.03.2014, 21:53:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionmares Vezi mesajul
stiu asta ca ii stiam parola de facebook si ii citeam arhivele, poate e un lucru urat dar practic macar asa aflam ce tot vorbea pe net cu unul si cu altul)
Si cu asta nu fac decat sa sustin ce am zis mai devreme.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
1 Am citit acum ceva timp o chestie chiar geniala: "Daca te iubeste ai sa stii cu siguranta, daca nu te iubeste ai sa ai indoieli".
Daca aveai incredere in ea si erai convins ca te iubeste nu ii citeai conversatiile.
Iti dau in sfat (o fac din prostie pentru ca nu este corect in general sa dai sfaturi, cel mult poti sa il ajuti pe om sa ia o decizie singur vorbind cu el; este prostie si pentru ca iti dau un sfat stiind prea putine; o fac din prostie pentru ca, daca nu esti un troll care se amuza si este reala situatia, oricum este inutila si pentru ca nu ai sa ma asculti), dar crede-ma ca va trece timpul si ai sa vezi ca am avut drepate. Dar o sa treaca mult pana atunci. Si totusi o fac: nu este singura fata, o sa treaca timpul si o sa iti treaca si ce simti pentru ea. Niciodata nu o sa va impacati. Uit-o si mergi mai departe. Este cea mai buna decizie. Restul este vorbareala inutila.
Mai bine ocupati timpul cu lucruri care conteaza: roaga-te, mergi la biserica, citeste, iesi cu oamenii care conteaza...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.03.2014, 21:55:49
ionmares ionmares is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2014
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E tot ce am retinut eu. Daca pentru tine asta este important si este pentru ca altfel nu mentionai asta este suficient. Si nu ca este important, dar tu, in sinea ta, ii reprosezi asta. Asa ca analizeaza-te pe tine si dupa vezi ce e de facut. Si nu astepta sfaturi de la altii.
ce vroiam sa spun este faptul ca nici macar nu este recunoascatoare si ca am facut orice pentru ea. cand am iesit cu ea la primele intalniri imi povestea ca are probleme cu fratele ei ca vine acasa cam beat, ca da muzica la maxim si nu are liniste in casa cu el. dupa o cearta intre cei doi fratele sa mutat la alta casa in chirie la 4 strazi distanta in satul respectiv. si eu i-am promis cand ne-am mutat impreuna in casa ei ca va avea liniste alaturi de mine ca eu nu sunt derbedeu ca nu beau, nu sunt genul de scandalagiu, ca eu sunt genul familist si mai linistit (si chiar asta este adevarul). si cred ca a fost prea multa liniste (era ceva de genul canta gaina in casa, ea era mai agresiva, mai vulcanica, mai cu gura mare mereu. eu eram tacut si calm pentru ca asta este caracterul meu). cateodata ridica palma la mine fara motive serioase dar eu o lasma in pace nu ma certam cu ea ca o iubeam prea mult. a doua zi ma trezea la ora 4 dimineata ca nu putea sa doarma si ca ii pare rau ca a tipat la mine dar sa nu o iau in seama ca asa este ea ii trece si ii pare rau si eu o iertam ca o iubeam foarte mult.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.03.2014, 22:05:14
ionmares ionmares is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2014
Mesaje: 7
Red face

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si cu asta nu fac decat sa sustin ce am zis mai devreme.

Daca aveai incredere in ea si erai convins ca te iubeste nu ii citeai conversatiile.
Iti dau in sfat (o fac din prostie pentru ca nu este corect in general sa dai sfaturi, cel mult poti sa il ajuti pe om sa ia o decizie singur vorbind cu el; este prostie si pentru ca iti dau un sfat stiind prea putine; o fac din prostie pentru ca, daca nu esti un troll care se amuza si este reala situatia, oricum este inutila si pentru ca nu ai sa ma asculti), dar crede-ma ca va trece timpul si ai sa vezi ca am avut drepate. Dar o sa treaca mult pana atunci. Si totusi o fac: nu este singura fata, o sa treaca timpul si o sa iti treaca si ce simti pentru ea. Niciodata nu o sa va impacati. Uit-o si mergi mai departe. Este cea mai buna decizie. Restul este vorbareala inutila.
Mai bine ocupati timpul cu lucruri care conteaza: roaga-te, mergi la biserica, citeste, iesi cu oamenii care conteaza...
pai sincer de cand cu despartirea m-am intors cu fata spre biserica, spre dumnezeu, m-am schimbat toatal. ma duc duminicile la biserica, ma rog pentru fericire si pentru sanatate atat pentru mine cat si pentru altii. Si O SA ZICETI CA SUNT NEBUN: in fiecare seara merg la doua biserici aici in oras in curtea lor si ma rog la DUMNEZEU si la SF FECIOARA cel putin 20 de minute la fiecare biserica ca sa ii dea minte si ei sa aleagta calea cea buna sa vada cat de mult am tinut si mai tin inca la ea si sa ne uneasca destinele inapoi. Cand eram cu fata ma rugam in fiecare seara la DUMNEZEU ca sa ma casatoresc cu ea si sa fim fericiti. Am cerut-o in casatorie dar raspunsul ei era mereu acelasi: NU MA LEG LA CAP DACA NU MA DOARE SI CA PE 2 OAMENI NU II TIN LEGAT NISTE ACTE. dar preotul ce zice : NU TRAITI IN PREA CURVIE. N vroiam nunta fastuoasa, macar sa mergem la preot sa ne citeasca de sanatate si fericire pentru amandoi ca sa ne mearga bine in relatie. dar asa este in viata unde este fericire necuratul isi baga coada.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.03.2014, 22:13:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Nu exista "destin". Nu exista "suflete pereche". Nu exista "doar ea".
Suna dur, rece si crud. Suna a persoana care nu intelege prin ce treci. Nu exista o cale simpla. Nu exista o solutie magica, nici pentru a te impaca cu ea, nici pentru a o uita. Dar exista vointa si incredere in Dumnezeu. Dar daca tu te legi doar de ea ai sa ignori tot ce se intampla in jurul tau si ai sa ratezi toate oportunitatile. Si nu vorbesc de sau doar de fete.
Impune-ti si treci mai departe. Fa exercitiul asta si te vei ajuta pe tine insuti.
Nu trata credinta ca pe o supertitie, ca pe o cale de implinire a ce iti doresti. Dumnezeu nu este tonomatul unde bagi fisele (rugaciunile) si iese melodia dorita. Cauta, citeste, invata ce presupune credinta si ramai statornic in ea. Si ai sa vezi diferenta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.03.2014, 22:14:20
ionmares ionmares is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2014
Mesaje: 7
Implicit

parca ceva o tine in loc sa se intoarca ma vede ca pe un dusman cu ura,. ea a mai avut relatii o gramda si toate au fost esuate (mi-a zis ca cea mai lunga durata a durat cam 6 luni si ca se mira cum de a stat cu mine 1 an si 7 luni). dar din cate imi povestea de fostii ( stateam noaptea si discutam despre orice) prieteni ba unul era betiv si o batea, ba altul dadea ordine in propria ei casa, ba ca primul ei prieten nu ii raspundea la telefon dupa ceva vreme si ca ea la lasat. deci fata este trecuta prin viata dar nu conteaza asta, ceea ce conteaza este faptul ca ne intelegeam foarte bine si eu cu ea si eu cu mama ei si pana la urma fratele ei cu care s-a certat trecea mai mereu pe la noi sa ne vada se impacasera doar ca nu se intorcea acasa statea in chirie. ma impacam bine si cu fratele ei. si cateodata mai demult imi zicea ca cateodata o apuca nevoia sa fie singura sa nu mai fie barbat pe langa ea in casa si eu ii raspundeam pai daca o sa fi casatorita ce o sa faci il alungi pe sot ca simti nevoia de singuratate? deci se intampla ceva cu fata asta de nu se leaga iubirea de ea. are 25 de ani si la varsta ei altele poate au copii sunt hotarate pe viata dar ea nu stie ce sa faca cu viata ei. Parca i-ar fi facut cineva farmece sau blesteme. Voi credeti in farmece si blesteme? dar biserica ce parere are oare despre farmece sau blesteme?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.03.2014, 22:19:05
ionmares ionmares is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2014
Mesaje: 7
Implicit

Am incercat si tot incerc sa o scot din minti dar dint-ro ora cel putin 20 de minute imi sare gandul la ea, cand fac orice chiar si la munca chiar si la volan cand conduc, nu o pot uita si nu imi iese din cap. ce pot sa fac pentru a o uita. parca am ramas blocat pe sistemul sentimente fata de ea. ea nu este fata rea doar ca nu e indrumata pe calea cea buna. i-am propus sa mearga la preot sa se spovedeasca (si ea imi zicea mai demult ca vrea sa mearga la un preot sa vada ce se intampla cu ea de mereu o apuca sa fie singura intr-o relatie) dar dupa despartire nici nu vrea sa auda de preot, imi zice ca merge ea cand simte nevoia.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.03.2014, 22:22:35
ionmares ionmares is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2014
Mesaje: 7
Implicit

va zic eu ca daca a-ti fi fost in locul meu acum cu ce am eu in gand si cu ce simt eu in suflet a-ti fi facut la fel sa cautati impacarea cu ea. a fost ceva frumos intre noi dar cum ziceam mai sus necuratul isi baga coada unde exista fericire.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.03.2014, 22:30:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionmares Vezi mesajul
deci se intampla ceva cu fata asta de nu se leaga iubirea de ea. are 25 de ani si la varsta ei altele poate au copii sunt hotarate pe viata dar ea nu stie ce sa faca cu viata ei. Parca i-ar fi facut cineva farmece sau blesteme. Voi credeti in farmece si blesteme?
Nu, dar cred in oameni care vor cauta si accepta orice explicatie atat timp cat este mai buna decat realitatea care nu se potriveste cu dorintele lor.
Repet, daca nu sunt povesti, si daca lucrurile sunt asa cum le povestesti iti pierzi vremea crunt. Ea nu o sa se intoarca la tine, iar daca o sa se intoarca o sa o faca atunci cand va avea nevoie si va pleca atunci cand se va plictisi. Nu e de tine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.03.2014, 22:31:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionmares Vezi mesajul
Am incercat si tot incerc sa o scot din minti dar dint-ro ora cel putin 20 de minute imi sare gandul la ea, cand fac orice chiar si la munca chiar si la volan cand conduc, nu o pot uita si nu imi iese din cap. ce pot sa fac pentru a o uita. parca am ramas blocat pe sistemul sentimente fata de ea. ea nu este fata rea doar ca nu e indrumata pe calea cea buna. i-am propus sa mearga la preot sa se spovedeasca (si ea imi zicea mai demult ca vrea sa mearga la un preot sa vada ce se intampla cu ea de mereu o apuca sa fie singura intr-o relatie) dar dupa despartire nici nu vrea sa auda de preot, imi zice ca merge ea cand simte nevoia.
De aia ii spune vointa. Pentru ca trebuie sa te impotrivesti uneui curs care este mai usor. Trebuie sa iti impui si sa ramai consecvent.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.03.2014, 22:34:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionmares Vezi mesajul
va zic eu ca daca a-ti fi fost in locul meu acum cu ce am eu in gand si cu ce simt eu in suflet a-ti fi facut la fel sa cautati impacarea cu ea.
Din nefericire, iti dau drepate. Totusi, din fericire nu sunt in locul tau. Si din fericire nici nu voi mai fi. Sa iesi din starea in care esti si sa nu repeti aceeasi greseala tine doar de tine.

Citat:
În prealabil postat de ionmares Vezi mesajul
a fost ceva frumos intre noi dar cum ziceam mai sus necuratul isi baga coada unde exista fericire.
Uneori oamenii se descurca si singuri. Necuratul culege roadele fara a-si fi bagat inainte coada.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 14.08.2012 00:16:24
Ruga pentru un suflet tanar!!!! ancaperluta Intamplari adevarate 4 09.03.2011 11:34:27
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 20:30:03
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 23:06:52
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 23:51:14