Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2015, 14:36:49
cristiansebi cristiansebi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2014
Mesaje: 26
Implicit E timpul sa iti cauti o prietena/un prieten

E corecta afirmatia : Ar trebui sa iti cauti o prietena/un prieten

In sensul in care poti spune ca iti cauti un loc de munca, iti cauti un apartament , o masina dar o prietena / un prieten cred ca nu il/o cauti ci se intampla pur si simplu.

Care e parerea voastra?
__________________
imi place sa fac fotografie din placere si le editez in photoshop online
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2015, 14:54:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
E corecta afirmatia : Ar trebui sa iti cauti o prietena/un prieten

In sensul in care poti spune ca iti cauti un loc de munca, iti cauti un apartament , o masina dar o prietena / un prieten cred ca nu il/o cauti ci se intampla pur si simplu.

Care e parerea voastra?
Pai nu cred ca daca stai pe canapea in fata televizorului in apartamentul tau, o sa se "intample".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2015, 15:06:40
cristiansebi cristiansebi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai nu cred ca daca stai pe canapea in fata televizorului in apartamentul tau, o sa se "intample".
Nu ma refeream la asta, cum de altfel nici la ati lua ziarul de matrimoniale si a da telefoane. Ma refeream daca se poate spune ca daca ai oferit un zambet, sau ai oferit o vorba buna cuiva, sau daca ai o reusita in cariera care este apreciata de cineva, se poate numi ca ti-ai cautat jumatatea.
__________________
imi place sa fac fotografie din placere si le editez in photoshop online
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2015, 15:11:25
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adevarat!
Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
E corecta afirmatia : Ar trebui sa iti cauti o prietena
fals!
Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
E corecta afirmatia : Ar trebui sa iti cauti un prieten
Nu fata trebuie sa bata cararile baiatului ci baiatul trebuie s-o gaseasca. Dar nu plecati la drum fara rugaciune! :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2015, 16:25:45
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
Ma refeream daca se poate spune ca daca ai oferit un zambet, sau ai oferit o vorba buna cuiva, sau daca ai o reusita in cariera care este apreciata de cineva, se poate numi ca ti-ai cautat jumatatea.
Atat timp cat in spatele gesturilor tale se afla interese ascunse, ele nu au nici o valoare, oricat de dragute ar fi in aparenta.

Zambetele si vorbele bune se ofera tuturor celor care au nevoie, fara a astepta ceva la schimb, indiferent ca sunt persoane de acelasi sex sau nu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2015, 16:29:05
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
cred ca nu il/o cauti ci se intampla pur si simplu.
Mi se pare si normal. Dumnezeu ingaduie sa intalnim oamenii de care avem nevoie.

Daca mergi pe principiul ,,trebuie sa caut", risti sa faci alegeri gresite.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2015, 09:48:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In vremurile imemoriale in care eram pusti, am observat un paradox. Pe atunci mergeam frecvent, practic in fiecare sambata, la petreceri. Zise "bairamuri". Sau "paranghelii". Din acelea cu muzica la maxim, cu dansuri in care trebuie sa iti scuturi corpul si, mai ales, capul prin miscari smucite, mult fum de tigara si mult, cat mai mult alcool. Deseri cu discutii filozofarde in bucatarie, acolo unde era rezerva de votca.

Ei bine, paradoxul despre care vorbeam era urmatorul. De cate ori ma infatisam la astfel de "reuniuni de tineret" cu cate "o prietena", constatam inca o ocazie ratata de a-mi gasi o prietena: gaseam multe fete venite singure, numai zambet si privindu-ma cu dulceata. "Mare prost sunt" imi spuneam, asa ca la urmatorul bairam ma infatisam singur, cu scopul clar de a agata vreo bunaciune. Ei bine, nu mai era niciuna. De asta data, numarul de baieti excedea pe cel al fetelor. Daca era vreo fata singura, era o ciufuta care se uita acru la mine. In cazul rarissim in care era vreo singurica fara a fi ciuma padurii, nici nu se uita la mine, incat ajunsesem sa ma uit in oginda sa vad daca nu sunt transparent, precum in romanul lui Wells. Ma intorceam acasa nu numai fara sa fi condus niscai bunaciune acasa, dar fara macar un numar de telefon pescuit. Mi s-a intamplat asta de ZECI de ori si chestia asta era pe punctul de a transforma ateul din mine in unul care crede in pricolici si alte alea.

Prietenele pe care le-am avut, le-am gasit, fara exceptie, fara sa le caut, in vreme ce cautand cu lumanarea, nu am gasit niciuna. Iar cea care imi este, acum, sotie a fost mereu aproape, fiind colega din liceu, din a 9-a, statea trei banci mai incolo. Doar ca era transparenta, nu era din grupul de 3-4 fete dupa care se scurg ochii baietilor si sunt coplesite de invitatii. M-am indragostit de ea in anul 4 de facultate, dupa ce, in precedentii 7 ani, nu schimbasem cu ea mai mult de 50 de cuvinte de tip "hai salut! Ti-ai facut la mate ?"

Un clasic francez spunea "inima are ratiunile ei, pe care ratiunea nu le cunoaste". In cazul meu, din ce cautam mai mult, din aceea nu gaseam, ci am gasit cand nu am cautat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2015, 11:07:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

”Zâmbetul sau surâsul este din punct de vedere fiziologic o expresie facială formată prin flexionarea a 17 mușchi de la extremitățile gurii dar și din apropierea ochilor. Această expresie denotă plăcere și bună-dispoziție.”
În acest mod este definit zâmbetul de către Wikipedia. De multe ori din păcate, gândurile și grijile zilnice ne fac să uităm să zâmbim.
Există totuși oameni, fapte, amintiri sau momente care ne aduc zilnic zâmbetul pe buze. Pentru a-ți aminti mai des de acestea am pregătit pentru tine 40 de citate despre zambet :


  1. Învățați să lăsați pe chipul vostru să înflorească un zâmbet, este darul pe care-l oferiți aproapelui, este darul pe care-l oferiți întregului Univers! – Octavian Paler
  2. Atâta timp cât mai putem zâmbi, cauza nu-i încă pierdută. – William Shakespeare
  3. Un zâmbet este o modalitate necostisitoare de a-ți schimba înfățișarea. – Charles George Gordon
  4. Umorul constituie o forță. Nimic nu uneste mai mult oamenii ca râsul […] – Lev Nicolaevici Tolstoi
  5. Nu înceta niciodată să zâmbești, nici chiar atunci când ești trist, pentru că nu se știe cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău. – Gabriel José García Márquez
  6. Învață să ai mereu un zâmbet ascuns in inimă. – Arsenie Papacioc
  7. Zâmbește…mâine va fi mai rău. – Edward Aloysius Murphy
  8. Un zâmbet este adesea esențialul. Ești plătit cu un zâmbet. Ești răsplătit cu un zâmbet. Ești însuflețit de un zâmbet. Și calitatea unui zâmbet te poate face să mori. – Antoine de Saint-Exupery
  9. Zâmbetul tău îndulcește cântecele mele, așa cum spuma împodobește valurile marii. – Rabindranath Tagore
  10. Zâmbetul înseamnă consimtire, pe când râsul are în el deseori un refuz. – Victor Hugo
  11. Zâmbetul, care e o cochătarie, o bunătate, n-are a face cu râsul, care este o bucurie, și nici cu rânjetul care este o batjocura.- Nicolae Iorga
  12. Vorba bună, zâmbetul și fapta binefăcaăoare sunt raze ale soarelui răsfrânte în sufletul omului. – Nicolae Iorga
  13. Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum. – Jeanne Wasbro
  14. Nu înceta niciodată să zâmbești, nici chiar atunci când ești trist, pentru că nu se știe cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău. – Gabriel José García Márquez
  15. Zâmbetul este curcubeul lacrimilor. – Jules Renard
  16. Poți zâmbi și iar zâmbi și totuși să fii mișel. – William Shakespeare
  17. Zâmbetele sunt sărutările sufletului. – Minna Thomas Antrim
  18. Un zâmbet este o modalitate necostisitoare de a-ți schimba înfățișarea. Anonim
  19. Un zâmbet este adesea esențialul. Ești plătit cu un zambet. Ești răsplătit cu un zâmbet. Ești însuflețit de un zâmbet. Si calitatea unui zâmbet te poate face să mori. Anonim
  20. Zâmbetul este fericirea care se află chiar sub nasul tău. Anonim
  21. Cel mai important și cel mai greu este să dai; ce te costă sa mai adaugi și un zâmbet? Anonim
  22. Zâmbetul e ca stergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum. Anonim
  23. Zâmbetul este o aptitudine a sufletului de a privi dincolo de sens. Octav Bibere
  24. Nimic nu unește mai mult oamenii decât zâmbetul. Anonim
  25. Iubirea e un sărut furat, un zâmbet inocent, o imbrățișare pătimașă… și un suflet smuls din piept.
  26. Un zâmbet este o curbă care face totul drept. – Phyllis Diller
  27. Cel care râde la urma, râde mai bine! Dar cel care rade primul, înțelege poanta. Anonim
  28. În zilele de salariu zâmbesc și pesimiștii. Valeriu Butulescu
  29. Dacă vrei mai multe zâmbete, zâmbește mai mult; dacă vrei mai mulți bani, dă mai mulți bani celor din jurul tău. Sandy Forster
  30. Zâmbim pentru că suntem fericiți, dar zâmbetul în sine ne face totodată să ne simțim fericiți. Michael Lewis
  31. Nu înceta niciodată să zâmbești, nici chiar atunci când ești trist, pentru că nu se știe cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău. Gabriel Garcia Marquez
  32. A zâmbi înseamnă a învinge legea gravității. Ramon Eder
  33. Să ne închipuim că viața este o oglindă în fața căreia suntem și ne privim: dacă zâmbim, zâmbetul se întoarce asupra noastră; dacă ne crispăm și ne schimonosim figura, grimasa se întoarce tot asupra noastră. Ovidiu Bojor
  34. Zâmbetul este “primăvara râsului”. Anonim
  35. Când dai, dă cu bucurie și zâmbește. Joseph Joubert
  36. Zâmbetul este apanajul, este graiul, este expresia maternității. Honore de Balzac
  37. Ridurile ar trebui pur și simplu să arate numai unde au fost zâmbete. Mark Twain
  38. Zâmbetul și lacrimile sunt semnele a ceea ce nu poate fi spus. Vladimir Milak
  39. Nu plânge pentru că s-a terminat, zâmbește pentru că s-a petrecut. Gabriel Garcia Marquez
  40. Zâmbim, dar din ce în ce mai reumatic. Vasile Ghica


Sursa:
http://1cartepesaptamana.ro/citate-despre-zambet/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2015, 14:49:02
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Nu fata trebuie sa bata cararile baiatului...
Si fata trebuie sa cauta, de ce nu? Chiar parintele Nicolae de la Valea Plopului a indrumat o fata sa invite un baiat la suc/prajitura pentru ca el era prea timid :)

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
...ci baiatul trebuie s-o gaseasca. ...
Exclus. Daca doar baiatul ar gasi persoana atunci clar undeva ceva ar fi gresit. Insa cu rugaciunea de care scriati inseamna ca Dumnezeu iti gaseste si/sau te pune in calea persoanei potrivite, indiferent ca esti baiat/barbat sau fata/femeie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2015, 15:36:54
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Si fata trebuie sa cauta, de ce nu? Chiar parintele Nicolae de la Valea Plopului a indrumat o fata sa invite un baiat la suc/prajitura pentru ca el era prea timid :)
Vezi tu, fata respectiva a mers la un parinte sa intrebe cum sa procedeze cu un baiat pe care-l place, dar care e prea timid. A intrebat, deci. Si nu pe o prietena sau pe mama (sau poate si pe acelea), dar a mers si la un preot. Daca parintele asa a indemnat-o, sa-l abordeze ea, nu vad nimic rau sa faca intocmai.

Dar e in duhul vremurilor noastre sa ne rezolvam singuri problemele, dupa capul nostru, fara sa ne rugam, fara sa cerem sfat sau sa ne consultam cu cineva mai intelept. Cand cautam singuri, riscam sa gasim pe cine nu trebuie.

Ca fata, risti sa dai peste un cineva care nu te-ar fi cautat in veci din proprie initiativa, fie din pasivitate, fie din timiditate, fie din indiferenta. Si te trezesti ca faci chemare unui "baiatul-mamei" sau unuia caruia sa-i trasezi toata viata directia ca el nu stie incotro s-o ia sau, mai rau, unuia care nici nu prea te iubeste, doar ii se pare...

"Floarea stă în glastră; băiatul trebuie să umble să si-o aleagă. Fata nu trebuie să bată cărările băiatului, ci băiatul să dea peste ea." - Dialog cu tinerii - Arhim. Arsenie Papacioc - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr.arsenie.htm


Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Exclus. Daca doar baiatul ar gasi persoana atunci clar undeva ceva ar fi gresit. Insa cu rugaciunea de care scriati inseamna ca Dumnezeu iti gaseste si/sau te pune in calea persoanei potrivite, indiferent ca esti baiat/barbat sau fata/femeie.
Prin rugaciune, chemam de la Dumnezeu persoana potrivita. Rugaciunea ne pregateste pentru clipa intalnirii, ne ajuta sa nu ratacim drumul, sa ne intoarcem pe traseu, sa alergam sau sa stam pe loc...

Cheia reusitei unei casnicii este ca baiatul sa iubeasca fata. Daca n-o iubeste sau o iubeste stramb ori prea putin - e gata, relatia va fi sortita esecului. De aceea e de preferat ca baiatul sa aiba initiativa - sa caute, sa afle, sa-si doreasca, sa cucereasca iar fata sa decida daca merge sau nu alaturi de el.

Citeste si "Viata de familie" - Cuviosul Parinte Paisie Aghioritul - https://uncrestinortodox13.files.wor...de-familie.pdf

Last edited by crinrin; 19.11.2015 at 15:50:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare