Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 08.07.2009, 15:47:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sint niste texte scrise de oameni ce povestesc niste fapte asa cum au fost vazute de ei sau auzite de ei.
Din pacate, ceea ce nu intelege majoritatea crestinilor, este ca nu poti aplica in mod direct invatamintele lor pentru fapte ce se intimpla in ziua de azi.
De exemplu, nu poti spune ca tatuajele sint un pacat pentru ca sint condamnate in biblie; pentru ca in aceeasi carte, Levitic, se condamna purtarea hainelor facute din doua materiale diferite sau consumul carnii de porc sau se spune sa omori copiii ce nu-si asculta parintii.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 08.07.2009, 16:54:40
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sint niste texte scrise de oameni ce povestesc niste fapte asa cum au fost vazute de ei sau auzite de ei.
Din pacate, ceea ce nu intelege majoritatea crestinilor, este ca nu poti aplica in mod direct invatamintele lor pentru fapte ce se intimpla in ziua de azi.
De exemplu, nu poti spune ca tatuajele sint un pacat pentru ca sint condamnate in biblie; pentru ca in aceeasi carte, Levitic, se condamna purtarea hainelor facute din doua materiale diferite sau consumul carnii de porc sau se spune sa omori copiii ce nu-si asculta parintii.
Revelația, adică fragmentele de text în care se spune că se reproduc cuvintele auzite de la Dumnezeu, ne spune să credem că acele texte despre care vorbești, sunt scrise în acord cu Duhul Sfânt. Și credincioșii primesc îndrumări despre mai multe înțelesuri pe care le poate avea un text, dintre care trebuie ales cel potrivit spre a fi de folos. Doar în acești parametri raportarea la un text revelat este spre aflarea adevărului din el. Altfel se rămâne în situația de a nu înțelege ce este de înțeles, ci ceea ce pare o nebunie.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 08.07.2009, 17:07:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Citez din cartea de mai sus:
And so we have an answer to our ultimate question of why these
Gospels are so different from one another. They were not written by
Jesus’ companions or by companions of his companions. They were
written decades later by people who didn’t know Jesus, who lived in
a different country or different countries from Jesus, and who spoke
a different language from Jesus.
They are different from each other
in part because they also didn’t know each other, to some extent they
had different sources of information (although Matthew and Luke
drew on Mark), and they modified their stories on the basis of their
own understandings of who Jesus was.
The fact that the Gospels were not actually written by apostles
does not make them unusual in the New Testament. Quite the contrary,
it makes them typical. Most of the books of the New Testament
go under the names of people who didn’t actually write them.
This has been well known among scholars for the greater part of the
past century, and it is taught widely in mainline seminaries and divinity
schools throughout the country. As a result, most pastors know
it as well. But for many people on the street and in the pews, this is
“news.”
Sa inteleg ca acest text reprezinta autoritatea in domeniul biblic. In cazul acesta ne pierdem vremea.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 08.07.2009, 22:41:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris Vezi mesajul
acele texte despre care vorbești, sunt scrise în acord cu Duhul Sfânt.
mai exact, ce intelegi prin "in acord cu Duhul Sfint"?
Citat:
În prealabil postat de cris Vezi mesajul
Și credincioșii primesc îndrumări despre mai multe înțelesuri pe care le poate avea un text
Adica ceva de genul asta :)
[SIZE=2][COLOR=#ccccaa]4[/COLOR] Nu răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu semeni și tu cu el.[/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ccccaa]5[/COLOR] Răspunde însă nebunului după nebunia lui, ca să nu se creadă înțelept.[/SIZE]
Reply With Quote
  #225  
Vechi 08.07.2009, 22:46:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sa inteleg ca acest text reprezinta autoritatea in domeniul biblic. In cazul acesta ne pierdem vremea.
In domeniul asta nu am acces la multe documente. Asta e ceea ce am, se descrie in el despre cum au aparut bibliile, cine se considera ca le-a scris si cind.
Respectivul e apreciat in bransa, si era credincios pina nu de mult. Si, din cite spune, nu neaparat acest lucru (faptul ca Biblia e departe de a fi Cuvintul Domnului) i-a schimbat credinta.
Daca crezi ca e altfel, esti invitatul meu, eu nu am alte surse.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 09.07.2009, 13:17:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In domeniul asta nu am acces la multe documente. Asta e ceea ce am, se descrie in el despre cum au aparut bibliile, cine se considera ca le-a scris si cind.
Respectivul e apreciat in bransa, si era credincios pina nu de mult. Si, din cite spune, nu neaparat acest lucru (faptul ca Biblia e departe de a fi Cuvintul Domnului) i-a schimbat credinta.
Daca crezi ca e altfel, esti invitatul meu, eu nu am alte surse.
deci e clar, ateii se cred intre ei asha cum credincioshii se cred intre ei... poi atunci stimate topcat intreaba pe atei, pe altzi atei care au ajuns credincioshi shi nu invers daca te intereseaza adevarul...

dar mie mi se pare normal sa dai crezare, sa crezi in ce itzi spune orishicine, caci oamenii in general nu mint, dar cercetatzi Duhurile sa vedetzi daca sunt de la Dumnezeu sau de la cele 8 ganduri ale rautatzii... de la viermele de 9metri lungime shi jumatate latzime sau de la cele 7 patimi de moarte sau de la ceriadul mandriei farisusului fatzarnic apostat sectant shi eretic-reflex din interior care te face sa te crezi frustrat pentru a fi razbunator ca scariotul shi lepadator shi hotz shi bandit ca sa ai pentru ce sa ai demnitate... facand "brave" fapte rele...

deci daca scrie despre ei shi despre Hristos, inseamna ca Hristos le-a shi scris prin ei, ca doar pe cine sa intereseze despre Adevar? pe gLume? pe mincinoshi? pe szmei? pe oamenii de shtiintza? poi numai pe Dumnezeu l-a interesat ca sa le poate scoata in cale unora smeritzi Cuvantul lui Dumnezeu al Mantuirii shi sa le Daruiasca Duhul Sau shi Harul... din dragoste...

deci nu e mare filozofie, shi e clar cum au fost scrise shi pastrate, prin Voia lui Dumnezeu shi paza Sa... iar marturisirile sunt ale celor care s-au straduit din rasputeri ca sa nu minta... dar e greu, shi cu Duhul e greu sa nu mintzi marturisind despre Adevar... dar Adevarul nu are nevoie de marturisirea cuiva caci Adevarul se descopera pe Sine dar noi oamenii avem nevoie ca sa ajungem la El ca doar El ne va face slobozi... sa intram in Viatza caci noi nu realizam ca suntem mortzi shi ne ocupam cu ingroparea mortzilor noshtrii... facandu-ne hambare pline...

iar daca te-am facut mai sus sa razi, cred ca ai sau n-ai dreptate. "shtiintza se va sfarshii, proorociile (ei) vor inceta" ceva de genul asta ne spune sf Pavel... ca doar la ce-tzi foloseshte shtiintza care te invatza jmegalul jmecheresc al fentei vormulaluleilulobacevsky nautictactoe, ca sa tzi se para toate evidente. La ce?

shi ma intreb cum potzi sa te bazezi pe un site cu astfel de nume :http://fuckcopyright.blogspot.com
asha ca in filmul ala cu Gaylord Fucker cu Robert de Niro... nu e clar ca sunt gLume? parodii, distractzii, ranjete de betzivi?
Reply With Quote
  #227  
Vechi 09.07.2009, 13:26:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faptul ca respectivul e ateu, e credincios sau ce-o fi, la fel si site-ul pe care e gazduit un document, nu conteaza, cind vorbesti despre continutul unui document in care se povesteste ce se stie despre aparitia Bibliei.
Am spus, daca aveti alte pareri, mai documentate, le astept
Cine nu doreste sa downloadeze cartea de pe acel site, pot sa i-o dau pe mail
Reply With Quote
  #228  
Vechi 09.07.2009, 13:59:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Faptul ca respectivul e ateu, e credincios sau ce-o fi, la fel si site-ul pe care e gazduit un document, nu conteaza, cind vorbesti despre continutul unui document in care se povesteste ce se stie despre aparitia Bibliei.
Am spus, daca aveti alte pareri, mai documentate, le astept
Cine nu doreste sa downloadeze cartea de pe acel site, pot sa i-o dau pe mail
adica "hai sa va dau kk bun" ... asha ca un bombon cu care sa ne risipim plictisisiseala...

poi shi dumneta eshti tare simpatic... sa fii sanatos.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 09.07.2009, 14:24:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Book Scholarly Opinions Earliest preserved fragment [COLOR=#810081]Gospel of Matthew[/COLOR]70-85 CE[COLOR=#0000ff]𝔓104[/COLOR] (150 – 200 [COLOR=#0000ff]CE[/COLOR])[COLOR=#0000ff]Gospel of Mark[/COLOR]63-85 CE[COLOR=#0000ff]𝔓88[/COLOR] (350 CE)[COLOR=#0000ff]Gospel of Luke[/COLOR]70-90 CE[COLOR=#0000ff]𝔓4[/COLOR], [COLOR=#0000ff]𝔓75[/COLOR] (175 – 250 CE)[COLOR=#0000ff]Gospel of John[/COLOR]90-110 CE[COLOR=#0000ff]𝔓52[/COLOR] (125 – 160 CE)[COLOR=#0000ff]Acts[/COLOR]80-100 CE[COLOR=#0000ff]𝔓29[/COLOR], [COLOR=#0000ff]𝔓45[/COLOR], [COLOR=#0000ff]𝔓48[/COLOR], [COLOR=#0000ff]𝔓53[/COLOR], [COLOR=#0000ff]𝔓91[/COLOR] (250 CE)[COLOR=#0000ff]Romans[/COLOR]57–58 CE[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]Corinthians[/COLOR]57 CE[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]Galatians[/COLOR]45-55 CE[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]Ephesians[/COLOR]65 CE[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]Philippians[/COLOR]57–62 CE[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]Colossians[/COLOR]60 CE+[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]1 Thessalonians[/COLOR]50 CE[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]2 Thessalonians[/COLOR]50 CE[COLOR=#0000ff]𝔓92[/COLOR] (300 CE)[COLOR=#0000ff]Timothy[/COLOR]60-100 CE[COLOR=#810081]Codex Sinaiticus[/COLOR] (350 CE)[COLOR=#0000ff]Titus[/COLOR]60-100 CE[COLOR=#0000ff]𝔓32[/COLOR] (200 CE)[COLOR=#0000ff]Philemon[/COLOR]56 CE[COLOR=#0000ff]𝔓87[/COLOR] (3rd century CE)[COLOR=#0000ff]Hebrews[/COLOR]80-90 CE[COLOR=#0000ff]𝔓46[/COLOR] (late 2nd century or 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]James[/COLOR]50-200 CE[COLOR=#0000ff]𝔓20[/COLOR], [COLOR=#0000ff]𝔓23[/COLOR] (early 3rd century CE)[COLOR=#0000ff]First Peter[/COLOR]60-96 CE[COLOR=#0000ff]𝔓72[/COLOR] (3rd / 4th century CE)[COLOR=#0000ff]Second Peter[/COLOR]60-130 CE[COLOR=#0000ff]𝔓72[/COLOR] (3rd / 4th century CE)[COLOR=#0000ff]Epistles of John[/COLOR]90-100 CE[COLOR=#0000ff]𝔓9[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Uncial 0232[/COLOR], [COLOR=#810081]Codex Sinaiticus[/COLOR] (3rd / 4th century CE)[COLOR=#0000ff]Jude[/COLOR]66-90 CE[COLOR=#0000ff]𝔓72[/COLOR] (3rd / 4th century CE)[COLOR=#0000ff]Revelation[/COLOR]68-100 CE[COLOR=#0000ff]𝔓98[/COLOR] (150 – 200 CE)
Cam astea sint datele de scriere si datarea celor mai vechi documente din NT, luate de pe wiki
Reply With Quote
  #230  
Vechi 09.07.2009, 16:01:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
deci e clar, ateii se cred intre ei asha cum credincioshii se cred intre ei... poi atunci stimate topcat intreaba pe atei, pe altzi atei care au ajuns credincioshi shi nu invers daca te intereseaza adevarul...
Selectie observationala ilogica! Dupa aceeasi logica(?) toti oamenii au ochii albastri!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Geneza Templier Knight Din Vechiul Testament 67 27.05.2017 19:14:27
Interpretarea viselor redandrei90 Generalitati 14 02.04.2014 14:09:09
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47