Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2009, 18:48:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Asta noapte in jur de ora 3 , dormeam adanc , cand mi se pare ca aud soneria . Ma ridic, stau o vreme pe intuneric in fata usii ca sa ascult si-mi trece prin mintea speriata de altfel, ideea unui vis care a avut menirea sa ma trimita la baie. Intru la baie si in timpul acesta suna din nou.Ies, ma uit pe sub usa sa vad daca este lumina pe hol, lumina care functioneaza la senzor. Nu era lumina! O ruda apropiata de-a mea are acelasi sistem de sonerie fara fir (sunt cele chinezesti) care functioneaza cu baterie doar ca alor se introduce in priza si-mi spune ca si a lor mai suna uneori ...ziua cand atinge trecand pe langa ea.
Dar acum 2 nopti la fel m-a trezit din somn telefonul mobil al fetei mele .Dimineata cand l-am verificat, nici un apel receptionat sau respins.

Ce parere aveti, cum ma pot linisti si scapa de ideea asta.

PS am adormit din nou spunand continuu rugaciunea mintii care-l alunga pe necuratul
Nu mai da atentie tuturror acestor lucruri. Fie ca sunt de la diavoli fie ca au alta sursa, nu are importanta, nu câstigi nimic daca te preocupi de asa ceva. Daca trebuie sa întelegi aceste lucruri are grija Dumnezeu sa te lumineze, dar nu prea cred ca ele au vreo importanta.

Chiar daca am vedea duhuri necurate, nu trebuie sa ne speriem sau sa dam importanta acestor lucruri fiindca ele nu ne ajuta cu nimic în sporirea duhovniceasca.

Avem tendinta de a ne analiza gândurile, visele, întâmplarile, de a crede ca ele au vreo semnificatie când de fapt nu au. Trebuie sa învatam sa traim simplu si sa ne bucuram de fiecare zi, fara sa ne alarmam de nimicuri.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2009, 18:54:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Delirul sau halucinatiile intalnite in anumite afectiuni psihiatrice nu iau nastere pur si simplu din neant si se pot observa anterior si alte simptome ale unor patologii.
Deasemenea,manifestarile de tip paranormal exista si nu au legatura cu cele mentionate mai sus.
Ar fi bine sa apelezi la un preot cu har,sa faci o sfestanie si eventual sa citesti Acatistul Sf.Ciprian,desi,cel mai potrivit tot un parinte te va indruma.
Si incearca in acele momente sa nu te lasi prada fricii.
Dumnezeu sa te'ajute!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.10.2009, 19:23:01
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

Simturile sunt inselatoare...de cate ori nu ni s-a intamplat sa ni se para ca auzim telefonul sunand?de cate ori nu ni s-a parut ca poate a batut cineva la usa cand nu era nimeni? Mai asteapta sa vezi daca se mai intampla,poate ai avut niste zile agitate,oboseala,etc...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.10.2009, 21:28:21
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Clementia,

Parerea mea, foarte serios vorbind, este de acum inainte sa urmaresti frecventa acestor apeluri si alte lucruri pe care le vezi numai TU, sa ti le notezi, si daca continua sa se manifeste nu ar strica sa apelezi la un doctor...poate fi o afectiune de natura psihica si nervoasa...nu intru in detalii, poti sa descrii detaliile pe Net si vei primi un diagnostic..insa nu te grabi deoacamdata , poate fi trecator! toti trecem prin diverse momente si schimbari fiziologice in viata

Soneria aceea fara fir nu avea cum sa sune de una singura la fel cum telefonul ar fi inregistrat apelul daca s-ar fi produs in realitate...
Trateaza aceste fenomene cu multa seriozitate si cu picioarele pe pamint

Sanatate
Doamne Ajuta!
Doamne ajuta .
Doctorul doctorilor este Hristos . Catre El sa alergam prima data si dupa aceea apelam la medic .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.10.2009, 22:05:17
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Asemenea treburi se intampla in general cand ai de facut o lucrare mare.

Un prieten a patit chiar ceva mai grav (si real) inainte de a da examen de admitere la Teologie.
Un altul a avut vise de la diavol (sperieturi tari in somn) inainte de Cununie.

Ai pace, Domnul e mai puternic decat "jucariile" vrajmasului.
Doar sa nu ii dam drumul la "poala hainei". Sa ne tinem de Domnul tot timpul.
Eu am tot felul de spaime de astea din copilarie. Am trait toata viata cu ele. Atat in realitate cat si in vis. Nimic iesit din comun, insa tot felul de frici de astea. Dar nu tin minte sa fi avut vreodata vreo lucrare mare. Sa-mi fi ratat chemarile?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.10.2009, 06:22:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Eu am tot felul de spaime de astea din copilarie. Am trait toata viata cu ele. Atat in realitate cat si in vis. Nimic iesit din comun, insa tot felul de frici de astea. Dar nu tin minte sa fi avut vreodata vreo lucrare mare. Sa-mi fi ratat chemarile?
Spaimele sunt una,manifestarile de tip paranormal alta.
Deasemenea,trebuie tratat bolnavul,nu boala,adica la fiecare om aceste lucruri pot avea cauze diferite.
Tu ,in general, esti foarte ambigua cand prezinti lucruri despre viata ta,deci ma indoiesc ca doar din ceea ce ai scris mai sus ti s-ar putea da un raspuns.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.10.2009, 08:32:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Suna incurajator sau mai bine zis magulitor dar inafara de faptul ca ma pregatesc sa merg la maslu (dara vad ca nu am prea mare elan) si la spovedit la fel nu ma pregatesc de vreo lucrare prea mare. ce am facut zilele acestea este faptul ca am incercat sa dau cat am putut unor apropiati din invataturile sfintilor parinti , ca sa creasca in credinta , dar asta am mai facut si alta data. Oricum multumesc ptr. raspuns. Doame ajuta!
Participarea la Sfantul Maslu si la Taina Spovedaniei, cat si propovaduirea Evangheliei, nu sunt "lucrari mici".
Acestea tin omul "in picioare" in fata diavolului.

Adesea mi s'a intamplat ca intre Spovedanie si Impartasanie sa am o ispita in somn.
Diavolul, care nu are altceva mai bun de facut decat sa isi bata joc de om si de faptura lui Dumnezeu (cel putin incearca sa o faca).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.10.2009, 08:39:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Eu am tot felul de spaime de astea din copilarie. Am trait toata viata cu ele. Atat in realitate cat si in vis. Nimic iesit din comun, insa tot felul de frici de astea. Dar nu tin minte sa fi avut vreodata vreo lucrare mare. Sa-mi fi ratat chemarile?
Stai linistita. Difera aceste vise urate de cele trimise de diavol. Nu stiu sa spun clar diferenta.

Aseara iar am visat ceva tulburator. Se facea ca merg spre locul in care vietuia o pustnica. Se afla dupa niste cladiri, intre niste copaci. Cum am dat coltul cladirii, un caine negru, cu dintii albi, iesiti in afara, maraia parca turbat. Dand sa'l sperii, parca mai mult venea spre mine. Este un caine negru, altfel decat un simplu vis urat, pe care l'am mai visat si altadata. Aveam un sac cu cereale (porumb si orz). In cele din urma, pustnica a aparut si cainele nu stiu unde a disparut. I'am dat sacul si s'a bucurat. Mie imi parea rau ca nu aveam mai mult in sac. Mi'a zis insa ca ajunge.

Comic poate, sau copilareste relatare.

Insa aceasta eu nu am luat'o ca simplu vis, ci ca lucrare a diavolului, spre a ma tulbura. Cainele acela negru este infiorator. Nu am intalnit nici unul in realitate pana acum. Doar recent, de vreo cateva zile am intalnit unul aproape identic si tot cu acel marait. Insa asta era normal. Acela din vis insa, este infiorator.

Pe cat putem sa nu luam aminte la vise. Vina, treaca, noi sa ne vedem de ale noastre.
Iar visele care ne tulbura sa fie spuse duhovnicilor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.10.2009, 10:41:02
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit alarma falsa

Soneria cu pricina ieri in timpul zilei a mai facut probleme de vreo 3 ori, Deci a luat-o razna.
Am o perioada de usoara cadere si sunt putin mai anxioasa , poate exagerez lucrurile .
Sau poate din cauza ca sunt mai slaba necuratul se foloseste de aceste intamplari ca sa ma tulbure . Altadata eram mai stapana pe mine ( ori aveam cuvant de invatatura mai proaspat in suflet )si astfel de intamplari nu aveau putere sa ma tulbure .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.10.2009, 10:56:15
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Pentru Ana

Am deschis la un moment dat un topic eu, pe tema asta legat de vise .Si am tot scris si-am tot intrebat , am primit raspunsuri cu pareri sau indrumari ..pana am primit acest raspuns care l-am copiat si ti-l dau spre citire sa-ti fie de folos , cum mi-a fost si mie :

" nu sunt preot ci un mirean ca shi tine dar mai pacatos cu mult...
acuma, eu nu mai visez aproape deloc deshi dorm imens, habar n-am de ce,
dar daca ash visa, visele le-ash interpreta dupa alte criterii, nu dupa ce ar vrea dracul sa socotim ci iata:
interpreteaza patima in care eshti robita, uita-te shi adutzi aminte cum te-ai comportat shi da-tzi seama ca sa ieshi din patimi, foloseshte visele spre folos duhovnicesc shi nu dracesc mincinos... deci ai putea sa vezi:

-daca nu cumva itzi doreshti shi-tzi alegi locurile cele inalte, lucrurile mari shi frumoase, cele de mari ale lumii, vile, functzii mashini... daca in vis le ravneshte sufletul tau shi le doreshte, e fericit sufletul tau cand are ori primeshte ori nefericit cand ii lipsesc acestea... deci vezi daca nu te mandreshti

-apoi vezi daca nu pofteshti mancaruri, placeri, pofte ale gustului, ale burtzii, shi asha vezi daca te lacomeshti la mancaruri shi bauturi alese ca sa te imbuibi

-apoi vezi daca ochii tai nu umbla dupa fetzi frumoshi cu care ai dori sa te impreunezi, sa fi iubita shi adorata ori mangaiata, sa tzi se faca pe plac... shi da-tzi seama daca nu cumva doreshti curvia ori ochiadele ori flirtul, ori indragostelile nedorite caci sunt doar spre curvie

-apoi vezi daca nu cumva vrei bani, sotz bogat, comori lumeshti, ori daca tzi-e frica de saracie shi umilintze... shi da-tzi seama daca vrei sa-tzi strangi comori unde la prada hotzii le mananca moliile shi rugina, caci acolo unde este comoara ta va fi shi inima ta

-apoi daca nu visezi ca din plictiseala shi tristetze sa faci tot felul de nazuri shi sclifoseli ca ai vrea s-tzi petreci vacantzele in tot felul de locuri misterioase shi frumoase, sa stai tolanita pe la soare ori sa pierzi vremea prin parcuri shi prin baruri ca sa-tzi dai seama daca eshti lovita de trandavie shi accedie shi tristetze deznadajduita

-apoi da-tzi seama daca nu cumva itzi place sa te infurii, sa te certzi prin visele tale, sa te contrazici, sa te manii pe fratele tau, pe apropiatzii shi prietenii tai, daca eshti mereu imbufnata shi suparacioasa pentru ca te crezi mai buna decat altzii, shi mai deshteapta, mai sensibila shi mereu te simtzi ranita in orgoliul tau, ca sa shtii daca trebuie sa ieshi din manie shi furie plina de infumurare

-apoi daca visezi, cauta sa vezi daca nu cumva itzi pare rau ca ai facut vre-un bine, daca-tzi pare rau ca ai dat cuiva un leu, daca itzi pare rau ca altzii au mai multe decat tine, daca alta fata e mai frumoasa, ori mai slaba decat tine, shi ii vrei raul din pricina asta, ori daca la shcoala sau la servici ai vrea sa patzeasca ceva ca sa fi tu avansat sau laudat mai mult, adica sa primeshti tu mai multa rasplata de la oameni, ori laude, ori premii, iar pe altzii cand primesc shi ei, ii urashti, shi atunci incearca sa te scotzi cu ajutorul Domnului din piszma shi zavistie shi slava desharta...


Deci foloseshte visele ca sa vezi in care din patimile cele grele te afli tu, dar nu ca sa te distrezi apoi vazand ori judecand pe altzii ci sa-tzi faci tzie analiza, procesul, luarea la cunoshtintza a starii sufletului tau in care eshti, ca sa shtii ce sa ceri de la Dumnezeu, de la Duhovnic, sa-tzi dea cuvant shi canon shi sfat spre folos shi indreptare.

Eu n-am cum face asha ca noaptea nu prea visez, ci visez uneori cu ochii deschishi... deci poate ca ar trebui sa fac shi eu asha ca shi tine,

pentru ca (de pe la sfintzii parintzi o shtiu cum ar fi Pimen):

-odihna (bertatea), voirea, shi obijnuintza acestora il cam surpa pe om shi sufletul sau,

de la sf Brancianinov:
-de la patima dulcetzii shi de la pacatoshenia care salashluieshte in el, neintzeleasa shi neluata in seama, de acolo apar pe neashteptate multe din cele rele.


iar dumneata doar ai cautat sa gaseshti in mod superstitzios tot felul de semne, cauta semne cele spre folos, caci dupa roade ii vetzi cunoashte... pe cei 7 mari pacatoshi shi pe cele 8 ganduri ale rautatzii, deci degeaba ii gaseshti ca iarashi se vor ascunde pana ce vor da roadele respective la prilejul pe care spre incercare tzi-l ofera cu atata grija parinteasca ispita... shi daca ai cazut in ea, nu mai eshti ce ai fost, dar ridica-te degraba, caci mai ticalos este cel ce ramane in mocirlire ca sa distreze cu toata gLumea decat cel ce degraba cere la Dumnezeu ajutor spre curatzire shi sfintzire..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poveste de noapte buna delia31 Generalitati 26 12.08.2011 19:27:36
Noapte buna ,va iubesc iustin10 Generalitati 38 07.11.2010 02:04:21
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 21:53:35
rugaciune ptu alungarea diavolilor... la miez de noapte gheorghie Rugaciuni 6 28.07.2010 16:26:31