Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2010, 11:10:53
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit e oare diavolul, sau Dumnezeu?

Buna ziua. imi cer scuze pentru faptul ca o sa va ocup timpul in clipele urmatoare. azi-noapte, am patit un lucru pe care nu credeam sa-l traiesc. mentionez ca de multe luni il rog pe Dumnezeu sa ma ajute intr-o problema, dar fara rezultate. ca aproape in fiecare seara m-am rugat, mi-am citit acatistele si am plans putin satul de toate problemele. dupa aceea m-am linistit. pe la 12 am adormit. dar inainte m-am certat putin cu Dumnezeu si sf. Maria. Chiar i-am zis Domnului ca-L urasc. Dupa ce am adormit, m-am trezit speriat de ceva care era in camera. era intuneric total. am vrut sa ridic mana stanga sa apas intrerupatorul pe care il am deasupra patului. nu am reusit sa fac asta. atunci am simtit o teama uriasa. am vrut sa ridic mana dreapta sa ma inchin, dar nu puteam. ma tot fortam, dar nu puteam. atunci am cerut ajutorul lui Dumnezeu in gand pt ca nu puteam nici gura sa o deschid. dintr-o data mi s-a eliberat mana stanga si asa am apucat mana dreapta, am dus-o la frunte, am facut semnul sfintei cruci, dupa care mi-am pierdut cunostinta. m-am trezit dupa cateva zeci de minute. va rog sa nu radeti de mine. nu a fost vis. eram foarte treaz. sunt foarte credincios. am mai avut o astfel de intamplare. eram in biserica si asteptam sa inceapa sfantul maslu. intre timp citeam acatistul maicii domnului. langa mine erau mai multe femei. in biserica a intrat o femeie care avea cei mai urati ochi pe care i-am vazut, dupa ce a dat o tura pe acolo, s-a oprit in dreptul meu si a inceput sa ma priveasca cu o forta care ma ardea. am inceput sa citesc cu o forta care ma uimea, acatistul. dupa cateva minute, a inceput sa mearga cu spatele catre usa, cate un pas, incet, fara sa ia privirea de pe mine. toate femeile de langa mine disparusera. erau speriate.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2010, 11:15:45
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit Continuare

Femeia a parasit biseric plangand, dar ma privea mereu. o femeie mai in varsta m-a intrebat daca o stiam. am spus ca nu. a zis ca nu a vazut asa ceva in viata ei. de ce m-a ales pe mine, desi acolo erau atatea femei mult mai evlavioase decat mine. eu veneam dupa postul pastelui in care m-am rugat incontinuu si am postit. va rog sa nu radeti de mine. multumesc. Dumnezeu sa va ajute.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2010, 12:36:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

In nici un caz nu era Dumnezeu . Dumnezeu nu sperie omul, nu-l terorizeaza, nu-l imobilizeaza si nu ii ia liberul arbitru. Cand vine Dumnezeu aduce pace, liniste, bucurie, lacrimi de pocainta, eliberare de sub apasarea vrajmasului.

Eu te sfatuiesc sa nu te mai certi cu Dumnezeu, caci Il vei face sa se indeparteze de tine si in locul Lui va veni cel viclean si uite ce patesti. Sa-i spui lui Dumnezeu ca Il urasti nu se prea potrivste cu "m-am certat putin cu Dumnezeu" si nici cu "sunt foarte credincios". Ce ai facut nu e putin si nici foarte credincios nu ai dovedit ca esti. Atat timp cat Dumnezeu a dat tot ce a avut mai scump pentru tine si a murit pe cruce in locul tau, ca sa te salveze pe tine de moarte, e o cruzime sa-i spui ca-l urasti pe singurul care te iubeste de fapt. Daca alegi sa urasti El se va indeparta de la tine si vei ramane cu cel de la care vine ura, cu diavolul.

Pocaieste-te si cere-ti iertare, spovedeste-te si in viata ta sa nu te mai certi cu Dumnezeu. Mai bine inghite-ti limba ca sa-ti salvezi sufletul.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.06.2010 at 12:42:30.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2010, 15:06:17
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iti multumesc Doamne ca asa ai ingaduit tu!

Spune Vasile Danion foarte frumos intr-o carte de-a lui ca Dumnezeu ne da in fiecare moment al vieti cele de trebuinta mantuirii noastre...
Mai mult, atunci cand acceptam aceasta si nu cartim Ii dam Slava lui Dumnezeu prin atitudinea noastra. Sa ma ierte colegii de pe forum care nu sunt de acord cu mine, dar cred ca in viata noastra toti ,,ne-am certat'' un pic cu Dumnezeu, mai bine spus, cred ca toti am avut momente de slabiciune si ne-am pus intrebarea: ,,De ce Doamne?'' ,,De ce mie? sau ,,Acuma ce am mai facut sa merit asta?'' etc.
Cel mai usor ca sa scapi de aceasta atitudine este sa spui:,,Iti multumesc Doamne ca asa ai ingaduit tu!'' indiferent ca ai scapat autobuzul sau ca ai ramas pe drumuri. Repetand mereu iti vei face un bun obicei.
Si crede-ma ca o sa ai mari surprize...
Parerea mea este ca nu conteaza de la cine vine una alta, ci conteaza ca ASA A VRUT DUMNEZEU! Si conteaza ca tu sa nu te lasi! Oricum intreaba-ti duhovnicul de ce ti se intampla asemenea lucruri. Ori sunt ispite, ori trebuie sa lucrezi la tine! Dar sigur este si intr-un caz si in celalalt ca Dumnezeu te iubeste!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.06.2010, 17:41:55
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. sa stiti ca am avut multe ispite in ultima vreme. peste multe am trecut doar cu ajutorul lui Dumnezeu si a credintei. dar sunt momente cand nu mai suport, cand vad ca oricat ma rog, ma nevoiesc si ma smeresc tot rau patesc. uneri simt ca sunt singur, ca ma rog in van. sa stiti ca eu am trait adevarate minuni dupa ce m-am schimbat si am devenit mai bun, am inceput sa postesc, dupa ce am devenit mai smerit. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2010, 12:32:41
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. sa stiti ca am avut multe ispite in ultima vreme. peste multe am trecut doar cu ajutorul lui Dumnezeu si a credintei. dar sunt momente cand nu mai suport, cand vad ca oricat ma rog, ma nevoiesc si ma smeresc tot rau patesc. uneri simt ca sunt singur, ca ma rog in van. sa stiti ca eu am trait adevarate minuni dupa ce m-am schimbat si am devenit mai bun, am inceput sa postesc, dupa ce am devenit mai smerit. Doamne ajuta.
Iarta-ma daca ma bag asa in seama, dar tare mult ti-asi recomanda sa citesti, bineanteles daca nu ai facut-o inca, cartea lui Larche : Tamaduirea patimilor sufletesti. Pe mine personal m-a ajutat enorm sa inteleg multe lucruri. Gasesti cartea si online (arhiva ortodoxa). Poate ti se pare ciudata recomandarea...dar incearca. Tinem legatura.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2010, 14:32:47
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Iarta-ma daca ma bag asa in seama, dar tare mult ti-asi recomanda sa citesti, bineanteles daca nu ai facut-o inca, cartea lui Larche : Tamaduirea patimilor sufletesti. Pe mine personal m-a ajutat enorm sa inteleg multe lucruri. Gasesti cartea si online (arhiva ortodoxa). Poate ti se pare ciudata recomandarea...dar incearca. Tinem legatura.
Nu trebuie sa va cereti iertare. de aceea am postat, ca sa primesc sfaturi. una din pasiunile mele este cititul. o sa o citesc cu placere. Dumnezeu sa va aiba in paza.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2010, 15:37:54
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

cred ca in seara aia ai avut halucinatii, multe persoane patesc, inclusiv mie mi s-a intamplat; multi au impresia ca le dau tarcoale fantome, dar de fapt e consectinta oboselii fizice, psihice, a stresului, poti ajunge sa vezi si sa simti lucruri care de fapt nu se intampla. femeia din biserica probabil avea probleme psihice, nu are neaparat totul legatura cu tine. probabil erai intr-o stare mai deprimata si a avut un impact puternic. mergi la un medic sau la un psiholog.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2010, 08:49:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Buna ziua. imi cer scuze pentru faptul ca o sa va ocup timpul in clipele urmatoare. azi-noapte, am patit un lucru pe care nu credeam sa-l traiesc. mentionez ca de multe luni il rog pe Dumnezeu sa ma ajute intr-o problema, dar fara rezultate. ca aproape in fiecare seara m-am rugat, mi-am citit acatistele si am plans putin satul de toate problemele. dupa aceea m-am linistit. pe la 12 am adormit. dar inainte m-am certat putin cu Dumnezeu si sf. Maria. Chiar i-am zis Domnului ca-L urasc. Dupa ce am adormit, m-am trezit speriat de ceva care era in camera. era intuneric total. am vrut sa ridic mana stanga sa apas intrerupatorul pe care il am deasupra patului. nu am reusit sa fac asta. atunci am simtit o teama uriasa. am vrut sa ridic mana dreapta sa ma inchin, dar nu puteam. ma tot fortam, dar nu puteam. atunci am cerut ajutorul lui Dumnezeu in gand pt ca nu puteam nici gura sa o deschid. dintr-o data mi s-a eliberat mana stanga si asa am apucat mana dreapta, am dus-o la frunte, am facut semnul sfintei cruci, dupa care mi-am pierdut cunostinta. m-am trezit dupa cateva zeci de minute. va rog sa nu radeti de mine. nu a fost vis. eram foarte treaz. sunt foarte credincios. am mai avut o astfel de intamplare. eram in biserica si asteptam sa inceapa sfantul maslu. intre timp citeam acatistul maicii domnului. langa mine erau mai multe femei. in biserica a intrat o femeie care avea cei mai urati ochi pe care i-am vazut, dupa ce a dat o tura pe acolo, s-a oprit in dreptul meu si a inceput sa ma priveasca cu o forta care ma ardea. am inceput sa citesc cu o forta care ma uimea, acatistul. dupa cateva minute, a inceput sa mearga cu spatele catre usa, cate un pas, incet, fara sa ia privirea de pe mine. toate femeile de langa mine disparusera. erau speriate.
Dumnezeu nu "sperie"... prezenta LUI este iubire, bucurie, pace...

mergi la parintele tau duhovnic si poveste-i aceasta intamplare. daca nu ai partite duhovnic NEAPARAT cauta unul (potrivit pentru tine, care sa raspunda tututor nevoilor tale duhovnicesti, care sa fie un model pe care vrei sa il urmezi... altfel nu vei putea sa ii "asculti" indrumarile).

Rugaciunea si postul sunt foarte bune insa nu trebuie facute "de capul nostru" ci sub ascultare (de randuielile Bisericii si mai ales de parintele duhovnic). Cel rau este foarte viclean... cauta sa desparta "pe oaie de turma" (Biserica), daca resuseste sa o faca sa carteasca impotriva pastorului (Hristos) obtine o victorie foarte mare... si "oaia singura" va fi sfasiata imediat de "lupi"(diavoli).

Ceea ce ai "patit" tu este cat se poate de real, a fost prezenta celui rau ceea ce ai trait tu. Nu esti singurul... mai sunt si altii... numai cu spovedanie, impartasanie, maslu, post, rugaciune, milostenie... vei "scapa".

Eu personal cunosc mai multe persoane care au trecut prin experiente similare. Unele au scapat, altele inca sunt in post si rugaciune si vor scapa... Doar cei care nu nadajduiesc in Dumnezeu se pierd.

De noi depinde... noi alegem sa fim cu Hristos sau nu, pentru ca Domnul spune "pe cel ce vine la Mine nu il voi scoate afara" Ioan 6.

"Cei drepti vor mosteni pamantul iar cei cel il bleastema pe EL (Dumnezeu) de tot vor pieri" Psalmi

Last edited by Eugen7; 02.07.2010 at 10:25:25.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2010, 16:23:44
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Si cuvintele acelei femei de pe margine cred ca au fost tot o vedenie, si din care ar trebui sa intelegi ca Felul in care crezi tu si vezi relatia Parinti Divini - fiu nu este pe placul lui Dumenzeu. Dumnezeu si Fecioara poate lua orice infatisare doreste. Stiu de o pesoana pe care din cauza unor pacate si a credintei insuficiente Iisus i-a aparut in vis si era foarte suparat pe ea, sa trezit foarte infrocosata si de atunci sa indreptat intrucatva.
In mod normal acea femeie de pe margine nu ar fi trebuit sa se mire ca pe tine te-a ales (pentru binecuvantare, mesaj dur si ajutor) ci pe altele mai vrednice - acea batrana de pe margine "stia" cine este mai vrednic.
Dumnezeu nu este ca un vanzator care in schimbul indeplinirii unor fapte bisericesti, post, rugaciune, etc, sa ne indeplineasca dorintele lumesti.
Lui Dumnezeu nu ii pasa decat de maturizarea noastra spirituala catre desavarsire. ATat. Restul sint amanunte. Daca ne da suferinta stie foarte bine de ce, nu este nevoie sa stim neaparat si noi, insa o fisa ne poate cadea intrucatva.
Vremurile frumoase promise inca nu au venit, necazurile cele mai mari inca nu au trecut. Si vor fi mari de tot.
Normal ca Dumnezeu sa fie suparat si sa te certe in acest fel si chiar sa (de)planga felul in care vedeai tu lucrurile.
Daca ai fi la rindul tau parinte la fel ai face si tu cu copilul tau.
Oare cea mai mare dorinta a noastra nu trebuie sa fie inaltarea spirituala?
Macar binele celorlalti sa fie si abia apoi binele nostru si al familiei noastre.
Pot exista o sumedenie de motive pentru care nu ne sint implinite dorintele. Pentru ca exista alt plan, pentru ca ar afecta pe altul, fiindca nu este cea mai buna solutie in evolutia generala, etc. Si eu m-am suparat intructva pe Dumnezeu odata dar doar pe motiv ca nu eram atat de bun pe cit mi-as fi dorit, asta era necazul meu pe care il reprosam insa nu am avut probleme si nu am simtit ura ci mai degraba neputinta in fata implacabilului soartei, apoi am dobandit mai multa rabdare si intelegere.
Doar marilor sfinti le sint implinite dorintele insa ei stiu ce sa-si doreasca si ce nu la fel de bine ca si Dumenzeu.
Necazurile inca nu s-au terminat, urmeaza in curand zilele sfarsitului Judecatii, crucea pe cer inca nu a trecut , chemarea Duhului si a miresei inca nu au venit si nici hulele impotriva, cele 3 zile de intuneric vulcanic vor aduce apoi prima parte de grea restriste a pamantenilor apoi a doua parte si abia apoi pamantul curatit si facut nou va fi lasat mostenire odata cu pacea, clauzirea si infratirea tuturor.

Mihai
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Dumnezeu cel bun -oare? evolution Rugaciuni 292 18.05.2009 22:38:42
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 17 22.03.2008 13:47:41