Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.05.2011, 04:14:55
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Câte ceva despre ediția eretică a Bibliei pe care o are annajanette

În prealabil postat de annajanette
:)))TARE, MI-A PLACUT, DAR TOTUSI VAD CA NIMENI NU STIE EXACT, STITI DE CE MA FRAMANTA, AM O BIBLIE DIN 1890 PE CARE O IUBESC F MULT SI SCRIE Isus cu un singur i si duhovnicul meu de la manastirea radu voda mi-a zis ca este de sectanti facuta, ceea ce nu cred, ptr ca eu ma rog de o viata din acea biblie si ma simt perfect"
Până aici a fost annjanette .
1 Reg.15:22. A răspuns Samuel: “Au doară arderile de tot și jertfele sunt tot așa de plăcute Domnului, ca și ascultarea glasului Domnului? Ascultarea este mai bună decât jertfa și supunerea mai bună decât grăsimea berbecilor.
1 Reg.15:23. Căci nesupunerea este un păcat la fel cu vrăjitoria și împotrivirea este la fel cu închinarea la idoli. Pentru că ai lepădat cuvântul Domnului, și El te-a lepădat, ca să nu mai fii rege peste Israel”.
Filip.2:5. Gândul acesta să fie în voi care era și în Hristos Iisus,
Filip.2:6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
Filip.2:7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
Filip.2:8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.
Filip.2:9. Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume;
Filip.2:10. Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt.
Filip.2:11. Și să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.

Așadar ascultarea este taina creștinilor și puterea lor. Puterea numelui Iisus provine din și constă tocmai în ascultare iar nu în vreo ediție oarecare a Bibliei, chiar veche și care te face să o iubești, căci nu Biblia Mântuiește cum zic cei întunecați la minte care fac un idol din ea zicând Sola Scriptura,( = numai scriptura) ci numai Iisus Hristos prin Biserica Sa adică cea Ortodoxă.
Deci dacă vrei să te rogi cu sentimente autentic creștine și nu cu false bucurii ale răzvrătirii, căci rugăciunile nu sunt tot una cu citirile din Sfintele Scripturi, ascultă și tu de duhovnic precum și Iisus ascultă de Tatăl Său.
Dar ca să faci ascultare duhovnicească iar nu necondiționată, ce se cheamă de Sfinții Părinți dobitocească, să lămurim 2 aspecte.
1. Ereticii au istorie în prozelitism în România și deci de deformarea Bibliei în română mai veche decât Cornilescu.
Vezi
http://www.crestinul.ro/traduc.htm de unde citez
"Editia 1890 aceasta a fost cunoscuta ca Biblia de Iasi, sau tradurerea Nitulescu, si a fost folosita de baptisti pina in 1923. Credem ca a fost cea mai raspindita editie de Biblie romaneasca. Lucrarea a fost intreprinsa de Societatea Biblica Britanica, si este prima editie care are titluri pe sectiuni. Traducerea era aceea din Biblia din Iasi din 1874.[...]
Sfânta Scriptura, intr-o traducere noua făcuta de Dumitru Cornilescu, la București, in 1923. După ce s-a constatat tot mai mult ca Biblia de Iași din 1874 a rămas in urma cu expresivitatea limbii romane, prințesa Calimachi l-a angajat pe Dumitru Cornilescu, un tinar teolog ce abia a terminat studiile la Facultatea de Teologie din București, ca sa facă o noua traducere in limbajul romanesc la zi, Traducerea a fost terminată, si in 1923 ea a văzut lumina tiparului, fiind suportata de Societatea Biblica Britanica. Traducerea aceasta a fost adoptata de toate confesiunile evanghelice si este folosita si astăzi. Textul din traducerea aceasta a fost tipărit in nenumărate ediții, fie ca Biblie întreaga, fie in parți, adică separate Noul Testament sau Psalmi tec. Limba traducerii a fost si este cea literara, astfel ca poate fi inca folosita." Cornilescu a fost un ierodiacon răzvrătit neîncurajat în ambiția sa de a se preoți și doritor de dolari și femei de aceea a mers la acea prințesă care dorea prozelitism protestant și pentru traducerea lui hulitoare a primit bani și o femeie cu care s-a căsătorit în final. Grea este călugăria dar și mai grea smerenia. Canoanele spun ca la un călugăr ce apoi s-a căsătorit nici să-i mai zici Bună Ziua ci doar anatema! anatema! ca la eretici. De unde se și vede înrudirea lor.
Nu cumva cartea ta are ca editor tot societatea antiortodoxă numită Societatea Biblica Britanica? Dacă da și o iubești pe Maica Domnului să ști că de multe ori s-a arătat Ea și a spus că nu intră în casele cu traducerile acestei Societăți fiindcă sunt vrăjmașii Ei și ai Fiului Său pentru că alterează profund sensul prin trădarea gravă a traducerii în duh hulitor. Așadar grăbește de o aruncă pe foc.
Toate tâlcuirile ortodoxe fie în caractere chirilice fie în caractere latine au fost cu Iisus iar nu cu Isus.
În privința diferențelor filologice Iisus și isus cel mai documentat de pe net mi s-a părut ieromonahul Petru Pruteanu de pe adresahttp://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=26&t=190i
Dar vorba dvs. nu atât etimologia contează ci taina rugăciunii și a trăirii duhovnicești și de aceea adaug cele de mai jos care sunt mai importante decât filologia.
2.În ce privește taina Sfântului și dulcelui nume a lui Iisus, în fața căruia tot genunchiul să se plece, nu avem noi tăria duhovnicească să o tâlcuim. Dar mutilarea și ciumpăvirea numelui Său nu va rămânea nepedepsită.
"Apoc.22:19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta." cu atât mai mult de va mutila cineva numele cel Sfânt al Său.
Și pentru că ai pomenit de dulceața rugăciunii mai mult decât sărmanele mele cuvinte să-ți fie ție ca dascăl această experiență: închide-te în chilia ta, aprinde o lumânare în fața Crucii lui Hristos răstignit și zi rugăciunea cea prea dulce "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătoasa!" Simte dulceața ei. Și după ce ai simțit-o în inimă brusc încearcă și Doamne isuse cristoase.... așa repezit cu un singur i.
Dacă vrei să te îndulcești auzind cum spuneau sfinții această rugăciune în românește și grecește du-te la site-ul:
http://www.crestinortodox.ro/comunit...ANDRUANASTASIU
Și apoi după ce te-ai convins din experiență du-te la duhovnic și cere-i iertare că l-ai mâhnit pe Dumnezeu punând o carte mai presus de Părintele tău duhovnicesc care cu lacrimi se roagă dulcelui Iisus pentru mântuirea ta.
Sau măcar ai bărbăția duhovnicească și cere-i lămuriri lui când nu înțelegi o problemă iar nu te încrede mai degrabă într-un forum bântuit de tot felul de paraziți duhovnicești. Și în această problemă te rog du-te la el cu Biblia mincinoasă și cu una a Sfântului Sinod să-ți arate chiar el hulele și ruperile mutilante din text. Ce dacă este veche, satana nu e învechit în răutăți? Ce dacă este valoroasă la anticariat nu sunt valoroase și scrierile vrăjitorești egiptene ce-l hulesc pe Dumnezeu?
Faptul că iei ca etalon simțirea ta vis a vis de citirea Bibliei este primul pas spre înșelarea prin care sunt păcăliți sectarii. Ei zicând cu gura că Biblia este infailibilă în reclama comercială care și-o fac (Biblia este o carte ea nu poate să greșească sau să nu greșească ea rabdă orice pune tipograful și orice interpretare i-o dă omul) în inimă se mândresc de fapt în chip mârșav, pe ascuns, că ei sunt infailibili în interpretarea lor asupra bietei cărți mutilate tot de ei cu șmecheria că o corectează și făcându-se pe sine nici mai mult nici mai puțin decât papi infailibili - de a cărui infailibilitate tocmai se lăudau că au scăpat.
Deci pentru Numele cel dulce al lui Iisus, te rog, tu să nu pui preț pe infailibilitatea ta de a simți corect ce e cu acea Biblie că acesta este miezul și rădăcina înșelării și căderii de la dulcele Iisus. Numai El și Biserica Sa Ortodoxă, Trupul Său, sunt infailibili. În rest tot omul este mincinos.
Ps.115:2. Eu am zis întru uimirea mea: “Tot omul este mincinos!”

II.Petr.3:15. Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
II.Petr.3:16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.

I.Tim.3:15. Ca să știi, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.


Te rog să primești acest cuvânt cu încredințarea că din dragoste duhovnicească ți l-am spus iar nicidecum din spirit de cicăleală, contradicție sau Doamne ferește! de dispreț.

Cu durere și dragoste, Alexandru
__________________
SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"
________________________________________
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.05.2011, 04:37:40
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Despre importanța literelor duble în Sfânta Scriptură

"În prealabil postat de annajanette
Eu am vazut o mare cearta intre ortodocsi si altii pe aceasta tema, in unele biblii este scris cu i in alte cu 2 i, pana la care e corect?
Cica cu ii in ebraica inseamna magar, asa este?"
Până aici annajanette
Greșala protestanților și a celor care infirmă semnificația de măgar a cuvântului isus este că au numit limba vorbită de Mântuitorul ca fiind ebraica sau greaca și acolo cu adevărat nu înseamnă isus măgar. Dar Mântuitorul a vorbit ARAMAICA iar Pr. Prof. Constantin Galeriu (care era un bun cunoscător) a spus că isus cu un singur i în limba ARAMEICĂ, adică cea vorbită de Mântuitorul, înseamnă măgar.
Însă după mine, chiar dacă n-ar fi așa, mai importantă este problema teologică.
S-a dezbătut aici sentimental, etimologic, fonetic, apologetic problema dar nu teologic.
Fac.14:14. Auzind Avram că Lot, rudenia sa, a fost luat în robie, a adunat oamenii săi de casă, trei sute optsprezece, și a urmărit pe vrăjmași până la Dan.
Sfinții Părinți tălcuiesc că întâmplarea cu Avram (după cum spune numele său = icoană a -în limba ebraică- tatălui înălțimii adică a lui Dumnezeu) a prevestit în chip tainic, ca o icoană scrisă, Sfântul Sinod 1 Ecumenic la care au fost 318 Părinți (oamenii Bisericii care este casa lui Dumnezeu) oamenii de casă în fruntea căruia Dumnezeu Tatăl a urmărit pe vrăjmași (eretici) până la Dan ( -în limba ebraică- =judecată) pentru că Lot ( -în limba ebraică- = acoperământ- adică cei ce erau acoperiți de dreapta credință) rudenia sa (căci ortodocșii sunt fiii lui Dumnezeu) a fost luat în robie (căci robie este clătinarea prin nelămurirea credinței datorită hulelor eretice).
Așadar numărul 318 are o semnificație tainică de punere la egal pe Fiul cu Tatăl arătându-I de o dumnezeire deoarece la Sfântul Sinod 1 Ecumenic s-a dezbătut tocmai arianismul ca erezie și a triumfat Ortodoxia că Fiul este de o ființă cu Tatăl adică Dumnezeu.
Dar știind ca la acest Sfânt Sinod s-a dezbătut aceasta ce legătură are 318 cu numele lui Iisus?
În caracterele chirilice 318 se scrie TIИ și semnifică în teologie că T adicăTatăl este egal cu IИ prescurtarea lui Iisus în chirilică Їисоуса . Așadar dacă s-ar scrie isus ar însemna că avem ori TI adică 310 părinți la Sf. Sinod ori TИ adică 308 părinți ceea ce nu este un adevăr istoric. La Dumnezeu toate sunt desăvârșite chiar dacă li se pare unora (înțelepți socotindu-se deșertăciuni au grăit) că ar fi ceva la întâmplare, după moftul vreunui autor neatent.

(Pentru cei ce nu cunosc: caracterele ebraice au fost aduse de Set când a fost răpit la cer pentru 40 de zile, caracterele grecești s-au format din cele ebraice iar cele latine (prin deformare) și cele chirilice (prin copiere) s-au format din cele grecești. La noi s-a luat hotărârea a scrie în caractere chirilice ca să facem parte din familia scrisului Ortodox grec-slav, pentru a fi mai apropiați de familia Ortodoxă și de manuscrisele originale ale Sfintei Scripturi care sunt în greacă și pentru a nu fi influențați de prozelitismul papist care pe atunci era foarte agresiv mergând cu paloșul și vărsarea de sânge. Când a venit primul comunist - Cuza - a dorit să ne scoată din Biserică și a poruncit să se scrie în latină ca ori să ne rupă de familia ortodoxă și să se scrie în Biserică cărți noi corupte care să ne apropie de ereticii apuseni, ori să rupă Biserica de oamenii lumești care n-ar mai fi putut înțelege textele bisericești vechi dacă își păstra scrierea chirilică .
Din fericire Hristos Domnul este biruitorul nebiruit al șiretlicurilor dușmanilor, folosindu-se chiar de armele lor. Astfel a folosit momentul îngăduit de El în mod invers așteptărilor masonice pentru a ajuta pe ereticii apuseni să vină la ortodoxie, iar scrierile bisericești s-au adaptat la cele latine ale statului și s-au și sfințit fără a cădea în plasa coruperii.).


Iar Hristos (Χριστός) în limba greacă se scrie cu H (X) de la Hriso a unge (Χριζω) nu cu C (K)de la Krisi criză (Κριση) că înseamnă Uns iar nu criză (de nervi a celor care zic că tot una e Hristos cu Cristos).
În afară de asta numărul lui Hristos este 888 care înseamnă ziua a 8 a adică a veșniciei luată de 3 ori adică o dată pentru Tatăl cel ce unge, o dată pentru Fiul cel uns, o dată pentru Duhul Sfânt adică unsoarea. Numărul se obține din însumarea literelor din cuvântul Hristos. Dacă schimbăm literele schimbăm numărul lui Hristos deci iar hulim.


(Pentru cei ce nu știu: atât caracterele grecești cât și cele chirilice au și semnificație numerică. Numărul numelor care apare din însumarea cifrelor corespunzătoare literelor din nume este folosit de toți Sfinții Părinți în tâlcuirile lor de taină prin știința numită gemetrie.)

În afară de Gemetrie iată ce mai avem teologic:
Este un obicei Sfânt din Sfânta Scriptură ca Dumnezeu să pună nume sfinte pentru semnificația lor de taină.
De pildă:
„Fac.17:5. Și nu te vei mai numi Avram, ci Avraam va fi numele tău, căci am să te fac tată a mulțime de popoare.”
Unde Avram înseamnă în limba ebraică tatăl înălțimii iar Avraam înseamnă tatăl mulțimii. Dumnezeu schimbându-i numele a vrut să ne atragă atenția că nu e corect cum privesc evreii pe Avraam ca fiind doar un tată al unei înălțimi neobișnuite de noblețe trupească (și anume cinstea de a fi evreu după trup cum sunt ei) ci că este tatăl unei mulțimi de popoare care prin credința lui Avraam ajung la fericirea veșnică de a avea Dumnezeu pe Dumnezeul cel Preaînalt:
Fac.17:7. Voi pune legământul Meu între Mine și între tine și urmașii tăi, din neam în neam, să fie legământ veșnic, așa că Eu voi fi Dumnezeul tău și al urmașilor tăi de după tine.
Rom.4:9. Deci fericirea aceasta este ea numai pentru cei tăiați împrejur sau și pentru cei netăiați împrejur? Căci zicem: "I s-a socotit lui Avraam credința ca dreptate".
Rom.4:10. Dar cum i s-a socotit? Când era tăiat împrejur sau când era netăiat împrejur? Nu când era tăiat împrejur, ci când era netăiat împrejur.
Rom.4:11. Iar semnul tăierii împrejur l-a primit ca pecete a dreptății pentru credința lui din vremea netăierii împrejur, ca să fie el părinte al tuturor celor ce cred, netăiați împrejur, pentru a li se socoti și lor (credința) ca dreptate,
Rom.4:12. Și părinte al celor tăiați împrejur. Dar nu numai al celor care sunt tăiați împrejur, ci și care umblă pe urmele credinței pe care o avea părintele nostru Avraam, pe când era netăiat împrejur.
Matei 8:11 Și zic vouă că mulți de la răsărit și de la apus vor veni și vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac și cu Iacov în împărăția cerurilor.
Matei 8:12 Iar fiii împărăției vor fi aruncați în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 28.05.2011 at 04:52:54.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.05.2011, 05:09:45
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Dar Moise însuși schimbă numele ucenicului său din Isus în Iisus

Și vedem că la fel face și Moise când schimbă numele ucenicului său:
Num.13:17. Acestea sunt numele bărbaților pe care i-a trimis Moise să iscodească tara. Insă pe Osia, fiul lui Navi, Moise l-a numit Iosua.
אֵלֶּה שְׁמֹות הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר־שָׁלַח מֹשֶׁה לָתוּר אֶת־הָאָרֶץ וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לְהֹושֵׁעַ בִּן־נוּן יְהֹושֻׁעַ׃

לְהֹושֵׁעַ =Osia, echivalentul lui Isus în ebraică înseamnă mântuire. Dar fără de Dumnezeu nu poate fi cu adevărat mântuire ci ori o falsă mântuire (deci o antimântuire) ori o palidă arătare a ei. Așadar Osia sau Isus dacă îl substituie pe Iisus este antihristul.

יְהֹושֻׁעַ = Iosua, echivalentul lui Iisus în ebraică înseamnă Domnul mântuiește. Adică fără de El nu poate exista mântuire. Iisus este adevărata mântuire (adică prin Dumnezeu) și este și Dumnezeu mântuitor după cum îi spune adevăratul Lui nume. Moise schimbând numele lui Osia în Iosua vrea să arate:
1. pe de o parte că proorocul de care a vorbit că va veni și va fi ca el (fiind deci dătător de un nou legământ) și de care evreii (dacă vor vrea să se mântuiască) vor trebui să asculte se va numi Iisus nu Isus:
2. iar pe de altă parte că va fi chiar Dumnezeu mântuitor și nu un mântuitor banal ca și alții sau antimântuitor ca antihrist și proorocii lui mincinoși.
Deut.18:15. Prooroc din mijlocul tău și din frații tăi, ca și mine, îți va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultați.

Hristos a înviat!
________________________________________
La cele de mai sus, după cercetare în limba ebraică, am adăugat și cele de aici:

http://www.scribd.com/doc/54246558/Iisus-cu-2-de-I

Aici se arată că în limba ebraică isus înseamnă mântuire dar din nume este scoasă (prin scoaterea primului I) tocmai particula care îl desemnează pe Dumnezeu ca mântuitor. Dar o mântuire fără de Dumnezeu o promite și antihrist care vrea să fie întocmai ca și Hristos dar fără de Hristos, căutând slava sa personală.


Ioan 7:18. Cel care vorbește de la sine își caută slava sa; iar cel care caută slava celui ce l-a trimis pe el, acela este adevărat și nedreptate nu este în el.
Ioan 5:43. Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi.
Ioan 5:44. Cum puteți voi să credeți, când primiți slavă unii de la alții și slava care vine de la unicul Dumnezeu nu o căutați?

Oricine crede că se poate mântui fără Iisus numai prin Isus (adică fără de Dumnezeu) are duhul lui antihrist


I.Ioan 2:22. Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.
I.Ioan 2:23. Oricine tăgăduiește pe Fiul nu are nici pe Tatăl; cine mărturisește pe Fiul are și pe Tatăl.
I.Ioan 4:1. Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.
I.Ioan 4:2. În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu.
I.Ioan 4:3. Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume.



Așadar isus este antihrist.


Iar numele de Iisus în ebraică înseamnă Domnul mântuiește și se arată că Iisus este și Dumnezeu și mântuiește dumnezeiește fiind sigurul și adevăratul mântuitor.
Mulți "mântuitori" au fost pe pământ, toți cei despre care credea lumea că o scapă de la ceva îi numea mântuitori de popoare. Dar fără de Dumnezeu au dus la iad pe cei ce i-au urmat. Unde este Hitler, unde este Stalin, unde este Ceaușescu, unde este Dunaan? Dacă însă numim mântuitori pe cei ce au slujit la mântuire, cum au fost proorocii și îngerii, care au arătat spre Hristos nici ei fără de Iisus, și acesta răstignit, nu au putut face nimic și nici nu au vrut a se numi mântuitori sau să fie fără de Dumnezeu deci doar cu Isus.
Cu alte cuvinte mântuirea este adusă de Tatăl prin Fiul în Sfântul Duh. Fiul S-a făcut om primind numele de Iisus care înseamnă Dumnezeu mântuitorul. Aceasta ne arată nouă că Dumnezeu S-a făcut Om ca pe om să-l facă dumnezeu după har. Dacă scoatem tocmai pe Dumnezeu scoțând litera Lui adică "I" de la יְהוָה din numele de Iisus cum oare ne-am mai putea îndumnezei prin Sfintele Scripturi, Sfintele Taine și dulcea rugăciune a lui Iisus?
Dacă scoatem tocmai "I" adică tocmai pe יְהוָה Ieș.3:14. “Eu sunt Cel ce sunt”. Apoi noi cum vom mai fi?

Amin!

Hristos a înviat!

Deși am tâlcuit teologic numele Domnului, Taina Lui nu se epuizează nici în aceasta și nici măcar nu se atinge. Ea se poate atinge doar prin gustare, prin rugăciunea lui Iisus practicată de ortodocși sub îndrumarea duhovnicilor.
Vă doresc din toată inima, la toți cei de pe forum, să ajungeți să gustați pe Domnul și dulcele Lui nume în Adâncul Tainei Lui, care nu are sfârșit nici în vecii vecilor. Amin!

__________________
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 28.05.2011 at 05:32:56.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.05.2011, 09:27:42
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Isus este antihrist.
Domnule, inteleg ca sunteti necredincios dar, va rog, nu mai aduceti blasfemii pe un forum crestin!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.05.2011, 09:34:22
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Domnule, inteleg ca sunteti necredincios dar, va rog, nu mai aduceti blasfemii pe un forum crestin!
Mai citește o dată tot ce a scris omul ăsta, și vezi dacă mai ai aceeși părere.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.05.2011, 09:41:19
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Nu am de gand sa citesc toate blasfemiile lui.
Imi e suficient ca a afirmat ca Isus este antihrist.
A mai scris un satanist pe forum ca Isus e lucifer.

Asemenea scrieri nu au cu ce sa te ajute.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.05.2011, 10:06:38
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Nu am de gand sa citesc toate blasfemiile lui.
Imi e suficient ca a afirmat ca Isus este antihrist.
A mai scris un satanist pe forum ca Isus e lucifer.

Asemenea scrieri nu au cu ce sa te ajute.
Draga mea, du-te caută cheița aia veche, șterge-o de rugină și deschide-ți un pic lacătul ăla uriaș ce-ți închide mintea! Apoi mai dă-ți un pic la o parte și vălul de pe ochi. S-ar putea să fii surprinsă.

Dl Anastasiu explica scrierea lui Iisus cu i sau doi i, dpdv teologic. El spune că este corect să scriem Iisus, pentru că Biblia vorbește și de un antihrist care vrea să fie exact ca Iisus. Dacă scoatem primul i din Iisus, numele lui nu mai are sensul de "Mântuitor". De aceea concluzia lui e că isus e antihristul. Nu Iisus.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.05.2011, 10:18:24
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi cer scuze daca sunt putin pe langa subiect, dar am o intrebare. Varianta in engleza a numelui lui Iisus Hristos, adica Jesus Christ e corecta? Nu dealta,dar toti de pe aici o folosesc. Jesus Christ e folosit ca si traducere si pentru Iisus Hristos si pentru Iisus Cristos si pentru isus.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.05.2011, 10:22:34
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Lilith, ce perspicace esti.
Doar cu termenul „teologic” ai cam exagerat.

Explicatiile de doi bani cum ca dacă scoatem primul i din Iisus, numele Lui nu mai are sensul de Mântuitor ci inseamna magar sau antihrist prindeau pe vremurile cand se spunea ca sectantii se inchid intr-o casa si sting lumina.

Astazi nu le mai cred nici ortodocsii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.05.2011, 10:34:34
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Lilith, ce perspicace esti.
Doar cu termenul „teologic” ai cam exagerat.

Explicatiile de doi bani cum ca dacă scoatem primul i din Iisus, numele Lui nu mai are sensul de Mântuitor ci inseamna magar sau antihrist prindeau pe vremurile cand se spunea ca sectantii se inchid intr-o casa si sting lumina.

Astazi nu le mai cred nici ortodocsii.
Eu nu am exagerat cu nimic, l-am parafrazat pe el. Sincer, etimologia cuvântului isus nu e în domeniul meu de interes. Dar vezi că el are și niște argumente și din câte văd, chiar niște studii. Dă-ți jos ochelarii de cal! Pentru o clipă măcar. Vei descoperi o nouă lume
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17