Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2011, 17:53:53
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Asa sunt unii, au satisfactie sa sanctioneze BOR-ul, numai BOR-ul, prin faptele individuale ale unor clerici.
Atata timp cat BOR nu se delimiteaza de acesti clerici si ii si sanctioneaza, e complice. Deci criticabila.

Citat:
Asta e preocuparea ta de baza, sa tot deschizi topice cu ceea ce vezi tu negativ in randul preotilor???
Atata timp cat parerea generala e ca fara religie suntem toti niste imorali (parere emisa si la nivel de Guvern), cred ca e perfect instructiv sa aflam ce fel de moralitate detin slujbasii religiei majoritare. Nu de alta, dar tot ei sunt aia care se bat in piept cu propria moralitate.

Citat:
Daca prin astfel de stiri doresti sa insinuezi ca Ortodoxia se identifica cu ei, gresesti profund, in rest, daca ai alt interes, tot inainte ... cred intr-adevar ca te plicitesti crunt :)
Pai ce e ortodoxia? Si cine e "detinatorul" ortodoxiei? Nu BOR? Astept sa imi spui si ca BOR nu are de a face cu ortodoxia.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.11.2011, 18:01:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai ce e ortodoxia? .
Aceasta e adevarata intrebare.
Cand vei gasi raspunsul la aceasta, atunci vei incepe sa vezi lucrurile in adevarata lor lumina.
Spor! daca incepi sa pui astfel de intrebari, esti pe drumul cel bun.
Succes in a gasi raspunsul!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.11.2011, 18:08:21
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Pai uite ,aici e adevaratul raspuns la adevarata intrebare . http://dexonline.ro/definitie/ortodoxie
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.11.2011, 18:10:33
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Aceasta e adevarata intrebare.
Cand vei gasi raspunsul la aceasta, atunci vei incepe sa vezi lucrurile in adevarata lor lumina.
Spor! daca incepi sa pui astfel de intrebari, esti pe drumul cel bun.
Succes in a gasi raspunsul!
As fi preferat un raspuns la obiect in locul unuia vag, dar se pare ca raspunsuri la obiect sunt dificil de obtinut pe forumul asta, mai ales la anumite intrebari.
Daca singurul lucru pe care trebuie sa il fac e sa gasesc raspunsul la intrebarea respectiva, de ce nu il dai tu, in loc de o afirmatie perfect vaga? Sau nici tu nu il ai, dar ai ales sa crezi chiar si in absenta sa?

Repet intrebarea: reprezinta BOR ortodoxia, sau nu?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.11.2011, 18:13:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu am vazut "cum se imbogatesc preotii" ci cum "se consolideaza Biserica".
Din cate am inteles , padurea devenise prpprietate privata. Deci nu poti fura un bun propriu.
Sunt de acord ca defrisarea masiva poate produce un dezastru ecologic. Dar nu am nici o sursa ca asa s-a procedat. Sunt ciudate legile asta, chiar prostesti as spune. Spre ex, am o cunostinta intr-un cartier al Tm, care in urma cu multi ani si-a cumparat o suprafata de teren foarte mare. A facut in timp doua case, si i-a ramas o bucata mare de pamant folosita ca livada. Acum doreste sa isi construiasca pe proprietatea personala o casa ptr una din fete. Si autoritatile ce crezi? NU, ptr ca e inregistrat ca spatiul verde, si e plantat cu pomi(pe care tot gazda i-a plantat ) si nu are voie sa construiasca nimic acolo. Pana unde isi permite acest virus sa intre in vietile noastre?Pana unde isi permite sa ne lezeze libertatea tocmai in numele asa ziselor drepturi ale omului?
Asa ca toate aceste remarci rautacioase, sunt spuse doar de un suflet certat cu Dumnezeu, care mocneste de fustrare si rautate.
Oare ma intreb, unii oameni nu au altceva de facut decat sa trieze toate stirile care defaimeaza Biserica si apoi sa inceapa sa improste cu noroi?
E dovada cea mai clara a unuei persoane intr-un continuu razboi sufletesc.
asa se consolideaza Biserica? prin defrisari ilegale?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.11.2011, 18:14:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ce să înțelegem de aici, că nimeni nu are dreptul să-i critice pe preoți, nici măcar atunci când încalcă legile țării ?
intelegi bine ...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.11.2011, 18:16:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sigur ca da!

Cate kg de aur vedeti?
Cum se imbogatesc preotii?
Cat costa o inmormantare?
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce?
Noi Nascuti traficati de Biserica Catolica.
vrei sa spui ca nimic din toate astea nu pleaca de la un caz real?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.11.2011, 19:58:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asa se consolideaza Biserica? prin defrisari ilegale?
ilegalitatea au stabilit-o oameni ca dvs.
Se cuvine ca Aceluia care a facut toate cele vazute, deci implicit si padurea, sa i se aduca jerfa spre consolidarea casei sale tocmai din creatia sa.Cu atat mai mult cat padurea era proprietatea bisericii.
La fel cum un taran, care face cojoace poate sa le vanda ptr a-si face o casa sau a-si cumpara o haina.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.11.2011, 20:05:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ilegalitatea au stabilit-o oameni ca dvs.
Se cuvine ca Aceluia care a facut toate cele vazute, deci implicit si padurea, sa i se aduca jerfa spre consolidarea casei sale tocmai din creatia sa.Cu atat mai mult cat padurea era proprietatea bisericii.
La fel cum un taran, care face cojoace poate sa le vanda ptr a-si face o casa sau a-si cumpara o haina.
nu vreau sa fiu ironic, dar exista niste legi in tara asta.
iar daca oamenii bisericii nu le respecta, la ceilalti de ce mai avem pretentii?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.11.2011, 20:08:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Se cuvine ca Aceluia care a facut toate cele vazute, deci implicit si padurea, sa i se aduca jerfa spre consolidarea casei sale tocmai din creatia sa.
Aha. Deci defrisam in nestire pentru Acela, care in omnipotenta, omniscienta si maretia Sa, are nevoie tare mare ca niste furnici sa ii ridice diverse edificii, ca niste furnici (alese) sa se impopotoneze cu aur si pietre pretioase, in timp ce predica lucruri niciodata graite de fiul Aceluia.

Mai ramane sa dovedim si ca respectivii il reprezinta pe Acela, si am incheiat cazul. Legal vorbind.

Citat:
La fel cum un taran, care face cojoace poate sa le vanda ptr a-si face o casa sau a-si cumpara o haina.
Serios? Taranul omoara oile altuia ca sa faca respectivele cojoace, sau pe ale lui?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii din diaspora sophia Preotul 131 15.06.2010 19:16:58
Cele doua preotii Marius22 Preotul 4 30.09.2009 12:13:02
CE ne fac preotii nostrii Laurentiu Generalitati 50 17.09.2007 18:18:11