Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2011, 10:46:22
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Multe religii fac slujbe gratis dar trimit enoriasii in iad

Ortodoxia este credinta adevarata , cel mai mare bun al omului. Sa nu uitam asta si sa nu uitam ca parasirea ortodoxiei poate insemna iad, fiind un pacat mare, daca nu exista intoarcere la ortodoxie. Religiile care nu au botezul nu pot trimite oamenii in rai Ioan 3:3 Ioan 3:5 si chiar si protestantii care au botezul pot trimite ortodocsii in iad caci nu au spovedirea care sa stearga pacatul parasirii Bisericii si indepartarii de adevar.Sa ne ajute Dumnezeu sa ramanem la adevar. Preotii ortodocsi au Duhul sfant si slujbele lor pot scoate suflete din iad.

Ioan 3
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Nasterea de sus sau din apa si din duh insemna botez deci nu botez nu rai si de asta islamicii si altii care nu au botez cand vin din coma nici unul nu zice ca vine din rai spre deosebire de crestini. Protestantii care au renuntat la sfanta Impartasanie pentru viata vesnica Ioan 6:53 ca sa faca problema mai mare au renuntat si la spovedire deci pacatul parasirii ortodoxiei si mergerii in ratacire nu poate fi sters prin spovedire care nu mai exista dand posibilitatea fostilor ortodocsi sa aterizeze in iad.


Ingerul cazut racneste ca un leu si iti da si slujbe gratis, si cununii in aer liber si cu parasuta numai sa te trimita in iad. Doamne fereste. Ar fi bine ca sa se faca fonduri la fiecare Biserica pentru cei saraci ca sa beneficieze si ei de toate cele trebuitoare. De asemenea este bina daca ar aparea asigurari de viata unde daca platesti o suma pe luna, ti se plateste inmormantarea la sfarsitul vietii. Poate un astfel de fond ar trebui sa existe lanaga Biserici unde sa contribuie luna perssoanele in varsta. As vrea sa ma gandesc la o religie in care conducatorii religiosi nu sunt platiti si totusi nu gasesc niciuna, chair si dintre celea ce isi trimit toti enoriasii in iad.

Last edited by spre_rasarit; 08.11.2011 at 11:07:02.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2011, 11:38:51
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Drept sa fiu, daca pe mine un sarman m-ar ruga sa muncesc gratis sau sefii o ora in plus, nu stiu cat as munci. Desi toate astea sunt bune si stiu ca Dumnezeu ma va rasplati cel putin insutit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2011, 16:31:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Nu înțeleg de ce te-ai simțit obligat să "contracarezi" topicul acela cu preotul nemilos printr-o murdărie... E un neadevăr ce încerci să demonstrezi, căci nici confesiunile nici reprezentanții lor nu te trimit în Iad/Rai, ci doar credința ta personală în Iisus Hristos și răspunsul pe care-l dai harului Său mântuitor.

Celelalte confesiuni - în speță cele neoprotestante fac slujbele (botezuri, cununii, înmormântări) în mod gratuit și oficial și neoficial. Asta desigur, nu înseamnă că confesiunile respective sunt mântuitoare (doar Hristos este Mântuitor), dar spune totuși ceva privitor la cum au înțeles să trăiască credința creștină...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2011, 18:17:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Drept sa fiu, daca pe mine un sarman m-ar ruga sa muncesc gratis sau sefii o ora in plus, nu stiu cat as munci. Desi toate astea sunt bune si stiu ca Dumnezeu ma va rasplati cel putin insutit.
da, dar tu nu esti slujitor al altarului.
nu peste capul tau si-a pus arhiereul mainile, nu tu ti-ai ales un drum, ce prin definitie te face indrumator si model de viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2011, 15:10:40
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit ...

Sunt botezat ortodox, iubesc ortodoxia, asta e religia unde cugetul meu s-a regasit mereu si a primit toate raspunsurile. Insa privind la oameni cu mentalitate ca a ta ajung la o concluzie: ori esti tu de alta religie, ori sunt eu de alta religie si coincidenta a facut ca amandoi sa ne numim ortodocsi. Insa daca asta e ortodoxismul, cel pe care il propui tu, atunci cu mana pe inima spun impacat, ca imi iau catrafusele si ma mut de buna voie in iad. Prefer fratii mei de orice alta religie decat oameni cu gandire atat de limitata ca a ta, incat pana si o furnica e un dumnezeu mai mare decat dumnezeul tau.

Traim intr-un secol al iluminismului...zic asta privind in urma si analizand viata unui om care nu demult ''mizeria societatii'' il obliga ca singura lui preocupare e sa munceasca toata ziua pentru o bucata amarata de paine, iar educatia sa fie un lux pentru el. Eu cred ca ar trebui sa apreciem ca Pronia ne-a oferit posibiliatatea ca hrana si toate nevoile primordiale sa le primim mult mai usor in ziua de azi, asta tocmai ca omul sa isi permita sa dea mai multa atentie ratiunii si intelectului.

Eu zic ca avem destula informatie si cultura pusa la dispozitie incat sa ne educam cugetul si gandirea sa priveasca dintr-o alta perspectiva.

''spre_rasarit'', poate ai mai multe cunostinte teologice decat mine, insa cu toata dragostea te sfatuiesc sa iti revizuiesti atitudinea asta religioasa...sa lasam povestile despre rai si iad doar atunci cand le vom vedea. Sper sa ne intalnim post-mortem macar pentru o clipa si sa ne dam dreptate sau sa ne certam reciproc.

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2011, 15:21:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Sunt botezat ortodox, iubesc ortodoxia, asta e religia unde cugetul meu s-a regasit mereu si a primit toate raspunsurile. Insa privind la oameni cu mentalitate ca a ta ajung la o concluzie: ori esti tu de alta religie, ori sunt eu de alta religie si coincidenta a facut ca amandoi sa ne numim ortodocsi. Insa daca asta e ortodoxismul, cel pe care il propui tu, atunci cu mana pe inima spun impacat, ca imi iau catrafusele si ma mut de buna voie in iad. Prefer fratii mei de orice alta religie decat oameni cu gandire atat de limitata ca a ta, incat pana si o furnica e un dumnezeu mai mare decat dumnezeul tau.
of, of , vorbim cu atata usurinta despre iad, de parca ar fi iadul dragut din Ivan Turbinca, in care au si femei, si bautura si tigari.
Fratilor, iadul e infricosator!
Imaginati-va cel mai oribil lucru de pe lumea asta(sa fi spanzurat de par si sa ti se dezlipeasca scapul si acesta sa ramana atarnat, sau sa ti se injecteze noroi in creier, sau sa ti se desfaca carnea de pe trup bucatica cu bucatica cu un cleste inrosit) si asta e nimic.
Iadul e mult mai mult decat atat ! de 1000 de ori mai mult! Mintea umana nu poate concepe cata durere va fi in iad! Sa nu ne jucam cu cuvintele!
am dat exemplele acelea deoarece cunosc oamenii care au fost chinuiti in halul acela, si au devenit mucenici
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2011, 15:57:36
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Drept sa fiu, daca pe mine un sarman m-ar ruga sa muncesc gratis sau sefii o ora in plus, nu stiu cat as munci. Desi toate astea sunt bune si stiu ca Dumnezeu ma va rasplati cel putin insutit.
Mult ai sters din gresalele tale, dragul meu, prin aceasta marturisire si frumos si adevarat ai scris la initierea topicului.
Dumnezeu sa te lumineze in toate zilele tale!
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2011, 13:34:30
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Credinta personala se manifesta si prin alegerea Bisericii intemeiata de un om Luther, pe la anul 1500+ cu toate ratacirile ei , sau a Bisericii intemeiata de IIsus in anul 33, Ortodoxia. Pentru ca Luther nu imi poate da nici viata vesnica, nici rai, si pentru ca Iisus este parte din Sfanta Treime si mi le poate da pe toate, am ales Biserica lui IIsus , ORTODOXIA. Nu sunt convins ca poti trai viata crestina in afara Bisericii crestine . Multi oameni de dinainte de anul 5500 de la creatie au facut bine si au trait cum zici tu inclusiv Abraham dar au ajuns in iad pentru ca nu au fost botezati. Au facut bine dar nu au trait crestineste caci a trai crestineste poate insemna si sa te spovedesti ,botezi si cumineci si altele care nu sunt prezente in alte religii incluzand denominatiuni protestante. Daca a trai crestineste insemna a ajuta cu ceva pe aproapele si musulmanul poate trai crestineste.

Last edited by spre_rasarit; 10.11.2011 at 13:49:21.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2011, 13:45:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
a Bisericii intemeiata de IIsus in anul 33, Ortodoxia.
A menționat Iisus vreodată că Biserica Lui se va numi Biserica Ortodoxă?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2011, 14:04:36
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Daca a trai crestineste insemna a cred in IIsus atunci e altceva. De fapt nu stiu definitia la a trai crestineste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se trimit pomelnice la Manastiri? cred_cu_adevarat Generalitati 44 20.03.2011 17:44:13
Operatii pe cord - GRATIS OmuBun Umanitare 1 18.02.2010 13:23:58
Pot enoriasii sa ajute preotul (ca om)? sophia Preotul 2 15.06.2009 16:36:00