Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 18.02.2017, 11:30:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Nu chiar.
Ce se pomeneste in catehismul vostru e o apostazie mult mai colosala ce o sa vina, inter-religioasa, nu niste raspopiti si alti credinciosi hardcore care au alergie cand vad putina apropiere intre bisericile traditionale, apostolice.
Parca aveam si noi cateva avertizari profetice despre asta.
Dar de venii vorba de ecumenism, nu o zic ca sa arunc cu noroi in voi sau ceva, si vreau opinia ta sincera, dar ce in mama ei de treaba face Suveranul Pontif cu neo-protestantii?
Ca ma sperie.
http://www.catholicherald.co.uk/issu...elical-gamble/
Ok, inteleg ca ati inceput voi cu ideea de reunificare a Crestinatatii.
Inteleg si ca v-ati impacat cu luteranii pe teologie acum 18 ani(ma rog, mai mult ati zis amandoi "da, aia pe care i-am anatemizat in consiliile noastre? Nu sunteti voi, ca nu credeti in ideile alea.")
Si ca e fan al catolicismului carismatic(care si aceste practici ridica intrebari mari, dar aia e alta discutie), si vrea sa le faca un fel de semi-ordinariat personal celor cu apucaturi inspre zona asta, folosindu-se si de cei din Miscarea de Convergenta(ca e istet si tactic Francisc, n-ai ce sa ii zici).
Dar cum Doamne Fereste sa participi in mod repetat si entuziast, ca episcop catolic, la slujbe penticostale si sa ingenunchezi ca sa iti dea aia Duhul Sfant.
Si mai tarziu sa zici ca "Nu sunt interesat de convertirea Evanghelicilor la catolicism. Vreau ca oamenii să Il găsească pe Iisus în propria lor comunitate. Hai să fim despre afisarea iubirii lui Iisus".
Chiar si ca ortodox, ma face super ingrijorat treaba asta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #752  
Vechi 18.02.2017, 12:32:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu chiar.
Ce se pomeneste in catehismul vostru e o apostazie mult mai colosala ce o sa vina, inter-religioasa, nu niste raspopiti si alti credinciosi hardcore care au alergie cand vad putina apropiere intre bisericile traditionale, apostolice.
Parca aveam si noi cateva avertizari profetice despre asta.
Dar de venii vorba de ecumenism, nu o zic ca sa arunc cu noroi in voi sau ceva, si vreau opinia ta sincera, dar ce in mama ei de treaba face Suveranul Pontif cu neo-protestantii?
Ca ma sperie.
http://www.catholicherald.co.uk/issu...elical-gamble/
Ok, inteleg ca ati inceput voi cu ideea de reunificare a Crestinatatii.
Inteleg si ca v-ati impacat cu luteranii pe teologie acum 18 ani(ma rog, mai mult ati zis amandoi "da, aia pe care i-am anatemizat in consiliile noastre? Nu sunteti voi, ca nu credeti in ideile alea.")
Si ca e fan al catolicismului carismatic(care si aceste practici ridica intrebari mari, dar aia e alta discutie), si vrea sa le faca un fel de semi-ordinariat personal celor cu apucaturi inspre zona asta, folosindu-se si de cei din Miscarea de Convergenta(ca e istet si tactic Francisc, n-ai ce sa ii zici).
Dar cum Doamne Fereste sa participi in mod repetat si entuziast, ca episcop catolic, la slujbe penticostale si sa ingenunchezi ca sa iti dea aia Duhul Sfant.
Si mai tarziu sa zici ca "Nu sunt interesat de convertirea Evanghelicilor la catolicism. Vreau ca oamenii să Il găsească pe Iisus în propria lor comunitate. Hai să fim despre afisarea iubirii lui Iisus".
Chiar si ca ortodox, ma face super ingrijorat treaba asta.
Ai dreptate, si iti impartasesc ingrijorarea, si e posbil, uman vorbind, ca ierarhi din toate bisericile sa fie nu vinduti, cit sub acoperire. Insa Biserica face acest joc periculos, al interectiunii riscante cu politicul, din ziua nefasta a iesitului din catacombe. Ce se face in ziua de astazi este cumva, ca si cind Ioan Botezatorul ar fi fost un frecvent invitat de onoare si un bun colaborator al curtii lui Irod. Nu mai zic de Isus Insusi.
Insa, nici una nici alta nu scuza schisma. Asta nu intra in craniile groase ale creaturilor ratacite de la Radeni.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #753  
Vechi 18.02.2017, 13:27:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Nota: De fapt, ideea restaurarii Oecumenului Crestin e veche, dar catolicii au creat Institutul pt Unitatea Crestina, sau cum se cheama, si au ramasa mari fani de atunci, ca au vazut ca obtin mai mult progres asa.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #754  
Vechi 18.02.2017, 23:25:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dar cum Doamne Fereste sa participi in mod repetat si entuziast, ca episcop catolic, la slujbe penticostale si sa ingenunchezi ca sa iti dea aia Duhul Sfant.
Si mai tarziu sa zici ca "Nu sunt interesat de convertirea Evanghelicilor la catolicism. Vreau ca oamenii să Il găsească pe Iisus în propria lor comunitate. Hai să fim despre afisarea iubirii lui Iisus".
Chiar si ca ortodox, ma face super ingrijorat treaba asta.
Luteranismul si toate derivele lui ulterioare, fata de care luteranismul princeps al lui Luther pare culmea ortodoxiei, a fost definitiv condamnat de Conciliul din Trent. Asta nu inseamna ca nu exista luterani si, in general, (neo) protestanti care il cauta cu sinceritate pe Dumnezeu.

De aici si pana la a participa la circariile cu duhul sfant din cadrul "slujbelor" penticostale e o distanta lunga, pe care niciun episcop catolic nu ar trebui sa o parcurga. Iar daca o face, nu e un exemplu de urmat. Dar nici un motiv ca sa intru in schisma nu e. Un motiv de schisma ar fi daca m-ar obliga pe mine sa fac eu chestia asta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #755  
Vechi 19.02.2017, 09:30:04
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Luteranismul si toate derivele lui ulterioare, fata de care luteranismul princeps al lui Luther pare culmea ortodoxiei, a fost definitiv condamnat de Conciliul din Trent.
Pai tocmai la asta ma refeream
Ca "Declaratia comună privind Doctrina îndreptătirii" scrisa in '99, arata ca dupa ce au dialogat mai mult, "the post-Vatican II ecumenical dialogue has led to a notable convergence concerning justification, with the result that this Joint Declaration is able to formulate a consensus on basic truths concerning the doctrine of justification. In light of this consensus, the corresponding doctrinal condemnations of the sixteenth century do not apply to today's partner."

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De aici si pana la a participa la circariile cu duhul sfant din cadrul "slujbelor" penticostale e o distanta lunga, pe care niciun episcop catolic nu ar trebui sa o parcurga. Iar daca o face, nu e un exemplu de urmat. Dar nici un motiv ca sa intru in schisma nu e. Un motiv de schisma ar fi daca m-ar obliga pe mine sa fac eu chestia asta.
Eu nu am zis sa va faceti sede. Ti-am cerut doar opinia.
Dar ce face Francisc e destul de eretic si anti-canonic.
Desigur, nu a zis nimic ex-cathedra, dar e posibil sa semneze acordul ala catolico-evangelic anul asta.
Palmer told me the draft Declaration has three elements: the Nicean-Constantinople Creed, which Catholics and evangelicals share; the core of the Catholic-Lutheran declaration of 1999 making clear there is no disagreement over justification by faith; as well as a final section asserting that Catholics and evangelicals are now united in mission because we are declaring the same Gospel

The closing section speaks of the importance of freedom of conscience and the need for Catholics and evangelicals to respect each others mission fields and treat the other with respect, not as rivals.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 19.02.2017 at 09:38:01.
Reply With Quote
  #756  
Vechi 19.02.2017, 11:47:21
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Parintele Calistrat,Manastirea Vladiceni:
"Se apucă tot felul de oameni "necopți" teologic (la minte) în lumina Duhului Sfânt și postează pe internet numai postări agresive la adresa ierarhilor, de la un capăt la altul și îi numesc Antihriști, Eretici.. etc. Dar, încredințarea deplină a Adevărului Ortodox, se face doar în Biserică în fața Altarului.. Nu se vorbește din spatele unui ecran de calculator, tolănit pe pat și dându-ți cu părerea despre ce a spus sfântul cutare, sau sfântul cutare..
Du-te la cei care au stat în închisori la Pitești, la Aiud, la Gherla, în acele Uzine Ucigașe de Oameni, și întreabă-i pe ei, să îți spună cum au stat flămânzi, bătuți, chinuiți, torturați.. și totuși au rămas ortodocși.. Ce ușor le era și lor să se răzvrătească și să se radicalizeze.. Dar NU! Au spus așa: "NU NE RĂZBUNAȚI!!!!!"
Căci acolo, ei au învățat ce înseamnă Școala Rugăciunii, acolo au învățat Adevărata Smerenie și Adevărata Ortodoxie, acolo au descoperit Biserica și chiar pe Hristos! Vă recomand să citiți Demostene Andorescu și Radu Gyr, căci trebuie să vedeți ce au emanat niște oameni, ce Substanță Liturgică, câtă finețe literară, câtă adâncime și profunzime teologică.. Iar ei știau, că lumea, trăiește în nepăsare, în libertate de gândire, de libertate de exprimare, de libertate de voință.. libertatea de a lua decizii!
"Dar cine ne oprește pe noi să facem ce vrem sau să nu facem cum vrem?" Nimeni!
DAR PE EI, I-AU OPRIT CONȘTIINȚA LOR!"
Reply With Quote
  #757  
Vechi 19.02.2017, 13:24:35
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

cu multi ani in urma eram in zona iasiului cu serviciul si, daca nu fac o confuzie teribila, am vizitat si manastirea vladiceni, daca e cea in apropiere de sp socola. intrand in biserica manastirii am vazut o priveliste ingrozitoare, dupa parerea mea si a celor cu care eram, cateva zeci de persoane se tarau la propriu pe podea, exact ca niste viermi. am plecat repede de acolo. daca asa crede biserica ortodoxa ca trebuie sa ne prezentam in fata Lui atunci se inseala cumplit.

i-as propune venerabilului preot sa ne indrume sa citim si cartea lui nicu steinhardt si s-o citeasca el insusi, sa nu uite cati dintre clericii ortodocsi au facut pactul cu diavolul/securitatea, unii dintre ei incalcand chiar si taina spovedaniei. si ma gandesc si la sutele de preoti greco-catolici care au murit in temnitele securiste in timp ce BOR se arunca asupra bisericilor acestei brave comunitati, biserici construite numai si numai din banii lor, nu prin cerseala de la stat.

apoi, mai bine culcat si cu laptopul in brate decat deloc.
Reply With Quote
  #758  
Vechi 19.02.2017, 14:12:41
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
cu multi ani in urma eram in zona iasiului cu serviciul si, daca nu fac o confuzie teribila, am vizitat si manastirea vladiceni, daca e cea in apropiere de sp socola. intrand in biserica manastirii am vazut o priveliste ingrozitoare, dupa parerea mea si a celor cu care eram, cateva zeci de persoane se tarau la propriu pe podea, exact ca niste viermi. am plecat repede de acolo. daca asa crede biserica ortodoxa ca trebuie sa ne prezentam in fata Lui atunci se inseala cumplit.

i-as propune venerabilului preot sa ne indrume sa citim si cartea lui nicu steinhardt si s-o citeasca el insusi, sa nu uite cati dintre clericii ortodocsi au facut pactul cu diavolul/securitatea, unii dintre ei incalcand chiar si taina spovedaniei. si ma gandesc si la sutele de preoti greco-catolici care au murit in temnitele securiste in timp ce BOR se arunca asupra bisericilor acestei brave comunitati, biserici construite numai si numai din banii lor, nu prin cerseala de la stat.

apoi, mai bine culcat si cu laptopul in brate decat deloc.

Ma amuza teribil,dupa ce ca suntem praf si nu facem nimic si ni se tot repeta lucrul asta;ba,tot la fel ramanem!Pana cand nu da pronia o palma peste ceafa,tot degeaba.Nici nu vreau sa mai am treaba cu asa zisul forum de cunoscatori in ale teologiei!Succes si drum bun fratilor in continuitatea misiunii de invatare a celor nepriceputi!Voi aveti raspunsuri ptr orice!
Reply With Quote
  #759  
Vechi 19.02.2017, 14:20:55
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Ma amuza teribil,dupa ce ca suntem praf si nu facem nimic si ni se tot repeta lucrul asta;ba,tot la fel ramanem!Pana cand nu da pronia o palma peste ceafa,tot degeaba.Nici nu vreau sa mai am treaba cu asa zisul forum de cunoscatori in ale teologiei!Succes si drum bun fratilor in continuitatea misiunii de invatare a celor nepriceputi!Voi aveti raspunsuri ptr orice!
nu "voi", doar eu am raspuns. dar, vezi dta, am facut-o doar pentru ca iarasi ai vrut sa dai o palma virtuala, de data asta prin spusele parintelui Calistrat. si, daca nu-s dat la invatatura teologica te asigur ca la invatatura istorica sunt, sunt multe greseli in spusele dumnealui, ca sa nu le spun altfel.

suntem egali aici, asa cum suntem egali si in fata Lui. indiferent cat de buni sau rai suntem, nu suntem sfinti, nici noi si nici preotii nostri.
Reply With Quote
  #760  
Vechi 19.02.2017, 14:29:32
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Palma virtuala ai inteles tu,ca de altfel multi inteleg numai ce vor ei.Parintele Calistrat in ceea ce a spus nu a facut referire la acei preoti care colaborau cu securitatea,cred ca nu am vazut ceea ce a spus.Nicoale,pardon Nicu Steinhardt,apropo.Daca e asa cum spui ca Biserica a facut totul numai din banii lor,pai atunci duceti-va la Patriarhie,dati jos ierarhii,apucati-va de instruirea poporului,schimbati duhovnicii,ca ei nu cunosc,nu au citit,nu au habar de nimic,nu mai avem nevoie de ei,ca stim noi.Asa e simplu sa spui ca unii preoti au colaborat cu securitatea,dar te-ai intrebat daca erai in locul lor ce ai fi facut?Asa smardoiala cibernetica au toti.Cand iti ajunge cutitul la os,nu stiu cati mai au curajul sa se mai dea cunoscatori.Cand iti spune doctorul ca ai cancer si mori in 2 luni,nu stiu daca mai poti sa contrazici duhovnicii.
Reply With Quote
Răspunde