Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.04.2010, 20:10:20
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Idyahoo Vezi mesajul
Buna ziua. Am apelat la aest forum pentru ca am nevoie de ajutor, este foarte grav. Simt ca sufletul meu este pierdut. Sa va spun cate ceva despre mine: sunt o femeie rea la suflet cred, am facut foarte mult rau oamenilor din jurul meu, uneori cu era intentie, alteori din nepasare, alteori fara sa vreau. Am ranit foarte m,ulti oameni, mi-am batut joc de oamenii care au tinut la mine si i-am alungat din viata mea, gandindu-ma ca nu am nevoie de ei. Sunt o mare pacatoasa mai ales in ale sexului. Nu vreau sa intru in amanunte pentu ca nu vreau sa smintesc pe nimeni. Asa ca am sa spun despre asta doar atat: nu am pe nimeni, nimeni nu vrea sa se apropie de mine, dar nici eu nu las asta, si astfel, sunt multe ispite cum ar fi filmele xxx pe internet. I-am promis de multe ori lui Dumnezeu ca am sa ma las de acest pacat, asa cu faramita aia de credinta pe care o am in mine si mi-am cerut iertare, dar de fiecare data am luat-o de la capat. Mai am foarte multe pacate cum ar fi cea a minciunii, pacat care exista la mine inca de acnd eram mica, nu e zi sa nu mint. Nu trebuie sa am vreun motiv anume ca sa fac asta, mi-a intrat in obisnuinta sa mint si o fac uneori fara sa imi dau seama, de la lucruri marunte, pana la lucruri importante. Si mai am foarte multe pacate, dar acestea cred eu ca sunt cele mai grave pentru ca sunt vechi, au devenit o rutina in viata mea. Eu vreau sa ma spovedesc, dar nu vreau sa ma duc la preotul meu duhovnic. Nu ma intelegeti gresit, este un om bun, dar nu simt sa imi mai deschid sufletul in fata lui. Mereu m-am dus la preoti diferiti pentru ca mereu mi-a fost rusine de pacatele mele si mi-am tot schimbat duhovnicii. La fel si acum,. o sg data m-am dus la acest preot si acum iar vreau sa ma duc la altcineva pentru ca mi-e prea rusine. Mi-e rusine rau, chiar si de dvs , dar diferenta e ca dvs nu ma cunoasteti, nu sitit cine sunt, nu m-ati vazut niciodata si de aceea imi e mai usor sa cer ajutor aici, pe acest forum.
Vreau sa scap de ele ! Nu mai pot, am sufletul greu, vreau sa o iau pe calea credintei dar imi este foarte greu. Inainte nu eram asa, era o fata cuminte, dar acum am ajuns de ultima speta. Mi-e rusine de mine, si nu vreau sa ajung sa ma urasc desi uneori mi-o spun. Vreau ca Dumnezeu sa ma ierte, vreau sa ma schimb sa ma fac buna, sa fiu sincera, sa am si eu credinta si sa imi simt sufletul ca un fulg. Mi se intampla numai rele si trec printr-o perioada foarte grea, si relele astea cred ca sunt pedeapsa de la Dumnezeu pentru tot raul pe care il fac. Am nevoie de ajutor ! Dati-mi va rog, un sfat, nu radeti de mine, nu aruncati cu piatra in mine, va rog, am nevoie doar de intelegere (
Am trecut si eu prin starea asta pe care o ai, de rusine. Este destul de dificila situatia dar sa stii ca atunci cand tu faci un pas spre Dumnezeu, El face 1000 catre tine. Rusinea de la spovedanie e o ispita pe care sper ca ai trecut-o deja (avand in vedere ca pana acum a trecut multi timp de cand ai postat aci). Solutia este sa accepti sa te marturisesti si sa infrunti rusinea si sa mergi la duhovnicul tau.(nu iti recomand sa iti schimbi duhovnicul fara sa ceri binecuvantare de la cer de la care vrei sa pleci).
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.04.2010, 20:53:57
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Idyahoo Vezi mesajul
Buna ziua. Am apelat la aest forum pentru ca am nevoie de ajutor, este foarte grav. Simt ca sufletul meu este pierdut. Sa va spun cate ceva despre mine: sunt o femeie rea la suflet cred, am facut foarte mult rau oamenilor din jurul meu, uneori cu era intentie, alteori din nepasare, alteori fara sa vreau. Am ranit foarte m,ulti oameni, mi-am batut joc de oamenii care au tinut la mine si i-am alungat din viata mea, gandindu-ma ca nu am nevoie de ei. Sunt o mare pacatoasa mai ales in ale sexului. Nu vreau sa intru in amanunte pentu ca nu vreau sa smintesc pe nimeni. Asa ca am sa spun despre asta doar atat: nu am pe nimeni, nimeni nu vrea sa se apropie de mine, dar nici eu nu las asta, si astfel, sunt multe ispite cum ar fi filmele xxx pe internet. I-am promis de multe ori lui Dumnezeu ca am sa ma las de acest pacat, asa cu faramita aia de credinta pe care o am in mine si mi-am cerut iertare, dar de fiecare data am luat-o de la capat. Mai am foarte multe pacate cum ar fi cea a minciunii, pacat care exista la mine inca de acnd eram mica, nu e zi sa nu mint. Nu trebuie sa am vreun motiv anume ca sa fac asta, mi-a intrat in obisnuinta sa mint si o fac uneori fara sa imi dau seama, de la lucruri marunte, pana la lucruri importante. Si mai am foarte multe pacate, dar acestea cred eu ca sunt cele mai grave pentru ca sunt vechi, au devenit o rutina in viata mea. Eu vreau sa ma spovedesc, dar nu vreau sa ma duc la preotul meu duhovnic. Nu ma intelegeti gresit, este un om bun, dar nu simt sa imi mai deschid sufletul in fata lui. Mereu m-am dus la preoti diferiti pentru ca mereu mi-a fost rusine de pacatele mele si mi-am tot schimbat duhovnicii. La fel si acum,. o sg data m-am dus la acest preot si acum iar vreau sa ma duc la altcineva pentru ca mi-e prea rusine. Mi-e rusine rau, chiar si de dvs , dar diferenta e ca dvs nu ma cunoasteti, nu sitit cine sunt, nu m-ati vazut niciodata si de aceea imi e mai usor sa cer ajutor aici, pe acest forum.
Vreau sa scap de ele ! Nu mai pot, am sufletul greu, vreau sa o iau pe calea credintei dar imi este foarte greu. Inainte nu eram asa, era o fata cuminte, dar acum am ajuns de ultima speta. Mi-e rusine de mine, si nu vreau sa ajung sa ma urasc desi uneori mi-o spun. Vreau ca Dumnezeu sa ma ierte, vreau sa ma schimb sa ma fac buna, sa fiu sincera, sa am si eu credinta si sa imi simt sufletul ca un fulg. Mi se intampla numai rele si trec printr-o perioada foarte grea, si relele astea cred ca sunt pedeapsa de la Dumnezeu pentru tot raul pe care il fac. Am nevoie de ajutor ! Dati-mi va rog, un sfat, nu radeti de mine, nu aruncati cu piatra in mine, va rog, am nevoie doar de intelegere (
Fara efort si un pic de jertfa nu are cum sa te ajute nimeni. Din cate vad tu cunosti deja remediile: spovedania, rugaciunea si infranarea, dar fiindca ai venit pe acest forum, banuiesc ca astepri si alte variante de raspuns, fiindca nu prea iti priesc cele pe care tu deja le stii si sunt de altfel si cele mai bune. Minciuna sa stii ca este un pacat cu mai multe taisuri si poate face mult rau celor din jurul tau, inclusiv tie, nu intamplator vrajmajul mai este denumit si tatal vicleniei si al minciunii. Incearca in primul rand sa fii mai corecta cu cei din jurul tau. Cereti iertare de la cei pe care i-ai mahnit sau i-ai suparat cu ceva, calca-ti pe orgolii si mandrie. Prin minciuna se cultiva cel mai bine mandria si slava de sine si probabil ca de aici ti se trag toate deoarece mandria este denumita pe buna dreptate mama tuturor pacatelor.

Trebuie sa mai intelegi un aspect, minciuna chiar daca aparent este mica poate face mult rau. Impune-ti sa fii corecta cu cei din jurul tau si cauta sa-i superi cat mai putin. Nu mai calca pe adevar, ci cauta sa-l cultivi si ai sa vezi ca lucrurile au sa se schimbe chiar daca asta presupune a-ti calca orgoliile si mandria in picioare.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.04.2010, 22:09:16
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

de una singura nu vei putea sa scapi de nicio patima,indiferent de natura ei.....iar aici pe forum nu vei gasi decat vorbe,sfaturi si intentii bune pt ca cu mai mult nimeni de aici nu te poate ajuta...cel mai bine ar fi sa povestesti ceea ce simti cuiva apropiat,o prietena,o ruda,care sa fie o persoana de incredere si sa te sprijine mereu,sa te incurajeze sa te indrepti si sa mergi la biserica
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.04.2010, 07:55:14
mariasimarta's Avatar
mariasimarta mariasimarta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Mesaje: 19
Implicit am revenit

De ce am zis de manastire pt ca daca e sa te casatoresti in ziua de azi nu mai sunt barbati care sa tina cele ale casatoriei stricte...asa cum trebuie...care sa se infraneze de la taote cela atunci cand trebuie.Casatoria in ziua de azi nu mai este ridicata la rangul de taina asa cum spunea parintele Arsenie Boca....este o cruce mult mai grea cea a casatoriei din punctul meu de vedere....e mai greu sa se infraneze 2 oameni decat unul singur.
.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.04.2010, 11:22:03
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariasimarta Vezi mesajul
De ce am zis de manastire pt ca daca e sa te casatoresti in ziua de azi nu mai sunt barbati care sa tina cele ale casatoriei stricte...asa cum trebuie...care sa se infraneze de la taote cela atunci cand trebuie.Casatoria in ziua de azi nu mai este ridicata la rangul de taina asa cum spunea parintele Arsenie Boca....este o cruce mult mai grea cea a casatoriei din punctul meu de vedere....e mai greu sa se infraneze 2 oameni decat unul singur.
.Doamne ajuta!
Nu te duci la manastire decat daca ai chemare pentru asta si numai atuncea. Parintele Arsenie Papacioc daca nu ma insel a spus un lucru foarte interesant pentru cei care se gandesc la monahism dar care sunt plini de patimi si vicii, daca nu ati reusit aici ca mireni cum credeti ca veti reusi acolo ca monahi ? Viata la manastire sub nici o forma nu este mai usuoara decat cea de mirean. Uneori chiar necuratul iti da un astfel de gand, sa te aduca la manastire, fiindca stie ca esti o prada usoara si odata ce ai venit acolo te lupta de-ti "sar maselele din gura" ca sa te piarda, deoarece ca sa rezisti acolo trebuie sa ai multa vointa si tarie de caracter, iar multe cate sunt permise mirenilor nu sunt permise calugarilor.

mariasimarta, eu sunt barbat si crede-ma ca acelasi lucru as putea sa-l spun si despre femei. La femei in general nu sexul este problema ci materialismul, superficialitatea, frivolitatea si altele, dar cu toate astea stiu ca sunt si multe fete cuminti si la locul lor, deci hai sa nu generalizam. Ma crezi sau nu eu cunosc un caz in care tocmai preoteasa la parasit pe preot, fiindca tinea toate posturile si dorea infranare, ce sa mai spun ca au doi copii si faptul ca acest lucru a daunat enorm statutului sau preot, ce sa le mai spuna el acuma celor care vin sa caute sfaturi in probleme similare atata timp cat propria lui sotie l-a parasit.

Nu femeile sau barbatii s-au inrait cu timpul, noi toti, oamenii la modul general ne-am cam stricat.

Last edited by Delirul; 13.04.2010 at 11:35:38.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.04.2010, 15:32:18
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Problema e din 2008 .De atunci nici nu a mai intrat pe forum .Sigur situatia sa rezolvat .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.04.2010, 21:38:50
mariasimarta's Avatar
mariasimarta mariasimarta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Mesaje: 19
Implicit cu iertare din partea dumneavoastra

Asa este nimic nu este simplu pe fata pamantului mai ales in vremurile de azi cand vrasmasul este puternic si noi fleoscaiti in credinta.asa este cu totii avem patimi si muuuuulte pacate indiferent de sex...nu am generalizat dar din pacate noi oamenii ne-am inrait si departat de Dumnezeu de aceea am spus ca e greu si din ce in ce mai greu va fi sa gesesti o familie de crestini adevarati.....si ma refer la amandoi.
Cat despre problema flui Idyahoo...numai Dumnezeu si ea stie cum s-a rezolvat si daca s-a rezolvat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37