Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2010, 10:20:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit sa ne bucuram cu totii de ...sarbatori dar sa stim de care !

Dupa ce ne-a lasat sa ne dam cu sinceritatea si parerea in fel si chip, mai social sau mai sufleteste, pe acest topic dar si pe altele , dupa ce ne-a lasat sa ne vedem din nou ,,atletii" parerilor administratorul posteaza un scurt dar semnificativ articol despre originea zilei de 8 Martie, despre lagarul comunist dar mai ales ca noi crestinii vajnici nu avem mai nimic cu Hristos ci serbam cu mult ,,duh" Purimul . Ne bucuram de greselile noastre, nu voim sa ni le indreptam, nu voim sa ni le arate nimeni (pai cine este in stare sau cine are curaj sa ne spuna cum ca am gresi !) ne transmitem urari care mai de care mai ,,sincere" de Purim unii la altele sau altele intre ele dar credinta noastra nici pe departe sa ne intereseze. Mai ales ca urarile si marturisirile ,,sincere" de adeziune la sarbatoare se concureaza intre ele.
Desi chiar din deschidere parintele Geonectarie ne talmaceste f. bine cum sa facem alegerile pe noi nici ca ne intereseaza sau chiar ne irita ... atita meschinarie. Este firesc sa se intimple asa pt. a se vadi si mai bine cei ce se nevoiesc drept. Este de prisos sa mai continui pt. ca, vorba unui parinte episcop “Nu tot ceea ce poarta numele sfint si drag de Ortodoxie este si ortodox: exista si falsa ortodoxie de care trebuie sa ne temem si sa fugim ca si de foc. Adevarata Ortodoxie e numai aceea care nu accepta si care nu permite prin nimic, nici in invatatura, nici in practica, nici un fel de inovatie care contrazice Cuvintul lui Dumnezeu si hotaririle Bisericii Sobornicesti.”(Arhiepiscop Averchie, +1976, Biserica Ortodoxa Rusa din Afara Rusiei). Asadar nici macar nu tot ce este ,,ortodoxie" nu este de la Hristos dara-mi-te sa fie din lumea-lume !

Pt. surorile care tin rinduiala si vietuirea in Hristos praznuind ziua sfintelor mironosite si nu Purimul evreiesc le doresc anticipat un post binecuvintat cu nevointe sincere si staruitoare si o primavara cu pace si bucurie !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2010, 10:38:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt de acord sa nu daruim flori doar pentru ca este 1 martie si 8 martie. Eu nu daruiesc pentru ca este inceputul primaverii sau ziua femeii, ci pentru ca persoana careia ii daruiesc imi este draga.

Nu am nimic impotriva celor care daruiesc flori pe 1 si 8 martie, am ceva cu cei care nu cunosc bucuria de a darui o floare. Asa ca decat deloc, e bine si pe 1 si 8 martie. Poate acestea vor fi zilele care ii vor trezi pe multi la a darui flori si in alte zile.

Se vorbeste des ca ziua femeii ar fi duminica mironositelor. Foarte bine ca Biserica nu a uitat de femeie, dar daca in aceasta duminica barbatul nu va darui flori, ar trebui sa-i fie rusine ca a criticat zilele 1 martie si 8 martie. Cred ca cel care a daruit o floare, chiar si intr-o zi care nu este recunoscuta de Biserica, este superior celui care nu a daruit niciodata flori.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.03.2010, 12:29:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt de acord sa nu daruim flori doar pentru ca este 1 martie si 8 martie. Eu nu daruiesc pentru ca este inceputul primaverii sau ziua femeii, ci pentru ca persoana careia ii daruiesc imi este draga.

Nu am nimic impotriva celor care daruiesc flori pe 1 si 8 martie, am ceva cu cei care nu cunosc bucuria de a darui o floare. Asa ca decat deloc, e bine si pe 1 si 8 martie. Poate acestea vor fi zilele care ii vor trezi pe multi la a darui flori si in alte zile.

Se vorbeste des ca ziua femeii ar fi duminica mironositelor. Foarte bine ca Biserica nu a uitat de femeie, dar daca in aceasta duminica barbatul nu va darui flori, ar trebui sa-i fie rusine ca a criticat zilele 1 martie si 8 martie. Cred ca cel care a daruit o floare, chiar si intr-o zi care nu este recunoscuta de Biserica, este superior celui care nu a daruit niciodata flori.
,, Dumnezeule, iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni, hrapitori, nedrepti, necredinciosi in casatorie, sau ca si vamesul acesta" !!!!
(Ev. Luca, XVIII- 11.)
Eterna pilda a vamesului si a fariseului cu care s-a deschis si prezentul Triod ! In biserica s-a citit pilda, in biserica a ramas !!
Buna alegere ai facut... frate !

Last edited by zaharia_2009; 08.03.2010 at 12:34:54.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.03.2010, 12:40:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt de acord sa nu daruim flori doar pentru ca este 1 martie si 8 martie. Eu nu daruiesc pentru ca este inceputul primaverii sau ziua femeii, ci pentru ca persoana careia ii daruiesc imi este draga.

Nu am nimic impotriva celor care daruiesc flori pe 1 si 8 martie, am ceva cu cei care nu cunosc bucuria de a darui o floare. Asa ca decat deloc, e bine si pe 1 si 8 martie. Poate acestea vor fi zilele care ii vor trezi pe multi la a darui flori si in alte zile.

Se vorbeste des ca ziua femeii ar fi duminica mironositelor. Foarte bine ca Biserica nu a uitat de femeie, dar daca in aceasta duminica barbatul nu va darui flori, ar trebui sa-i fie rusine ca a criticat zilele 1 martie si 8 martie. Cred ca cel care a daruit o floare, chiar si intr-o zi care nu este recunoscuta de Biserica, este superior celui care nu a daruit niciodata flori.
Intru totul de acord.
Dar am 2 intrebari.
Se daruiesc flori in duminica mironositelor?
De cand duminica mironositelor este considerata ziua femeii (crestine)?
Intreb asta pentru nu am auzit decat aici, pe forum, asa ceva.

Last edited by Dumitru73; 08.03.2010 at 12:42:42.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2010, 12:51:02
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
,, Dumnezeule, iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni, hrapitori, nedrepti, necredinciosi in casatorie, sau ca si vamesul acesta" !!!!
(Ev. Luca, XVIII- 11.)
Eterna pilda a vamesului si a fariseului cu care s-a deschis si prezentul Triod ! In biserica s-a citit pilda, in biserica a ramas !!
Buna alegere ai facut... frate !
Judecator este si cel ce judeca pe cel care judeca.

Sau credem gresit ca "cel ce fura de la hot nu este hot el insusi"?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2010, 12:53:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumitru, daruieste cand simti, nu cand toti fac acest lucru, de multe ori fara a simti ceva. Nu trebuie sa devenim mecanici.

Pentru ca in Duminica Mironositelor se pune accentul pe femei, pe faptul ca ele nu au stat inchise asemeni Apostolilor, ci au alergat la mormant sa unga Trupul Domnului, pe faptul ca ele primesc vestea Invieri... s-a obisnuit sa se vorbeasca de aceasta zi ca o zi a femeilor. Si-mi place acest lucru - cinstesc femeia cand ea alerga spre Hristos. Bine ar fi sa nu ne oprim doar la o zi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2010, 13:00:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumitru, daruieste cand simti, nu cand toti fac acest lucru, de multe ori fara a simti ceva. Nu trebuie sa devenim mecanici.

Pentru ca in Duminica Mironositelor se pune accentul pe femei, pe faptul ca ele nu au stat inchise asemeni Apostolilor, ci au alergat la mormant sa unga Trupul Domnului, pe faptul ca ele primesc vestea Invieri... s-a obisnuit sa se vorbeasca de aceasta zi ca o zi a femeilor. Si-mi place acest lucru - cinstesc femeia cand ea alerga spre Hristos. Bine ar fi sa nu ne oprim doar la o zi.
Stiu cine sunt femeile mironosite.
Dar mi se pare ciudata aceasta incercare de a generaliza si a o transforma si intr-o zi a femeii crestine.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.03.2010, 13:31:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Domnilor, nu va certati!

Si eu am aflat tot de pe acest forum despre Duminica mironositelor ca ziua femeii crestine. Dar nu va spun cat de mult s-a bucurat bunica cand i-am zis azi La multi ani si am pupat-o! :) O sa ii zic si in Duminica mironositelor, pentru ca este cu adevarat o femeie vrednica si credincioasa.
Insa ma gandesc eu ca nu le-as putea spune multor persoane feminine la multi ani in ziua aceea... Pentru ca... nu stiu cat de credincioase sunt, nu stiu daca au auzit de acea sarbatoare, nu stiu daca se identifica cumva cu acele mironosite... e aiurea. Plus ca adevarat credinta se tine in suflet. Si atunci le spun de 1 si de 8 martie. Si tare imi place cand se bucura careva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.03.2010, 14:18:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca n-ar fi rau ca in Duminica Mironositelor sa gasim o modalitate de a accentua importanta acestei zile. Asa, pur si simplu pentru a se crea un contrast intre Purim si aceasta duminica in care femeia crestina a indeplinit un rol important. Nici eu nu stiam exact semnificatia zilei de 8 martie.

De fapt, femeia crestina are un rol extrem de important in mentinerea credintei crestine. Iar acest lucru trebuie incurajat intr-un fel de biserica si de societate. Multi au ajuns sfinti datorita educatiei primite in copilarie. Femeia crestina isi indeplineste menirea atunci cand, alaturi de hrana si de imbracaminte, le asigura copiilor si hrana duhovniceasca si vegheaza pas cu pas pentru mantuirea familiei sale. Fireste, alaturi de un sot credincios.

Daca acesta e mai supeficial in ale credintei, femeia poate prelua comanda pe taram duhovnicesc.

Sa ne ajute Dumnezeu sa luam decizii intelepte pentru a ne bucura de fiecare zi daruita de Dumnezeu, indiferent daca suntem barbati sau femei. De fapt, a sti sa ne facem din viata sarbatoare nu inseamna neaparat sa petrecem paganeste. Exista modalitati duhovnicesti care ne pot aduce mult mai multa fericire. O viata sfanta este o sarbatoare inca de aici de pe pamant, in ciuda ispitelor inerente. Ca sa nu mai spunem ca trecerea la cele vesnice se face tot spre fericire vesnica.

Ce praznic, ce sarbatoare omeneasca poate sa egaleze cu o clipa petrecuta in Rai? Daca avem in vedere bucuriile vesnice, desi nevrednici de acestea suntem, poate ca vom accepta si mici sacrificii pentru a-i acorda intaietate Cui merita.

Eu cred ca si maine (9 martie) este o ocazie de a-i felicita pe cei care nu poarta nume de sfinti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.03.2010, 14:54:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Mie mi se pare ca se incearca cu duminica mironositelor ce s-a incercat cu Dragobetele.
Cand s-a incercat minimizarea sarbatorii de sf Valentin, sau Valentine's day, si impunerea Dragobetelui.
Doar pentru ca prima venea de la americani, iar a doua era mai stramoseasca.
Numai ca, eu cel putin, nu auzisem de Dragobete inainte sa aud de Valentine's day.
De fapt am auzit de Dragobete doar dupa multi ani si dupa ce Valentine's day deja era o sarbatoare si in Romania.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 17:47:41
1 si 8 martie elena20 Diverse Sarbatori 74 05.03.2010 00:40:56
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47