Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2009, 00:10:11
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit De ce avem nevoie grabnică acum?

Cuvânt duhovnicesc
în prima Miercuri a Sfântului și Marelui Post al Patruzecimii

Felul rugăciunii bineplăcute Lui Dumnezeu și
roadele acesteia

de Părintele Protosinghel Veniamin Ilie

Mă gândesc la cuvântul pe care l-a rostit Domnul Iisus Hristos către Sfinții Apostoli: „toate câte cereți când vă rugați, să credeți că le veți lua, și le veți avea” (Marcu XI, 24). Aceasta o înțelegem, dar sunt altele pe care mintea noastră nu le poate pricepe până ce nu ne vom învăța de la Sfânta Tradiție tâlcuirea lor. Mântuitorul ne învață cum să ne rugăm cu adevărat, căci de multe ori nu știm cum să ne rugăm cu folos, ce să cerem, de ce să cerem și dacă cerem ceea ce este folositor nouă.
Mântuitorul ne cere un singur lucru: să păzim Poruncile. Deci, dacă El ne cere un singur lucru, iar din împietrirea inimii noastre nu păzim nimic; cum, dar, El va împlini rugăciunile noastre cele multe? De aceea se roagă zadarnic unii; căci de nu păzesc legea Domnului, din fire, ascultând de Sfânta Evanghelie, rugăciunea lor nu este auzită de Domnul, pentru că nici ei nu aud glasul Lui Dumnezeu și nu pun început bun de pocăință.
Dumnezeu niciodată nu a cerut omului ceea ce nu a putut el duce. Însă, niciodată omul nu a căutat să fie în relație bună cu Dumnezeu. Zic aceasta, generalizând conștient, pentru că majoritatea, mai bine zis toți oamenii, caută cumva la poftele trupurilor lor, la cererile patimilor, la voința celor vremelnice. Dar, dacă toți greșesc în acest sens, nu înseamnă cu toți rămân în greșeală. Precum nici toți cei ce primesc Botezul, nu îl țin cu vrednicie până la sfârșit, ci se leapădă prin păcat sau erezie. Însă, nici tot sufletul cel ce a căzut, nu înseamnă că a căzut până la sfârșit, pentru totdeauna, ci mai are o șansă, pentru că Dumnezeu îl cheamă și-l primește ca pe fiul cel rătăcit și risipitor (Luca; XV, 11-32) . Dar, dacă ne aducem aminte, nici fiul risipitor nu a venit pur și simplu la tatăl său, să-l reprimească, ci s-a rugat lui, zicând cu lacrimi în ochi: „Tată, am greșit la cer și înaintea ta și nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău” (Luca. XI, 21). Adică s-a rugat cu umilință. El nu mai avea curajul să-i ceară tatălui său nimic, nu mai dorea nicio avere, nici-un dar, ci dorea numai să-l primească și să-l lase să se bucure numai de cinstea că este fiul lui. Oare, așa facem și noi, frații mei? În loc să conștientizăm că ne-am aclimatizat cu păcatele, ne-am făcut comozi în patimi și tindem spre o cumplită lenevire, în loc să luptăm cu păcatul, noi mergem cu nerușinare la Icoana Domnului, și-i cerem să ne dea, poate chiar și lumea întreagă, poate chiar și viața veșnică, dar nu dincolo, ci aici! Ei bine, nu ne dăm seama că noi ne-am depărtat de Dumnezeu, ca niște fii care fac numai probleme părinților lor, și încă mai îndrăznim să cerem, încă înzecit mai mult decât merităm. Poate, nu merităm nimic; însă, noi cerem. Destul ne este și că ne mai lasă să trăim, și nu ne mistuie ca oarecând pe nefireștii sodomiteni, care fără rușine sălășluiau în păcate cumplite, fără să se gândească la Legea Lui Dumnezeu, fără să se gândească că sunt pasibili de condamnarea la cumplitele chinuri ale iadului. Așa sunt și în zilele noastre oameni. Dar, nu ne întrebăm: de ce sunt încă și de ce Dumnezeu îi lasă să sporească? Ei bine, nu Dumnezeu își are vina aici, ci noi, care nu ne dăm deloc silința să propovăduim Credința și Evanghelia, fiind ca o lumină înaintea oamenilor, ca ei văzând câtă bunătate se sălășluiește în dreptslăvitorii creștini, să renunțe la păcat și necredință, și să vină la Ortodoxie. Dar, noi ce facem? Arătăm lumii că suntem păcătoși, că suntem călcători ai Sfintei Evanghelii, că nu păzim nimic din ceea ce ne zice Domnul Dumnezeul nostru. Deci, cine va veni și se va Boteza, atâta vreme cât ceea ce le zicem lor, noi nu păzim?! Întâi trebuie să ne facem noi împlinitori ai Legii și păzitori ai Poruncilor, și apoi toate cuvintele noastre vor fi umbrite de puterea Duhului Sfânt, și roade asemenea apostolilor vom face. Să luăm aminte că păcatul ce se sălășluiește multă vreme în noi, ne robește; iar Duhul Sfânt nu se sălășluiește în același loc cu păcatul, ci numai în locul cel frumos și împodobit cu podoabele virtuților. Zic aceasta pentru că nici filosofia, nici arta, nici stiinta nu-l face pe om puternic în cuvânt, dacă el nu are credință puternică, trăire curată și nu păzește poruncile Lui Dumnezeu, Sfânta Evanghelie și legea dată din fire. Iată, Arie era unul dintre cei mai învățați teologi ai lumii, și multe grăia el. Însă, dacă acesta nu a avut temelie duhovnicească, tot ce a grăit s-a făcut armă ucigătoare, și pentru ereziea pe care o propovăduia el, moarte și-a agonisit. Așa se întâmplă cu toți care doar citesc literelie, chiar și tâlcuirile Evangheliei, dar nimic nu se ostenesc să păzească. Evident că nu au putere în cuvântul lor. Dar, noi să ne învățăm acum, că trebuie să și grăim, dar să și trăim ce propovăduim. Pentru că, de vom sălășlui în Credință și în hotarele bineplăcute Lui Dumnezeu, se va împlini asupra noastră cuvântul Domnului: „Aveți credință în Dumnezeu, căci adevărat vă spun vouă că cel care va zice acestui munte, ridică-te și te aruncă în mare, și nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ce va zice se va face, orice v-a zice el se va face” (Marcu. XI, 22 -23). Căci, credința și rugăciunea îl înalță pe om către Dumnezeu; iar pentru această apropiere, Domnul îl aude și-i împlinește cererea. Însă, zice Domnul: „Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri”(Matei. 7, 21). Deci, dacă nu păzim ceea ce Dumnezeu ne cere, nici El nu va împlini ceea ce cerem noi. Mântuitorul ne cere aceasta: “Deci voi asa sa va rugati: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău; vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ. Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi; și ne iartă nouă greșealele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri; și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău” (Matei. VI, 9-13). Păzim noi această rugăciune? Mulți vor răspune la această întrebare “păzim”. Dar, dacă vom întreba: plinim ce zicem? Atunci toți ne vom aduce aminte că în această rugăciune, am rostit cuvintele “și ne iartă nouă greșealele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri”. Atunci ne rușinăm și vedem cu adevărat că nici cea mai simplă rugăciune, nu putem să o păzim, nici această foarte cunoscută rugăciune nu știm să o ascultăm, ci doar cu buzele să o rostim, și doar atât. Ei bine, dacă dorim cu adevărat să păzim această rugăciune, dorim să păzim și această învățătură pe care ne-o dă Domnul nostru Iisus Hristos, zicând: “Iar când stați de vă rugați, iertați orice aveți împotriva cuiva, pentru ca și Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greșelile voastre. Căci, dacă voi nu veți ierta, nici Tatăl vostru Cel din ceruri nu vă va ierta greșelile voastre” (Marcu. XI, 25-26). Iată ce ne îndeamnă Domnul! Iată câtă bunătate! Aici învățăm ce înseamnă reciprocitatea, și ceea ce este mai mult decât această calitate. Aici învățăm că avem datoria să iertăm cu mult mai mult decât nouă ni se iartă. Această iertare pe care noi o vom acorda celor ce ne greșesc, ne va ajuta în acea clipă când, în fața scaunului de judecată, vom da răspuns pentru toate faptele pe care le-am făcut. Iar, dacă printre multele noastre fapte rele și urâcioase înaintea Lui Dumnezeu, se va afla multă iertare și multă dragoste, și Dreptul Judecător, Mântuitorul Iisus Hristos, ne va ierta greșelile noastre. Vom avea noi tăria să facem acest lucru? Vom avea tăria să iertăm pe cei ce ne-au greșit sau ne-au păgubit cu ceva? Vom avea noi puterea să trecem peste relele cele grele și rănile cele vătămătoare ce ni le-au lăsat potrivnicii noștri? Ei bine, eu zic: vom avea! Pentru că Dumnezeu asta ne cere, iar dacă vede la noi voință de îndreptare și de păzire a Legii Dragostei, pentru că El ne cere acest lucru, ne va ajuta și mai ușor vom răzbi drumul, isprăvind la poarta Împărăției Lui Dumnezeu.
(continuarea va fi publicată mâine)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni de care avem mare nevoie in timpurile de acum Danette Rugaciuni 56 15.05.2013 02:17:23
Cu credinta la raspantie - cata nevoie avem de biserica si preot? sophia Biserica Ortodoxa Romana 95 05.09.2012 21:13:29
avem mare nevoie de ajutor!! alinageo Umanitare 5 29.02.2012 17:13:18
Va rog, avem nevoie de rugaciunile voastre! Anna Vasilica Pocainta 2 24.11.2010 21:24:37
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51