Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2009, 00:20:22
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca tot veni vorba, sunt curios cati de aici se roaga impreuna cu familia inainte sau dupa masa? Nu ma refer la rugaciuni spuse in gand, ci la cele spuse cu voce tare, de cel putin unul din membri familiei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.05.2009, 00:31:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
N-am luat in ras nimic. Am formulat o opinie.

Iar eu incercam sa spun ca tocmai din cauza acestei diferente a stilului de viata, care atrage dupa sine obiceiuri de hranire diferite, familia de la oras trebuie sa se foloseasca mai mult de metode alternative de a-si cultiva si exprima dragostea - exista atatea. Poate masa traditionala a fost desacralizata, insa nu e nici o problema, atata timp cat se compenseaza in alte parti.

De ce sari in extrema? N-am spus ca trebuie sa mancam singuri, pe cat posibil sa mancam cu familia, dar daca nu e posibil, nu e nici o tragedie, asa cum incerci tu sa faci sa para.
Lumea s-a schimbat in ultima suta de ani, mai mult ca niciodata. Vremurile care au fost nu se mai intorc, trebuie sa ne adaptam.
[COLOR=Red]La ce sa ne adaotam, mai copilase ? La mintea pervertita de tot felul de patimi? La mitocanii ? Ori nu vrei, ori nu poti sa treci de bariera ingustimii mintii tale. Sincer mi-e mila de tine si mai ales de parintii tai, pe care ii terorizezi, dupa chiar spousele tale pe un topic de pe forum.[/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.05.2009, 00:53:00
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu niciodata nu am inteles treaba asta. Pentru ce tin oamenii mortis sa ia masa in familie? Hai, de Craciun, de Pasti, mai inteleg. Dar eu sunt obisnuit sa iau masa in liniste. La mine in familie nu se vorbeste la masa. Daca mananc singur sau cu ai mei este exact acelasi lucru.

Masa este un act "administrativ", de mentenanta, este ceva necesar, este satisfacerea unei nevoi. Nu e nimic sfant in asta, asa cum nu e nimic sfant in faptul ca ma duc la toaleta.

Bineinteles, mereu vor exista falsii nostalgici, cei care vor deplange ruperea morometiana a painii de catre capul familiei, ritualul care inconjoara cina sau pranzul la tara, fara sa inteleaga ca astea nu sunt niste valori ce se pierd, ci pur si simplu un comportament asociat societatii patriarhale rurale, unde lucrurile trebuie sa stea intr-un anume fel ca totul sa mearga struna. Asta presupune ca toata familia sa stea in acelasi timp la masa din cauza agendei zilnice plina de indeletniciri in gospodarie, a resurselor disponibile etc. La tara nu erau microunde ca sa reincalzeazca mamaliga, asa ca toata lumea trebuia sa manance in acelasi timp daca doreau mancarea calda.

La oras pur si simplu nu este posibil asa ceva, e un alt stil de viata. E absurd sa pretinzi sotului si sotiei cu programe diferite de munca sa rabde de foame pana sunt amandoi acasa, doar pentru a lua cina impreuna. Cine vrea poate face mici intalniri de familie chiar si la oras, poate iesi cu prietenii la un restaurant - si lumea chiar o face, sunt pline localurile de musterii. Sau stai acasa si comanzi o pizza ori te incumeti la o reteta pretentioasa.

In concluzie, busola de la tara nu e totuna cu aia de la oras, iar lucrurile sunt numai bine asa cum sunt acum.

Cu regret iti spun ca tu nu vei intelege (cel putin momentan)femeia.. , femeia poate sa nu manance uneori toata ziua numai la gandul ca ii asterne frumos masa sotului ei unde v-a lua cina cu el si nu numai ...ea cauta sa fie armonie si pace in familie...uneori in unele familii chiar binecuvantate imi place sa cred este educata in acest sens ,ea nu vede violenta ,vorba urata si dezgust la masa....DAR asa cum spunea si windorin este pe cale de disparitie acest fenomen ...mare pacat ! nu puteam decat sa speram ca totusi lumea v-a fi mai buna.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.05.2009, 04:11:35
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

" femeia poate sa nu manance uneori toata ziua numai la gandul ca ii asterne frumos masa sotului ei unde v-a lua cina cu el "
Greva foamei, cura de slabire, supusenie ori prostie? Si-apoi, la masa cica nu se ... vorbeste. Nu mai vedeti femeia ca fiind supusa barbatului; au trecut vremurile.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.05.2009, 06:35:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up masa in familie

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Masa este locul intalnirii si al comuniunii. Masa este locul unde toti se aduna, toti ajuta, toti lucreaza, unul facand ceva si altul altceva. Masa este locul unde fiecare se odihneste in celalalt, dupa o zi de munca sau invatat, dupa o calatorie sau inaintea unei plecari.

Atunci cand masa nu se mai ia impreuna in familie, intreaga familie sufera in mod inconstient, intreaga familie ajunge sa simta o lipsa neinteleasa, cu totii ajung sa se simta, mai mult sau mai putin, singuri.
da, foarte adevarate cele scrise.

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008
Pentru mine e lucrul cel mai placut sa iau masa seara cu sotul meu. Si chiar daca uneori nu imi este foame, el ma roaga sa stau langa el, sa nu manance singur, sa fim impreuna. Si imi spune ca asta a asteptat toata ziua, sa vina seara sa stea impreuna cu mine la masa. De multe ori, daca mai intarzie, prefer sa astept, sa-mi fie foame, decat sa mananc fara el.
si la noi in familie, inca de la casa parinteasca, dar si acum cand suntem la casele noastre, acelasi avem aceleasi obiceiuri, si sentimente as putea spune, ca cele descrise de tine, Anastasia.

masa in familie, nu numai cea de sange, dar si familia spirituala (de ex. acele mese care se organizeaza la noi la biserica) este un moment de adevarata comuniune. sau ar trebui sa fie, pe cat posibil, pentru ca uneori mai sunt si sincope.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2009, 09:55:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[COLOR=red]La ce sa ne adaotam, mai copilase ? La mintea pervertita de tot felul de patimi? La mitocanii ? Ori nu vrei, ori nu poti sa treci de bariera ingustimii mintii tale. Sincer mi-e mila de tine si mai ales de parintii tai, pe care ii terorizezi, dupa chiar spousele tale pe un topic de pe forum.[/COLOR]
Cristi ,nimeni nu e de neschimbat ,tinerii din ziua de astazi nu mai au simtul valorilor traditionale ,dar prin rugaciunile si exemplul parintilor ei se pot schimba.
Sa nu uitam ca ce semanam aia culegem ,Scrabble nu are o educatie si un exemplu crestin in familie ,ca nu si-ar mai fi batut joc de cele sfinte.
Cand parintii sunt credinciosi copiii chiar daca nu ii urmeaza imediat ,macar nu isi bat joc de cele sfinte.
Si Scrabble se poate schimba ,dar de mare pret sunt rugaciunile sau exemplul bun al cuiva apropiat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.05.2009, 10:34:40
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

"Greva foamei, cura de slabire, supusenie ori prostie? Si-apoi, la masa cica nu se ... vorbeste. Nu mai vedeti femeia ca fiind supusa barbatului; au trecut vremurile."

fiecare intelege ce vrea aici vad... scrabble cu ale lui, trandafiralb cu ale sale... si asta reflecta cum au crescut acasa si cum i-au modificat societatea moderna...

spre sanatatea voastra spirituala si spre o familie cat de cat unita, ascultati, numai daca vreti, doua vorbe de la cineva care a tras niste concluzii in timp...

nu e vorba despre o obligatie atunci cand iei masa impreuna cu cei apropiati. este un exercitiu extraordinar de comunicare. practic revitalizeaza relatia dintre membrii familiei. pentru ca vremurile de azi, serviciul si timpul limitat, ne indeparteaza chiar si de cei langa care am crescut o viata. aceasta legatura nu trebuie intrerupta. aici este marele beneficiu al faptului ca luam masa impreuna. ideal - o data in zi, si in cel mai rau caz - macar o data pe saptamana.

trandafiralb... ca sa intelegi de ce adelinne a spus ca femeia poate sa ramana nemancata... ar trebui sa intelegi ce inseamna dragostea. ori, se pare ca ai fost privata de acest sentiment pana acum. nu e vorba de supunere, sclavie sau orice altceva trece prin capul tau citind cele expuse de adelinne... e vorba doar de acel sentiment inaltator cand vezi bucuria si linistea din ochii celor dragi. cand sti ca ai contribuit la aceasta. cand te poti multumi chiar si cu fericirea din ochii celui de langa tine. se mai cheama si altruism draga trandafiralb.
si acest lucru e reciproc in familie. si barbatul isi poate astepta sotia, care vine mai tarziu de la lucru, cu masa pusa, fara sa manance. si copiii pot face asta pentru parintii lor. si, crede-ma, niciunul nu ar simti supusenie sau ce mai insirai tu acolo...

iti doresc si tie si tuturor sa aiba parte de aceste sentimente, la masa, impreuna cu cei apropiati. iti doresc sa ajungi sa gatesti... cu dragoste...

Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.05.2009, 10:44:30
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos subiect Dorin. ca intotdeauna ma suprind placut postarile tale. Masa in famile este (sau cel putin ar trebui sa fie) o adevarata binecuvantare..si pentru copii (care vor ramane cu aceste frumoase amintiri despre "acasa") si pentru parinti. Ce poate fi mai frumos decat starea aceea de bucurie, de comuninune ce o simti cand toti cei dragi sunt langa tine? Noi datorita serviciilor, luam masa impreuna doar duminica. Dimineata ne trezim , mergem la Liturghie (eu plec f.dimineata, mai ajut la strana, uneori) iar sotul vine cu copii inainte de inceperea Sfintei Liturghii. La intoarcere pregatesc masa. Imi place sa asez masa mare din sufragrie, sa o impodobesc cu flori si lumanari transformand astfel fiecare duminica in sarbatoare. Tata l(sau copii uneori), spune rugaciunea apoi ne asezam. Nimeni nu se ridica de la masa pana nu terminam toti. Nimeni nu manaca inainte de masa, chiar si copii asteapta desi uneori sunt flamanzi. Si nu o fac ptr. ca am dat militaria jos din pod...ci pentru ca asa s-au obisnuit de mici. Stiu ca va veni vremea cand vor pleca, la casele lor, la facultati..dar vreau sa ramana cu amintirea "mesei de duminica". Pe care nadajduiesc sa o duca mai departe. Copii in special simt nevoia "mamei" cand stau la masa. Baiatul cat de mare este si cand vine de la scoala, spune mama, stai te rog cu mine in bucatarie cat manac? CHiar daca nu manaci dar stai cu mine..De aceea spun Dorin, frumos si sensibil subiect ai atins, dovada o am zi de zi in casa si familia mea. Singuratatea, banii, nu tin loc de "partener" la masa. De aceea am spus mereu, parintii sunt cei ce formeaza copii dar mai ales mama...
Am ascultat recent un interviun al unei scriitoare(parca) ce traieste in diaspora. Spunea ca acolo, fiecare isi are "timpul", "masina", "locul" sau ..asa cum bine ai spus Dorin. Spunea doamna (romanca dealtfel) ca este dureros sa vezi cum se instraineaza din acesta cauza sotii, sau copii de parinti. Lipsa de comunicare..lispsa prezentei "caldurii celulilat" langa tine, lipsa dorintei de a face impreuna ceva, oricat de mic si neinsemnat..duce la o viata rece si searbada. Eu nu stiu cum traiesc altii insa m-a impresionat mult cele ce a spus aceea doamna despre romanii din diaspora si nu numai romanii.. Sper sa nu imi sariti iar in cap, eu nu vb de cazuri particulare, ci am spus doar ceea ce am auzit in acel interviu de pe Trinitas.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.05.2009, 10:48:31
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Masa cu familiarii, inseamna sa pacea si caldura unei reuniuni.
Familia se revede paote dupa ceva timp, si toti sint fericiti, parca este o renastere a vremurilor apuse.
Parca ar fii o implinire mult dorita, chiar daca prepararea cere ceva timp pentru mai mult persoane, totusi, este ceva foarte frumos.
Ceva ce dorim.
Ceva ce ne uneste.
Cind se trateaza de sot-sotie este altfel. Considerindu-se de-ai casei.
Ca si cum intimitatea sotilor este ceva de nepatruns, cind se trateaza de un cuplu, indiferent de varsta.

Pina si tinerii zburdanlnici si zbuciumati din zilele noastre, pina si ei isi doresc o masa in intimitatea florilor si a luminarilor, in doi.
De ce?
Pentru ca este ceva gingas! Ceva ce nu se uita usor!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.05.2009, 10:49:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Ca tot veni vorba, sunt curios cati de aici se roaga impreuna cu familia inainte sau dupa masa? Nu ma refer la rugaciuni spuse in gand, ci la cele spuse cu voce tare, de cel putin unul din membri familiei.

Eu.
In familia mea asa se obisnuia.
Sa multumim Domnului pentru bucate!
Si Tatal Nostru este frumos sa fie rostit la masa!
Banuiesc ca multi fac asa.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cina, familia, mancarea, masa

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comoara in cer Mosh-Neagu Pocainta 23 18.02.2014 22:31:16
Despre miza uitata si scopul adevarat al insesi existentei noastre NECTARIE Generalitati 0 02.01.2011 13:06:01
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 23:32:10
Sprijin in luarea unei decizii luciandumitrescu07 Nunta 32 31.08.2009 14:25:55
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 12:24:39