Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2006, 03:14:31
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Ma uitam acum cateva zile peste un ziar Libertatea parca. Rasfoind ziarul am vazut anunturile alea ale vrajitoarelor cu poze. Toate rezolva tot si toate sunt extraordinare. Unele se pozeaza si cu crucea in mana.
Majoritatea spun ca practica magia alba si isi ofera serviciile contra cost.

Ultimul anunt era al unei vrajitoare de magie neagra!!
Spunea ceva de genul, magia neagra rezolva lucruri pe care magia alba nici nu le viseaza. Veniti la cine stie! :)
Si apoi anuntul spunea ceva de genul REZOLVAM ORICE PROBLEMA PRIN ORICE MIJLOACE!

Sa-mi fie cu iertare dar asta suna a mercenar. PRIN ORICE MIJLOACE?!?! O astfel de afirmatie intr-un ziar e incadrabila in codul penal. Mai lipseste un anunt de genul, furam orice marca de masina la comanda, servicii rapide, cu avans.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2006, 22:32:43
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Sa stii ca si eu sunt la fel de revoltata ca si tine, asa ceva nu ar trebui publicat in ziare si nici la tv nu ar trebui sa li se faca atata publicitate. Sunt oameni disperati, care recurg la masuri disperate si prostesti parerea mea. Ar trebui eliminate, lumea ar trebui invatata ca aceste femei nu fac decat sa aduca raul si deznadejdea in viata unei persoane. Si ar mai trebui ca in aceste anunturi sa apara intr-un colt si un avertisment ( cum apare pe pachetele de tigari ) cu ce canoane se dau pt aceste femei si pt cine apeleaza la ele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2006, 04:09:55
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Voteaza-ma pe mine presedinte si a doua zi o sa dau decret ca toate vrajitoarele sa lucreze la porumb. :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2006, 15:21:41
Slicker
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anunturi din alea din ziar, nici eu nu le accept... sunt prostii, mai ales k de obicei se intampla la telefon...Iti prezic cva, si dak nu se intampla ce faci? Iti iei banii inapoi:D?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2006, 14:21:34
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danuta
Sa stii ca si eu sunt la fel de revoltata ca si tine, asa ceva nu ar trebui publicat in ziare si nici la tv nu ar trebui sa li se faca atata publicitate. Sunt oameni disperati, care recurg la masuri disperate si prostesti parerea mea. Ar trebui eliminate, lumea ar trebui invatata ca aceste femei nu fac decat sa aduca raul si deznadejdea in viata unei persoane. Si ar mai trebui ca in aceste anunturi sa apara intr-un colt si un avertisment ( cum apare pe pachetele de tigari ) cu ce canoane se dau pt aceste femei si pt cine apeleaza la ele.
Nu degeaba se zice ca banul este ochiul dracului.Cei din presa sunt dispusi sa dea la mica publicitate aproape orice anunt daca li se ofera bani, bani pe care "vrajitoarele" ii vor recupera de la oamenii care isi pierd capul din cauza stresului si nu mai gandesc logic. Se construiesc peste tot vile ale unor vrajitoare, si te apuca rasul cand vezi pe pancarda de pe poarta tot felul de promisiuni :)) . Cred ca singurii vinovati sunt cei care merg la vrajitore altfel fara ei ...acestea nu ar avea din ce traii.Tiganul stie sa faca doua lucruri pe care nimeni nu la poate face ca el: sa cante si sa minta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.04.2007, 12:43:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Verum
Ma uitam acum cateva zile peste un ziar Libertatea parca. Rasfoind ziarul am vazut anunturile alea ale vrajitoarelor cu poze. Toate rezolva tot si toate sunt extraordinare. Unele se pozeaza si cu crucea in mana.
Majoritatea spun ca practica magia alba si isi ofera serviciile contra cost.

Ultimul anunt era al unei vrajitoare de magie neagra!!
Spunea ceva de genul, magia neagra rezolva lucruri pe care magia alba nici nu le viseaza. Veniti la cine stie! :)
Si apoi anuntul spunea ceva de genul REZOLVAM ORICE PROBLEMA PRIN ORICE MIJLOACE!

Sa-mi fie cu iertare dar asta suna a mercenar. PRIN ORICE MIJLOACE?!?! O astfel de afirmatie intr-un ziar e incadrabila in codul penal. Mai lipseste un anunt de genul, furam orice marca de masina la comanda, servicii rapide, cu avans.
Magie negra ....magie alba
imi vine sa rad cand aud asa ceva
De parca dracii ar fi de doua feluri
In realitate exista un singur fel de magie ...ca o numeesc ei magie alba {cu care se incearca ceva pozitiv}si magie neagra cu care se inceraca ceva vatamator distructiv
ambele se fac cu ajutorul satanei
el poate pentru o anumita perioada de timp sa inceteze raul pe care il provoaca pentru ca oamenii sa creada in binefacerile vrajilor dar in realitate diavolul nu poate sa vindece
Cine nu va mărturisi că e vrednică de mult plâns și de suspine așezarea cea de astăzi a creștinilor? Căci ei cu vrăjile și cu farmecele și baierele ce le uneltesc și cu alte satanicești și vrăjitorești pândiri pe care le fac se silesc iarăși să înnoiască pe cea veche și desființată slujire a dracilor, încă se leapădă de El și slujesc diavolului și cea mai mare răutate este aceasta că nicidecum nu simt creștinii cei de astăzi căci cu vrăjile lor cele de multe feluri pe care le uneltesc se leapădă de credința în Dumnezeu și cred în draci, defaimă pe Hristos și îmbrățișează pe diavolul și vând buna credință și aleargă la păgânătate. O, mare înșelăciune! Pe cât este de amăgitoare, pe atât de vătămătoare de suflet și purtătoare de moarte! [331-332]

Dar ce pricinuiesc unii dintre creștini? Noi alergăm, zic, la vrăjitori și la draci: a) pentru că aflăm vindecare bolilor de care pătimim; b) pentru că ne arată comori ascunse și ce are să ni se întâmple; și c) pentru că ne temem de draci ca de niște făcători de rău și urâtori de oameni, și de aceea cu chip măgulitor le îmblânzim răutatea lor prin vrăjitorie, ca să nu ne facă vreun rău. Noi vom răspunde la fiecare dintre acestea. Și la cea dintâi răspundem zicând: Ce faci, nebunule creștin, oricine ai fi tu care alergi la vrăjitori și descântători ca să te vindeci? Și crezi tu aceasta vreodată, că diavolul are să vindece boala ta? Dacă el este ucigător de oameni dintru început și a omorât tot neamul omenesc, cum se va face acum doctor al tău? Căci acela, zice, ucigător de oameni a fost dintru început (Ioan 8, 44); „Dumnezeu îl numește ucigător de oameni și tu alergi la el ca la un doctor? Și ce cuvânt vei da când se va cere de la tine răspuns?” Sunt cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur (Cuvântul 5 - Împotriva iudeilor). Nu vezi cum într-o clipeală de ochi a omorât două mii de porci în mare, și pe tine te va vindeca? Și dacă de porci nu le-a fost milă dracilor, cum de tine le va fi milă? „Și dacă de porci nu s-au milostivit, cu atât mai mult de noi” (Cuvântul 5 - Împotriva iudeilor).

Nu vezi cum dracii n-au putut să vindece nici chiar pe vrăjitorii și fermecătorii care erau slujitori ai lor de bubele și rănile date de Moise în Egipt, și pe tine au să te vindece? Și nu puteau, zice, vrăjitorii să stea înaintea lui Moise, pentru răni, că s-au făcut răni în vrăjitori (Ieșire 9, 11). Și dacă dracii nu se milostivesc de sufletul tău, cum se vor întrista pentru trupul tău? Dacă dracii se silesc a te izgoni din împărăția lui Dumnezeu, cum te vor izbăvi de boală? Râsuri sunt acestea și basme. Fiindcă, după dumnezeiescul Ioan Gură de Aur, dracii știu a vicleni și a vătăma, iar nu a vindeca. „Râsuri sunt acestea și basme, a vicleni și a vătăma știu dracii, iar nu a vindeca. Pe suflet nu-l cruță, și de ale trupului, spune-mi mie, se vor milostivi? Din împărăție se apucă să te scoată și de boli au să te vindece?” (Cuvânt către cei ce iudaisesc). Și fiindcă, după Marele Vasile, alt lucru mai plăcut nu este dracilor decât a mâhni și a necăji pe om în multe feluri de chipuri și pedepse: „Nu este nimic mai dulce urâtorului de oameni decât cu felurite chipuri a întrista și a pedepsi pe om”.

Deci nu te amăgi, creștine, ci încredințează-te că nici lupul nu poate să se facă vreodată oaie – după proverb –, nici diavolul nu se va face cândva doctor, că mai lesne poate focul să înghețe și zăpada să se încălzească, decât dracul să vindece cu adevărat. Pentru că el, chiar dacă ar voi cumva să te vindece, însă nu poate, fiindcă e cu totul neputincios. Și dacă vom presupune că poate să te vindece, însă nu voiește; fiindcă sănătatea omului este bună, iar diavolul totdeauna urăște cele bune și pentru aceea însă nu voiește, căci precum zice Areopagitul Dionisie (Despre dumnezeieștile numiri, cap. 4): „S-a întunecat lumina îngereștii cunoștințe ce a avut-o”; zice însă și Marele Vasile că, după ce a căzut diavolul, s-a stins acea fericită deprindere a cunoștinței ce avea și s-a aprins în el cu totul, din contră, necunoștința, adică răutatea. „Căzând din simplitate diavolul și aruncând departe vrednicia îngerească, din năravul lui s-a numit diavol și stingând pe cea dintâi a lui fericită deprindere, a prins puterea cea potrivnică acesteia” (Epistola apologetică către cei din Cezareea). Dar și după cum am zis, să presupunem că poate și voiește și știe să te vindece; însă, dacă nu-l va slobozi Dumnezeu, el de la sine nu poate să facă nimic.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.04.2007, 13:51:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Verum
Ma uitam acum cateva zile peste un ziar Libertatea parca. Rasfoind ziarul am vazut anunturile alea ale vrajitoarelor cu poze. Toate rezolva tot si toate sunt extraordinare. Unele se pozeaza si cu crucea in mana.
Majoritatea spun ca practica magia alba si isi ofera serviciile contra cost.

Ultimul anunt era al unei vrajitoare de magie neagra!!
Spunea ceva de genul, magia neagra rezolva lucruri pe care magia alba nici nu le viseaza. Veniti la cine stie! :)
Si apoi anuntul spunea ceva de genul REZOLVAM ORICE PROBLEMA PRIN ORICE MIJLOACE!

Sa-mi fie cu iertare dar asta suna a mercenar. PRIN ORICE MIJLOACE?!?! O astfel de afirmatie intr-un ziar e incadrabila in codul penal. Mai lipseste un anunt de genul, furam orice marca de masina la comanda, servicii rapide, cu avans.
Pacatul si-l trag si cei ce permit publicarea acestor anunturi , de dragul cistigului , un alt mare pacat. Ei intoxica cu buna stinta , cititorii , ispitindu-i in caderea in pacat.Diavolul isi face lucrarea mirsava, acolo unde gaseste terenul slab, unde credinta lipseste si oamenii cad prada "dragostei de arginti", a banului si de ce nu, a prostiei si ignorantei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.04.2007, 00:19:00
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Nu stiu a cui este mai mare pacatul......a celor care publica astfel de anunturi, sau a celor care apeleaza la aceste vrajitoare,ghicitoara,"tamaduitoare" si cum s-or mai numi ele.Daca ai putina intelepciune iti dai imediat seama de cita minciuna se afla in spatele acestor anunturi..........
:D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.04.2007, 20:21:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Nu stiu a cui este mai mare pacatul......a celor care publica astfel de anunturi, sau a celor care apeleaza la aceste vrajitoare,ghicitoara,"tamaduitoare" si cum s-or mai numi ele.Daca ai putina intelepciune iti dai imediat seama de cita minciuna se afla in spatele acestor anunturi..........
:D
Pacatul este in egala masura savirsit si de catre unii si de catre altii !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2007, 22:53:47
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de cristina83
Nu stiu a cui este mai mare pacatul......a celor care publica astfel de anunturi, sau a celor care apeleaza la aceste vrajitoare,ghicitoara,"tamaduitoare" si cum s-or mai numi ele.Daca ai putina intelepciune iti dai imediat seama de cita minciuna se afla in spatele acestor anunturi..........
:D
Pacatul este in egala masura savirsit si de catre unii si de catre altii !
Da,tu ai dreptate,dar cu liberul arbitru cum ramine?Eu am vrut sa spun ca de multe ori cei care indeamna la pacat poate sunt obligati, ei neavind nici o vina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Angajam agent vanzari - in publicitate phelicia Stiri, actualitati, anunturi 0 16.11.2012 22:55:04
Publicitate la sionism pe TVR Cultural mihailt Generalitati 32 16.08.2011 15:16:31
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 19:58:56
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30