Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.02.2012, 15:39:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

ziditor cuvant al parintelui Efrem.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.02.2012, 15:43:06
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Foarte folositoare sfaturile parintelui Efrem, daca cei casatoriti le-ar lua in serios cred ca n-ar mai exista atatea despartiri si n-ar mai zice barbatii ca nu-si inteleg sotiile... e greu sa intelegi ceea ce tu nu simti.
__________________
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.02.2012, 15:55:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Foarte folositoare sfaturile parintelui Efrem, daca cei casatoriti le-ar lua in serios cred ca n-ar mai exista atatea despartiri si n-ar mai zice barbatii ca nu-si inteleg sotiile... e greu sa intelegi ceea ce tu nu simti.
...e greu sa intelegi ceea ce tu nu simti...Foarte frumos spus! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.02.2012, 16:32:08
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
...e greu sa intelegi ceea ce tu nu simti...Foarte frumos spus! Doamne ajuta!
Da Stefan, nu e doar frumos spus, e spus din... ce am simtit. Pentru ca imi sunt foarte cunoscute sensibilitatea si slabiciunea duhovniceasca de care spune parintele, iar el stiu ca nu intelege pe deplin aceste lucruri ci le crede niste mofturi. Cred ca barbatii ar trebui sa faca niste cursuri despre cum sa se poarte cu sotia inainte de a se casatori... am senzatia ca o femeie ofera mai repede sotului iubire si respect decat barbatul, care de multe ori e mai superficial sau mai putin atent la ce simte sotia lui...
__________________
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.02.2012, 21:37:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Da Stefan, nu e doar frumos spus, e spus din... ce am simtit. Pentru ca imi sunt foarte cunoscute sensibilitatea si slabiciunea duhovniceasca de care spune parintele, iar el stiu ca nu intelege pe deplin aceste lucruri ci le crede niste mofturi. Cred ca barbatii ar trebui sa faca niste cursuri despre cum sa se poarte cu sotia inainte de a se casatori... am senzatia ca o femeie ofera mai repede sotului iubire si respect decat barbatul, care de multe ori e mai superficial sau mai putin atent la ce simte sotia lui...
nu e chiar asa, depinde de om. Sunt femei care ofera mai repede iubire, dar sunt si barbati facuti "din acelasi aluat" ca si aceste femei. Eu cred ca OMUL in general ar trebui sa faca cursurile de care pomeneai. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.02.2012, 15:16:28
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Ce spuneati - ca biserica nu este misogina?
Aici nu e vorba de misoginism, desi e un oarecare sens peiorativ. Parintele spune ca femeia e madularul mai slab pentru ca de multe ori e mai sensibila, mai afectata de problemele vietii si barbatul e cel care o poate incuraja si ajuta sa treaca peste aceste stari. Nu stiu cum e la tine, dar eu marturisesc ca ma regasesc in situatia asta, ca sotul e mai puternic in momente grele si ma ajuta sa-mi gasesc si eu echilibrul. Barbatii sunt mai reci si mai cerebrali, pe cand femeile sunt inclinate spre emotivitate.
Mai poate fi vorba de situatii gen: femeia este insarcinata sau are un copil mic, situatii care presupun niste stari schimbatoare, contradictorii, oboseala sau slabiciune fizica, care cauzeaza si un comportament mai impulsiv sau o cadere psihica... si atunci cine altul decat sotul e mai potrivit sa-si incurajeze si sa-si sprijine sotia? Nu inseamna ca femeia nu e in stare de nimic singura, ci doar ca sunt momente cand sotul trebuie sa-i acorde mai multa atentie.
Pe partea cealalta, sigur ca si barbatii au momentele lor de slabiciune si confuzie, dar ei in general nu prea le recunosc si se manifesta altfel, multi se inchid in ei - si atunci femeia inteleapta intuieste ce se intampla cu sotul si il ajuta cu sfaturi sau ce e mai eficient, in functie si de barbat.
__________________
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.03.2012, 14:32:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"Nu cred ca este posibila vreo casatorie fara acordul lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu doreste unirea a doi tineri, casatoria nu are loc: ori moare vreunul dintre logodnici, ori se despart, ori raman necasatoriti si astfel nu se mai ajunge la taina casatoriei. Daca se ajunge insa la casatorie inseamna ca aceasta este acceptata de Dumnezeu – fie ca unirea este bine-placuta Lui, fie ca este doar acceptata. De aceea, constienti de aceasta, sotii trebuie sa se tolereze, sa fie ingaduitori unul cu celalalt. Iar seara trebuie sa discute despre intamplarile din timpul zilei, dand fiecare explicatii pentru a nu exista neintelegeri.

Daca iti greseste cu ceva sotia, nu-i raspunde pe loc, atunci cand esti dominat de manie, ci seara, in dormitor cand veti fi singuri, sa-i spui cu blandete: „stii, iubito, azi m-ai intristat cu cutare lucru”. Iar daca ii arati blandete ii va pare rau, va plange si isi va cere iertare." (Arhim. Efrem)
Frumos cuvant.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.12.2012, 17:12:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cautand un cuvant frumos, am dat peste o predica rostita de Parintele Emilianos de la Manastirea Simonos Petras.

"Barbatul ar trebui sa tina minte ca sotia i-a fost incredintata de Dumnezeu.
Ca iubirea sa fie curata, omul trebuie sa-L aiba pe Hristos in el. Unit cu Hristos si casatorit fiind, nu va ajunge niciodata sa vada in altcineva un posibil sot sau sotie, dupa cum nici Hristos nu mai vede dincolo de Tata un alt tata. Si dupa cum Hristos nu este niciodata lipsit de Maica Sa si de Tatal Sau, asa trebuie sa fie si cei casatoriti, nelipsiti unul de celalalt.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.12.2012, 02:38:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Mi-a venit in minte legea treia a dinamicii: orice actiune naste o reactiune egala si de sens contrar.
A treia Lege a termodinamicii:
Din doua corpuri diferit de calde, caldura va trece din cel mai cald la cel mai rece.

Aceste legi fizice au efect si in viata omului. Doi soti care se iubesc, niciodata nu se vor iubi la fel de mult: odata unul mai mult, altadata celalat mai mult.

Cel care iubeste mai mult, va da mai mult; iar celalat va primi mai mult. De multe ori, cand unul nu mai e dispus sa dea, celalat i-ar da totul. Deci, atentie, totul cu masura!

Atunci cand se egaleaza temperatura (sentimentelor), deci trecerea de la unul la celalat a caldurii nu mai e posibila, vorbim despre "moartea caldurii".
Teorie gasita la Jung si redata din memorie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 14:04:54
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 11:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 15:23:52