Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.02.2010, 21:08:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Ifose zici?Mare ispita esti pe capul meu!!!(era cat pe aici sa fac o mare prostie)Multumesc lui DUMNEZEU CA MA OPRIT!!!Vad ca ti-ai adus intariri!!!De ce crezi tu ca toate postarile mele fac referire exclusiv la persoana ta?Eu vorbeam cu altcineva in caz ca nu ai observat,dar TU tot vii si te bagi in seama cu mine!!!Da, cam deplasata fraza mea ca o sa te fac sa plangi(de data asta recunosc ca m-am cam lasat dus de val)(sa nu ma intelegi gresit nu m-am referit ca o sa te fac sa plangi la propriu!)Vad ca te-am si jignit.Uite cum facem EU imi cer de un milion de ori IERTARE(crezi ca ai putea sa ma ierti?)si in schimb iti PROMIT ca pe viitor sa nu iti mai adresez nici un mesaj,dar te-as ruga sa ma lasi si tu in pace!!!TE ROG MULT!!! OK, CE ZICI?
Te iert, si sa ma ierti si tu...siii de asemenea sa te tii de promisiune!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.02.2010, 21:15:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Anonimaf, imi pare rau ca s-a deviat de la subiect...sper ca tu sa fii deja mai bine acum, dar si totul tau.

Sa va ajute Dumnezeu sa aveti intelegere, sa treceti usor peste perioadele mai dificile, sa va iubiti mult si sa aveti grija de relatia voastra!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.02.2010, 22:04:41
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...
1. Patima jocurilor de noroc e o patima foarte grea. Am vazut mai multe emisiuni serioase pe aceasta tema, si romanesti si straine. Manifestarile sunt similare cu ale unui om drogat, iar terapia e de lunga durata
2. Nu-l mai invinui pe Dumnezeu pentru patimile sotului tau care a fost lucrat de Cel Rau, e o atitudine de om necredincios.
3. Singura iesire este intoarcerea amandurora catre Dumnezeu cu toata seriozitatea si cu tot sufletul, asta daca te hotarasti sa ramai cu el.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.02.2010, 22:59:21
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Doamne ajuta

Iubirea nu stie sa divorteze..iubirea iarta, indura, si daruie. Si totusi ce ar mai putea darui, caci doar" nu au mai ramas prea multe", draga mea a ramas ce e mai de pret..si de va pretui Dumnezeu ceva la noi, nu or fi nicidecum banii, sau slabiciunile noastre. Sufletele noastre sunt mai de pret decat tot pamantul acesta..nu or fi tati banii din lume de ajuns sa cumpere macar un suflet, dar atunci doua suflete care s-or iubi..Aici o fi greseala draga mea, plangerea sa nu fie pt bani, ci pentru dragul tau sot. As fi vrut sa pot face mai multe, dar sunt si io sarac, si lipsit de multe, dar am nadejde ca Dumnezeu te va ajuta.
Mi-ar fi placut tare mult draga mea, sa fi stiut numele, ca mult poate rugaciunea, si te-am mai fi pomenit si noi in rugaciunile noastre, pe tine si pe dragul tau sot.
Amu fiind si asa mai stramtorati, noi tat om nadajdui in mila lui Dumnezeu, ca El e bun si pa tati ne vrea, si ne iubeste.
Domul este Dumnezeul nostru,Domnul Iisus Hristos, laudat sa fie Numele Lui..
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.02.2010, 23:22:48
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte frumos exemplu dati, vine cineva undeva la limita si cere un sfat si ce citeste, certuri la cutit intre cei care se cred crestini (si inca ortodocsi!), si inca in Postul Mare.

Macar daca ar fi un administrator sa stearga ultimele 5 pagini de inutilitati sau mai rau - penibilitati, de pe topicul asta.
AI perfecta dreptate da vezi ca suntem pacatosi si isi mai baga si vicleanul coada!!!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.02.2010, 23:30:47
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Te iert, si sa ma ierti si tu...siii de asemenea sa te tii de promisiune!

Doamne ajuta!
Multumesc!!!Eu nu am de ce sa te iert,dar daca tu crezi asta,te iert!!!Paaaaa!!!
DOMNUL sa te BINECUVANTEZE!!!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.02.2010, 01:55:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...


Nu Dumnezeu este de vina pentru problemele sotului tau si nu numai banii sunt cei ce ne tin in viata... Poate ca Dumnezeu ti-a dat tot timpul, L-ai simtit aproape, iar acum te pune la incercare... si tu ce faci? Te instrainezi de El? Nu intreba niciodata de ce... Pentru ca poate meritam si mai rau pentru invartosarea inimii noastre. Multumeste-I Domnului ca e doar atat.
Si cine esti tu sa desparti ce Dumnezeu a unit?...
Fii tare si du-ti crucea mai departe, oricat de jos ai cadea. Pentru ca Dumnezeu nu te va lasa, dar pentru asta trebuie sa-L tii aproape. Roaga-te pentru sotul tau si nu lasa banii sa-ti umbreasca credinta...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.02.2010, 10:01:03
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Fii linistita cei interesati il vor citi pina la capat,iar pentru cei care au auzit de SMERENIE probabilitatea de risc este sub nivelul minim ca sa ii zgarie ceva!!!
hmmm... mandria bat-o vina. chiar crezi asta? fa un sondaj sa vezi cati au citit pana la sfarsit, daca vrei sa nu te minti singur.
sper sa nu ma faci cucoana si sa ma certi pentru ce am zis....
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.

Last edited by anaana71; 26.02.2010 at 10:10:13.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.02.2010, 10:20:23
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Mesajele tale nu au nici o relevanta!!!Cat despre sfaturi mersi mult,dar mi le iau de la duhovnic!!!
Daca tot ai adus vorba de "lupta mea'',atata timp cit aceasta va fii in numele ADEVARULUI,sau/si spre ajutorarea celor cazuti in mainile vrasmasului,sint in stare sa ma lupt cu toate morile de vant din tara Olandei(si crede-ma sant multe) pentru ca TOATE LE POT INTR-U HRISTOS CARE MA INTARESTE!!!


OOOK!
esti prospetel... se vede asta. dar o sa cresti mare si o sa fie bine...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.02.2010, 14:38:13
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?
Dar ce vina are Dumnezeu, doar nu te-a pus Dumnezeu sa te mariti cu el, si nici pe el nu l-a pus sa joace la noroc?

Gandeste-te mai bine ce pacate ai, cauta un duhovnic bun si te spovedeste, si ai sa vezi ca lucrurile vor incepe sa se intrepte.

De ce? Gandeste-te bine ce pacate ai. 10 ani traiti impreuna inainte de cununie sunt pacate foarte mari, care trebuiesc ispasite. Ai facut vreun avort? Ai folosit pastile contraceptive? Alea pot cauza zeci de avorturi fara sa iti dai seama.

Nu dispera, orice s-ar intampla. Si nici nu te grabi sa divortezi, omul e bolnav si are nevoie de ajutor. Primul si cel mai important lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-ti indrepti viata pe caile Domnului si ale Bisericii, sa traiesti dupa cum spune Biserica Ortodoxa, si atunci vei vedea vizibil ajutorul lui Dumnezeu.

Dumnezeu sa va ajute!

Bogdan.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 23:33:54
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 13:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 12:25:52
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 19:17:37