Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.06.2010, 14:18:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sf Rozariu este o devoțiune specifică spiritualității apusene. Adoptarea sa de către răsăriteni, deși nu este în sine un lucru rău, e bine să se facă după ce mai întâi aceștia cunosc comorile răsăritene de venerație mariană care sunt, spre exemplu, Paraclisul Maicii Domnului sau Acatistul Maicii Domnului
Am mentionat mai sus ca rozariul este „ramasita” metanierului din Monahismul Rasaritean, dupa schisma din 1054! NU este si nu a fost NIODATA adoptat, ci el a ramas asa cum l-a aratat Sf.Arh.Gavriil Cuvosului Paisie cel Mare! Deci, rozariul nu are nimic de-aface cu metanierul!
O asemanare pe care am mentionat-o este metanierul folosit de catre ortodocsi la Parvila de rugaciune BOGORODSNAIA, care se ASEAMANA in practica cu Rozariul, si am artat mai sus DIFERENTELE!
Deci, in concluzie, este nevoie sa repet ca metanierul (rozariul) NU a fost adoptat de catre RASARITENI de la Apuseni! El a aparut in sec VI la Cuv.Paisie cel Mare si asa il avem pana azi! Catolicii (apusenii) au rozariul ca „ramasita” a metanierului dupa Schisma din 1054!!! Care din practica rugaciunii inimii, el a devenit pentru Maica Domnului, desi, in Ortodoxie se poate spune catre ORICE SFANT, sau Persoana Treimica! AMIN!
__________________
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.06.2010, 14:29:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Metanierul și Rozariul sunt lucruri care nu se aseamănă decât cel mult ca aspect. Și musulmanii au un obiect foarte asemănător, ceea ce nu înseamnă că acele mărgele înșirate ar putea fi numite "Rozariu".
Rozariul este o devoțiune, cum spuneam, specifică latinilor. Prin influență, a fost și este folosit și de bizantini și, probabil, de creștini din alte spații culturale. Constă în anumite rugăciuni și meditații, dintre care numai unele (Tatăl Nostru și Doxologia) au corespondent în liturgica răsăriteană.
Când răsăritenii fac un rozariu, nu numai că l-au adoptat, dar l-au și adaptat de multe ori: ei adesea folosesc Crezul niceno-constantinopolitan în loc de Crezul apostolic, folosesc "Născătoarea" în loc de "Ave Maria". Rugăciunea de la Fatima nu are corespondent răsăritean (o traduc pe cea apuseană), iar meditațiile sunt o practică mai puțin uzuală în spațiul bizantin, mult folosită însă în cel latin (ca în Calea Crucii, de exemplu).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.06.2010, 15:16:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chicco-O Vezi mesajul
cum puteti interzice unui om sa se roage atunci cand vrea asta??? nu-mi vine sa cred, sunteti preot???
Rozariul este un simbol al iubirii, interziceti asta???
Si poate ma lamuriti si pe mine asupra adoptarii invatarurii catolice...ii invata pe oameni de rau? eu na-m auzit niciodata un preot catolic sa vorbeasca de rau Biserica Ortodoxa; o Biserica Crestina trebuie sa fie o Biserica in iertare, toleranta si IUBIRE fata de aproapele.

Imi pare rau sa aud asta. Rudele mele sunt ortodoxe, dar eu sunt catolica pentru ca asa am decis; am decis sa fac parte din comunitatea care gandeste crestin, nu in ura si vorbe rele.
Draga Georgiana, important e sa te rogi cu adevarat, nu conteaza ca te rogi pe rozariu sau pe matanii; lui Dumnezeu ii place sa faci asta, faci un lucru care ii place Lui.
In curand nu vom mai sti daca suntem pe un forum ortodox sau catolic. Constat tot mai des ca catolicii incalca regulile ospetiei si se considera ei in drept sa dea sfaturi "mai bune", contrazicand chiar preotii ortodocsi, care si-au spus cuvantul.
Practic acest lucru ar trebui sa ne deschida ochii noua, ortodocsilor, si sa tragem concluziile necesare.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.06.2010, 15:24:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu m-am putut abtine sa nu raspund la ignoranta de care se da dovada la acest topic.Rspunsul lui Grigorie e dovada clara ca multi de pe acest forum sant de un infantilism cronic.Orice rugaciune este folositoare pentru sufletul omului daca este facuta cu sinceritate.Nu are nici o importanta daca esti ortodox,catolic sau musulman.Cine spune altceva inseamna ca nu a inteles nimic din esentialul crestinisului care e dragostea.De asta a venit IIsus pe Pamant,sa implineasca legea..si sa dea un nou sens umanitatii.Georgiana..tu cate clase ai..ca parca esti in clasa a-3-a cu intrebarile tale..!!!.Bisericile Ortodoxa si Catolica sant biserici surori..nu conteaza ce spun unii preoti care numai crestini nu sant.Citeste Biblia cu atentie si ai sa vezi adevarul.
Ar fi fost mult mai bine sa te fi abtinut... De multe ori este mult mai buna tacerea.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.06.2010, 18:05:10
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In curand nu vom mai sti daca suntem pe un forum ortodox sau catolic. Constat tot mai des ca catolicii incalca regulile ospetiei si se considera ei in drept sa dea sfaturi "mai bune", contrazicand chiar preotii ortodocsi, care si-au spus cuvantul.
Practic acest lucru ar trebui sa ne deschida ochii noua, ortodocsilor, si sa tragem concluziile necesare.

Care ar fi concluziile necesare? Nu se intelege ce vrei sa spui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rozariul incalca cu ceva ortodoxismul? cred_cu_adevarat Generalitati 45 08.11.2017 07:01:26
rozariul monica.miholca Rugaciuni 4 11.09.2009 11:41:40