Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.10.2015, 10:33:14
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Copacel, cam asta chiar e perceptia cainelui.

Am avut si pisica (nu era a noastra, era practic a scari de bloc, dar am adapostit-o lanoi toata iarna trecuta si acum 2 ierni), iar pisicile sunt altfel. Desi foarte cumintemotanul, nu se urca pe masa, nu facea stricaciuni, nu era asa afectuos si era mai independent decat cainele. Lucru normal daca m gandesc ca cine stie cati ani a trait pe langa bloc, trebuind sa se apere de caini si oameni.


Cainele, si and ne jucam si ne molfaie, daca zicem "au" se opreste instant. Asa il testam uneori sa vedem cand si aca se opreste. La fel si daca scoti sunetul acela cand te doare (ala nu stiu sa-l expluc :)) ).
Mai nou, inepe sa se maturizeze cainele; refuza sa isi mai faca treburile pe balcon, se tine cat poate e mult, pana il scoatem afara. Rar, daca nu mai poate tine merge pe balcon sa ii faca treburile, si asta doar in timpul zilei, daca cumva ramane mai mult timp singur acasa, daca nu ajungem noi la timp; pe timpul noptii nu se misca de langa noi nici macar ca sa bea apa.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.10.2015, 03:53:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cati ani ai ?
26 peste câteva zile. Are vreo relevanta?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.10.2015, 13:41:46
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am gasit o solutie...dialectica. Conform cererii doamnei Max, nu dau sa manance pisicii in casa si evit sa o primesc in casa. Asta nu ma impiedica sa-i pun sa manance in curte. Numai ca... s-a aflat. In lumea pisiceasca. In ultimele zile, pisica doamnei Max, care e gri-petrol (pisica, vreau sa spun) vine insotita de o pisica neagra. Asta, nu stiu a cui e si daca e a cuiva. Apartine bunului Dumnezeu. In fine, intr-o zi, cand astea doua pisici erau la masa, am vazut in castanul din curte un motan care se uita fix la ele, cu coada balanta. Poate ca venea si pana acuma, dar acuma, castanul pierzandu-si podoaba de frunze, a devenit vizibil. In fine, s-a intamplat numai o data si, deocamdata, nu a mai revenit.

Sa fie o pedeapsa pentru faptul ca toata viata am luat in ras babele care hranesc multe pisici ? Lucrurile par sa evolueze incat sa fiu intr-o situatie asemenea lor...
Ma bucur ca ati facut o fapta buna si ajutati niste pisicute framande sa fie hranite. Le este foame de vin la mancare, pisicile nu mananca in nestire pana termina mancarea, dupa ce se satura, pleaca.
Noi la bloc avem pisicute (5-6) pe care le-am castrat si le hranim, in special eu, indiferent de ce zice lumea. Arata una si una si cu blanite frumoase.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.10.2015, 12:34:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Sunt frecvente cazurile de pisici care la un moment dat in viata parasesc " domiciliul conjugal" si se stramuta prin vecini. Si nu e numai faptul ca vecinul ii da pate de fois gras si stapana crochete de pisici, ci sunt factori psihologici de obicei ( aparitia unui nepotel, unui caine, unui alt pisoi - chiar propriile-i progenituri, unui amant chiar...). Ele nu iubesc si respecta stapanul neconditionat, ci aceste insusiri trebuie cultivate in ele de catre acesta.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.10.2015, 12:51:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am gasit o solutie...dialectica. Conform cererii doamnei Max, nu dau sa manance pisicii in casa si evit sa o primesc in casa. Asta nu ma impiedica sa-i pun sa manance in curte. Numai ca... s-a aflat. In lumea pisiceasca. In ultimele zile, pisica doamnei Max, care e gri-petrol (pisica, vreau sa spun) vine insotita de o pisica neagra. Asta, nu stiu a cui e si daca e a cuiva. Apartine bunului Dumnezeu. In fine, intr-o zi, cand astea doua pisici erau la masa, am vazut in castanul din curte un motan care se uita fix la ele, cu coada balanta. Poate ca venea si pana acuma, dar acuma, castanul pierzandu-si podoaba de frunze, a devenit vizibil. In fine, s-a intamplat numai o data si, deocamdata, nu a mai revenit.

Sa fie o pedeapsa pentru faptul ca toata viata am luat in ras babele care hranesc multe pisici ? Lucrurile par sa evolueze incat sa fiu intr-o situatie asemenea lor...
Aveam o clienta careia ii adusesera copiii in curte o catea mare, care la un moment dat a facut o coxartroza urata. Femeii i-a fost mila si a bagat-o in casa la caldura peste iarna, i-a dat medicamente si o ajuta sa se ridice cu un prosop, sa mearga sa-si faca nevoile. Obisnuia sa zica ca asta e (pedeapsa divina) " pentru soacra-mea", de care nu mai stia nimic decand ii murise sotul...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.10.2015, 13:24:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si pisicile iubesc fastfood -ul :)

Si oamenii doar nu sunt nebuni sa cumpere mancare de pisici bio, sau sa ia o tavita de copanale de pui, taman pentru pisica.

Pentru pisica exista furaje din cereale, cu multa grasime, carne de proasta calitate si multe E -uri care sa dea gust demential la toate combinatia.
Si doar 10euro sacul.

Cum sa nu te iubeasca pisica ca pe iarba matzei?

Apropo, s-a facut un studiu si s-a ajuns la concluzia ca pisicile citesc expresiile faciale.
Deci si daca esti serial killer, intri cu un zambet cat casa si niscai pateu de pisica, si o sa te iubeasca mai dihai ca pe stapanul care o tine la dieta.
Si chiar daca esti omul lui Dumnezeu dar te-ai incruntat la ea, ai pus-o, in cel mai fericit caz fuge sub canapea daca nu cumva te scuipa in fatza.

Pai cum sa nu iubesti relatia cu o fiinta care te-a facut zeul ei pentru o mana de mancare cat mai gustoasa, un zambet si o scarmaneala din cand in cand?
Ce nevoie ai tu sa-ti spuna alti oameni cum esti cand pisica ta zice ca esti extra, iubitor de numa'numa'?

Nu sunt ca si copiii aia care au chef de tine cand tu n-ai de ei, mereu vor altceva, te impiedici de ei prin casa, fac dezordine, trebuie educati constant, etc....
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.10.2015 at 13:35:04.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.10.2015, 14:38:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si pisicile iubesc fastfood -ul :)
sau sa ia o tavita de copanale de pui, taman pentru pisica.
Ba eu asa fac.Bine uneori mai schimb puiul cu ciocanele de curcan.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.10.2015, 17:20:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca sa vezi.
Eu credeam ca toti fac asa, eventual doar tu nu dai mancarea oamenilor, la pisicile care le-o facut Dumnezeu sa se hraneasca singure, prinzand soareci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.10.2015, 17:37:08
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sa fie o pedeapsa pentru faptul ca toata viata am luat in ras babele care hranesc multe pisici ? Lucrurile par sa evolueze incat sa fiu intr-o situatie asemenea lor...
MIAUUU!!! Noi suntem orfane si nu tinem la silueta! Sunteti acasa, d-nule Dragomir?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.10.2015, 20:22:17
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa vezi.
Eu credeam ca toti fac asa, eventual doar tu nu dai mancarea oamenilor, la pisicile care le-o facut Dumnezeu sa se hraneasca singure, prinzand soareci.
Pai daca imi cer.Apoi sa mai lase soriceii in pace ca si ei sunt creaturile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare