Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2021, 20:14:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Blestematule, iti fura diavolul mintea si nu vezi ce marturiseste Dumnezeu pentru fiecare...

Pentru tine marturiseste ce a marturisit pentru Arie.

Arie nu era episcop mai citeste... era simplu preot. Asa ca pune manape carte.

Nu ai inteles nimic... dar nici nu te duce capul. De ti-ar pune Dumnezeu toti sfintii infata tot i-ai ocara si i-ai improsca cu mizerie. Asta faci de fapt continuu....


Nu meriti preamult esti ca ala caruia i se arunca margaritare cand nu e nevoie.

Blestematule, asculta de Dumnezeu, ca iti spune sa te intorci si sa te lepezi. Altfel nu o sa poti iesi din durere.... ca sa profeteasca fiecare pe limba lui
N-are importanta ca era doar un preot din moment ce se credea el atat de mare impreuna cu multi episcopi care credeau la fel ca el:
”Teonas al Marmaricii și încă aproximativ 20 de episcopi, erau de partea lui Arie, iar ceilalți, în frunte cu Eusebiu de Nicomidia, țineau calea de mijloc.”

Majoritatea episcopilor de atunci erau deci de partea lui Arie sau adoptasera o corceala, adica o cale de mijloc corcita.

La asta m-am referit. Sf. Nicolae s-a luptat cu goliat adica cu arianismul infiltrat in conducerea bisericii. Daca era doar un simplu preot fara nicio influenta in episcopii vremii ce rost avea o atat de mare lupta cu ideile lui trecatoare, ti se pare normal sa lupte atatia episcopi cu un neica nimeni care slujea ca preot intro parohie aflata in subordinea unui episcop care nu credea in ideile lui?

Esti deci penibil la maxim. Asa ai si tu dreptate pripita impreuna cu episcopii pripiti, exact ca Arie!

Deci Arie chiar daca nu era episcop avea o mare influenta in credinta episcopilor din vremea lui ărin ideile sale gresite. Asta am vrut sa zic. Era un fel de patriarh peste episcopi din moment ce toti il credeau pe el incat a fost nevoie de marturia sfintilor si de un sfant sinod ecumenic pentru ca Imparatul Constantin sa dea dreptate celor de buna credinta crestina.



Citat:
În prealabil postat de gpalama
Blestematule, asculta de Dumnezeu, ca iti spune sa te intorci si sa te lepezi. Altfel nu o sa poti iesi din durere.... ca sa profeteasca fiecare pe limba lui
Mai mitomanule ispititor, susti ca-mi spune Dumnezeu (prin tine) sa ma lepad de Dumnezeu? Esti decat un penibil! Aia nu e pocainta ci lepadare de Credinta puiule al baronului de Mieunhauzen!

Cat tupeu poti tu sa ai sa minti in halul asta?
Esti chiar un raspopit! Un fel de Marx, Enghels si Lenin care dupa ce au terminat seminarul si s-au facut calugari au fugit de acolo si au pus-o de-o revolutie antihrista.

Cum iti permiti sa vorbesti in locul lui Dumnezeu?

Nu te cred! Nu-l credeti pe @gpalama! E un mitoman la maxim!

Credeti si voi in Cele 7 Tr.Ap.! Prin astea sufla Hristos-Cuvantul!

Nu credeti in mitomanii pripiti chiar daca ar aduce impreuna cu ei pe toti episcopii pripiti ai lumii si ar zice ei ca sunt proorocii lui Dumnezeu, ca vorbesc ei voua ce vorbeste Dumnezeu ca sa nu credeti in Hristos-Cuvantul!

Domnule cu asta, cu minciuna asta gogonata te-ai infratit cu satana. Adica imi spui tu mie ca Dumnezeu spune ca Hristos-Cuvantul nu e Iisus? Esti penibil! Dumnezeu L-a trimis sa sufle prin Trambite si sa plineasca Apocalipsa! Cum crezi tu ca ar vrea ca cineva sa se lepede de El? Esti decat o jigodie ordinara care-ti permiti sa minti cu tupeu maxim. E clar ca esti decat un pui de sarpe-lup-capra ce se crede tap dandu-si aere de berbec vorbind din dreptul icoanei unor mari sfinti ca sa fie crezut.

Nu-ti fa probleme: NU MA LEPAD de Hristos-Cuvantul! Nu-s idiot ca sa ascult de indemnurile unui mitoman raspopit!
Stii de ce ma lepad? De necredinta ta gresita, ma lepad si ma curat de necredinta ta in Cele 7 Tr.Ap. si de toate hulele tale la adresa lui Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu. Pricepi de cine si de ce ma lepad? Pricepi ca nu ma pocaiesc pe dos asa ca tine? Ma lepad de satana care ispiteste prin tine fara numar si-i taraste pe toti in contra lui Dumnezeu bagandu-le in cap prostiile tale.

Te iert ca imi e foarte clar pe cine slujesti si ca nu stii ce faci!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.06.2021 at 20:39:39.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2021, 21:12:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cap coada nu le stii...

Ca zice bine acolo: mortii de ar invia nu vor crede...

Asa ca ramai cu satana amice care te-a legat pentru nebunia ta.

Te-a lasat Dumnezeu prada ispitei pentru ca ai mers dupa capul tau in viata, nu ai vrut sa asculti de bine.

Esti bataie de joc diavolului si parasit de Dumnezeu.

Nu mai poti auzi nimic din ce zice Biserica. Pana la urma ce zice Biserica mantuieste... tu esti in neascultare.


Tu esti destept dar asa pe limba ta, in care prostul le-a asezat cum a vrut el, si nu asculta de cei intelepti - de Biserica. Esti doar un prost care nu prea stie ce vorbeste si le aseaza dupa capul lui.

Last edited by gpalama; 24.06.2021 at 11:33:32.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2021, 14:01:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cap coada nu le stii...

Ca zice bine acolo: mortii de ar invia nu vor crede...

Asa ca ramai cu satana amice care te-a legat pentru nebunia ta.

Te-a lasat Dumnezeu prada ispitei pentru ca ai mers dupa capul tau in viata, nu ai vrut sa asculti de bine.

Esti bataie de joc diavolului si parasit de Dumnezeu.

Nu mai poti auzi nimic din ce zice Biserica. Pana la urma ce zice Biserica mantuieste... tu esti in neascultare.


Tu esti destept dar asa pe limba ta, in care prostul le-a asezat cum a vrut el, si nu asculta de cei intelepti - de Biserica. Esti doar un prost care nu prea stie ce vorbeste si le aseaza dupa capul lui.
Decat vrajeala terorista plina de mitomanie labordelatorista. Nu vrei sa crezi si-ti glorifici necredinta gresita si pripeala sigura, infailibila.

Nu te cred, nu te ascult, nu te urmez, nu ma pocaiesc pe dos, pe sfinvers chiar daca intreaga lume bisericeaca mi-ar spune de la ”dumnezeu” ca gresesc!

Ca fiu din poBOR cred in ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap. dar mai ales in Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu si in invatatura Lui. Aia rulz!

Nu fortez pe nimeni sa ma creada, sa faca la fel ca mine. Unde nu e nici Dumnezeu nu cere. Celor ce au li se va mai da iar celor ce nu au li se va lua si ceea ci li se parea ca au. Cine se inalta pe sine va fi smerit iar cel ce se smereste pe sine va fi inaltat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.06.2021 at 17:17:22.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2021, 14:06:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Anatema lui Moronco pentru hula si lepadare de ortodoxie!


Citat:

Ca fiu din poBOR cred in ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap. dar mai ales in Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu si in invatatura Lui. Aia rulz!
Cuvintele astea ale tale scrise vor sta la infricosatoarea judecata inaintea ta.

Ele vor fi osanda ta in veci.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.06.2021, 14:25:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Ca fiu din poBOR cred in ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap. dar mai ales in Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu si in invatatura Lui. Aia rulz!
Anatema lui Moronco pentru hula si lepadare de ortodoxie!
Care hula? Care lepadare de ortodoxie? Nu pricepi ca necredinta ta vede pe dos dand blesteme si anateme pe dos?

Cum mi-ai putea da tu anatema, terolog raspopit, daca nu-mi esti duhovnic? Te-ai erijat la butoane? Te crezi parintele meu duhovnicesc? Nu mai poti tu de grija mea sau a fratilor ortodocsi pe care ii faci prosti, nebuni, eretici, sectanti, demonizati, satanisti. Decat un pripit, orb ce nu-si vede trufia-demon, asta esti.

Cine nu iubeste pe Hristos-Cuvantul este scris sa fie anatema!

Citat:
Cuvintele astea ale tale scrise vor sta la infricosatoarea judecata inaintea ta.

Ele vor fi osanda ta in veci.
Sa ajute Dumnezeu sa fie asa si astea sa ma ”osandeasca” la RAI in veci!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.06.2021 at 14:28:20.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2021, 14:30:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dumnezeu sa te judece, ca de acum noi te-am invatat de bine cat am putut si acum te condamnam pentru erezie si lepadare!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2021, 17:11:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dumnezeu sa te judece, ca de acum noi te-am invatat de bine cat am putut si acum te condamnam pentru erezie si lepadare!
Tu nu m-ai invatat fiindca esti incompetent, confunzi neo-protestantii cu Trambitele si pe mine cu Ewald Frank-enstain ca sa nu mai zic ca-L confunzi pe Hristos-Cuvantul cu satana, deci ce as putea invata de la tine(voi)? Deci nu m-ai invatat ci m-ai acuzat cu toate si peste tot si m-ai condamnat hulind si blestemand pe toate firele de discutie si lovind fara mila, fara crutare direct in PERSOANE ca un las ultras patimas procesoman crezand ca lovesti in satana cand defapt loveai in ”mai micii Mei” si care te dovedesti tot mai mult, pe zi ce trece ca nu te poti nicicum opri din razbunari pripite si iata zici tu ca abea acum ma condamni dupa ce m-ai invatat. Deci e clar ca nu stii ce faci si ca minti de ingheata apele. De la inceput si pana la ”sfarasit” nu ai facut altceva decat sa ma judeci si sa ma condamni la maxim luand locul lui Dumnezeu exact asa ca inchizitia terorologilor raspopiti care mereu ma condamna ei pe mine, pe dos, ma condamna asa ca lumea pentru NELEPADAREA mea de Hristos-Cuvantul si pentru ortodoxia mea intreaga careiea voi, nu stiu care voi, tu ii spui erezie! (probabil voi care va credeti biserica si glasul tuturor sfintilor cand defapt sunteti niste inselati pripiti care habar nu aveti ce au crezut si au spus sfintii parinti.)

Sa te ierte Dumnezeu. Eu te-am iertat dar nu te pot sili sa primesti iertarea asa ca... pacatele tale te vor chinui, nu eu.

Greu iti va fi in ziua aceea daca nu te vei pocai de multimea de mitomanie si de lovirea fara numar in PERSOANE crezand ca esti aparat de etichetele pe care le lipesti pe victime (secta, eretici, diavoli, satanisti, rupti, cazuti, putori, etc).

Revenind la subiect.
Domnule draga care te-ai certat din prostie cu logodnica dati seama ca prin minciuna si acuzari nesfarsite, prin condamnari, hule si blesteme, dovedind trufie si aroganta, nu va veti putea impaca.

Dar ca sa te impaci cred ca ar fi mai bine ca mai inainte sa te impaci cu Dumnezeu si abea atunci va vrea si logodnica ta sa se impace cu tine... caci vei avea pace si ea va avea pentru Cine sa se impace cu tine.

Ai vrea sa poti sa o respecti pe ea si sa asculti de Dumnezeu si nu de grijile ei lumesti?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.06.2021 at 17:43:05.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.06.2021, 15:49:28
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

La nunta din Cana Galileii, nunta lui Natanael, Domnul Hristos a evitat izbucnirea unui scandal monstru intre miri și invitați pentru că aceștia ar fi rămas cu toții fără vin și nunta deabea începuse. A preschimbat apa în vin și toți au băut spre sfârșit cel mai bun vin din viața lor mirându-se și mărturisind minunea. Apoi au înțeles că a fost vorba de Domnul Iisus Hristos. Natanael pricepând minunea și voia lui Dumnezeu a urmat lui Hristos și a lăsat în urmă și nuntă și mireasă și avere și pe sine însuși. Nu s-a mai însurat și a dus viață sfântă îngerească până la sfârșit.

Tu nu ești chemat de Hristos să lași toate și să-L urmezi însă poți să-ți dai seama că împăcarea cu logodnica ta nu te ajută la mântuire ci s-ar putea ca mai mult să te piardă.

O poți ruga să te ierte pentru ceartă ca să fiți împăcați înaintea lui Dumnezeu și apoi ai putea să nu te mai amesteci în viața ei dacă nu vrea să mai știe de tine.

Sigur că vă iubiți dacă v-ați și logodit. Vă este însă de folos să vă căsătoriți?

Dacă sunteți desfrânați și vă iubiți cu adevărat atunci e bine ca bărbatul să aibă o singură femeie și împreună să formeze un singur trup. Nu știu însă cum veți reuși să vă opriți de la sex, de la poftele sexuale, de la toate relele lumii care vă vor ispiti să le experimentați până la auto-distrugere.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.06.2021, 23:35:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
La nunta din Cana Galileii, nunta lui Natanael, Domnul Hristos a evitat izbucnirea unui scandal monstru intre miri și invitați pentru că aceștia ar fi rămas cu toții fără vin și nunta deabea începuse. A preschimbat apa în vin și toți au băut spre sfârșit cel mai bun vin din viața lor mirându-se și mărturisind minunea. Apoi au înțeles că a fost vorba de Domnul Iisus Hristos. Natanael pricepând minunea și voia lui Dumnezeu a urmat lui Hristos și a lăsat în urmă și nuntă și mireasă și avere și pe sine însuși. Nu s-a mai însurat și a dus viață sfântă îngerească până la sfârșit...
De unde stii ca Natanael era numele mirelui si ca nu s-ar mai fi insurat, din moment cenunta a decurs mai bine?
Doar pentru ca la pescuirea minunata este pomenit in Evanghelia lui Ioan si un Natanael din Cana Galileii?
Nu e acelasi Natanael pe care l-a chemat Filip.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.06.2021 at 23:38:51.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.06.2021, 23:40:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De unde stii ca Natanael era numele mirelui si ca nu s-ar mai fi insurat, din moment cenunta a decurs mai bine?
Doar pentru ca la pescuirea minunata este pomenit in Evanghelia lui Ioan si un Natanael din Cana Galileii?
Nu e acelasi Natanael pe care l-a chemat Filip.
Doamne ajută, și eu știam din Sfânta Tradiție că cel chemat la nunta din Cana Galilei ar fi Sfântul Simon Zilotul, unul din cei 12 Apostoli:

https://doxologia.ro/vietile-sfintil...spre-sfintenie

Sfântul Apostol Simon Zilotul ‒ drumul spre sfințenie

„Văzând cum Mântuitorul a prefăcut apa în vin la nunta sa, Sfântul Simon a lepădat mireasa și a plecat pe urmele lui Hristos, propovăduind dreapta credință.

De loc din Cana Galileii, Sfântul Simon este cel la nunta căruia Mântuitorul a prefăcut apa în vin. Mirele, văzând o minune ca aceasta, și-a lepădat nunta și casa și a plecat pe urmele lui Hristos. De aceea, a fost numit „Zilotul”, adică râvnitor. După ce a primit, ca și ceilalți Apostoli, pe Sfântul Duh, a mers în Mauritania și în Africa, pentru a-L propovădui pe Dumnezeu. Pentru că și în Britania i-a întors pe mulți la dreapta credință, a fost urât și ucis de cei necredincioși.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare