Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 10:59:08
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Ajutati-ma

Vi sa intamplat vreodata sa va vina in minte fel si fel de lucruri care nu vreti deloc sa ziceti? sa zicem mie imi vine mereu in minte ca si cum las injura pe Dumnezeu dar eu nu vreau asta. Prietena spune ca mam schimbat si da stiu mam schimbat sunt foarte rau rugaciunile nu mai sunt cum erau ele si sunt rau mereu desi imi doresc sa devin mai bun nu reusesc cad mereu si devin din ce in ce mai rau. Deci sa zic asa imi vine sa cred ca nu pot deloc sa ma rog asa cum trebuie la Dumnezeu si sa postesc asa cum trebuie ( sa fiu sincer nici acum nu stiu cum sa postesc asa cum trebuie si de aceea postesc foarte aspru ) Simt ca sunt mereu plin de mandrie dar eu nu vreau asta , imi vin in minte fel si fel de vorbe pe care nu le vreau asa cum am spus imi vin in minte vorbe de care las injura pe Dumnezeu, altadata imi vine in minte vorbe de mandrie ca de exemplu: lasa ca o sa devii sfant sau lasa ca esti bun te asemeni in blandete cu orice. Sunt lucruri care nu imi plac si imi vin in minte sunt foarte rau plin de mandrie rugaciunile nu mai sunt cum erau. Pur si simplu nu am pace deloc sufleteasca. Intr-un fel poate este din cauza ca am renunta la prieteni caci majoritatea dintre ei au devenit golani cu tigari bautura chestii destea si nu imi place si stau mai mereu in casa citesc ori fac treaba pe acasa ori stau la pc.


Nu stiu daca mati inteles dar eu nici macar nu stiu cum sa formulez de incepere , as vrea niste sfaturi si eu inlegatura cu astea MAM SATURAT DE ELE nu mai vreau nimic din astea.

Cand stau asa si ma gandesc ce fel eram inainte si ce fel am ajuns intr-un fel inainte eram obraznic inainte dar nu gandeam chestii destea dar acum vai de capu meu imi vine sa imi iau viata si sa nu mai stau pentru toate ce imi vin in minte caci pacatuiesc fara sa vreau si mam saturat pana peste cap.

Deci sunt total aburit , orb , nu pot vedea deloc vreo solutie din toate acestea chiar daca mias chinui corpul tot nimic aceleasi ganduri rele.

Imi vine sa cred ca niciodata nu voi fi ceea ce vreau sa fiu adica un baiat linistit muncitor si in care se poate avea incredere dar cel mai mult vreau sa am pace sufleteasca sa nu mai am gandurile astea si sa fiu lipsit de orice mandrie.

Daca mam facut inteles este bine daca nu : Dumnezeu sa ma ajute !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 11:24:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Este posibil ca starile pe care le ai sa fie urmarea anturajului pe care zici ca l-ai avut. Credinta, rabdare, alege un preot care sa-ti devina duhovnic si caruia sa-i marturisesti ce ai scris si aici, o sfestanie ar trebui facuta in casa . Gaseste preotul care sa-ti faca rugaciunile de trebuinta in asemenea caz si nici sa nu te gandesti vreodata la ce ai spus- viata este un mare dar de la Dumnezeu. Consecintele unui astfel de pacat sunt grave! Sa te ajute si familia- ai tai sunt credinciosi? Supararile acestea pot fi si ca urmare a faptului ca vrei sa te schimbi unbine. Nu te lasa!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2010, 11:50:13
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Mintea omului e ca o moara..macina ce ii este dat .
Mai frate, urca scarile incet si sigur . Nu tine post aspru daca nu poti ,roaga-te dimineata seara la Dumnezeu sa iti lumineze mintea , tine post normal ca tot omul . Gandurile astea vin de la ala rau , dar si tu ii ingadui asta . In postul acesta , spovedeste-te, ramane la decizia duhovnicului daca te impartaseste , spune si tu rugaciunea mintii din cand in cand (Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul ) .
doar cu rogaciune si post si scapi tu de astea , cand iti vine un gand spune rugaciunea mintii :)
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2010, 12:00:24
ginia010 ginia010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2009
Mesaje: 2
Implicit ...

Eii,ia-o usor!In primul rand,nu ai nici un motiv sa te sperii.Nu esti singurul care trece prin asta.Vezi u atunci cand incolteste intr-un suflet dorinta de curatie,de indreptare si de nutrire a binelui ,cel rau nu poate sta chiar cu mainile in san si incearca makar sa sacaie acel sufletel cu ceva.Dar ce ar trebui sa sti u este ca aceste ganduri nu sunt ale tale, sunt din afara ta,iti sunt "soptite" de cel rau,de aceea nu poti spune ca sunt pacatele tale.Nici sa nu le iei in seama, ignora-le pe cat posibil,si orice ti-ar venii in minte continua sa te rogi pt ca Dumnezeu singur L-e va birui si indeparta.Ca orice crestin ce paseste catre Doamne Doamne ai mare nevoie de un preot ,care sa-ti devina duhovnic si care sa te invete tot ceea ce nu sti si sa iti clarifice toate neclaritatile.Cauta un parinte cu care crezi ca te-ai putea intelege cel mai bn si in fata caruia iti vei putea deschide sufletul,si fa-l pe acela duhovicul tau. El te va ajuta mereu sa faci ce este bine,te va ocroti si intarii cu rugaciunea sa si te va linisti mereu cand vei intalni dificultati.Mai ales ca fara un parinte care sa te indrume risti sa fi inselat de cel rau si sa faci rau ,crezand ca faci bine,cum ar fi posturi prea aspre sau decizii nefiresti dpdv crestinesc care pn la urma iti vor face rau .Este tot un fel de inselare a celui rau,de aceea este nev sa fi indrumat de cineva care te va ajuta sa mergi pe calea cea mai buna.Daca esti din Bucuresti,uite de ex,la Manastirea Radu Voda poti gasii parinti ft buni care sigur te vor primii si indruma cu caldura.Cat despre faptul ca incerci mereu sa fi bun si nu reusesti;incearca sa nu fi rau,si fi constient mereu ca esti in fata Lui Dumnezeu ,gandeste-te cum ar trebui sa te poti a.i sa nu-L superi.Asa ,cu tmpul vei devenii mai bun fara ca macar sa-ti dai seama.Hai,curaj si credinta!Nu te speria ca nu ai dc,e greu drumul,dar nespus de frumos cand ii vei prinde dulceata!

Si inca ceva,citeste cat mai mult ,ca singur sa-ti poti forma o idee sa poti intelege lucrurile per ansamblu,si priveste totul cu dragoste si ingaduinta ca astfel sa nu te zdruncine nimic din cele ce le vei intalnii in cale.Doamne Doamne iti va fi alaturi si vei vedea cum te va invata,si cum iti va arata totul pas cu pas,prin vointa ta si cu ajutorul bisericii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2010, 12:08:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu o lua asa tragic! Sigur ca nu sunt bune aceste ganduri dar poti scapa de ele prin spovedanie deasa. Tu zici ca ai inceput sa postesti foarte aspru, iti dai seama ca si munca asupra ta e mare intrucat diavolului nu ii place nevointa; sa nu deznadajduiesti si sa nu te compari cu nimeni! E o lupta grea dar cu ajutorul lui Dumnezeu vei invinge!
Si sa stii ca tot ce este facut peste puterile noastre nu este placut lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2010, 12:11:52
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am avut si eu o perioada cind imi veneau ginduri de blasfemie.
Cind iti vin astfel de ginduri, roaga-te celui asupra caruia se indreapta ele (Dumnezeu, Maica Sa....) spune: "Doamne, iarta-ma tu sti ca te iubesc si nu de la mine spun asta! Doamne Iisuse Hristoase milueste-ma pe mine pacatosul!" De fiecare data si dupa fiecare astfel de gind. In felul asta o sa scapi de ele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2010, 12:30:31
constantin1 constantin1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2009
Mesaje: 17
Implicit

Fa sport!Cat mai intens.
Nu e o gluma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2010, 12:42:14
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Are dreptate ce spune aici gabriela8 : "Si sa stii ca tot ce este facut peste puterile noastre nu este placut lui Dumnezeu!" .Multumesc de toate sfaturile care mi leati dat am sa incerc cu putere orice este nevoie ca sa imi gasesc o liniste sufleteasca si sa scap de toate aceste ganduri de blasfemie. Multumesc foarte mult si cand am sa prin ocazia am sa vorbesc cu un parinte despre toate acestea.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2010, 12:43:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Spunea un parinte ca gandurile de blasfemie apar atunci cand judecam pe ceilalti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2010, 12:45:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ai face bine sa vorbesti curand pentru ca asa te vei linisti mai repede. Care ocazie ar fi mai buna decat acest post al Adormirii Maicii Domnului?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 13:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 17:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 22:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 20:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 31.03.2008 00:25:17