Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2012, 18:36:29
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Apoi in Zaharia 14 prin profetie Domnul ne sugereaza ca va realiza o inchinare unica obligatorie in fata Sa care se va afla prezent ca Imparat:

16 Și toți cei care vor fi rămas cu viață dintre neamurile acelea care veniseră să lupte împotriva Ierusalimului se vor sui în fiecare an să se închine Împăratului, Domnul Savaot, și să prăznuiască sărbătoarea corturilor.

17 Iar cele din neamurile pământului care nu se vor sui să se închine în Ierusalim, Împăratului, Domnul Savaot, nu vor avea parte de ploaie.
18 Și dacă neamul Egiptului nu se va sui și nu va veni, nu numai că ei nu vor avea parte de ploaie, ci va veni peste ei prăpădul cu care Domnul va lovi neamurile care nu se vor sui să prăznuiască sărbătoarea corturilor.

Aceasta va fi pedeapsa Egiptului și pedeapsa tuturor neamurilor care nu se vor sui în Ierusalim să prăznuiască sărbătoarea corturilor.

În ziua aceea va fi (scris) pe clopoțeii cailor: "Sfânt lui Dumnezeu!" Și vor fi căldările în templul Domnului ca năstrapele înaintea jertfelnicului.

Și orice căldare din Ierusalim și din Iuda va fi sfântă Domnului Savaot. Și vor veni toți cei ce vor să jertfească și le vor lua și vor fierbe carne și nu va mai fi nici un neguțător, în ziua aceea, în templul Domnului Savaot.

Last edited by Mihai36; 15.01.2012 at 19:02:44.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2012, 12:21:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Mulțumesc și eu!

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Din explicatia data , care ma ajutat sa inteleg , in mare parte , vad ca aveti cunostinte destul de vaste in ceea ce vreti sa sustineti .Multumesc
Vă mulțumesc mult pentru aprecieri. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.01.2012, 13:31:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Templier Knight:

Dumnezeu este al tuturor, iar lucrarea sa in lume se realizeaza prin oameni. Planul sau este ca intreaga umanitate, toti copiii lui, toate popoarele, sa atinga maretia spirituala si interpersonala de care sunt capabili. De aceea, a ales un popor ca mijloc catre un scop mai inalt : "Eu, Domnul, v-am chemat si v-am numit un popor al legamantului, o lumina a natiunilor. Care deschide ochii celor lipsiti de lumina si salveaza prizonierii din captivitate." Evreii au fost meniti sa-i inspire pe ceilalti si sa-i invete, prin exemplul lor, un model de convietuire si progres a relatiilor umane, aducandu-i astfel mai aproape de Dumnezeu, pentru a deveni si ei „popoare ale lui Dumnezeu” prin relatie activa cu El, li s-a dat aceasta responsabilitate. Dumnezeu n-a lucrat doar prin evrei, a lucrat si lucreaza in continuare prin oameni.

Titlul lui Avraamm, unul care le-a ramas si urmasilor lui este Ivrei. Radacina acestui cuvant este 'Ever' care inseamna 'parte'. Se spune ca Avraam a stat de o parte de conceptele politeiste si idolatria in care era cazuta lumea, iar toti ceilalti de cealalta parte. Astfel, Avraam a ramas in istorie pentru credinta lui intr-un singur Dumnezeu si pentru a fi raspandit acest mesaj lumii intregi. Dumnezeu a cautat de la inceput o familie care sa poata sa formeze o natiune care sa indeplineasca vointa lui, sa practice moralitatea si sa invete si restul lumii sa faca la fel. Primii oameni au esuat in aceasta incercare, la fel au esuat si copiii lor, indepartandu-se de Dumnezeu , inclusiv urmasii lui Noe, care desi n-au fost pacatosi ca generatiile anterioare, nu au fost in stare sa se ridice la nivelul moralitatii lui Dumnezeu, insa dezideratul s-a indeplinit prin cuplul Avraam-Sara.

Last edited by ioanna; 23.01.2012 at 14:00:04.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.01.2012, 14:22:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Evreii au fost meniti sa-i inspire pe ceilalti si sa-i invete, prin exemplul lor, un model de convietuire si progres a relatiilor umane, aducandu-i astfel mai aproape de Dumnezeu, pentru a deveni si ei „popoare ale lui Dumnezeu” prin relatie activa cu El, li s-a dat aceasta responsabilitate. Dumnezeu n-a lucrat doar prin evrei, a lucrat si lucreaza in continuare prin oameni.
Mi se pare important de precizat că menirea lor nu era doar asta, căci n-au avut un rol mesianic prin ei înșiși (așa cum mulți dintre ei cred până azi), fie și asistați de Dumnezeu, ci de a pregăti, curățindu-se, nașterea lui Hristos ca om. Iar această curăție a putut să o atingă, după mii de ani de rezistență (și de conlucrare) față de benefica lucrare de modelare pe care Domnul a exercitat-o asupra lor, Maria, Maica Domnului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 18:17:00
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 17:33:05
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40