Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.01.2014, 14:47:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu puteti spune ca la caz de bucurie nu ati asculta cu placere sau dansa pe o melodie cantata de formatia Trandafir de la Moldova din Husi

http://www.youtube.com/watch?v=EGROo...yer_detailpage

http://www.youtube.com/watch?v=sgd6y...tailpage#t=224
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.01.2014, 15:30:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu sunt genul ultra-pretentios (am mai intalnit si persoane-chiar prieteni, care, când e vorba sa aleaga sa fie impreuna cu o femeie, au asteptari gen Alba ca Zapada sau top-model), nu pun pe primul plan aspectul fizic (ca si fizic o femeie poate sa arate foarte bine, dar daca e neserioasa si nu te poti baza si sa ai incredere in ea tot degeaba!), si nici pretentii aberante de genul ca sa aiba neaparat facultate sau sa aiba mare avere!
Bre, stai nitel linistit, nu sari asa in sus cu teoria ca stii tu, ne omoara practica, dar nu de asta e vorba, era vorba ca eu ti-am dat o explicatie simpla pentru ce ai fost refuzat asa tamnisam ca te mirai cum de si de ce.

Uite de asta, pentru multi conteaza si sunt sigur ca si pentru tine, daca nu-ti place de moaca uneia nu cred ca te mai intalnesti tu cu ea sa vezi daca are suflet de Alba ca Zapada.

Citat:
Ceea ce conteaza este caracterul omului, cinstea si corectitudinea sa, si sa vrea sa se implice cu adevarat intr-o relatie serioasa, sa vad intradevar ca este interesata! Eu ca om fac tot ce e omeneste fizic posibil!
Pai fizic nu poti schimba prea multe, daca natura a fost/este de la inceput impotriva ta.
Dar poti de exemplu sa nu incerci sa tintesti prea sus cand cantaresti tu atuurile fizice ale celuilalt.

Citat:
Cu serviciul- repet- atata timp cat face o munca cinstita utila societatii, indiferent care ar fi meseria respectiva, e bun. Am intalnit si persoane care au pretentii de astea (ori din capul lor, ori impuse de parinti) sa se casatoreasca neaparat cu femei doctorite sau profesoara, ceea ce e o idiotenie! Intre o doctorita neserioasa sau curva si o muncitoare la confectii serioasa, categoric as prefara-o pe cea de-a doua!
Da, ce pacat ca in realitate asteptarile sunt cam de fapt intre cele doua extreme enuntate mai sus, sa fie si doctorita si muncitoare, serioasa, devreme acasa.

Citat:
Apoi mai conteaza si firea omului (in sensul de a aveea o fire deschisa, vesela), un minim bagaj de cultura generala (ca sa fie si niste subiecte comune de conversatie) si abia la urma conteaza si aspectul fizic (nu pretentii aberante de top-model, ci cat de cat draguta. Aici din ce am observat multe femei considera ca daca folosesc o tona de cosmetice sau se machiaza excesiv si-si fac unghii gen ghiare ar fi mai atragatoare! Este total gresit- o femeie cu cat e mai naturala, cu atat e mai frumoasa)
Eh, nu te pui tu cu ce au invatat ele o viata intreaga de la tv si revisxte de femei despre ce inseamna sa fii frumoasa..

In ceea ce priveste rstul, iarasi teorie.
Nu prea cred ca ai avut ocazia sa iesi cu prea multe femei la varsta ta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.01.2014, 15:35:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca indiferent de aspectul fizic obiectiv exista o anumita 'chimie' care ori este, ori nu este, oricat am spune noi ca fizicul conteaza pe ultimul loc.
Poate daca ii spunem chimie se va intelege ca este vorba de factori exclusiv fizici - dar cred ca tine de taina dragostei dintre barbat si femeie, care se poate explica doar pana la un punct. De ce unul si nu altul ma atrage, si de ce ma indragostesc si de ce iubesc o persoana, iar alta, care obiectiv privind, are un fizic mai frumos? Pana la urma, nu se stie.
Nu se stie pentru ca de cele mai multe ori nu vrem sa stim, ne multumim cu placerea care rezulta sau ne luptam cu durerea unor alegeri neinspirate, fara sa ne punem prea multe intrebari despre modul in care am ajuns acolo.

Citat:
Nu se poate desparti sufletul de trup - omul este un intreg.
Practic nu, dar in practica, de multe ori facem cu usurinta confuzii intre cele doua.

Citat:
Daca cineva nu ne atrage si nu il putem iubi, desi mintea ne spune ca ar fi bine... Ar trebui sa avem incredere in intuitia asta.
Este oare intuitie sau o judecata pacatoasa?

Citat:
Personal cred ca nu foloseste asa de mult sa ne stoarcem mintea de ce anumite persoane ne resping. Sa asteptam sa gasim persoana care nu ne va respinge si care ne va iubi asa cum suntem.
Ba te intrebi, din moment ce considerai (gresit de cele mai multe ori) ca pesroana respectiva e un reper, nu mai zic de tendinta indragostitului de a o ridica la nivel de idol, e normal sa vrei sa stii de ce ai fost respins de micul tau dumnezeu, cu ce ai "pacatuit".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.01.2014, 15:43:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Alin, ce vrei sa spui, ca atunci cand cineva se indragosteste, neaparat functioneaza doar hormonii si nu exista nici o legatura intre faptul ca ne atrage sau ne place o persoana fizic si personalitatea ei/lui?
Depinde, poate, cat de superficiali suntem in general. Daca suntem, atunci da, ai tu dreptate.

Mai este si faptul ca cineva ni se pare frumos pentru ca il iubim (cineva a citat pe alt fir 'O femeie este frumoasa pentru ca o iubim si nu o iubim pentru ca este frumoasa'. Asta, daca vorbim despre o iubire adevarata, nu de o indragosteala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 13.01.2014 at 15:46:56.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.01.2014, 15:54:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Alin, ce vrei sa spui, ca atunci cand cineva se indragosteste, neaparat functioneaza doar hormonii si nu exista nici o legatura intre faptul ca ne atrage sau ne place o persoana fizic si personalitatea ei/lui?
Depinde, poate, cat de superficiali suntem in general. Daca suntem, atunci da, ai tu dreptate.
Prima etapa e cea fizica.
Desi asta uneori se poate schimba in bine, pe masura ce unii oameni se maturizeaza si asteptarile pe linia asta se adapteaza la realitate.

Pe urma desigur, apar alte aspecte dar din pacate si acelea se pot dovedi inselatoare.

Este bine sa ai niste criterii clare si sanatoasa in minte, altfel e usor sa faci alegeri gresite - care au cauze certe, poti fi sigura de asta.

Citat:
Mai este si faptul ca cineva ni se pare frumos pentru ca il iubim (cineva a citat pe alt fir 'O femeie este frumoasa pentru ca o iubim si nu o iubim pentru ca este frumoasa'. Asta, daca vorbim despre o iubire adevarata, nu de o indragosteala.
E greu sa treci de impresia fizica.
Multi se vor opri la ea, trecand in planul al doilea ce e mai important.
Sigur, se poate intampla sa le ai si pe ambele, mai ales daca te centrezi pe ce conteaza cu adevarat, dar din pacate in lumea reala oamenii sunt de cele mai multe ori, superficiali.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.01.2014, 20:40:42
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Domnule AlinB, in general aveti dreptate (cu exceptia unor pareri exprimate despre persoana mea fara a ma cunoaste), si apreciez realismul dumneavoastra!

Da- poate asa ar fi ideal, sa putem judeca lucrurile la rece, sa nu fim afectati, sa nu ne pese de cineva la care am tinut, sa trecem usor peste orice, insa ca om e destul de greu.......
Nu stiu- poate dumneavoastra sunteti mai "rezistent", si daca e asa nu pot decat sa va felicit!

Insa pentru mine e greu singur.......

Oricum, prefer sa incheiem aici polemica!

Va doresc la toti colegii de pe forum sa iubiti si sa fiti iubiti!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.03.2014, 01:12:02
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
In aproape acceasi situatie sunt si eu.Eu sunt constienta ca nu ma voi casatori,asa ca am renuntat la idee si dupa terminarea studiilor vreau sa infiez un copil si sa ma dedic vietii profesionale.

Parintele Arsenie spunea ca cel ce face profesia ca pentru Dumnezeu se mantuieste sigur.
Parintele Staniloaie spunea ca tinerii trebuie sa se pocaiasca daca vor sa se realizeze.
Cred ca si copilul adoptat e un dar de la Domnul si cel natural si se cere aceeasi rugaciune.
Dupa ce am renuntat la gandul de calugarie ( asa mi-au spus duhovnici parintii si interiorul meu ) am vrut sa ma insor dar toate erau impotriva.Am gasit pacea si fericirea din unirea cu Hristos in celibat si am renuntat si eu la ideea ba chiar am fugit de ea ca sa nu pierd bucuria castigata.De curand insa am inteles ca asa cum nu iti da casatoria fericirea ci unirea cu Mirele asa nici nu ti-o ia ca nimic nu te desparte de Hristos .Din contra casatoria e o legatura tainica un angajament un cadru in care poate spori fericirea primita daca bineinteles e facuta cu toata binecuvantarea cu voia Domnului nu de capul nostru.Mariaj vine de la Maria Maica Domnului = Rugaciunea Intrupata cum o numeste Acatistul Rugului Aprins este deci o legatura bazata pe rugaciune care trebuie sa fie la baza din faza de idee.Si daca este ea ne ghideaza , ne spune toate fiind mai de folos decat cautarile pe ici pe colo. Cred ca mai degraba vazandu-si omul linstit de munca si datoria lui va gasi ajutorul potrivit chiar alaturi.Sf Luca al Crimeii s-a dus in extremul orient in razboiul ruso japonez sa slujeasca Domnului si aproapelui sa isi faca datoria si asistenta care-i dadea bisturiul i-a dat si mana.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.03.2014, 02:04:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Cred ca mai degraba vazandu-si omul linstit de munca si datoria lui va gasi ajutorul potrivit chiar alaturi.Sf Luca al Crimeii s-a dus in extremul orient in razboiul ruso japonez sa slujeasca Domnului si aproapelui sa isi faca datoria si asistenta care-i dadea bisturiul i-a dat si mana.
Cum adică i-a dat și mâna? s-au căsătorit?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.03.2014, 02:18:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cum adică i-a dat și mâna? s-au căsătorit?
Da, s-au casatorit. E f impresionanta viata Sf. Luca al Crimeii. Ti-o recomand ca lectura.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.03.2014, 03:20:42
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

E film cu viata lui , am gasit aici pe net link.
Reply With Quote
Răspunde