Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.01.2014, 12:47:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Prin cartea asta am inteles eu (intr-un fel, cu inima) ca marimea universului si faptul ca exista atatea planete nelocuite de om reflecta tot Slava lui Dumnezeu, altfel.
Eu n-am citit cartea, dar interior am ajuns la aceeasi concluzie desi as fi exprimat-o poate cu alte cuvinte.

Citat:
Mai este in ea si ideea ca universul nelocuibil de om este salasul ingerilor, 'sala lor de dans'(se spune in anumite traditii vechi ca fiecarei planete ii corespunde un inger).
Cam asta este ceea ce am zis si eu la inceput.
Credinta gaseste argumente suficiente pentru credinta dar si necredinta face la fel.
Nu este loc de argumente aici, ci tine de sensibilitatea si deschiderea fiecaruia, mai ales spre ce.

E ca si cu covrigul, unii vad covrigul, altii vad gaura.

Un credincios ateu va vedea in marimea si maretia Universului...golul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.01.2014 at 12:50:45.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.01.2014, 12:59:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai este in ea si ideea ca universul nelocuibil de om este salasul ingerilor, 'sala lor de dans'(se spune in anumite traditii vechi ca fiecarei planete ii corespunde un inger). Or se sfie tot din Traditie ca majoritatea ingerilor nu au de-a face cu oamenii. Numai o parte infima a lor 'se ocupa' de noi.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Cam asta este ceea ce am zis si eu la inceput.
Credinta gaseste argumente suficiente pentru credinta dar si necredinta face la fel.
Nu este loc de argumente aici, ci tine de sensibilitatea si deschiderea fiecaruia, mai ales spre ce.

E ca si cu covrigul, unii vad covrigul, altii vad gaura.

Un credincios ateu va vedea in marimea si maretia Universului...golul.
Cred ca asta a fost una din ideile vehiculate de Giordano Bruno.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.01.2014, 17:38:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu n-am citit cartea, dar interior am ajuns la aceeasi concluzie desi as fi exprimat-o poate cu alte cuvinte.



Cam asta este ceea ce am zis si eu la inceput.
Credinta gaseste argumente suficiente pentru credinta dar si necredinta face la fel.
Nu este loc de argumente aici, ci tine de sensibilitatea si deschiderea fiecaruia, mai ales spre ce.

E ca si cu covrigul, unii vad covrigul, altii vad gaura.

Un credincios ateu va vedea in marimea si maretia Universului...golul.
Ma bucur ca suntem de acord.

Iuliu, ce vrei sa zici cu Giordano Bruno?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.01.2014, 19:54:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai este in ea si ideea ca universul nelocuibil de om este salasul ingerilor, 'sala lor de (se spune in anumite traditii vechi ca fiecarei planete ii corespunde un inger). Or se sfie tot din Traditie ca majoritatea ingerilor nu au de-a face cu oamenii. Numai o parte infima a lor 'se ocupa' de noi.
Da, am citit si eu in Testamentul lui Solomon ca pe fiecare planeta locuieste cate un inger... cazut.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.01.2014, 22:12:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, am citit si eu in Testamentul lui Solomon ca pe fiecare planeta locuieste cate un inger... cazut.
Gata, nu ne mai place crestinismul si ne "indulcim" cu scrieri aiuristice fata de care chiar termenul de (scriere) "eretica" ar putea avea conotatii pozitive?

Citat:
Testamentul lui Solomon este o lucrare cu autor necunoscut, dar care este atribuită regelui Solomon. Este o carte apocrifă a Vechiului Testament. Testamentul lui Solomon descrie modul în care regele evreu a construit Templul său cu ajutorul demonilor, controlați prin intermediul unui inel magic care i-a fost încredințat de către Arhanghelul Mihail.

În ciuda pretențiilor textului de a fi prima relatare despre construcția Regelui Solomon a Templului din Ierusalim, aparițiile inițiale ale scrierii datează undeva între secolele I si al V-lea d.Hr.[1], la peste o mie de ani după moartea lui Solomon și de la terminarea templului. Autorul real sau autorii textului rămân necunoscuți. Textul a fost scris inițial în limba greacă și conține numeroase teme teologice și magice de la creștinism și iudaism la mitologia greacă și astrologie ceea ce duce la ideea că autorul ar fi un scriitor creștin cu influențe elene.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Testamentul_lui_Solomon

Mai nou, se pare ca ne-am pierdut si simtul ridicolului:

Citat:
Many of the demons in Solomon's encounters are of Greek, Jewish, Christian, Arabic, and other traditions. Most of the rest of the work contains Solomon's interviews with the demons, some of whom are quite grotesque, including one in the shape of a dog and another who has no head and sees through its breasts.
http://en.wikipedia.org/wiki/Testament_of_Solomon

Stai ca asta nu e ceva nou..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.01.2014, 23:50:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

Iuliu, ce vrei sa zici cu Giordano Bruno?
Stiu ca am citit mai demult ca asta a fost un punct al acuzarii, nu mai tin minte daca sustinea ca stelele sunt chiar ingeri sau ingerii locuiesc in stele dar era ceva de genul asta.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gata, nu ne mai place crestinismul si ne "indulcim" cu scrieri aiuristice fata de care chiar termenul de (scriere) "eretica" ar putea avea conotatii pozitive?
Nu e rau ca lumea citeste, nu cred ca tu de exemplu nu ai citit nici o carte de genul asta. E rau ca mai tot timpul credem doar despre noi ca avem discernamant dar nu le acordam si celorlalti aceeasi incredere. Poate ca dupa ce a citit cartea respectiva s-a apropiat si mai mult de crestinism, nu ai tu de unde sa stii asta. La fel cum orice om normal care se uita la o emisiune al lui Oreste intelege ca zburda minciuna libera prin capul aluia si fuge la biserica. E un lucru bun sa-ti cunosti inamicul.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.01.2014, 00:10:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci intr-o discutie in care cineva aduce un argument ortodox vine cineva si zice "Am citit si eu in Aberatiile Cutaresti cutare si cutare" iar tu spui "A, foarte bine, e o chestie folositoare".

A inebunit lumea cumva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.01.2014, 00:15:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci intr-o discutie in care cineva aduce un argument ortodox vine cineva si zice "Am citit si eu in Aberatiile Cutaresti cutare si cutare" iar tu spui "A, foarte bine, e o chestie folositoare".

A inebunit lumea cumva?
Pai e bine de stiut de unde vine ideea asta. Chiar s-ar putea sa fie ceva adevarat la mijloc ca si Giordano Bruno era tot cu cabale si cabaline.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2014, 01:13:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gata, nu ne mai place crestinismul si ne "indulcim" cu scrieri aiuristice fata de care chiar termenul de (scriere) "eretica" ar putea avea conotatii pozitive?



http://ro.wikipedia.org/wiki/Testamentul_lui_Solomon

Mai nou, se pare ca ne-am pierdut si simtul ridicolului:



http://en.wikipedia.org/wiki/Testament_of_Solomon

Stai ca asta nu e ceva nou..
Scuze, dar parerea ta de ateu despre crestini-ortodocsi practicanti nu prea conteaza.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2014, 01:29:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Stiu ca am citit mai demult ca asta a fost un punct al acuzarii, nu mai tin minte daca sustinea ca stelele sunt chiar ingeri sau ingerii locuiesc in stele dar era ceva de genul asta.
Nu am auzit de asta.
Nu cred ca C. S. Lewis s-a inspirat de acolo. Nu cunosc sursele lui desi mentioneaza unele in Perelandra (o sa ma uit si o sa va zic). Am cumparat de curand cartea lui 'The discarded image', pe care nu o cunosateam inca, este din cate am inteles o carte despre imaginea lumii si cultura medievala, pe care a scris-o ca profesor de literatura, ca sa explice 'background-ul' autorilor pe care ii studia. Poate in cartea asta o sa aflu mai mult despre sursele lui.

In romanele cu pricina, - care sunt romane de fictiune, deci nu trebuie luate ca tratate dogmatice - ingerii (adica, acolo, eldilii) nu 'locuiesc' pe planete, ci sunt responsabili de ele.
Nu vad de ce asta ar fi o idee eretica. Este un fel de 'teleogumen', cel mult.
Eu spuneam ca acest mod de a prezenta lucrurile poate sa ne faca sa intrezarim sensul imensitatii universului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 02.01.2014 at 01:34:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare