Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.10.2010, 23:29:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Da, dar

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
eu cred ca a trai intr-o manastire este foarte placut.
mănăstirea nu-i stațiune , loc de odihnă , nu face parte din frumosul și plăcutul știut și dorit de mulți din lumea asta ! Trudă, muncă, multă credință, renunțări , rugăciune, ascultare . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.10.2010, 23:39:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Bai o fi nasol in manastire,da si viata in lume e un infern.
Cand ne vom satura de rautatea oamenilor,cand ne vom da si sufletul pentru un singur cuvant bun,cand ne vor iesi pe nas toate placerile noastre si vom obosi de ele,sa vedeti atunci cum vom lua cu asalt manastirile,caci oriunde ni se va parea mai bine decat viata de pana atunci.
Oricat de greu si de nedrept si de doborator ar fi acolo,tot e mai bine decat in lume.

" Veniti la Mie cei truditi si impovarati ,si va voi da odihna,luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine.Caci Eu sunt bland si smerit cu inima"
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.10.2010, 23:45:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Iustin

Ai un gând ascuns ? Să nu -mi spui că vrei să trădezi infernul din lumea asta ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.10.2010, 00:02:00
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai un gând ascuns ? Să nu -mi spui că vrei să trădezi infernul din lumea asta ?
Nu as fi vreodata eu in stare sa iau eu decizia asta.
Dar Domnul ma (ne) umple de scarba si de neputinta in lume,tocmai ca ne vrea cu gelozie pentru El.
Eu doar am vrut sa explic de ce poate ajunge cineva sa zica "eu cred ca a trai intr-o manastire este foarte placut. " (coldworld) chiar stiind realitatile de acolo.
E gfreu in manastire,dar infernul din lume si din sufletele noaste e infinit mai greu
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.10.2010, 12:02:33
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit cred eu

Pentru a te calugari trebuie sa ai o chemare speciala cred eu...Altfel se pot petrece lucruri neplacute Domnului(iesiri din monahism...) Iar vietuirea in manastire nu este usoara din ce am vazut eu prin pelerinajele sau statul pe acolo...Fiecare are o indeletnicire data de staret...Insa e tare frumos la rugaciuni ....
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.10.2010, 12:21:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Pentru a te calugari trebuie sa ai o chemare speciala cred eu...Altfel se pot petrece lucruri neplacute Domnului(iesiri din monahism...) Iar vietuirea in manastire nu este usoara din ce am vazut eu prin pelerinajele sau statul pe acolo...Fiecare are o indeletnicire data de staret...Insa e tare frumos la rugaciuni ....
Sunt foarte putini tinerii din ziua de astazi care, trecand de varsta majoratului, iau in calcul varianta calugariei, ca o alternativa la casatorie sau la viata in lume.

Din acesti deja "putini" si mai putini merg pentru ca au chemare de la Domnul. Ceilalti merg in manastire pentru ca au "chemare" de la un unchi staret sau episcop ori pentru ca li se pare o cale facila de a scapa de deceptii. Multi vin si pentru ca vad in manastire un loc in care au masa si cazarea asigurate pentru tot restul vietii. Aceasta este realitatea.

Slava Domnului, ca omul se mai poate schimba insa pe parcurs!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.10.2010, 17:58:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Multi merg in manastire pentru ca au "chemare" de la un unchi staret sau episcop, ori pentru ca li se pare o cale facila de a scapa de deceptii. Multi vin si pentru ca vad in manastire un loc in care au masa si cazarea asigurate pentru tot restul vietii. Aceasta este realitatea.
Si pe mine ma intristeaza aceste cazuri, insa... "am vazut samanta cazand langa drum, fara voia ei, apoi crescand si dand rod bogat" (Sfantul Ioan Scararul).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.10.2010, 18:55:13
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit asa e plus o intrebare

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sunt foarte putini tinerii din ziua de astazi care, trecand de varsta majoratului, iau in calcul varianta calugariei, ca o alternativa la casatorie sau la viata in lume.

Din acesti deja "putini" si mai putini merg pentru ca au chemare de la Domnul. Ceilalti merg in manastire pentru ca au "chemare" de la un unchi staret sau episcop ori pentru ca li se pare o cale facila de a scapa de deceptii. Multi vin si pentru ca vad in manastire un loc in care au masa si cazarea asigurate pentru tot restul vietii. Aceasta este realitatea.

Slava Domnului, ca omul se mai poate schimba insa pe parcurs!
Asa este Marius...si doare cand tu mirean te duci cu suflet incarcat si constati cu stupoare cat de lumesti pot fi...Sa speram ca situatia se va schimba incet, incet...

Am o nelamurire dar nu legata de acest subiect..insa nu vreau ca EU sa deschid un topic pt ce vreau sa aflu...As vrea sa stiu ce este cu aceasta alarma terorista din Europa? Chiar exista si de ce....cine...cum? Se poate?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.10.2010, 17:14:45
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Viata calugareasca este de varf.
Cine sunt cei ce aduc roada insutita daca nu monahii?
Ferice de ei! Fericiti cei fara prihana in cale, care umbla in legea Domnului.
Nici nu se poate compara viata de manastire cu cea de lume.
Vrei sa fii desavarsit? Ia Crucea si urmeaza Domnului!
Viata monahala este cin ingeresc. Nicio carte nu poate spune indeajuns ce inseamna calugaria, si s`au spus prea putine cuvinte despre calugari si prea putini le`au atins.
Calugaria este renuntarea la orice placere lumeasca, rastignirea fata de lume, ca inchinare a vietii lui si numai lui Dumnezeu.
Un monah bun, inainte de toate trebuie sa fie un Crestin bun.
Iar a fii Crestin inseamna a respecta poruncile Domnului, ca toata viata noastra, lui Hristos Dumnezeu sa o dam.
Se spune ca pana la al saptelea neam se mantuiesc cei care au in neam un calugar.
Avem nevoie de calugari buni, care se roaga curat lui Dumnezeu, pentru ale caror rugaciuni mai tine Dumnezeu lumea.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.07.2012, 01:19:59
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

asa sunt ,simt si eu..nu exista zi in care sa nu ma gandesc la Dumnezeu sh la manastire...cateodata simt ca ma indepartez si ca ma atrag cele lumesti mai tare.dar mergand f des la manastire si citind carti sfinte imi reaprind ravna..Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Ce manastire recomandati ? Petre. Calugarul 40 07.02.2012 17:14:13
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 23:32:10
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11