Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2009, 11:26:52
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit Smerenie

Hristos a inviat!
Am si eu o intrebare care ma preocupa de ceva vreme: cand spunem ca crestinul trebuie sa fie smerit, inseamna asta ca trebuie sa stea tot timpul plecat, supus in fata celorlalti si mai mai sa ceara sa fie calcat in picioare?Sincer, am vazut ca oamenii nu vor langa ei fiinte slabe,supuse,care sa ceara suturi in fund, ca apoi incep sa profite, sa se poarte urat, si vorba aia: DACA TU NU TE RESPECTI, CUM VREI CA CEILALTI SA TE RESPECTE?
La fel si pentru femeia crestina, trebuie ea sa fie cea mai sleampata decat toate? Ca aia nu are voie, aia nu are voie, hainele ei tre' sa fie cele mai urate si mai sterse? Si uite asa ajunge barbatul ei sa se uite dupa altele ca deh, o femeie tre sa fie frumoasa si sa nu-mi spuneti ca exista un barbat pentru care sa nu conteze frumusetea.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am fost mai taioasa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2009, 11:45:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Smerenia crestina inseamna a sluji tuturor celor de langa tine. Bucatarul (care gateste pentru toti) si taranul (care creste oi si vinde branza) au si ei smerenia lor, slujing altora prin ceea ce lucreaza. Smerenia nu inseamna a te umili singur inaintea tuturor (desi sfintii nebuni pentru Hristos asta faceau), ci a nu lupta cu cei de langa tine, a nu concura cu ei in dobandirea unor lucruri sau faime.

Despre smerenia sotiei crestine, citeste: Sfantul Ioan Gura de Aur - Cateheze maritale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2009, 14:45:57
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Smerenia se dobandeste atunci cand inveti sa ai rabdare ,bunavointa ,cand nu raspunzi cu ocari la nedreptate ,cand nu osindesti pe cel de langa tine ,cand nu raspunzi cu rau la rau ...
Smerenia nu face ,,casa buna,, cu mandria (orgoliul ) Cine renunta la orgoliu se apropie de smerenie .Smeritul nu-si priveste aproapele cu superioritate ca este sarac , nescolit ,fara functii importante ..sau urat sau mai prostut. In cel de langa tine trebuie sa vezi chipul lui Dumnezeu -cum sa-L dispretuiesti ? Cum sa nu-L respecti ?
Cine ti-a spus ca omul smerit isi pierde respectul de sine ? nu confunda respectul de sine cu mandria si nici smerenia cu prostia.E adevarat ca in ce vremuri traim ,cel cu bun simt, smerit are uneori mai multe de intimpinat decat unul cu tupeu, care stie sa dea din coate .Dar ..exista un dar trebuie sa stii unde vrei sa te situezi .
Ia sa ne uitam la Domnul ce ne invata !
Domnul Iisus este icoana smereniei ,El , Dumnezeu fiind le-a spalat ucenicilor picioarele ,tocmai pentru a intelege noi ce-i smerenia.Pentru toate pacatele a avut Mantuitorul ingaduinta , pentru mandrie nu .Si daca EL S-a smerit cum putem face noi altfel ? Si de ce e ea importanta ? Pai din mandrie se cade...cat mai jos posibil ;stim asta de la primul inger cazut...
Citeste cu atentie pilda vamesului si fariseului si vei intelege mai bine ceea ce vrei sa afli. Nu te rusina cu haine mai simple si nici cu smerenia.. daca e sa ne gandim la smerenia Sfintilor ..ne-am pune pe plans.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2009, 15:44:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Smerenia te trimite in lume ca sa slujesti. In lumea de astazi, lume care nu stie decat de mandrie, omul smerit este considerat a fi omul prost. In aceasta lume spun ei, ca sa ai sorti de izbanda trebuie sa tipi, sa inspiri teama, frica, ... Mai mult, se invoca gresit si cuvintele Mantuitorului: "Indrazniti, Eu am biruit lumea". Invitatia la indraznire, nu sta in a nu tine seama de semen, dimpotriva, ea sta in a-l iubi pana la jertfa. Numai asa va ajunge si omul sa fie biruitor si nu biruit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2009, 16:05:13
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
... cand spunem ca crestinul trebuie sa fie smerit, inseamna asta ca trebuie sa stea tot timpul plecat, supus in fata celorlalti si mai mai sa ceara sa sa fie calcat in picioare?Sincer, am vazut ca oamenii nu vor langa ei fiinte slabe,supuse,care sa ceara suturi in fund, ca apoi incep sa profite, sa se poarte urat, si vorba aia: DACA TU NU TE RESPECTI, CUM VREI CA CEILALTI SA TE RESPECTE?
cateva dintre cuvintele Sfintilor Parinti despre smerenie:

Să fim întotdeauna gata să spunem: Iartă!

Smerenia și înfrânarea înseamnă și o delicată politețe.

În smerita cugetare se arată o mare delicatețe, pe când mândria e o bădărănie.

Orice necaz îl întâmpină cel smerit prin recunoașterea faptului că e vrednic de el. Cel smerit nu are vrăjmași: el vede în omul ce îi pricinuiește necazuri o unealtă a dreptei judecăți sau a proniei dumnezeiești.

Nu judeca pe om după cele din afară ale sale dacă e smerit sau trufaș, ci după faptele lui.

Smerenia nădăjduiește în Dumnezeu, nu în sine și nu în oameni, de aceea purtarea ei e simplă, fără ocolișuri, statornică, măreață. Fiii cei orbi ai lumii acesteia numesc acest lucru trufie.

Smerenia este cunoașterea adâncă a nimicniciei tale, schimbarea felului de a-i privi pe ceilalți oameni, care par a te întrece în toate privințele; simplitate sufletească; ura față de lauda omenească; statornica învinuire și prihănire de sine; dreptatea și purtarea fără ocolișuri; despătimirea; cunoașterea tainelor celor ascunse în Cruce.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2009, 16:13:08
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

[quote=Carine;130212]La fel si pentru femeia crestina, trebuie ea sa fie cea mai sleampata decat toate? Ca aia nu are voie, aia nu are voie, hainele ei tre' sa fie cele mai urate si mai sterse? Si uite asa ajunge barbatul ei sa se uite dupa altele ca deh, o femeie tre sa fie frumoasa si sa nu-mi spuneti ca exista un barbat pentru care sa nu conteze frumusetea.[quote]

nu,draga Carine,femeia crestina nu trebuie sa fie nicicum sleampata;poate si trebuie sa fie cat mai naturala;ea trebuie sa aibe acea eleganta a simplitatii si a naturaletii,a decentei,a bunului simt...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2009, 17:29:02
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=carmina;130269]cateva dintre cuvintele Sfintilor Parinti despre smerenie:
Să fim întotdeauna gata să spunem: Iartă!
[/quote
Sa fim gata intotdeauna [COLOR=Red]a simti[/COLOR] iertarea! Degeaba spui Iarta daca treci scuipand mai departe...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2009, 20:59:47
confidential confidential is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Mesaje: 2
Implicit

Fratilor,parerea mea despre smerenie este aceea ca noi numai in fata lui Dumnezeu trebuie sa fim smeriti cu ceilalati oameni trebuie sa ne comportam pe aceeasi linie.Multi asociaza smerenie cu umilinta,am vazut atatia preoti/oameni care stau cu capul in jos la toate slujbele,vorbesc de parca si-ar da duhul dar defapt aceea se smeresc in fata oamenilor si asta e un pacat mai mare decat a nu fi smerit.... Deci noi nu trebuie sa ne aratam smerenia fata de ceilalti fiindca ne va cuprinde sentimentul de mandrie.Exista si o povestioara cu Sf Vasile care ne indica acest lucru.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2009, 00:47:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Smerenia mandra!?

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Am si eu o intrebare care ma preocupa de ceva vreme: cand spunem ca crestinul trebuie sa fie smerit, inseamna asta ca trebuie sa stea tot timpul plecat, supus in fata celorlalti si mai mai sa ceara sa sa fie calcat in picioare?Sincer, am vazut ca oamenii nu vor langa ei fiinte slabe,supuse,care sa ceara suturi in fund, ca apoi incep sa profite, sa se poarte urat, si vorba aia: DACA TU NU TE RESPECTI, CUM VREI CA CEILALTI SA TE RESPECTE?
La fel si pentru femeia crestina, trebuie ea sa fie cea mai sleampata decat toate? Ca aia nu are voie, aia nu are voie, hainele ei tre' sa fie cele mai urate si mai sterse? Si uite asa ajunge barbatul ei sa se uite dupa altele ca deh, o femeie tre sa fie frumoasa si sa nu-mi spuneti ca exista un barbat pentru care sa nu conteze frumusetea.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am fost mai taioasa.
Adevarat a inviat!
Doamne-ajuta!

Am citit cele scrise de tine de mai multe ori pentru ca textul, sora draga, imi pare ca, paradoxal, se vrea pro smerenie dar, cere si confirmare pentru cateva fatete ale mandriei. Mi-ai adus aminte de unii oameni care imi explicau ca exista Dumnezeu, Iisus Hristos, Maica Domnului, sfinti, ingeri, Rai dar spuneau ca nu exista Iad. Cam asa suna si textul tau: sa fim smeriti, dar si un pic mandri. Nu prea se potriveste...

Nu putem expedia un subiect atat de vast ca smerenia intr-un biet reply si de aceea o sa ma refer numai la aspectele din prima jumatate a textului.

Un prim ghid de smerenie pentru mine sunt capitolele 5-6-7 din Matei. Aici Iisus Hristos nu spune sa purtam haine ponosite dar spune sa nu punem pret pe ele. Nu spune sa ceri suturi, dar spune ca daca primesti vreunul sa nu raspunzi cu aceeasi moneda, chiar daca asta te va scadea in ochii colegilor tai si vei pierde asa-zisul lor respect. Caci dincolo, fiecare va da socoteala pentru ce a facut el si nu pentru ce fac sau gandesc altii in raport cu el.

Nu cred ca Dumnezeu ne-a dat puterea de a crea si a admira FRUMOSUL pentru a ne urati, sau pentru ca sa umblam murdari si neingrijiti. Ar trebui sa deprindem arta de a gasi frumosul in simplitate si curatenie. Si, nici nu cred ca Se bucura cand ne vede excesiv procupati de aspectul exterior si neglijenti cu forul nostru interior. Oricum, lumina sau rautatea din sufletul unei persoane isi pun amprenta pe fata acesteia, pe gesturile si mimica ei. Si nu poate persoana sa le ascunda indiferent de hainele pe care le poarta.

De asemenea, eu incerc sa tin capul plecat in fata Lui pentru ca asa simt si pentru ca ma stiu un mare pacatos. Si nu cred ca o sa fiu mai smerit daca o sa merg adus de spate si cu privirea in pamant pe strada sau la munca.

Intr-o lume din ce in ce mai egocentrista incercarea de a te smeri este un proiect de uzura si este cu atat mai usor cu cat lepadarea de sine, dragostea de Dumnezeu si dragostea de aproape ni le insusim firesc.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2011, 15:26:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu se inteleaga gresit smerenia: ea nu te face sa porti lucruri rupte, haine de lepadat. A face acest lucru inseamna a fi fariseu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre umilinta si smerenie ionut12 Generalitati 14 17.03.2012 09:03:52
credinta si smerenie doinita.p Intrebari utilizatori 11 10.07.2011 23:29:06
Despre smerenie adam000 Pocainta 14 30.09.2010 15:14:39
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
smerenie danyel Secte si culte 9 23.03.2008 01:04:38