Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.01.2012, 20:03:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si eu am sustinut proiectul de reforma din sanatate! Dar,asa este,ne meritam soarta! Peste tot privatizarea e buna,numai in Romania nu e. Ciudat
normal, primii care au urlat ca din gura de sarpe,ca nu vor reforma in sanatate,au fost chiar medicii !!!

de ce i-a speriat asa de tare mediul privat pe medici ???
pt ca nu mai pot lua spaga, si nu mai is lasati de capu lor ???
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.01.2012, 06:40:31
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

ok.alta solutie ar fi privatizarea.dar tb sa mai platim ceva sau deconteaza CAS tot?ca daca tb sa mai platim cu chitanta ma refer,tot ce saraci vor avea de suferit.nu am vazut pozitia bisericii fata de fenomenul spaga in spital.chiar nu e nici un preot pe forum?mai intru pe net incepand de vineri seara.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.01.2012, 08:30:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ori sunteti starin de Romania , ori poate gresiti, ca sa nu zic rau, intentionat.

Astazi nesimtitii de altadata , medicii ceratori de bani , cersetori de bani s-au mai imputinat desi si acestia mai sunt inca destui, dar au stratageme elaborate arhicunoscute de toti pacientii si mai putin de dvs.
Vorba sorei Iore: daca nu intri in sarabanda nesimtirii esti aproape uitat in patul de spital desi poti avea sansa sa ti se vorbeasca frumos pt. ca odata ce ai decartat sa ajungi in centru atentiei .
Imi faceti impresia ca sunteti suficient de in virsta (daca nu cumva aveti complexe in legatura cu a va marturisii virsta precum femeile belicoase) pt. a fi atit de strain in aceasta problema . Sau poate ca pina acum dvs. ati nimerit numai medici deosebiti care desi sunt rari , totusi sunt prezenti .

Dar acum vorbim despre medici , dar sa vorbim despre profesori sa vedeti cum le fac concurenta medicilor , astfel incit f. rar profesorii din ziua de astazi mai seamana cu cei de odinioara !

Sau si mai si , sa vorbim despre prootii si preotesele care nu au mare legatura cu jugul ales decit ca practica o meserie si atit !

Multe putem vorbi despre cum arata oamenii adulti, cu constiinta, din Romania de astazi , din Romania in care fiul ucide parintele sau invers fara nici o problema ...
imi pare rau, dar mie nu mi s-a intamplat niciodata ceea ce vad relatandu-se in acest topic, intotdeauna am fost tratat cu profesionalism si nu mi s-au cerut bani sau alte atentii !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.01.2012, 12:09:49
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Smile rugacIUNE si actIUNE

Va rog sa ma credeti ca sunt de acord cu zaharia_2009 si frustarea sa, care este si a mea. Joi m-am dus cu un genunchi umflat la medicul de familie si mi-a zis ca nu ma ia pentru ca nu am programare. Nu pot sa merg decat martea sau joia dupa-masa, in rest programul este dimineata si eu sunt la serviciu. Stiti foarte bine abuzurile in crestere a statului asupra simplului cetatean. Sunt ortodox si CONVINS, cant in strana, traiesc crestineste, DAR din pacate cultul nostru nu stie sau nu vrea sa LUPTE pentru omul de rand. S-a pierdut exemplul Sfantului Calinic de la Cernica? Oare de ce FRATILOR? De ce e biserica mea pe care O IUBESC, e MAMALIGA? Ma doare sufletul pentru ea si doesc sa se RIDICE la propriu. Biserica nu e doar preotii, ci si oamenii. Ce folos de o biserica goala sau cu oameni satui de viata grea?
Dumnezeu nu iubeste saracia, nu este o virtute saracia, eventual o cruce. Nu ar prospera si biserica impreuna cu oameni prosperi? Comunismul a fost post, 1990-2008 a fost oarece prosperitate, s-a vazut ca astfel s-au construit multe biserici. Bine era daca bisericile construiau si asezaminte medicale - vezi ce a facut mitropolitul Bartolomeu Anania - sau de ajutorare a oamenilor nevoiasi, sau aduceau experti in consultanta pe teme sociale sau afaceri sau educationale sau sa invete meserii noi, pentru credinciosi. DAR CINE SA GANDEASCA?! Dragi frati in Hristos, chiar nu mai gandim, nu mai vedem, nu mai simtim? Ne napadesc buruienile si nu punem mana sa le curatam. Politicul si prostul gust sunt aceste buruieni. A ridicat glasul vreun inalt ierarh? A mers impreuna cu 100.000 de credinciosi sa ceara dreptate celor napastuiti? Bine ca Stefan cel Mare si Sfant mergea la razboi cu preoti cu tot...Cred ca, asa cum spunea acu' 8 zile la TVR Rafael Udriste, ca Biserica se COMPLACE. Haideti oameni buni sa trezim pe mama noastra Biserica Neamului din adormire si sa o ajutam sa ia ce-i al ei. Sa ne ia pe noi si sa se implice in gospodarirea Gradinii Maicii Domnului. Argumentul ca ea se ocupa doar de rugaciuni duce inevitabil la departarea poporului de ea si bisericile vor fi goale. Oamenii se vad ca nu au sprijin in mana vazuta a lui Hristot pe Pamant care este biserica. Eu am patit aici pe forum cand am spus ceva critic despre anumite manifestari ale unor slujitori ai bisericii urmatorul lucru: am primit pe privat un mesaj de la un preot si in momentul cand l-am citit AM FOST STRANS DE GAT! Mi-a trebuit ceva sa-mi revin. Preotii au o putere pe care o folosesc. Pot binecuvanta, dar si lovi. Dar ma rog pentru Biserica si slujitorii ei ca si pentru noi ca Dumnezeu sa ne ajute, sa ne ierte si sa ne scoata la LUMINA. Daca am suparat pe cineva il rog sa ma ierte, sunt un om care pune suflet in ceea ce crede ca e ADEVAR.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.01.2012, 12:11:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

domnule, medicul dvs. de familie are si el obligatiile sale, nu din rea vointa nu a putut sa va consulte, v-a facut o programare, asa se face in orice tara civilizata !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.01.2012, 12:42:55
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Asa e, e o obligatie legala sa lasi oamenii bolnavi la usa, deoarece nu au programare. Dar a plecat impreuna cu un distribuitor de medicamente, inainte de a i se termina programul de lucru! Par. Bastovoi zicea ca diavolul e POLITIC corect, iar ceea ce am patit e o aplicatie a unei politici!
Vezi si:
http://www.adevarul.ro/financiar/bus...637136387.html

Last edited by romanbun; 30.01.2012 at 12:45:43.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.01.2012, 12:46:53
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Asa e, e o obligatie legala sa lasi oamenii bolnavi la usa, deoarece nu au programare. Dar a plecat impreuna cu un distribuitor de medicamente, inainte de a i se termina programul de lucru! Par. Bastovoi zicea ca diavolul e POLITIC corect, iar ceea ce am patit e o aplicatie a unei politici!
dar nu e firesc sa plece pentru a semna niste acte? credeti ca asta nu e o obligatie? daca nu semneaza in termenul convenit, este penalizat.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.01.2012, 12:51:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

daca nu sunteti multumit de serviciile acelui medic, dupa 6 luni de la inscriere vi-l puteti schimba cu alt medic de familie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.01.2012, 12:58:49
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Stimate domn, cu respect, v-as ruga sa vedeti ESENTA SISTEMULUI: scaderea calitatii si cantitatii de servicii medicale catre contribuabil. Nu sunt bani. DE CE nu mai sunt bani?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.01.2012, 13:05:03
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Stimate domn, cu respect, v-as ruga sa vedeti ESENTA SISTEMULUI: scaderea calitatii si cantitatii de servicii medicale catre contribuabil. Nu sunt bani. DE CE nu mai sunt bani?
pentru ca la nivel de guvern aceste fonduri se deturneaza, dar asta nu inseamna ca medicul dvs. sau al meu nu-si face datoria asa cum poate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42