Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2017, 09:16:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Preoti care au onorat stiinta

Numerosi au fost si sunt preotii cu preocupari stiintifice, iar dintre acestia se desprinde o intreaga lista de nume care au contribuit in mod decisiv la avansul cunoasterii stiintifice. Unii sunt cunoscuti marelui public, dar cei mai multi, nu. In sfarsit, exista o categorie care, desi marele public a auzit de ei, din moment ce numele lor nemuritor se preda in scoli, nu se cunoaste ca sunt preoti. Am intalnit acest fenomen si in privinta Scolii Ardelene: nu toata lumea stie ca majoritatea "corifeilor Scolii Ardelene" au fost purtatori de reverenda. Eu insumi am fost uimit sa aflu ca Agarbiceanu a fost preot: partidul comunist nu mi-a vorbit de asta, iar partidele care i-au succedat in functie si maniere de a rescrie istoria nu au facut mai bine.

De Boscovici am auzit prima data privind o harta a...lunii. Un imens crater selenar poarta numele de "Marea Boscovici". Reintalnind acest nume de curand, iata ce am gasit:

Roger Boscovici a fost un calugar iezuit, matematician de formatie. Nascut in anul 1711, in mica republica Ragusa (astazi: Dubrovnik, in Croatia), al saptelea copil al unei familii de comercianti care a avut 9 copii, dintre care 4 (3 baieti si o fata) s-au consacrat lui Cristos. Dupa ce termina colegiul iezuit, simte chemare pentru a intra in Societate si este trimis la Roma sa isi faca noviciatul. E repede apreciat si devine profesor de matematica la Colegiul Roman inainte ca, in 1740, sa primeasca hirotonia, dar dupa ce publicase deja prima carte: "Despre petele solare". In 50 de ani de activitate stiintifica, padre Boscovici a adus imense contributii, in special astronomiei. El a elaborat noi metode matematice de calcul a traiectoriei planetelor. O noua metoda de realizare a telescoapelor, anuland efectele suparatoare ale aberatiilor cromatice. A venit cu metode matematice de apreciere a soliditatii constructiilor si a realizat numeroase proiecte ingineresti de amenajare a bazinelor hidrologice si porturilor. Onorurile si recunoasterea nu i-au lipsit enciclopedicului si eruditului iezuit: profesor de matematica la Universitatea din Pavia, profesor al noii catedre de optica si astronomie de la Universitatea din Milano, membru al Societatii Regale de la Londra, cetatenia franceza obtinuta prin decret regal pentru merite exceptionale in tehnica instrumentelor optice.

Infatigabilul savant s-a stins in anul 1787, la Milano, fiind inmormantat intr-o modesta biserica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare