Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2017, 00:59:51
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Vreau sa cunosc oameni noi

Sunt singur....n-o sa stau sa ma plang si sa va spun cat de singur ma simt, ca e Craciunul si ca bla bla bla...mi-am dat seama ca trebuie sa fac cat mai rapid ceva in legatura cu asta...Vreau sa cunosc oameni de pe forum care locuiesc in Bucuresti (fete si baieti) si desi mi-ar placea sa cunosc o tanara alaturi de care in viitor sa-mi intemeiez o familie, nu sunt interesat neaparat de asta. Putem merge la o vecernie impreuna, sau la o plimbare cu bicicleta daca e vremea frumoasa, sau prin parc. Sunt deschis la idei noi. Daca sunteti interesati, dati un semn, fie prin mesaj privat, fie aici.

Last edited by ioan89; 25.12.2017 at 01:02:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2017, 02:38:38
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Destul de tris ca dupa atata timp nimeni nu a raspuns.Macar cu un cuvant de incurajare ,pentru un frate ortodox,pentru un om de fapt !
De altfel acest forum e bombardat zilnic de invataturi indemnuri ,matuire,dragoste intre oameni ,dar... doar atat vorbe !
Frate Ioan ,fii tare nu dispera esti tanar,atmosfera de Craciun e una deprimanta daca o privesti comercial (brad impodobit ,familia cu bradul) etc. Sarbatoarea e una de bucurie ,E Nasterea Maintuitorului !
Poate ar trebui sa te analizezi putin pe tine ,modul tau de a traia ,da relationa cu ceilalti ,mai ales cu partea feminina. E greu astazi cu casatoria ,e foarte greu ! Am 40 de ani si stiu ce zic. Cu foarte multi ani in urma imi cautam o prietena si eram si sarac material si timid si emotiv.Oricum am vorbit cu duhovnicul meu care m-a adus cu picioarele pe pamant. (eu fiind si o fire mai contemplativa,mai romantica) Mi-a spus ,ca de ar fi sa gasesc o fata cuminte ,ortodoxa tot n-am facut nimic ,deoarece fetele vor sa le "ocrotesti" financiar in primul rand .Isi doresc chestii ,vor independenta.Mai in concret ,mai o blanita ,mai un apartamentel,o masinuta,chestii socoteli. Am rams total socat de ce am auzit ,si n-am vrut sa cred in ruptul capului ! Cum o fata care merge la biserica ,in pelerinaje la manastiri,lectura ortodoxa ,poate gandi asa materialist ? Curand ,sau mai curand decat am crezut , "ceata" ignorantei s-a risipit si am inteles ca din pacate ,ceea ce credeam eu sunt doar in basme ,sau in filmele americane.
Concluzia ,trebuie sa fii tare baiete,sa aduni ceva cash si sa impresionezi la partea "artistica" .
Poate mai apare cineva aici sa mai zica si el ceva ,poate apare o "ea" cine stie ,deocamdata crestinii nostri ortodocsi sunt cu burtile pline ,mai astepta si tu pana dupa Anul Nou ,cam atunci ei se trezesc .Pana atunci iti doresc La multi Ani !

Last edited by catehumen; 30.12.2017 at 02:40:58.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2017, 07:43:32
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Sunt singur....si desi mi-ar placea sa cunosc o tanara alaturi de care in viitor sa-mi intemeiez o familie, nu sunt interesat neaparat de asta. Putem merge la o vecernie impreuna, sau la o plimbare cu bicicleta daca e vremea frumoasa, sau prin parc. Sunt deschis la idei noi.....
Observ ca nu pomenesti de Liturghie(ci de vecernie, "seara, ca hotii") ca acolo stau separat barbatii si femeile, chiar si daca-s casatoriti(ceea ce pe tine nu te intereseaza).
Inseamna ca dimineata ,la Liturghie, mergi cu... barbati ("oameni noi", idei noi-prin mesaj privat, desigur).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare