Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2008, 11:10:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Intrebare ,despre Biblie

Buna ziua! As dori si eu sa stiu care sunt cele mai importante versete sau capitole din Biblie,incep sa citesc Biblia si sunt curios de ,,frumusetile ei''.Si inca ceva ,am observat ca la inceput oamenii ,Abel,Cain etc.traiau 800 -900 de ani apoi mureau, traiau mult dar totusi mureau,la inceput Dumnezeu a facut oamenii nemuritori? Si inca ceva ,Mantuitorul Iisus Hristos S-a rastignit si a patimit pentru mantuirea noastra,si am inteles ca inainte de venirea Lui oamenii cand mureau nu le inviau sufletele ,iar Iisus a patimit pentru mantuirea noastra,adica pentru viata vesnica? Sunt incepator cititor de Biblie ,cel mai mult ma intereseaza Geneza fiindca e foarte interesanta .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2008, 19:10:31
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

As zice sa o iei de la inceput (oricum Geneza ti se pare interesanta, nu?) si sa citesti toata Biblia. E, in fond, toata importanta. Nu te grabi, fiindca nu vei intelege totul de la inceput. Ia-o usor si gandeste-te despre fiecare verset.

... Cand am facut Religie la scoala am avut o Biblie pentru copii, unde erau repovestite parti importante din Biblie, dar pentru un adult as recomanda direct sursa originala.

As stii unele site-uri pe enleza care ajuta la interpretarea Bibliei si au o lista cu evenimentele importante, catalogate, etc, dar nu stiu daca stii engleza...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2008, 19:48:51
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Buna ziua! As dori si eu sa stiu care sunt cele mai importante versete sau capitole din Biblie,incep sa citesc Biblia si sunt curios de ,,frumusetile ei''.Si inca ceva ,am observat ca la inceput oamenii ,Abel,Cain etc.traiau 800 -900 de ani apoi mureau, traiau mult dar totusi mureau,la inceput Dumnezeu a facut oamenii nemuritori? Si inca ceva ,Mantuitorul Iisus Hristos S-a rastignit si a patimit pentru mantuirea noastra,si am inteles ca inainte de venirea Lui oamenii cand mureau nu le inviau sufletele ,iar Iisus a patimit pentru mantuirea noastra,adica pentru viata vesnica? Sunt incepator cititor de Biblie ,cel mai mult ma intereseaza Geneza fiindca e foarte interesanta .
Cuviosul Paisie Aghioritul recomanda ca citirea Bibliei sa inceapa cu Noul Testament, iar nu cu cel Vechi. Si eu as zice la fel.

Orice nelamuriri ai avea, poti oricand intreba un duhovnic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2008, 19:51:57
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Buna ziua! As dori si eu sa stiu care sunt cele mai importante versete sau capitole din Biblie,incep sa citesc Biblia si sunt curios de ,,frumusetile ei''.Si inca ceva ,am observat ca la inceput oamenii ,Abel,Cain etc.traiau 800 -900 de ani apoi mureau, traiau mult dar totusi mureau,la inceput Dumnezeu a facut oamenii nemuritori? Si inca ceva ,Mantuitorul Iisus Hristos S-a rastignit si a patimit pentru mantuirea noastra,si am inteles ca inainte de venirea Lui oamenii cand mureau nu le inviau sufletele ,iar Iisus a patimit pentru mantuirea noastra,adica pentru viata vesnica? Sunt incepator cititor de Biblie ,cel mai mult ma intereseaza Geneza fiindca e foarte interesanta .
Biblia trebuie citita cuvant cu cuvant, pagina cu pagina, in ordine, de la inceput pana la sfarsit, nu in salturi, pentru ca textul este "monolitic". Citita altfel, nu va ajuta cu nimic la o intelegere cat de cat multumitoare. Ai grija, Biblia se citeste cu inima, nu cu mintea. Daca o citesti cu mintea risti sa te ratacesti pentru ca nu vei intelege nimic si, evident, vei trage concluzii gresite. Cat despre graba cititului, stai linistit, diavolul va face orice cu putinta sa te impiedice sa citesti. Vei constata ca ti se face somn, ca te gandesti in alta parte si nu stii ce ai citit, ca suna telefonul, ca te striga sotia sau copiii, daca ii ai, s.a.m.d. Mie cel putin mi-au trebuit cativa ani sa o citesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2008, 20:15:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2008, 20:24:29
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.
Cu tot respectul, te rog sa nu te lasi napadit de intrebari. Asa este la inceput. Ai rabdare si vei intelege cu cat citesti mai mult. Cred ca o discutie intradavar folositoare putem avea dupa ce termini de citit desi s-ar putea ca atunci sa ai deja multe raspunsuri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2008, 20:44:46
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.
Biblia nu a fost scrisa initial in versuri si capitole. Aceasta structura a fost facuta in Evul Mediu de catre mai multe persoane.
Initial scrierile Biblice erau mult mai multe si contineau mai multe evanghelii, din care s-au ales doar cele mai importante, sau cele care se considerau adevarate, la consiliul din Nicea din 325 e.n.... in principal s-a votat ce intra in Biblia de azi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2008, 20:56:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Si eu am auzit acest sfat sa se inceapa citirea Bibliei cu Noul Testament, oricum daca ai inceput cu vechiul nicio problema, s-ar putea sa te inpotmolesti in Levitic si Deuteronom din cauza multimii indicatiilor referitoare la legea data evreilor cu privire la mancaruri la modul de inchinare etc. dar daca iti doresti cu adevarat sa citesti o sa reusesti, da o sa ti se para multe lucruri ciudate in Vechiul Testament si foarte multi incepatori in lectura Bibliei s-au intrebat "de ce ?" nu-i rau sa te intrebi dar ai grija unde cauti raspuns la intrebari, mult succes
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2008, 22:11:05
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

daca nu incepi cu VT nu poti intelege invataturile Mintuitorului si nici ce s-a prorocit despre El .Toata forma inchinarii din VT prevesteste jertfa de pe cruce. Fiecare lucru de la templu inchipuie rugaciunile,recunoasterea starii de pacat ,nevoia imperioasa de a aduce jertfa pentru plata pacatului,ispasirea , infringerea Satanei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2008, 22:57:44
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mai am inca o intrebare.Ateii,oamenii de stiinta,toti cei care incearca sa demonstreze ca omul a evoluat,sau ca universul a aparut prin explozie,geografii si multi altii de ce se cred in anul 2008? pare cam stupida intrebarea dar stiti si voi ca 2008 adica 2008 de ani de la Rastignirea Mantuitorului Iisus Hristos,este oficial anul 2008 ,multi poate nu stiu 2008 de la ce? Dar daca sunt atatia atei,oameni de stiinta care incearca sa dovedeasca nu stiu ce de ce se mai pastreaza anul 2008?


O sa incep cu Vechiul Testament bineinteles.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
intrebare despre Spovedanie crestina obisnuita Pocainta 22 22.05.2012 19:50:17
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 16:03:28
despre post in Biblie Eliana Generalitati 4 19.11.2010 12:03:11