Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 17:41:11
CristanN29 CristanN29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2010
Mesaje: 5
Implicit Religie alternativa

Bună ziua , sunt un creștin ortodox care a descoperit ceva tulburător . Am văzut recent că au apărut diverse culte derivate sau nu din religia creștină , tot felul de ramificații ce deviează foarte multe de la adevărata credință în Dumnezeu.

Dar o persoană mi-a dat un link către credințele unui cult ce mi s-a părut absolut șocant. Eu sunt o persoană foarte credincioasă și sunt ferm convins de învățăturile ortodoxe , dar am văzut multe persoane care par să fie adepte acestui nou cult .

Vă atașez aici linkul : http://iongrijalunga.wordpress.com/2...asi-stiintica/

Ce părere aveți ? Vi se pare strigător la cer ce blasfemii sunt sccrise acolo ? Sunteți de părere că vor fi pierdute suflete creștine în urma acestei erezii ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 20:59:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de CristanN29 Vezi mesajul
Bună ziua , sunt un creștin ortodox care a descoperit ceva tulburător
Daca e sa ne luam dupa spusele tale " sincere " nu ar trebui sa te tulbure in nici un fel astfel de idiotenii atee , caci un Ortodox are compet alte preocupari decat a accesa lumea atee si mult mai grav, de a face propaganda MASCATA ! Parerea mea : tinta ta este complet alta , dar putini vor musca din cascavalul oferit de tine ! Drum bun !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 22:27:51
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristanN29 Vezi mesajul
Bună ziua , sunt un creștin ortodox care a descoperit ceva tulburător . Am văzut recent că au apărut diverse culte derivate sau nu din religia creștină , tot felul de ramificații ce deviează foarte multe de la adevărata credință în Dumnezeu.

Dar o persoană mi-a dat un link către credințele unui cult ce mi s-a părut absolut șocant. Eu sunt o persoană foarte credincioasă și sunt ferm convins de învățăturile ortodoxe , dar am văzut multe persoane care par să fie adepte acestui nou cult .

Vă atașez aici linkul : http://iongrijalunga.wordpress.com/2...asi-stiintica/

Ce părere aveți ? Vi se pare strigător la cer ce blasfemii sunt sccrise acolo ? Sunteți de părere că vor fi pierdute suflete creștine în urma acestei erezii ?
ba tu nu esti crestin tu esti un homoateus,inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2010, 07:21:33
CristanN29 CristanN29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ba tu nu esti crestin tu esti un homoateus,inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu.
Aici greșești , înțelepciunea nu este frica de Dumnezeu este iubirea de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2010, 08:27:59
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristanN29 Vezi mesajul
Aici greșești , înțelepciunea nu este frica de Dumnezeu este iubirea de Dumnezeu.
nu e nimic gresit [ de dragoste ai auzit si tu dar nu esti sigur]si cu aceasta ocazie iti recomand sa mai citesti si tu din scrierile sf.biserici:vietile sfintilor,patericul egiptean,pelerinul romin,urmarea lui Hristos,etc.dupa ce te-ai induhovnicit nitel,iti cumperi biblia,psaltirea si o carte de rugaciuni cu scrisul mare ca sa vezi mai bine si sa nu mai ratacesti pe coclauri in loc a cauta pe Dumnezeul cel viu si atotputernic umblind dupa minji[caluti]verzi pe peretii ateilor.pe urma ai sa vi si sa imi multumesti public fiind recunoscator lui Dumnezeu pt.viata ta schimbata in bine.


sa luam aminte pace tuturor-si duhului tau
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2010, 14:34:52
CristanN29 CristanN29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu e nimic gresit [ de dragoste ai auzit si tu dar nu esti sigur]si cu aceasta ocazie iti recomand sa mai citesti si tu din scrierile sf.biserici:vietile sfintilor,patericul egiptean,pelerinul romin,urmarea lui Hristos,etc.dupa ce te-ai induhovnicit nitel,iti cumperi biblia,psaltirea si o carte de rugaciuni cu scrisul mare ca sa vezi mai bine si sa nu mai ratacesti pe coclauri in loc a cauta pe Dumnezeul cel viu si atotputernic umblind dupa minji[caluti]verzi pe peretii ateilor.pe urma ai sa vi si sa imi multumesti public fiind recunoscator lui Dumnezeu pt.viata ta schimbata in bine.


sa luam aminte pace tuturor-si duhului tau
Am citit tot ce mi-ai enumerat mai sus cu mult timp in urma si mi-am dat seama ca adevarat putere de la Dumnezeu se gaseste in interiorul fiecaruia , nu in carti :).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2010, 15:08:49
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristanN29 Vezi mesajul
mi-am dat seama ca adevarat putere de la Dumnezeu se gaseste in interiorul fiecaruia , nu in carti :).
Sper ca nu urmeaza sa ne spui ca nu mai avem nevoie de biserica din moment ce Dumnezeu este in interiorul fiecaruia (presupun ca si crimanalii il au in interior pe Dumnezeu....).
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2010, 21:47:08
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit prietene te rog sa ne spui cum sti sa folosesti corect

Citat:
În prealabil postat de CristanN29 Vezi mesajul
Am citit tot ce mi-ai enumerat mai sus cu mult timp in urma si mi-am dat seama ca adevarat putere de la Dumnezeu se gaseste in interiorul fiecaruia , nu in carti :).
acea putere de care vorbesti,si cum o faci sa sporeasca nefolosind ceia ce mama noastra biserica ne ofera chear si gratuit uneori.crezi ca venind pe aici tulburind apele si apoi luindu-ti talpasita ai facut un lucru bun care iti face cinste,din-contra faci un servici diavolilor care la rindul lor vor ride de tine devenind un decazut spiritual,si crede-ma nu-ti foloseste nu te zideste ca,om.un sfat:citeste scripturile,mai lasa figurile vorba cintecului.aici ai nimerit unde nu trebuie.este ultima postare care o mai fac daca ai inima de piatra nu ai decit sa fi un fariseu si un vames.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2010, 12:05:42
CristanN29 CristanN29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
acea putere de care vorbesti,si cum o faci sa sporeasca nefolosind ceia ce mama noastra biserica ne ofera chear si gratuit uneori.crezi ca venind pe aici tulburind apele si apoi luindu-ti talpasita ai facut un lucru bun care iti face cinste,din-contra faci un servici diavolilor care la rindul lor vor ride de tine devenind un decazut spiritual,si crede-ma nu-ti foloseste nu te zideste ca,om.un sfat:citeste scripturile,mai lasa figurile vorba cintecului.aici ai nimerit unde nu trebuie.este ultima postare care o mai fac daca ai inima de piatra nu ai decit sa fi un fariseu si un vames.
Si banuiesc ca as face tot un serviciu diavolului daca ti-as spune ca nu asa se scrie "ceia" , "tuburind" , "servici" , "ride" , "fi" sau daca ti-as spune ca nu stii sa folosesti cazul acuzativ. Nu stiu de ce imi recomanzi sa citesc carti religioase atata timp cat tu nu ai terminat gramatica de clasa a 4-a . Chestii triste te impinge sa faci ingoranta asta :<.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13