Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.05.2011, 18:52:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Vrei sa ma bati cu un procentaj atat de hilar incat...hahahaha!
Recensamintele care au obtinut aceste date statistice asupra nr de crestini si atei si-au indeplinit scopul dpdv statistic.
Buuuun,avem 89% reprezentati ai religiei ortodoxe in Romania insa multi din acestia au fost doar botezati in pruncie in aceasta religie,fara ca ei sa aleaga;sub acest procent se ascund multi membri inactivi ai bisericii!
Daca esti inactiv dpdv religios(cateodata o viata intreaga)mai face sens sa fi numarat intr-o gramada?
De aici confuzia procentelor uriase de credinciosi versus realitatea imorala nelimitata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 23.05.2011, 18:57:57
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Are sens să dialoghezi cu un om care-i tratează pe toți din jurul său ca elemente ale unei turme? (Citatele nu sunt niciodată evidențiate prin trimitere la nickname, toți sunt o "apă și un pământ"
Omule, am mai discutat o data despre asta, si ti-am spus ca nu stiu cum sa fac sa apara numele alaturi de citat. Probabil ca ai uitat intre timp.

Pana una alta, ia arunca o privire la postul tau precedent de pe acest thread, acolo unde m-ai citat cand am scris despre Eliade. La mine pe ecran nu apare numele meu alaturi de citat. La tine apare?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.05.2011, 19:01:17
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Daca esti inactiv dpdv religios(cateodata o viata intreaga)mai face sens sa fi numarat intr-o gramada?
Total de acord. Dar vezi tu, numarul ala de 89% e exact cel pe care se bazeaza Patriarhia atunci cand cere bani de la Stat pentru biserici, salarii pentru preoti, Catedrala Neamului, etc. Mai exact, de fiecare data cand trebuie sa inchida gura opozitiei (careia ii aduce aminte cu fiecare ocazie cum ca ateii in Romania sunt sub 1%).

Deci, te intreb: daca cifrele alea sunt suficient de bune incat Patrarhia sa se bata cu pumnul in piept si sa ceara bani pe seama lor, iar Statul ii da, de ce le-as contesta?

Iar daca le contesti, nu o fa doar aici, te rog, scrie si la Patriarh si vezi ce zice.

Pana una alta, asta avem: sub 1% atei. Deci e un pic dificil sa ne pui noua in carca toate relele lumii asteia.

Later edit: asta ca sa nu mai mentionez ca in toate tarile unde se fac studii de genul asta, ateii ies mai bine decat religiosii cand e vorba de infractionalitate, educatie sexuala (si efectele, adica numar de avorturi sau BTS), etc.

Inteleg ca in lumea ta ateii sunt aia rai, dar realitatea ne arata altceva.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 23.05.2011 at 19:05:17.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.05.2011, 19:06:57
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pana una alta, ia arunca o privire la postul tau precedent de pe acest thread, acolo unde m-ai citat cand am scris despre Eliade. La mine pe ecran nu apare numele meu alaturi de citat. La tine apare?
La mine nu apare, fiindcă a fost (în mod conștient) șters numele tău ca reacție la atitudinea ta, considerată voluntară.

Cum se face? Dacă vrei să răspunzi mai multor persoane, deodată, în același mesaj, ai o soluție: deschizi un procesor de text (Microsoft Word, Open Office, Star Office, Pages etc., nu știu ce procesor de text ai pe calculatorul tău), dai Quote la fiecare dintre mesaje și copy-paste în pagina deschisă și după fiecare mesaj copiat, îți expui părerea / opinia; după care apeși simultan Ctrl și A, se va selecta tot textul (citate și adăugiri deopotrivă), apoi, Ctrl și C, dai clic pe Post reply și Ctrl + V. Și "răspunde la mesaj" / submit... Întrebări?

Mai sunt alte soluții, dar profesorul de TIC din mine vrea să nu se angajeze prea mult la ora asta...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 23.05.2011 at 19:09:22.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 23.05.2011, 19:08:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Total de acord. Dar vezi tu, numarul ala de 89% e exact cel pe care se bazeaza Patriarhia atunci cand cere bani de la Stat pentru biserici, salarii pentru preoti, Catedrala Neamului, etc. Mai exact, de fiecare data cand trebuie sa inchida gura opozitiei (careia ii aduce aminte cu fiecare ocazie cum ca ateii in Romania sunt sub 1%).

Deci, te intreb: daca cifrele alea sunt suficient de bune incat Patrarhia sa se bata cu pumnul in piept si sa ceara bani pe seama lor, iar Statul ii da, de ce le-as contesta?

Iar daca le contesti, nu o fa doar aici, te rog, scrie si la Patriarh si vezi ce zice.

Pana una alta, asta avem: sub 1% atei. Deci e un pic dificil sa ne pui noua in carca toate relele lumii asteia.
Tare relativ mai este si ateismul asta.

Dovada clara ca e pacaleala pe fatza si tare sucita minte trebuie sa mai ai sa fii ateu.

Deci daca trebuie sa scoata religia si icoanele din scoala, sa promoveze aia 89% nu sunt adevarati. Abureala pe fatza. Ca uite cum sunt, fac si dreg, etc.

Daca trebuie sa acuze crestinismul de ceva, aia 89% sunt cat se poate de adevarati, cine sunt ei sa se puna cu ce zice Statul si INS -ul? Atata credinta credula e de-a dreptul induiosatoare.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 23.05.2011, 19:46:57
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Tare relativ mai este si ateismul asta.

Dovada clara ca e pacaleala pe fatza si tare sucita minte trebuie sa mai ai sa fii ateu.

Deci daca trebuie sa scoata religia si icoanele din scoala, sa promoveze aia 89% nu sunt adevarati. Abureala pe fatza. Ca uite cum sunt, fac si dreg, etc.

Daca trebuie sa acuze crestinismul de ceva, aia 89% sunt cat se poate de adevarati, cine sunt ei sa se puna cu ce zice Statul si INS -ul? Atata credinta credula e de-a dreptul induiosatoare.
Nu sunt eu cel care scoate numarul asta in fata, ci Patriarhia Bisericii de care apartii. Deci te rog sa te adresezi acolo, daca ai o problema cu rezultatele sau metodologia recensamantului.

Am atras doar atentia asupra faptului ca aia sub 1% care sunt atei au o posibilitate foarte limitata de a face tot raul pe care colega Yasmina li-l atribuie.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 23.05.2011, 19:53:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu sunt eu cel care scoate numarul asta in fata, ci Patriarhia Bisericii de care apartii. Deci te rog sa te adresezi acolo, daca ai o problema cu rezultatele sau metodologia recensamantului.

Am atras doar atentia asupra faptului ca aia sub 1% care sunt atei au o posibilitate foarte limitata de a face tot raul pe care colega Yasmina li-l atribuie.
Este un mod de a-mi pune vorbe in gura...
Treci peste asta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 23.05.2011, 19:57:29
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Este un mod de a-mi pune vorbe in gura...
Pardon? Hai ca te citez, sa fie clar:

Citat:
Da,acelea sunt atee sau provin din familii cu parinti atei,unde normele religioase(si uneori morale)au fost anihilate.Limita actiunilor este cerul inalt...(aveti fiice?)
E clar acum? Ce am adaugat de la mine?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 23.05.2011, 20:07:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pardon? Hai ca te citez, sa fie clar:



E clar acum? Ce am adaugat de la mine?
De unde reiese ca...?afirmatia nu contine o conotatie agresiva si o blamare a ateilor pt tot raul din lume,ci doar subliniam ca absenta unor repere morale duce la lucruri gresite,regretabile.(daca iti reamintesti era vb despre sarcina si inceperea vietii sexuale la adolescenti...)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 23.05.2011, 21:46:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
e, acum nu ne aruncati in carca toate relele lumii.
daca am cerceta putin, am vedea ca acele mame nu provin din familii de atei.
Mare parte provin din familii de rromi, probabil. Se stie ca se casatoresc devreme, asa e traditia lor.

Last edited by catalin2; 23.05.2011 at 21:48:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
castrarea pedofililor miti29 Generalitati 108 19.07.2012 07:00:46
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
anunt pt brasov laurabv_21 Muzica Bisericeasca 0 07.03.2007 15:33:49
anunt catre oamenii din brasov laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 0 27.02.2007 10:44:36