Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.05.2012, 12:39:49
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și unde scrie că prima zi a săptămânii este prima zi a creației ?
scrie ca Sabatul este ziua de Sambata si este a saptea zi, mai mult nu trebuie.
  #102  
Vechi 09.05.2012, 12:42:14
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta era la evrei. Nu inseamna ca si la creatie a fost la fel
Dar conform cu textele biblice, cele 10 porunci mai precis porunca a 4-a s-a intemeiat pe principiul ca Dumnezeu a facut lumea in 6 zile si a 7-a s-a odihnit.
Daca Dumnezeu a nominalizat Sambata ca fiind ziua a 7-a si zi de odihna, peste tot in Biblie as apare si Duminica apare ca prima zi, de ce sa schimbam???
  #103  
Vechi 09.05.2012, 12:46:55
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Dar conform cu textele biblice, cele 10 porunci mai precis porunca a 4-a s-a intemeiat pe principiul ca Dumnezeu a facut lumea in 6 zile si a 7-a s-a odihnit.
Daca Dumnezeu a nominalizat Sambata ca fiind ziua a 7-a si zi de odihna, peste tot in Biblie as apare si Duminica apare ca prima zi, de ce sa schimbam???
Pentru că în ziua dintâi, duminica, Dumnezeu a refăcut lumea. Iar această refacere a presupus, printre altele, abolirea Legii ceremoniale, inclusiv a ținerii sâmbetei.
  #104  
Vechi 09.05.2012, 12:50:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
mai trebuie sa spun? eu zic ca e evident avand in vedere invataturile pe care le expun! apartin unei ramuri adventiste, tata este pastor insa eu inca nu am facut botezul, deci e fortat spus apartin, inca nu apartin. :))
Adventist de ziua a 7-a? Nu cunosc prea bine celelalte ramuri advente, sunt cvasi inexistente aici. Daca esti de ziua a 7-a, atunci inteleg aceasta absolutizare a relativului in privinta Sabatului, dovada puterii instinctului religios remarcat la orice adventist sambatar.

Iti apreciez rezistenta pe forum, nici nu se simte diferenta de fus orar ... :) Am crezut ca apartii cultului penticostal, chiar te intrebasem de traditia penticostala din SUA, diferentele fata de cele din Romania, te intrebasem de "vedenii", "vorbirea in limbi" etc. Din ceea ce ai postat, nu ai lasat impresia ca ai fi adventista, pana acum.

Ok, deci un alt fan al doamnei White :)
  #105  
Vechi 09.05.2012, 12:55:04
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Iti apreciez rezistenta pe forum, nici nu se simte diferenta de fus orar ... :)
ziua am job + facultate, noaptea dorm, invat, si scriu pe forum.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
chiar te intrebasem de traditia penticostala din SUA, diferentele fata de cele din Romania, te intrebasem de "vedenii", "vorbirea in limbi" etc.
iar eu am raspuns in functie de cunostintele acumulate din discutiile cu prietenele mele penticostale.
  #106  
Vechi 09.05.2012, 13:10:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
iar eu am raspuns in functie de cunostintele acumulate din discutiile cu prietenele mele penticostale.
Te-as fi scutit de intrebari, daca as fi stiut ca esti adventista :) In fine, despre Sabat s-a tot discutat, pe mai multe topicuri, vezi "Despre viclenia sectantilor". Faptul ca esti adventista explica de ce consideri Rastignirea mai importanta decat Invierea, de ce neglijezi importanta Zilei Invierii (Duminica) si alte conceptii particulare, straine de ortodoxie. Am crezut ca esti penticostala, de aceea raspunsurile tale faceau o nota usor discordanta cu gandirea celorlalti penticostali de pe forum.
  #107  
Vechi 09.05.2012, 17:24:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
dar unde scrie ca Sabatul a fost abolit (in tot Noul testament) si inlocuit cu Duminica??
Col. 2:14-16.

Nu ma mai obosesc sa traduc, cred ca te descurci cu engleza:

http://www.bible.ca/7-Col2-14-16.htm
  #108  
Vechi 09.05.2012, 17:38:29
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Pentru că d-șoara JoyDivision nu a dat un răspun , îmi permit eu s-o fac.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De doua ori gresit.

1. Contextul este inainte de Cruce.
Uite aici context după Cruce: 1 Ioan 2,4; 1 Ioan 5,3; 2 Ioan 1,6; Apoc.12,17; Apoc.14,12.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
2. "Care, evident" sunt cuvinte din Scriptura sau va apartin?
Nu incercati sa vedeti putin contextul? Poate gasiti o interpretare mai buna.
Evident era vorba de Decalog, citește un verset mai încolo (Matei 19,18.19) unde Mântuitorul citează 5 din acele "porunci" aparținând Decalogului. Deci cum stăm cu "contextul" domnule AlinB?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au fost fundamentale pentru evrei si inca mai sunt pentru cei care inca il mai asteapta pe Mesia.
Sunt fundamentale pentru orice om, dar mai ales pentru creștini. Desigur, un ortodox nu va recunoaște acest adevăr incontestabil din cauza poruncii a II-a și a IV-a călcate sistematic la nivel de dogmă; dar este o aberație să mai consideri creștină o persoană ce nesocotește Decalogul (chiar făcând abstracție de cele două porunci în cauză).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce era scris pe tablele de piatra sunt doar o submultime din valoare multimii valorilor morale care nu se reduc nici pe departe la cele 9 porunci morale a 4a fiind una ceremoniala ca si celalalte 2 sabate care le tineau evreii.
De unde [iar] atâta siguranță în afirmația că porunca a IV-a ar fi "ceremonială"? Îți reamintesc că încă n-ai răspuns la:

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce anume e ceremonial în porunca a IV-a? Și care porunci morale sunt în legile ceremoniale?
  #109  
Vechi 09.05.2012, 17:41:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Domnul Isus ne spune despre Sabat, ca este pentru om:

Marcu 2:27 Apoi le-a zis: „Sabatul a fost făcut pentru om,

deci nu pentru o perioada dupa care urmeaza sa fie abolit, ci pentru omenire, este porunca lui Dumnezeu pentru orice copil al Sau.
Aiurea, iar falsificati scriptura.

In primul rand eroare de logica.

Daca cineva afirma "palaria a fost facuta pentru om nu omul pentru palarie" nu inseamna ca toata lumea e obligata sa poarte palarie.
  #110  
Vechi 09.05.2012, 17:41:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca te-ai hrani din Scriptura si nu din troaca pseudoteologiei adventiste ai afla si de ce nu era indicat ca fuga sa fie in ziua de sabat - nu pentru ca ar fi tinut crestinii sabatul ci pentru ca portile orasului ar fi fost inchise.
"Dacă te-ai hrăni din Scriptură și nu din ..." teologiei ortodoxe, ai afla că profeția Mântuitorului era ambivalentă: ea se referea atât la distrugerea Ierusalimului, cât și la timplul sfârșitului. Ce "porți ale orașului" mai sunt închise astăzi în zi de sabat?
_____________________________
..." Nu-mi permit să folosesc același murdar cuvânt, poți înlocui punctele de suspensie cu un termen care e biblic: "potirul".
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 16:15:31