Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 23.02.2016, 23:44:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Cristian, adica oamenii ar fi fost un soi de embodiment of evil?
Nu, nici vorbă. Pe om Dumnezeu l-a făcut după chipul Său, și cu scopul ca acesta să crească și să ajungă la asemănarea cu El. Dar omul a fost de la început într-un spațiu relativ. Da, Dumnezeu știa tot ceea ce urma să se întâmple, cum spune Pelerin; cu toate astea, i-a lăsat deplină libertate, căci fără ea, omul ar fi o marionetă. Și chiar dacă parcursul îi va fi teribil de accidentat, șansa de a crește întru asemănare o va avea și o are până la sfârșitul istoriei. Iar unii chiar au fructificat-o și o fructifică.
Spre deosebire de îngeri, care o singură dată au avut de ales, iar alegerea lor a fost radicală și definitivă: cu Dumnezeu sau în opoziție cu El.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #572  
Vechi 24.02.2016, 00:45:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca stia a fost predeterminat sa faca asta, "bad design" cum s-ar zice :)

Si uite asa ne intoarcem la problema liberului arbitru vs prestiinta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #573  
Vechi 24.02.2016, 01:13:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Spune clar: cum poate ceva sa fie muritor, adica pasibil de extinctie fizica, fie prin destructie/agresiune, fie prin boala/senescenta si nemuritor, adica imun la aceste procese in acelasi timp, sau nici-nici?
Intre timp a explicat CristianR foarte bine, dar citatele erau destul de clare, pe langa asta am explicat si eu si am dat si un exemplu. Pe scurt, Adam cand a fost creat nu murea, dar putea sa moara. El nu era ca oamenii, care mor sigur la un moment dat. Dar nici ca ingerii, care nu pot muri. Adam nu ar fi murit niciodata, dar neascultand, a ales un fel de sinucidere. Din cauza neascultarii a pierdut harul si legatura cu Dumnezeu. Aceasta a facut ca si corpul lui sa fie afectat.
  #574  
Vechi 24.02.2016, 01:20:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca stia a fost predeterminat sa faca asta, "bad design" cum s-ar zice :)
Si uite asa ne intoarcem la problema liberului arbitru vs prestiinta..
A explicat CristianR, a fost inzestrat cu vointa, altfel ar fi fost doar un robot sau la fel ca animalele. Dar, din cauza liberului arbitru el putea sa aleaga, inclusiv sa rupa legatura cu Dumnezeu prin neascultare. Daca ar fi fost facut fara liber arbitru si vointa nu ar fi cazut, dar nu mai era facut dupa Chipul lui Dumnezeu si nu ar fi putut sa fie decat ca un fel de animal. Aceasta era cea mai buna solutie, chiar daca urma sa cada. Pana la urma era stabilit si un plan de salvare (tot pentru cei ce alegeau sa asculte de Dumnezeu).
  #575  
Vechi 24.02.2016, 01:29:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca stia a fost predeterminat sa faca asta, "bad design" cum s-ar zice :)

Si uite asa ne intoarcem la problema liberului arbitru vs prestiinta..
S-ar putea sa nu fi fost totul cum ne imaginam noi in mod clasic. Un exemplu.Dumnezeu ii spune sarpelui: ,, pe pantecele tau sa te tarasti si tarana sa mananci in toate zilele vietii tale" (Geneza 3.14) Si acest sentinta este un blestem conform aceluiasi verset. Un amic imi spunea odata: ,, Eu chiar nu inteleg care a fost pedeapsa. Sarpele se tarasete de felul lui. E ca si cum i-ai spune unui om: esti pedepsit sa mergi toata viata in picioare! S-ar uita nauc la tine si ti-ar spune: Pai eu deja asta fac....Prin urmare, spunea amicul meu, pedeapsa-blestem pt sarpe, de a se tara, are sens doar in ideea ca nu asta era starea lui initiala. Daca asta era deja starea lui initiala atunci care mai e pedeapsa? Ori asta nu era starea lui initiala, ori era dar se putea modifica si Dumnezeu i-a taiat posibilitatea in acest sens".

Sugestii de raspuns va rog , ca sa nu-i spun ca de fapt era un dragon zburator initial :)

Evreii credeau in existenta unor ,,serpi zburatori" (Isaia 30.6 si 14.29). Si nu doar ei. In analele regelui asirian Esar Hadon (Assarhaddon) se mentioneaza ca o campanie a fost pusa in pericol tot de un ,,sarpe zburator". Nu stiu sa va spun la ce fel de sarpe se gandeau si unii si altii dar in zilele noastre exista un fel de ,,serpi zburatori" care inca ii lasa in ceata pe oamenii de stiinta http://www.descopera.ro/dnews/119960...tuitoare-video

Ps: sarpele nostru mai si vorbea :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.02.2016 at 02:16:57.
  #576  
Vechi 24.02.2016, 02:36:05
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum vi se pare asta?
https://www.youtube.com/watch?v=2izTbEyxg0A
  #577  
Vechi 24.02.2016, 09:58:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Catalin, lasa citatele depasite din diversi autori vechi. Spune clar: cum poate ceva sa fie muritor, adica pasibil de extinctie fizica, fie prin destructie/agresiune, fie prin boala/senescenta si nemuritor, adica imun la aceste procese in acelasi timp, sau nici-nici? Lasa misticismele obsolete din epoca Antichitatii tirzii. Dezvolta loogic, nu pe baza unor speculatii filosofice devenite, prin obisnuinta, trecerea timpului, intrigile prelatilor si pumnul imparatilor bizantini, "parerea, chiar certitudinea, Bisericii". Stii ca nu ma impresioneaza referintele evlavioase din sfinti, ba chiar deseori imi provoaca repulsie prin vechimea si fermitatea lor incapatinata.
a fost un raspuns bun amice. Adevarul, adevarat, nu-l putem afla cred ca niciodata, daca Adam a fost creeat nemuritor de la inceput sau nu. Parerea meu personala, este ca Adam a fost la inceput, ca elfii din "Stapanul inelelor" lui Tokien. Fiinte nemuritoare prin natura lor, dar care pot fi ucise. Adam a fost nemuritor, dar a fost ucis de pacatul neascultarii prin mancarea fructului oprit. In cazul in care Adam ar fi mancat si din pomul vietii, el tot ar murit, dar pacatul ar fi ajuns nemuritor, fara perspectiva mantuirii. Asta e parerea mea personala!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #578  
Vechi 24.02.2016, 10:12:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
S-ar putea sa nu fi fost totul cum ne imaginam noi in mod clasic. Un exemplu.Dumnezeu ii spune sarpelui: ,, pe pantecele tau sa te tarasti si tarana sa mananci in toate zilele vietii tale" (Geneza 3.14) Si acest sentinta este un blestem conform aceluiasi verset. Un amic imi spunea odata: ,, Eu chiar nu inteleg care a fost pedeapsa. Sarpele se tarasete de felul lui. E ca si cum i-ai spune unui om: esti pedepsit sa mergi toata viata in picioare! S-ar uita nauc la tine si ti-ar spune: Pai eu deja asta fac....Prin urmare, spunea amicul meu, pedeapsa-blestem pt sarpe, de a se tara, are sens doar in ideea ca nu asta era starea lui initiala. Daca asta era deja starea lui initiala atunci care mai e pedeapsa? Ori asta nu era starea lui initiala, ori era dar se putea modifica si Dumnezeu i-a taiat posibilitatea in acest sens".

Sugestii de raspuns va rog , ca sa nu-i spun ca de fapt era un dragon zburator initial :)

Evreii credeau in existenta unor ,,serpi zburatori" (Isaia 30.6 si 14.29). Si nu doar ei. In analele regelui asirian Esar Hadon (Assarhaddon) se mentioneaza ca o campanie a fost pusa in pericol tot de un ,,sarpe zburator". Nu stiu sa va spun la ce fel de sarpe se gandeau si unii si altii dar in zilele noastre exista un fel de ,,serpi zburatori" care inca ii lasa in ceata pe oamenii de stiinta http://www.descopera.ro/dnews/119960...tuitoare-video

Ps: sarpele nostru mai si vorbea :)
poate acest articol te va ajuta:Cercetatorii de la European Light Source (ESRF) din Grenoble, Franta, au descoperit fosilele unui animal prins intr-o piatra de var si in urma cercetarilor s-a constatat ca acesta avea doua picioare, informeaza BBC News.

"Eram siguri ca are doua picioare, dar a fost minunat sa le vedem si speram sa gasim si alte caracteristici pe care nu le-am putut observa fara razele X", a declarat Alexandra Houssaye de la Muzeul National de Istorie Naturala de la Paris.
Sarpele, lung de 85 de centimetri, este cunoscut drept Eupodophis descouens si dateaza din Cretacicul tarziu, acum 92 de milioane de ani. Reptila are un picior vizibil, alcatuit din fibula, tibie si femur, de doar doi centrimetri lungime, de unde rezulta ca picioarele animalului era probabil nefolosite.
Astazi, pare ciudat sa ne gandim la serpii cu picioare, insa o parte din ei, inca mai pastreaza dovezile acestor membre, precum boa si pitonul: acestia au niste pinteni la capetele corpurilor.
Evidentele de pana acum arata ca serpii au inceput sa evolueze in ceea ce sunt azi acum mai putin de 105 milioane de ani
Cercetatorii de la European Light Source (ESRF) din Grenoble, Franta, au descoperit fosilele unui animal prins intr-o piatra de var si in urma cercetarilor s-a constatat ca acesta avea doua picioare, informeaza BBC News.
Attached Images
File Type: jpg martill2hr_1.jpg (41,3 KB, 2 views)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #579  
Vechi 24.02.2016, 10:12:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
In cazul in care Adam ar fi mancat si din pomul vietii, el tot ar murit, dar pacatul ar fi ajuns nemuritor, fara perspectiva mantuirii. Asta e parerea mea personala!
Ha?????????
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #580  
Vechi 24.02.2016, 10:13:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
poate acest articol te va ajuta:Cercetatorii de la European Light Source (ESRF) din Grenoble, Franta, au descoperit fosilele unui animal prins intr-o piatra de var si in urma cercetarilor s-a constatat ca acesta avea doua picioare, informeaza BBC News.

"Eram siguri ca are doua picioare, dar a fost minunat sa le vedem si speram sa gasim si alte caracteristici pe care nu le-am putut observa fara razele X", a declarat Alexandra Houssaye de la Muzeul National de Istorie Naturala de la Paris.
Sarpele, lung de 85 de centimetri, este cunoscut drept Eupodophis descouens si dateaza din Cretacicul tarziu, acum 92 de milioane de ani. Reptila are un picior vizibil, alcatuit din fibula, tibie si femur, de doar doi centrimetri lungime, de unde rezulta ca picioarele animalului era probabil nefolosite.
Astazi, pare ciudat sa ne gandim la serpii cu picioare, insa o parte din ei, inca mai pastreaza dovezile acestor membre, precum boa si pitonul: acestia au niste pinteni la capetele corpurilor.
Evidentele de pana acum arata ca serpii au inceput sa evolueze in ceea ce sunt azi acum mai putin de 105 milioane de ani
Cercetatorii de la European Light Source (ESRF) din Grenoble, Franta, au descoperit fosilele unui animal prins intr-o piatra de var si in urma cercetarilor s-a constatat ca acesta avea doua picioare, informeaza BBC News.
Probabil sarepele respectiv era o soparla si atunci i s-au luat picioarele :)
Sau zbura si a fost facut sa uite tehnica :)
Variante, variante..

Da' eu tot sunt nelamurit, cipul in Apocalipsa unde e?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare