Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2012, 23:42:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebari

1. S-a interzis cumva citirea Moliftelor Sfantului Vasile? E anul Sfantului Maslu. Dar ce fel de Sfant Maslu? Cu sau fara Molifte?
2. Se va interzice cumva rostirea rugaciunii incepatoare adresate Preasfintei Treimi? (Am gasit o carte de rugaciuni publicata recent in care nu e amintita aceasta rugaciune printre rugaciunile incepatoare.)
3. E adevarat ca noul statut BOR nu mai cuprinde si tunderea in schimonah?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2012, 00:39:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
1. S-a interzis cumva citirea Moliftelor Sfantului Vasile? E anul Sfantului Maslu. Dar ce fel de Sfant Maslu? Cu sau fara Molifte?
2. Se va interzice cumva rostirea rugaciunii incepatoare adresate Preasfintei Treimi? (Am gasit o carte de rugaciuni publicata recent in care nu e amintita aceasta rugaciune printre rugaciunile incepatoare.)
3. E adevarat ca noul statut BOR nu mai cuprinde si tunderea in schimonah?
Am ascultat o emisiune la radio Trinitas, in care era invitat Decanul Facultatii de Teologie din Iasi. Dansul a spus ca Sinodul a hotarat sa nu se mai citeasca Molitfele in ziua de 1 ianuarie, sarbatoarea Sfantului Vasile, deoarece sunt rugaciuni speciale de exorcizare, care nu se citesc tuturor ci doar celor care au probleme(se referea la cei posedati). A mai spus ca unii oameni sunt nemultumiti ca sunt tratati ca niste demonizati(ceea ce mi s-a parut cam tras de par, in fine, poate s-a confruntat cu astfel de cazuri). Eu ma intreb de ce oare s-au citit atata timp si niciun parinte duhovnicesc nu a ridicat in acest mod problema? Cred ca pentru multi oameni, sarbatoarea Sfantului Vasile era singura ocazie in care puteau sa participe si sa asculte aceste rugaciuni.

Din cate stiu(am participat de mai multe ori la Sfantul Maslu), nu se citesc Molitfele in aceasta Sfanta Taina(nu fac parte din Maslu).

De interzicerea rostirii rugaciunii incepatoare adresata Preasfintei Treimi, nu am mai auzit pana acum si sincer, mi se pare ceva imposibil, atat ca idee cat si ca punere in practica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2012, 15:38:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Iote si cancanul ortodox!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2012, 17:03:39
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1. Deocamdata doar de ziua sfantului
2. Nu m-ar mira
3. Nici asta

Daca esti interesata de linia de gandire care sta in spatele multor asemenea modificari imi permit sa iti recomand cartea „Audienta la un demon mut” scrisa de Savatie Bastovoi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2012, 17:16:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si uite asa se duce la vale duhovnicia si o inlocuieste politichia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2012, 17:28:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am ascultat o emisiune la radio Trinitas, in care era invitat Decanul Facultatii de Teologie din Iasi. Dansul a spus ca Sinodul a hotarat sa nu se mai citeasca Molitfele in ziua de 1 ianuarie, sarbatoarea Sfantului Vasile, deoarece sunt rugaciuni speciale de exorcizare, care nu se citesc tuturor ci doar celor care au probleme(se referea la cei posedati). A mai spus ca unii oameni sunt nemultumiti ca sunt tratati ca niste demonizati(ceea ce mi s-a parut cam tras de par, in fine, poate s-a confruntat cu astfel de cazuri). Eu ma intreb de ce oare s-au citit atata timp si niciun parinte duhovnicesc nu a ridicat in acest mod problema? Cred ca pentru multi oameni, sarbatoarea Sfantului Vasile era singura ocazie in care puteau sa participe si sa asculte aceste rugaciuni.

Din cate stiu(am participat de mai multe ori la Sfantul Maslu), nu se citesc Molitfele in aceasta Sfanta Taina(nu fac parte din Maslu).

De interzicerea rostirii rugaciunii incepatoare adresata Preasfintei Treimi, nu am mai auzit pana acum si sincer, mi se pare ceva imposibil, atat ca idee cat si ca punere in practica.
Aceste Molifte sunt foarte importante pentru crestini, intrucat ii ajuta sa lupte cu bolile sufletesti si trupesti. Am copilarit langa o manastire si stiu ca fiecare Sfant Maslu era urmat de Molifte si de Dezlegari.

Iar oamenii din ziua de azi au multa nevoie de astfel de slujbe, caci se lupta, saracii, cu patimi mari si cu multe boli sufletesti si trupesti. Nu trebuie sa fim neaparat demonizati in mod vizibil pentru a avea nevoie de astfel de slujbe. Fiecare pacat si fiecare patima este guvernata de un demon. Prin urmare, cu demonii se lupta toti oamenii, deci toti avem nevoie de Molifte si de Dezlegari. De aceea, nu cred ca ar fi bine sa se renunte la aceste rugaciuni.

Dupa o plimbare in aer curat, simtim imediat mirosul de fum de la tigara unui trecator. Dar, daca intram intr-o incapere unde se fumeaza si stam mai mult timp acolo, ne obisnuim cu mirosul... Tot asa ne obisnuim si cu pacatul si cu patimile. Nu toti suntem atat de puternici, incat sa ne intoarcem cu usurinta la o viata placuta lui Dumnezeu. Cine-i mai cearta pe demonii cu care se lupta crestinii?

Biserica suntem si noi, crestinii, si preotii si ierarhii, nu doar o cladire fastuoasa. Daca imputinam tainele prin care crestinul este vindecat sufleteste, Biserica devine din ce in ce mai saraca, oricat aur ar avea pe ziduri.

In calitate de crestini, trebuie sa ne pese cum va arata Biserica in viitor. E o comoara pe care o administram vremelnic si trebuie sa-i prezentam Stapanului Viei roadele. De aceea, avem datoria de a o pastra intreaga. Iar cand se fac greseli, cu toata dragostea frateasca sa-i rugam pe cei care pot influenta lucrurile in bine sa ia decizii astfel incat sa se revina la slujbele traditionale, in care Sfantul Maslu sa fie urmat de Molfte si Dezlegari.

Last edited by antoniap; 04.05.2012 at 17:31:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2012, 17:36:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
1. S-a interzis cumva citirea Moliftelor Sfantului Vasile? E anul Sfantului Maslu. Dar ce fel de Sfant Maslu? Cu sau fara Molifte?
2. Se va interzice cumva rostirea rugaciunii incepatoare adresate Preasfintei Treimi? (Am gasit o carte de rugaciuni publicata recent in care nu e amintita aceasta rugaciune printre rugaciunile incepatoare.)
3. E adevarat ca noul statut BOR nu mai cuprinde si tunderea in schimonah?
Deși întrebările tale conțin în subtext o căutare de nod în papură ierarhiei Bisericii noastre și de semănat neliniște, neîncredere și îngrijorare, am să încerc să răspund la întrebări după o documentare punctuală care a cuprins și niște telefoane date unor persoane autorizate să vorbească despre aceste lucruri.

1. Moliftele Sfântului Vasile nu pot fi interzise sau eliminate din cult, întrucât fac parte din patrimoniul liturgic al Bisericii Ortodoxe Universale, însă datorită unor abuzuri ale clerului și practici necorespunzătoare cu efecte pastorale dăunătoare sănătății duhovnicești a credincioșilor, aceste slujbe au fost reglementate canonic, săvârșindu-se numai cu binecuvântarea directă a chiriarhului și cercetarea atentă a cazurilor speciale care cer un tratament duhovnicesc de tipul dezlegărilor de influențe demonice grave.
Practica unirii slujbei Sfântului Maslu cu moliftele Sfântului Vasile este o improvizație liturgică, cu destule semne de întrebare din punct de vedere teologic. Din punct de vedere strict tipiconal, nu există obiecții de sudare a acestor oficii, însă date fiind particularitățile fiecărei rânduieli în parte și faptul că rugăciunile de dezlegare se citesc doar în cazuri speciale, Biserica nu încurajează alăturarea lor arbitrară doar pe baza popularității și a unei înțelegeri greșite a îndrăcirii ca o potențială dezagregare spirituală colectivă.

2. Rugăciunile începătoare nu au fost supuse unei revizuiri și nici nu există motive pentru așa ceva, deoarece ele sunt fundamentale pentru ortodoxia liturgică. Faptul că ele nu se mai rostesc în practică sau sunt omise în cărți de rugăciuni apărute fără aprobarea canonică corespunzătoare sau avizate superficial, sunt lucruri care arată o slăbire a respectului pentru cultul Bisericii și rânduielile obștești consfințite de Tradiție.

3. Statutul BOR nu vorbește despre primirea schimei mari, întrucât acesta reglementează organizatoric și pocedural viața Bisericii ca instituție, nu e o reformă generală de natură liturgică sau docrinară. Toate celelalte reglementări care privesc buna desfășurare a vieții bisericești terestre rămân valabile dacă nu contravin statutului în discuție.
E adevărat că există o polemică discretă între teologi asupra legitimității monahismului ”cu două viteze” însă nu s-a luat nicio hotărâre paneclezială în această chestiune.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 04.05.2012 at 17:51:45.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2012, 17:58:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul

1. Moliftele Sfântului Vasile nu pot fi interzise sau eliminate din cult, întrucât fac parte din patrimoniul liturgic al Bisericii Ortodoxe Universale, însă datorită unor abuzuri ale clerului și practici necorespunzătoare cu efecte pastorale dăunătoare sănătății duhovnicești a credincioșilor, aceste slujbe au fost reglementate canonic, săvârșindu-se numai cu binecuvântarea directă a chiriarhului și cercetarea atentă a cazurilor speciale care cer un tratament duhovnicesc de tipul dezlegărilor de influențe demonice grave.
Practica unirii slujbei Sfântului Maslu cu moliftele Sfântului Vasile este o improvizație liturgică, cu destule semne de întrebare din punct de vedere teologic. Din punct de vedere strict tipiconal, nu există obiecții de sudare a acestor oficii, însă date fiind particularitățiile fiecărei rânduieli în parte și faptul că rugăciunile de dezlegare se citesc doar în cazuri speciale, Biserica nu încurajează alăturarea lor arbitrară doar pe baza popularității și a unei înțelegeri greșite a îndrăcirii ca o potențială dezagregare spirituală colectivă.
Iti multumesc pentru raspunsuri. Continuu sa fiu ingrijorata, caci ma gandesc ca domnul X/doamna X, daca are o problema delicata (sa-i zicem indracire), se duce la manastire sa nu-l/ n-o stie nici vantul nici pamantul, nu se duce sa anunte chiriarhul sa permita preotilor sa-i citeasca Moliftele si Dezlegarile. Si apoi aceste rugaciuni trebuie citite de mai multe ori...

Exista posibilitatea ca in astfel de cazuri, o astfel de persoana sa fie indrumata spre... psihiatrie! In concluzie, consider ca trebuie sa se revina asupra acestei hotarari si sa li se permita slujitorilor lui Hristos sa-si ajute aproapele si prin Molifte si Dezlegari. Sper sa nu fiu inteleasa gresit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.05.2012, 18:10:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iti multumesc pentru raspunsuri. Continuu sa fiu ingrijorata, caci ma gandesc ca domnul X/doamna X, daca are o problema delicata (sa-i zicem indracire), se duce la manastire sa nu-l/ n-o stie nici vantul nici pamantul, nu se duce sa anunte chiriarhul sa permita preotilor sa-i citeasca Moliftele si Dezlegarile. Si apoi aceste rugaciuni trebuie citite de mai multe ori...

Exista posibilitatea ca in astfel de cazuri, o astfel de persoana sa fie indrumata spre... psihiatrie! In concluzie, consider ca trebuie sa se revina asupra acestei hotarari si sa li se permita slujitorilor lui Hristos sa-si ajute aproapele si prin Molifte si Dezlegari. Sper sa nu fiu inteleasa gresit.
Cea mai buna orientare e un consult psihiatric preliminar, iar daca psihiatrul considera ca problema depaseste sfera psihiatriei, se apeleaza la preot sau colaboreaza impreuna, asa cum se intampla in unele clinici de psihiatrie. Ai vazut ce s-a intamplat la Tanacu, trebuie si preotii sa fie "acoperiti".

La clinica de psihiatrie pediatrica din orasul meu exista un preot angajat, care colaboreaza cu psihiatrii, pentru a-i ajuta pe copii si adolescenti. "Indracirea" e insotita deseori de boala psihica, deci trebuie tratate ambele.

Last edited by ioanna; 04.05.2012 at 18:17:03.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2012, 18:16:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iti multumesc pentru raspunsuri. Continuu sa fiu ingrijorata, caci ma gandesc ca domnul X/doamna X, daca are o problema delicata (sa-i zicem indracire), se duce la manastire sa nu-l/ n-o stie nici vantul nici pamantul, nu se duce sa anunte chiriarhul sa permita preotilor sa-i citeasca Moliftele si Dezlegarile. Si apoi aceste rugaciuni trebuie citite de mai multe ori...

Exista posibilitatea ca in astfel de cazuri, o astfel de persoana sa fie indrumata spre... psihiatrie! In concluzie, consider ca trebuie sa se revina asupra acestei hotarari si sa li se permita slujitorilor lui Hristos sa-si ajute aproapele si prin Molifte si Dezlegari. Sper sa nu fiu inteleasa gresit.
Nu, ai fost inteleasa bine.
Sunt si cazuri care nu sunt de psaltire/exorcisme ci de psihiatrie in primul rand.

Dar persoana in cauza, avand probleme fff. grave nu o sa inteleaga de ce a fost trimisa la doctor si nu i s-a citit din carte, o sa zica ca au fost interzise exorcismele si psaltirea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 17:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 19:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 13:37:38
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 19:38:37